Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, giorgos04 είπε

Θα προτείνατε Χάρι Πότερ για παιδί 8 ετών?

Θεωρώ πως είναι νωρίς. Δε ξέρω κατά πόσο μπορεί να κατανοήσει ένα βιβλίο τέτοιου μεγέθους, ένα πολύ μικρό παιδί. Μιλάμε για Β ή Γ' Δημοτικού το πολύ, έτσι; Όχι, δε θα το πρότεινα πριν την Ε' τάξη... Άσε που τα θεωρώ πολύ τρομακτικά για ένα παιδί.

Εγώ το πρώτο το διάβασα στα 12, αλλά μεγάλωνα παράλληλα με τις εκδόσεις, οπότε όταν έβγαινε π.χ. το 5ο ήμουν 15,16 και στο τελευταίο 20 ετών. Αν το παιδί σου ξεκινήσει στα 8 του το πρώτο, το τελευταίο θα το διαβάσει στα 10; Δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, afragorn είπε

Θεωρώ πως είναι νωρίς. Δε ξέρω κατά πόσο μπορεί να κατανοήσει ένα βιβλίο τέτοιου μεγέθους, ένα πολύ μικρό παιδί. Μιλάμε για Β ή Γ' Δημοτικού το πολύ, έτσι; Όχι, δε θα το πρότεινα πριν την Ε' τάξη... Άσε που τα θεωρώ πολύ τρομακτικά για ένα παιδί.

Εγώ το πρώτο το διάβασα στα 12, αλλά μεγάλωνα παράλληλα με τις εκδόσεις, οπότε όταν έβγαινε π.χ. το 5ο ήμουν 15,16 και στο τελευταίο 20 ετών. Αν το παιδί σου ξεκινήσει στα 8 του το πρώτο, το τελευταίο θα το διαβάσει στα 10; Δεν...

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το Πρώτο Θέμα τις Κυριάκες έχει αρχίσει να δίνει έργα του Robert Ludlum, συγγραφέα που έχει δημιουργήσει και τον Μπορν από τις ταινίες και γενικά τα μυθιστορήματά του αφορούν πάσης φύσεως συνωμοσίες. Στα ελληνικά νομίζω δεν βρίσκονται και τόσο εύκολα.
Αυτή την Κυριακή έχει Το Χειρόγραφο Τσάνσελορ που αφορά γεγονότα και υποθέσεις με τον θάνατο του υπαρκτού και αμφιλεγόμενου διευθυντή του FBI Χούβερ. Το είχα διαβάσει 2 φορές παλιότερα, όσο προχωράει χτίζει στην αγωνία και στον τρόμο. Για μένα αξίζει η αγορά του με την εφημερίδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Behind the Curtain

https://www.goodreads.com/book/show/422368.Behind_the_Curtain

Γενικά μου αρέσουν τα βιβλία που ασχολούνται με ποδόσφαιρο ξύνοντας λίγο την επιφάνεια και ο Jonathan Wilson κάνει ακριβώς αυτό. Έχοντας τρέλα για το χάος και τη γραφικότητα της Α. Ευρώπης, έχει γυρίσει όλες τις χώρες για να δει σε τι κατάσταση είναι το ποδόσφαιρό τους, συνδέοντας το με την κατάσταση που υπήρχε επι σοσιαλισμού. Σε αντίθεση με το "Αντιστρέφοντας την Πυραμίδα" που είναι πολύ ενδιαφέρον αλλά κάπως βαρύ, αυτό διαβάζεται πολύ ευχάριστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/10/2021 στις 7:19 ΜΜ, neo80 είπε

the Art Of Invisibility by Kevin Mitnick

o51q7xoJQVdL._SX322_BO1,204,203,200_.jpg

Ο παγκοσμίους φήμης Χάκερ Μίτνικ μας μαθαίνει μέσα απο το βιβλίο πως να κρατάμε την ανωνυμία μέσω διαδικτύου στην εποχή του μεγάλου αδελφού. Για γνώστες της πληροφορικής και όχι μόνο.

Αν και προσωπικά πιστεύω πως δεν υπάρχει πραγματική ανωνυμία οτιδήποτε κυκλοφορεί στο διαδίκτυο είναι hackable.:D

Μήπως εχει μεταφρασθει στα ελληνικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dvs είπε

Μήπως εχει μεταφρασθει στα ελληνικα;

Χλωμό το κόβω, στην πληροφορική αυτό που θα σε βοηθήσει είναι η άριστη γνώση των Αγγλικών όσο καλύτερα τα γνωρίζεις τόσο καλύτερος θα γίνεις. Παλιότερα θυμάμαι το MSoffice ήταν στα Αγγλικά και όχι στα Ελληνικά. Μας αρέσει δεν μας αρέσει τα Αγγλικά είναι παγκόσμια γλώσσα. Αυτή είναι η συμβουλή μου προς τους εκκολαπτόμενους πληροφορικάριους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Πότε δεν ήμουν μεγάλο φίλος των βιβλίων (εκτός εκπαίδευσης), αλλά τον τελευταίο καιρό μου δημιουργήθηκε η επιθυμία να ξεκινήσω να διαβάζω. Ή τουλάχιστον θέλω να το προσπαθήσω.

Γενικά, μου αρέσουν πολύ οι ιστορίες φαντασίας αλλά και ιστορίες δράματος. Επίσης, μου αρέσουν και ιστορίες δεύτερου Παγκοσμίου πολέμου. Βλέπω πάρα πολλές ταινίες(και σχεδόν καθόλου σειρές) και από εκεί αντλώ τις παραπάνω πληροφορίες. Λατρεύω επίσης Lord of the Rings, Hobbit κ.ο.κ. Θα ήθελα να ξεκινήσω με ένα βιβλίο φαντασίας.

Από το Goodreads και διάφορα άλλα άρθρα έχω βρει το The fifth season που μου έχει τραβήξει το ενδιαφέρον, αλλά θα ήθελα και τις δικές σας προτάσεις.

 

Edit:

Μετά από συζήτηση με φίλο, μου πρότεινε κάποια βιβλία και τελικά κατέληξα στο να παραγγείλω το "Ο Δρόμος των Βασιλέων" Α' τόμος.

Επεξ/σία από laxanoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Dvs είπε

Μήπως εχει μεταφρασθει στα ελληνικα;

Στα ελληνικά, ξέρω ότι υπάρχει (το έχω) το "Η τέχνη της απάτης", το οποίο είναι εξαντλημένο από τον εκδοτικό οίκο. Δεν γνωρίζω να έχει μεταφραστεί άλλο βιβλίο του στα ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, wizzy είπε

Στα ελληνικά, ξέρω ότι υπάρχει (το έχω) το "Η τέχνη της απάτης", το οποίο είναι εξαντλημένο από τον εκδοτικό οίκο. Δεν γνωρίζω να έχει μεταφραστεί άλλο βιβλίο του στα ελληνικά.

Ναι , αυτο υπαρχει.
Ηταν το πρωτο που ειχε βγαλει. Εξαιρετικό για ην εποχή του.

Θα το πάρω στα αγγλικα. Ευχαριστώ

9 ώρες πριν, neo80 είπε

Χλωμό το κόβω, στην πληροφορική αυτό που θα σε βοηθήσει είναι η άριστη γνώση των Αγγλικών όσο καλύτερα τα γνωρίζεις τόσο καλύτερος θα γίνεις. Παλιότερα θυμάμαι το MSoffice ήταν στα Αγγλικά και όχι στα Ελληνικά. Μας αρέσει δεν μας αρέσει τα Αγγλικά είναι παγκόσμια γλώσσα. Αυτή είναι η συμβουλή μου προς τους εκκολαπτόμενους πληροφορικάριους.

Αυτα τα βιβλια που ειναι γενικου περιεχομενου τα προτιμαω στα ελληνικα. ;)
Δεν ειναι τεχνικα.

Τωα για το "εκκολαπτόμενους" ... οκ τι να σου πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, laxanoulis είπε

Καλησπέρα παιδιά. Πότε δεν ήμουν μεγάλο φίλος των βιβλίων (εκτός εκπαίδευσης), αλλά τον τελευταίο καιρό μου δημιουργήθηκε η επιθυμία να ξεκινήσω να διαβάζω. Ή τουλάχιστον θέλω να το προσπαθήσω.

Γενικά, μου αρέσουν πολύ οι ιστορίες φαντασίας αλλά και ιστορίες δράματος. Επίσης, μου αρέσουν και ιστορίες δεύτερου Παγκοσμίου πολέμου. Βλέπω πάρα πολλές ταινίες(και σχεδόν καθόλου σειρές) και από εκεί αντλώ τις παραπάνω πληροφορίες. Λατρεύω επίσης Lord of the Rings, Hobbit κ.ο.κ. Θα ήθελα να ξεκινήσω με ένα βιβλίο φαντασίας.

Από το Goodreads και διάφορα άλλα άρθρα έχω βρει το The fifth season που μου έχει τραβήξει το ενδιαφέρον, αλλά θα ήθελα και τις δικές σας προτάσεις.

 

Edit:

Μετά από συζήτηση με φίλο, μου πρότεινε κάποια βιβλία και τελικά κατέληξα στο να παραγγείλω το "Ο Δρόμος των Βασιλέων" Α' τόμος.

Δεν διαβάζω γενικά λογοτεχνία του φανταστικού οπότε δεν είμαι και ο πιο ενημερωμένος σε αυτό το κομμάτι αλλά αν προχωρήσεις τελικά στις λογοτεχνικές σου αναζητήσεις θα σου πρότεινα κάποια στιγμή να διαβάσεις και βιβλία της GUIN URSULA. LE 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα αποκτήματα:

350799_e65987c5e1dd46fd215f7384107547e2.jpg

Ήδη διάβασα τα comics.☺️ Τη βιογραφία του Dio θα την αφήσω για την περίοδο των διακοπών.

Στο μεταξύ, ξεκίνησα το τρίτο βιβλίο του Ray Celestin (Ο θρήνος του γκάνγκστερ), εν αναμονή της έκδοσης του τέταρτου και τελευταίου της τετραλογίας.

image.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τελείωσα την ανάγνωση των βιβλίων του Βασίλη Τσιράκη για τη Θεσσαλονίκη. Συνδυάζει ιστορικά γεγονότα με σκηνές των πρωταγωνιστών, παραθέτει κάποια κείμενα ή άρθρα από εφημερίδες. Νομίζω καλύτερο από όλα (Σελανίκ, Τα χρόνια ανάμεσα και Οι αλώβητοι) είναι το τελευταίο που αναφέρεται από την περίοδο του 2ου παγκοσμίου πολέμου μέχρι και το πολυτεχνείο. Διαβάζονται πολύ ευχάριστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...