Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα   Dark tower saga  του στηβεν κινγκ ειπαρχουν μεταφρασμενα στα ελληνικα;;ειχα βρει το καλοκαιρι το 4 στα ελληνικα και το πηρα ..και τα χριστουγεννα πηρα το 2 αλλα στα αγγλικα δεν ηθελα να περιμενω..το πρωτο ομως και τα υπολοιπα; ποσα βιβλια ειναι συνολικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 12/12/2021 στις 11:38 ΠΜ, totalius είπε

Καλημέρα παιδιά . Για αγόρι 12 ετών τι θα προτείνατε από μυθιστόρημα ; 
Μπυ είπαν για τον  ‘’ Άρχοντα των μυγών ‘’ αλλά μήπως είμαι λόγο βαρύ για παιδί που δεν έχει πολύδιαβάσει βιβλια ;

Harry Potter τα έχει απορρίψει δεν του άρεσε ούτε η ταινια τουλάχιστον το 1 κ 2  τα βρήκε πολύ παιδικά 

Iστορια χωρις τελος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2022 στις 1:00 ΠΜ, star12 είπε

τα   Dark tower saga  του στηβεν κινγκ ειπαρχουν μεταφρασμενα στα ελληνικα;;ειχα βρει το καλοκαιρι το 4 στα ελληνικα και το πηρα ..και τα χριστουγεννα πηρα το 2 αλλα στα αγγλικα δεν ηθελα να περιμενω..το πρωτο ομως και τα υπολοιπα; ποσα βιβλια ειναι συνολικα;

7 είναι συν εάν ενδιάμεσο. Ίσως έχουν εξαντληθεί πλέον. Πχ.. 

https://www.skroutz.gr/c/4486/logotechnia.html?from=catspan&keyphrase=Μαύρος+πύργος+stephen

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξέρω αν ποστάρω σωστά, αλλά θέλω ένα βιβλίο για το 9χρόνο ανιψάκι για να μαθαίνει προγραμματισμό.
Έχω δει για Python το Coding for Kids: Python αλλά βλέπω παίζει πολύ και μια εφαρμογή/γλώσσα Scratch, π.χ. το Computer Coding with Scratch 3.0.

Δε θέλω κάτι τρελό, απλά να τον βάζει να σκέφτεται πως φτιάχνουμε έναν αλγόριθμο, πως δομούμε πληροφορίες, και γενικά βασικές έννοιες με απλό τρόπο.

Έχει κάποιος γνώμη?
Thx

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2022 στις 1:00 ΠΜ, star12 είπε

Dark tower saga

υπάρχει και graphic novel που για μένα είναι και πιο ωραιο απο τα βιβλία
(ιεροσυλία αλλά για το συγκεκριμένο όπου ο King το εγραφε ανάλογα αν ξύπνησε με το δεξί ή αριστερό πλευρό το graphic novel είναι μαζεμενο και έχει όλο την ατμόσφαιρα του βιβλίου ίσως να μην εχει κάποιες ανατροπές που στην πράξη όμως είναι αποτελέσματα των flashbacks και όχι της ροης της ιστόριας)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2021 στις 9:27 ΠΜ, wizzy είπε

Στο μεταξύ, ξεκίνησα το τρίτο βιβλίο του Ray Celestin (Ο θρήνος του γκάνγκστερ), εν αναμονή της έκδοσης του τέταρτου και τελευταίου της τετραλογίας.

Τελείωσα το "Ο θρήνος του γκάνγκστερ" του Ray Celestin. Στα ίδια επίπεδα με τα προηγούμενα δύο - αστυνομική λογοτεχνία στα καλύτερά της! Περιμένω τη μετάφραση του τέταρτου και τελευταίου βιβλίου της σειράς!

Επίσης, με έπιασε αναγνωστικός οίστρος τις τελευταίες ημέρες! Διάβασα τα:
 

1640760490721.png


 

1640760515515.png


 

1640760657218.png



και το

1640760681216.png

Το βιβλίο του Bruce Lee περιέχει αποκλειστικά ιδέες, ρήσεις κι αποφθέγματά του, περί διαφόρων θεμάτων που τον απασχόλησαν κατά τη διάρκεια της ζωής του. Δεν είμαι ιδιαίτερος φίλος τέτοιων βιβλίων, ίσως σε κάποιον αναγνώστη με διαφορετικά ενδιαφέροντα από τα δικά μου να του αρέσει. Προσωπικά, με άφησε αδιάφορο. Θα με ενδιέφερε, για παράδειγμα, περισσότερο μια βιογραφία του Bruce Lee παρά αυτό.

Το βιβλίο του Phil Jackson μου άρεσε πολύ. Ενδεικτικά, στο βιβλίο αφιερώνεται ένα κεφάλαιο για κάθε πρωτάθλημα που κέρδισε ο Phil Jackson με τους Bulls και τους Lakers, καθώς και στα χρόνια που μεσολάβησαν πριν και μετά κάθε έτος πρωταθλήματος. Ο συγγραφέας δεν μπαίνει σε εις βάθος λεπτομέρειες (μην περιμένει κάποιος "πιπεράτες" ιστορίες και κουτσομπολιά από τα αποδυτήρια), όμως δίνει έξοχα παραδείγματα διαχείρισης κυρίαρχων και συχνά συγκρουόμενων προσωπικοτήτων (π.χ. Michael Jordan, Kobe Bryant, Shaquille O' Neal) σε συνάρτηση και συνδυασμό με τις δυναμικές της εκάστοτε σύνθεσης της ομάδας που καθοδηγούσε. Αυτό που μου άρεσε πολύ στο βιβλίο είναι η συχνή αναφορά στις "πηγές" συμπεριφορών του Phil Jackson, συμπεριφορές τις οποίες έβαλε σε εφαρμογή όταν κλήθηκε να αντιμετωπίσει διάφορες, εκρηκτικές και μη, καταστάσεις. Αυτές οι "πηγές" προέρχονταν από τις προσωπικές του αναζητήσεις σε φιλοσοφίες του Τάο, του Ζεν, διδαχές αυτόχθονων ιθαγενών της Αμερικής όπως οι Λακότα Σίου, καθώς κι από σύγχρονα της εποχής του συγγραφέα συγγράμματα ψυχολογίας, διοίκησης επιχείρησεων και οργανωσιακής συμπεριφοράς. Συστήνω το βιβλίο ανεπιφύλακτα σε όλους όσους είχαν έστω κι ελάχιστη επαφή με το ΝΒΑ κατά τη δεκαετία του '90 και του '00 και έστω και μια μικρή (ή μεγάλη) ενασχόληση/ενδιαφέρον με τη διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού.

Για το βιβλίο "Τρόμος στο Mall" θα γράψω μόνο το εξής σχόλιο: Not your usual ghost story... Συστύνεται σε λάτρεις της λογοτεχνίας τρόμου.

Το βιβλίο "Βρόχος" είναι συλλογικό (αυτοτελείς ιστορίες από διάφορους συγγραφείς). Αυτό που με προσέλκυσε σε αυτό ήταν η συμμετοχή του Graham Masterton με μία ιστορία - ενός συγγραφέα που με έχει απογοητεύσει ελάχιστες φορές. Το βιβλίο ήταν καλό, συνολικά. Μικρό σε μέγεθος, επτά ιστορίες, σύντομες και περιεκτικές. Παραδόξως, η ιστορία του Masterton μου έδωσε την εντύπωση της "ξεπέτας". Ίσως επειδή ήταν (εξαιρετικά) σύντομη κι ο συγγραφέας χρειάζεται περισσότερη έκταση για να ξεδιπλώσει τους χαρακτήρες και την ιστορία. Αντίθετα, οι υπόλοιπες ιστορίες των Ελλήνων κι Ελληνίδων συγγραφέων ήταν από μέτριες έως πολύ καλές. Είναι από τις ελάχιστες φορές που δεν απογοητεύτηκα από τα γραπτά Ελλήνων συγγραφέων λογοτεχνίας τρόμου.

Συνεχίζω ακάθεκτος με το "Λευκή πανώλη" του Frank Herbert (συγγραφέα του "Dune").
 

leuki.jpg

"Όταν ο μοριακός βιολόγος Τζον Ρο Ο’Νιλ χάνει τη γυναίκα και τα παιδιά του σε μια τρομοκρατική επίθεση, αποφασίζει να δώσει στην οργή του πλανητικές διαστάσεις: κατασκευάζει έναν εξελιγμένο ιό που αποδεικνύεται φονικός για όλα τα θηλυκά έμβια όντα. (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)"

Από την περίληψη, μου θύμισε το graphic novel "Y: the last man" (το οποίο έγινε και σειρά, η οποία ακυρώθηκε). Σε αυτό, ξημερώνει μια ημέρα κι όλα τα αρσενικά έμβια όντα έχουν πεθάνει, εκτός από τον πρωταγωνιστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το Cold Eyes του Peter Cawdron. Ένα πολύ πολύ καλό βιβλίο για first contact. Κάτι ανάμεσα σε The Martian και Hale Mary. Σε ηλεκτρονική μορφή κοστίζει λιγότερο από έναν καφέ στο χέρι.

https://www.goodreads.com/book/show/58922793-cold-eyes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μάγκες...Είμαι 16 και θα ήθελα να μου προτείνετε βιβλία για να ξεκινήσω το διάβασμα προτείνω να μην ειναι μυθιστορήματα η λογοτεχνικά καθώς δεν έχω χρόνο με ελκύουν τα φιλοσοφικά και γενικά αυτά που σε κάνουν να προβλιματιζεσαι..Σας ευχαριστώ δώστε μου τα φώτα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, lykourgos129 είπε

Καλησπέρα μάγκες...Είμαι 16 και θα ήθελα να μου προτείνετε βιβλία για να ξεκινήσω το διάβασμα προτείνω να μην ειναι μυθιστορήματα η λογοτεχνικά καθώς δεν έχω χρόνο με ελκύουν τα φιλοσοφικά και γενικά αυτά που σε κάνουν να προβλιματιζεσαι..Σας ευχαριστώ δώστε μου τα φώτα σας

'Η Πτώση' του Αλμπέρ Καμύ. Είναι μυθιστόρημα, αλλά η υπόθεση είναι πολύ απλή. Δύο τύποι σε ένα μπαρ συζητούν (ο ένας για την ακρίβεια, είναι ουσιαστικά μονόλογος). Θίγονται πολλά θέματα: θάνατος, φιλία, έρωτας κτλ. Και πολύ σύντομο επίσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Βήμα της Κυριακής θα δίνει από αύριο τα απομνημονεύματα του Τσώρτσιλ για τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο.

Λογικά θα είναι η εξάτομη έκδοση, έχει βραβευτεί και με Νόμπελ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.politeianet.gr/books/9789605071448-carter-chris-bell-diabolikos-319148

Ενα απο τα καλυτερα αν οχι το καλυτερο που διαβασα το 2021.

Ειναι το 6ο-7ο της σειρας αλλα διαβαζεται και μονο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Ptolemaios1 είπε

πιστεύεται ότι το συγκεκριμένο βιβλίο μαγειρικής αξίζει τα 55 ευρώ του?

 

ΣΑΛΤΣΕΣ ΓΛΥΚΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΜΥΡΕΣ – BOOKIS.GR

Μπορείς να check-αρεις εδώ τις κριτικές και να αποφάσισεις:
https://www.amazon.com/Sauces-Savoury-Sweet-Michel-Roux/dp/1787134741

Επεξ/σία από m4is
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, m4is είπε

Μπορείς να check-αρεις εδώ τις κριτικές και να αποφάσισεις:
https://www.amazon.com/Sauces-Savoury-Sweet-Michel-Roux/dp/1787134741

και να πούμε ότι στην ψηφιακή του μορφή είναι παμφθηνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα. Ψαχνω βιβλιο τρομου, μυστηριου, παραφυσικου περιεχομενου. Ειτε αγγλικα ειτε ελληνικα.
Βρηκα καποιες ενδιαφερον αλλα δεν τις βρισκω στην Ελλαδα..

-THE BONEYARD CHRONICLES by Cyprian Wyrmwood
-CRAWL SPACE by Dona Fox
-LOW by Mike Duke
-THE OVERLEDEN by Terence Simmons
-THREE DAYS IN ASHFORD by TY Tracey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...