Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1506706665.01._SCLZZZZZZZ_SX500_.jpg

Σας αρέσει το chiaroscuro ? Ο τρόμος και η μυθολογία κθούλου με ολίγο κυνήγι μαγισσών? Καλογραμμένες ιστορίες περιπέτειας-τρόμου-μυστηρίου που μπορείς να διαβάζεις ξανά και ξανά? Η συγκεκριμένη έκδοση είναι ένα από τα καλύτερα κόμικ βιβλία όλων των εποχών. Είναι στα αγγλικά (για μερικούς καλύτερα) . 

Αν παραγγέλνετε από έξω , κάντε το . Δεν χρειάζεται να έχετε δει τις ταινίες, όλα στο βιβλίο είναι σε χρονολογική σειρά κιόλας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά . Για αγόρι 12 ετών τι θα προτείνατε από μυθιστόρημα ; 
Μπυ είπαν για τον  ‘’ Άρχοντα των μυγών ‘’ αλλά μήπως είμαι λόγο βαρύ για παιδί που δεν έχει πολύδιαβάσει βιβλια ;

Harry Potter τα έχει απορρίψει δεν του άρεσε ούτε η ταινια τουλάχιστον το 1 κ 2  τα βρήκε πολύ παιδικά 

Επεξ/σία από totalius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2021 στις 4:12 ΜΜ, firewalker είπε

Βγήκε και το τελευταίο βιβλίο της σειράς The Expanse, Leviathan Falls. 8,50 € το ebook. Το "τσίμπισα".

Το τελείωσα. Πολύ καλό. Δεν είναι τόσο περιπετειώδες και δεν έχει την πολύ αγωνία των άλλων βιβλίων. Είναι αρκετά ποιο δραματικό όμως. Κάτι που το περιμένεις στο κλείσιμο μίας ιστορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, totalius είπε

Καλημέρα παιδιά . Για αγόρι 12 ετών τι θα προτείνατε από μυθιστόρημα ; 
Μπυ είπαν για τον  ‘’ Άρχοντα των μυγών ‘’ αλλά μήπως είμαι λόγο βαρύ για παιδί που δεν έχει πολύδιαβάσει βιβλια ;

Harry Potter τα έχει απορρίψει δεν του άρεσε ούτε η ταινια τουλάχιστον το 1 κ 2  τα βρήκε πολύ παιδικά 

δεν θα το πρότεινα, αλλά προσωπικα δεν μου αρέσει, οπότε έχω έναν λόγο παραπάνω. γενικά για τέτοιες ηλικίες θα πρότεινα ιστορίες με περιπέτεια, μυστήριο, νέους κόσμους κτλ (πχ. Χάρι Πότερ αλλά αφού δεν του αρέσει οκ). Μια καλή επιλογή ίσως είναι το Ready Player One του Ernest Cline (έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά με τίτλο: "Αν Είσαι Έτοιμος, Πάτα Enter"), το οποίο ενώ μου αρεσε γενικά, νομίζω αν το είχα διαβάσει σε τέτοια ηλικία θα μου άρεσε πολύ περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να ξέρου

21 ώρες πριν, totalius είπε

Καλημέρα παιδιά . Για αγόρι 12 ετών τι θα προτείνατε από μυθιστόρημα ; 
Μπυ είπαν για τον  ‘’ Άρχοντα των μυγών ‘’ αλλά μήπως είμαι λόγο βαρύ για παιδί που δεν έχει πολύδιαβάσει βιβλια ;

Harry Potter τα έχει απορρίψει δεν του άρεσε ούτε η ταινια τουλάχιστον το 1 κ 2  τα βρήκε πολύ παιδικά 

Σίγουρα όχι τον Άρχοντα των μυγών, πιθανότατα δεν θα το τραβήξει και δεν θα το διαβάσει. 

Χωρίς να ξέρω τι μπορεί να του αρέσει και τι όχι θα κάνω μερικές προτάσεις από βιβλία που έχω διαβάσει και θεωρώ ότι μπορεί να του αρέσουν αλλά δεν είναι πρόσφατα.

2 κλασικά: "Ο Μεγάλος Περίπατος του Πέτρου", "Το αγόρι με την Ριγε Πιτζάμα", το δεύτερο νομίζω με σχετικά καλή γνώση των αγγλιών μπορεί να διαβαστεί και στα αγγλικά σχετικά εύκολα και είναι πραγματικά συγκινητικό.

Την αρχή της τριλογίας του Φίλιπ Πούλμαν "Το Αστέρι του Βορρά", ένας φανταστικός κόσμος σε μια πολύ ωραία αφήγηση αλλά χωρίς να έχει καμία σχέση με τον Χάρυ Πότερ αν θέλεις κάτι φαντασίας. 

Απέφυγε κλασική λογοτεχνία π.χ. Ντίνκενς που να είναι διασκευασμένο ή περικομμένο, κρίμα να γνωρίσει μερικούς συγγραφείς και να μείνει με την εντύπωση ότι είναι παιδικοί συγγραφείς ενώ δεν ισχύει.

 

22 ώρες πριν, Dakonblackblade είπε

1506706665.01._SCLZZZZZZZ_SX500_.jpg

Σας αρέσει το chiaroscuro ? Ο τρόμος και η μυθολογία κθούλου με ολίγο κυνήγι μαγισσών? Καλογραμμένες ιστορίες περιπέτειας-τρόμου-μυστηρίου που μπορείς να διαβάζεις ξανά και ξανά? Η συγκεκριμένη έκδοση είναι ένα από τα καλύτερα κόμικ βιβλία όλων των εποχών. Είναι στα αγγλικά (για μερικούς καλύτερα) . 

Αν παραγγέλνετε από έξω , κάντε το . Δεν χρειάζεται να έχετε δει τις ταινίες, όλα στο βιβλίο είναι σε χρονολογική σειρά κιόλας. 

Να προτείνω κι εγώ μια σειρά κόμικς που την τελείωσα πριν λίγο καιρό:

https://m.comixology.eu/Oracle/comics-series/92807

Ένας τυφλός μάντης διηγείται ιστορίες όπου θνητοί και οι θεοί της ελληνικής μυθολογίας μπλέκονται σε συνωμοσίες, μάχες, έριδες. Η σειρά ξεκινάει πολύ δυναμικά, μ' άρεσε πολύ στην αρχή της, τόσο οι ιστορίες όσο και το σχέδιο αλλά προς το τέλος με κούρασε ομολογώ.

Επεξ/σία από Conan2046
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, totalius είπε

Καλημέρα παιδιά . Για αγόρι 12 ετών τι θα προτείνατε από μυθιστόρημα ; 
Μπυ είπαν για τον  ‘’ Άρχοντα των μυγών ‘’ αλλά μήπως είμαι λόγο βαρύ για παιδί που δεν έχει πολύδιαβάσει βιβλια ;

Harry Potter τα έχει απορρίψει δεν του άρεσε ούτε η ταινια τουλάχιστον το 1 κ 2  τα βρήκε πολύ παιδικά 

Άρχοντα των Δαχτυλιδιών ή Χόμπιτ (αν δεν του άρεσε η ταινία, μη του το δώσεις ακόμα)

Ιούλιο Βέρν 

Βασικά , ποια ταινία του άρεσε, πάρτου το βιβλίο. 

Αν διαβάζει κόμικ , πήγαινέ τον προς τα εκεί πχ. το Batman-Hush

Επεξ/σία από Dakonblackblade
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, totalius είπε

Καλημέρα παιδιά . Για αγόρι 12 ετών τι θα προτείνατε από μυθιστόρημα ; 
Μπυ είπαν για τον  ‘’ Άρχοντα των μυγών ‘’ αλλά μήπως είμαι λόγο βαρύ για παιδί που δεν έχει πολύδιαβάσει βιβλια ;

Harry Potter τα έχει απορρίψει δεν του άρεσε ούτε η ταινια τουλάχιστον το 1 κ 2  τα βρήκε πολύ παιδικά 

Ας δώσει μία ευκαιρία στο Χάρι Πότερ. Είναι στην ιδανική ηλικία και γίνονται αρκετά σκοτεινά από το 3ο και μετά.

Αν παρά όλα αυτά δε το θέλει, θα πρότεινα μόνο το Χόμπιτ από Τόλκιν (οριακά και αυτό). 

Άλλες προτάσεις: Μικρός Πρίγκηπας, Αν είσαι έτοιμος πάτα enter και ό,τι άλλο πρότειναν παραπάνω.

Θα συμφωνήσω, να αποφύγετε τα κλασσικά και να τα διαβάσει αργότερα στις πλήρης εκδόσεις τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2021 στις 10:38 ΠΜ, totalius είπε

Καλημέρα παιδιά . Για αγόρι 12 ετών τι θα προτείνατε από μυθιστόρημα ; 
Μπυ είπαν για τον  ‘’ Άρχοντα των μυγών ‘’ αλλά μήπως είμαι λόγο βαρύ για παιδί που δεν έχει πολύδιαβάσει βιβλια ;

Harry Potter τα έχει απορρίψει δεν του άρεσε ούτε η ταινια τουλάχιστον το 1 κ 2  τα βρήκε πολύ παιδικά 

Εγώ θα έλεγα Τζάκ Λόντον (Call of the wild, Ασπροδόντης κ.ο.κ), fantasy για μεγάλα παιδιά/εφήβους όπως το ranger's apprentice ή πέρσι τσάκσον με τους Ολύμπιους ή Νάρνια, Ιούλιο Βερν (τις γνωστές νουβέλες, γιατί σε κάποια όπως το "Κυνήγι του Αερόλιθου" γράφει μεγάλες ρατσιστικές καφρίλες), Ματίλντα, τίποτα Χόμπιτ.
Σε περισσότερο "ενήλικο", τίποτα Σαλβατόρες με τον Ντριζτ και τις σχετικά απλοϊκές περιπέτειες του. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2021 στις 11:03 ΠΜ, totalius είπε

Ευχαριστώ για τος προτάσεις παιδιά . Ξεκινάμε με Ready player one που του άρεσε σαν περίληψη κ βλέπουμε 

Δεν θα καταλάβει Χριστό από τις αναφορές στη δεκαετία των 80s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και χρονια πολλα. Γνωρίζει καποιος το βιβλιο: the organised mind απο Daniel J. levitin? Και εαν μπορουμε να το βρουμε μεταφρασμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 26/12/2021 στις 10:37 ΜΜ, giwfys είπε

Εχετε καποιο βιβλιο να προτεινετε για μεσαιωνα στην Ευρωπη, Αναγεννηση κτλ? Ιστορικο..

Δες σε προηγούμενες σελίδες απαντήσεις μου για την ίδια ερώτηση.
Περί τα 40-70 βιβλία πρότεινα στους φίλους σε διάφορα ποστ.

Πολύ επιγραμματικά και τελείως τυχαία (κούτρα όπως με έρχονται στο μυαλό):

  1. The Faithful Executioner (16ος αιώνας)
  2. The Battle of Poitiers 1356
  3. The Great Siege: Malta 1565
  4. The War on Heresy: Faith and Power in Medieval Europe
  5. Over the Edge of the World: Magellen's Terrifying Circumnavigation of the Globe
  6. Medieval Europe, wickham
  7. The Travels of Ibn Battúta: Explorations of the Middle East, Asia, Africa, China and India From 1325 to 1354, an Autobiography
  8. Medieval Maritime Warfare, stanton
  9. Life in a Medieval Village/Life in a Medieval City, gies
  10. byzantium, herrin
  11. A Distant Mirror: The Calamitous 14th Century
  12. Cathedral, Forge and Waterwheel
  13. The Time Traveller's Guide to Medieval England: A Handbook for Visitors to the Fourteenth Century
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...