Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Stratosnis είπε

Τι εννοείς;

Εννοώ ότι δεν έχει αποφασίσει κάποιος εκδοτικός οίκος να το εκδώσει αλλά ο ίδιος ο συγγραφέας, απ' ότι βλέπω ο συγκεκριμένος εκδοτικός οίκος ειδικεύεται ακριβώς σε αυτού του είδους τις εκδόσεις. 

Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει κάποια εγγύηση ότι κάποιος πλην του εκδότη αποφάσισε ότι αξίζει να εκδοθεί. Δεν λέω ότι όλες οι αυτοεκδόσεις είναι απαραίτητα κακές, αλλά οι πιθανότητες αυτές είναι. Προσωπικά δεν μ' αρέσει στο συγκεκριμένο θέμα να διαφημίζει κάποιος τα δικά του βιβλία εφ' όσον έχουν εκδοθεί με τον συγκεκριμένο τρόπο, τι θα γινόταν αν όλοι όσοι έκαναν αυτοεκδόσεις άρχισαν να αυτοδιαφημίζονται εδώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 minutes ago, Conan2046 said:

Εννοώ ότι δεν έχει αποφασίσει κάποιος εκδοτικός οίκος να το εκδώσει αλλά ο ίδιος ο συγγραφέας, απ' ότι βλέπω ο συγκεκριμένος εκδοτικός οίκος ειδικεύεται ακριβώς σε αυτού του είδους τις εκδόσεις. 

Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει κάποια εγγύηση ότι κάποιος πλην του εκδότη αποφάσισε ότι αξίζει να εκδοθεί. Δεν λέω ότι όλες οι αυτοεκδόσεις είναι απαραίτητα κακές, αλλά οι πιθανότητες αυτές είναι. Προσωπικά δεν μ' αρέσει στο συγκεκριμένο θέμα να διαφημίζει κάποιος τα δικά του βιβλία εφ' όσον έχουν εκδοθεί με τον συγκεκριμένο τρόπο, τι θα γινόταν αν όλοι όσοι έκαναν αυτοεκδόσεις άρχισαν να αυτοδιαφημίζονται εδώ; 

Σίγουρα έχει περάσει από λιγότερες αξιολογήσεις και σίγουρα έχει απορριφθεί τουλάχιστον μία φορά για να φτάσει στο σημείο της αυτοέκδοσης. Πολλές φορές όμως οι εκδότες ψάχνουν για κάτι εμπορικό, οπότε ας μην τα καταδικάζουμε όλα.

Εξακολουθώ βέβαια να αναρωτιέμαι πως κατάλαβες ότι είναι αυτοέκδοση.

Όσον αφορά την διαφήμιση στο συγκεκριμένο thread είναι οκ όσο παραμένει πρόταση ανάγνωσης και όχι προώθησης (επίσης κατά την γνώμη μου). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Stratosnis είπε

Σίγουρα έχει περάσει από λιγότερες αξιολογήσεις και σίγουρα έχει απορριφθεί τουλάχιστον μία φορά για να φτάσει στο σημείο της αυτοέκδοσης. Πολλές φορές όμως οι εκδότες ψάχνουν για κάτι εμπορικό, οπότε ας μην τα καταδικάζουμε όλα.

Εξακολουθώ βέβαια να αναρωτιέμαι πως κατάλαβες ότι είναι αυτοέκδοση.

Όσον αφορά την διαφήμιση στο συγκεκριμένο thread είναι οκ όσο παραμένει πρόταση ανάγνωσης και όχι προώθησης (επίσης κατά την γνώμη μου). 

Το κατάλαβα από τον Εκδοτικό Οίκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Δεν θέλω να είμαι κακεντρεχής αλλά αντιλαμβάνεσαι ότι το γεγονός ότι είναι αυτοέκδοση έχει τα μειονεκτήματά του;

Ως συγγραφέας που βίωσα όλη την διαδικασία της επιλογής εκδοτικού οίκου, θα προσπαθήσω να σας ενημερώσω με ένα πολύ λεπτομερές κείμενο, για τα εκδοτικά δρώμενα όπως και για τις δυσκολίες που συνάντησα. Δεν σας παρεξηγώ δε, καθώς προσωπικά είχα την ίδια ακριβώς ιδέα περί εκδόσεων, μέχρι φυσικά να ζήσω αυτά που θα σας περιγράψω.
 

Την "Κιβωτό" την κατέθεσα σε δύο διαφορετικούς χρόνους στους εκδοτικούς οίκους. Για να μην μπω σε λεπτομέρειες, έστειλα το κείμενο μου σε πάνω από 64 εκδοτικούς οίκους. Από αυτούς, πολλοί είχαν την ευγένεια να ενημερώσουν πως είτε δεν τους ενδιαφέρει, είτε πως το καλεντάρι τους είναι γεμάτο είτε πως δεν ασχολούνται με επιστημονική φαντασία. Υπήρξαν πολλοί εκδοτικοί οίκοι που δεν απάντησαν ποτέ αν και υποστηρίζουν το αντίθετο στα sites τους. 

Υπήρξαν και εκδοτικοί οίκοι που το έλεγξαν και απάντησαν θετικά.  Όσοι το έπραξαν, εννοείται πως το πέρασαν φυσικά από φιλολογικό έλεγχο όπου κάποιος ειδικός εντός ή εκτός του εκδοτικού οίκου καλείται να διαβάσει το κείμενο και να το αξιολογήσει. Μάλιστα, το κείμενο βαθμολογήθηκε θετικότατα από τον φιλολογικό έλεγχο μεγάλου εκδοτικού οίκου, και μετά υπήρξε μια απίστευτα αντιεπαγγελματική σιωπή, που προφανώς σήμαινε πως δεν πέρασε από το εμπορικό τους.

Προσωπικά διάβασα κομμάτια θετικότατων αξιολογήσεων από δύο διαφορετικά φιλολογικά τμήματα. Επαγγελματίες, δεν με ήξεραν - την δουλειά τους έκαναν. Όπως θετικά σχόλια έλαβα και από όσους μικρότερους εκδοτικούς επικοινώνησαν μαζί μου.

Όλο το παραπάνω, το γράφω για να κατανοήσει ο αναγνώστης, πως το πρώτο σημαντικό είναι πως αν ένα κείμενο είναι αδύναμο ή κακό, δεν θα ασχοληθεί κανένας εκδοτικός, εκτός και αν ο συγγραφέας αποφασίσει να προβεί σε κάποιου είδους πλήρους "αυτοέκδοσης" όπου ο συγγραφέας συγγραφέας πληρώνει τα πάντα και ουσιαστικά γίνεται και ο εκδότης του βιβλίου του.

 

***


Πάμε τώρα στο δεύτερο κομμάτι. Στον χαρακτηρισμό "αυτοέκδοση". Θα πω απλά και κυνικά, πως όσο καλό και να είναι το κείμενο σου, όσο καλή και αριστουργηματική και να είναι η ιστορία σου, κανένας εκδότης δεν θα ασχοληθεί μαζί σου! Ακούγεται θλιβερό μα είναι η πραγματικότητα. Φαντάζομαι - από την ιδία πείρα που αποκόμισα και που περιέγραψα παραπάνω - οι μεγάλοι εκδοτικοί οίκοι δεν ρισκάρουν καν να εκδόσουν έναν νεοεμφανιζόμενο συγγραφέα. Όσο για τους μικρούς, όλοι μα όλοι θα ζητήσουν κάποιου είδους συμμετοχή.

Θα μπορούσα να γράψω δύο σελίδες ιστορίες (για ανθρώπους που ζήτησαν χρήματα μόνο και μόνο για να το διαβάσουν, για υπευθύνους εκδοτικών που έστελναν emails πως το κείμενο είναι τέλειο και πως σήμερα-αύριο-ποτέ θα μιλήσουμε, για... διαδόχους υπευθύνων που ζητούσαν συγνώμη για τον προηγούμενο που έκανε τα ίδια και μετά έκαναν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια, κτλ κτλ). Αλλά αυτά δεν έχουν τόσο σημασία και απλά εμπίπτουν στην κατηγορία, "Ελληνική μιζέρια".

Οπότε αν κάποιος θεωρεί πως ο Α,Β,Γ εκδοτικός οίκος δεν αξίζει γιατί κάνει "αυτοέκδοση" ενώ ο Δ,Ε,Ζ είναι ποιοτικός γιατί δεν κάνει, καλύτερα να αναθεωρήσουν γιατί αφενός οι περισσότεροι εκδοτικοί οίκοι κάνουν αυτοεκδόσεις και όσοι το κάνουν, το κάνουν με υλικό που αξίζει να γίνει βιβλίο. Επίσης η - ουσιαστικά - συμμετοχική έκδοση (δηλαδή ο διαμοιρασμός του κόστους μεταξύ συγγραφέα και εκδοτικού) αφενός σημαίνει πως ο εκδοτικός οίκος πιστεύει σε αυτό που έχει στα χέρια του επενδύοντας/ποντάροντας σε αυτό και αφετέρου πως ο συγγραφέας θα αμειφθεί με ένα φυσιολογικό ποσοστό επί των εισπράξεων.
Θα κάνω εδώ ένα μικρό quote από το site του εκδοτικού μου, οίκου:

Αναφορά σε κείμενο

Σαφέστατα και όχι! Η δημιουργική μας ομάδα έχει απορρίψει εκατονταπλάσιο αριθμό βιβλίων που μας έχουν προταθεί, από όσα τελικά έχει εκδώσει. Για εμάς το βασικότερο στάδιο είναι αυτό της επαγγελματικής ανάγνωσης. Εξειδικευμένοι σύμβουλοι ανά κατηγορία βιβλίων διαβάζουν το βιβλίο προσεκτικά και παραδίδουν μία υψηλής ανάλυσης έκθεση. Σε περίπτωση που αυτή είναι θετική το βιβλίο θα εκδοθεί. Σε περίπτωση που είναι αρνητική ο συγγραφέας θα λάβει από εμάς κατευθυντήριες ώστε να το βελτιώσει, να το ξαναδουλέψει και στο μέλλον αν επιθυμεί να μας το ξαναστείλει εκ νέου προς νέα αξιολόγηση. Σε κάθε περίπτωση, θεωρούμε πως ο συγγραφέας μόνο να κερδίσει έχει από αυτή τη διαδικασία.

 

Εν τέλει, αν δεν υπήρχε αυτοέκδοση σε κάποια της μορφή, τότε σήμερα δεν θα υπήρχε στην Ελλάδα ούτε μία (1) νέα ποιητική συλλογή, ούτε ένα (1) νέο βιβλίο επιστημονικής φαντασίας κάποιου πρωτοεμφανιζόμενου  Έλληνα συγγραφέα. Οκ, μπορεί και να υπήρχε, αλλά το πώς και το γιατί θα συνέβαινε αυτό, είναι μια άλλη ιστορία.

Δεν τα γράφω αυτά για να υπερασπιστώ την αυτοέκδοση (μάλιστα έχοντας κάνει μια συμφέρουσα εμπορική συμφωνία με τρίτους, προσωπικά δεν έχω πληρώσει κάτι). Τα γράφω για να κατανοήσει ο αναγνώστης το πώς λειτουργεί η αγορά (μιλάω για αγορά όχι για ρομαντικούς εκδότες).

Από τις προτάσεις λοιπόν που μου έγιναν, επέλεξα τον εκδοτικό οίκο που θεώρησα τον πιο ελκυστικό, τον πιο ικανό να ταξιδέψει το βιβλίο μου και τον πιο ενθουσιώδη ως προς το έργο μου και τις προοπτικές του. Και αυτός ο εκδοτικός οίκος -  όπως κάθε σοβαρός εκδοτικός οίκος - δεν θα το έκανε αν δεν διέκρινε την προοπτική.

Εν τέλει, θα κλείσω με ένα ερώτημα: Εσείς πιστεύετε πως ένας μεγάλος Ελληνικός εκδοτικός οίκος θα ρισκάρει να επενδύσει σε έναν πρωτοεμφανιζόμενο συγγραφέα σε ένα δύσκολο εμπορικά κομμάτι όπως η επιστημονική φαντασία όταν λ.χ. πριν βγει η ταινία στον κινηματογράφο, δεν τυπώνανε καν επανεκδόσεις από την σειρά των βιβλίων Dune του Herbert;
 

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ για την αναλυτική σου απάντηση, ούτε εγώ έχω κάτι προφανώς μαζί σου. Κατανοώ τις δυσκολίες που έχει ένας νέος συγγραφέας και τα εμπόδια που πρέπει να ξεπεράσει έστω και αν δεν τα έχω βιώσει προσωπικά, ειδικά σε μια μικρή αγορά όπως την Ελληνική. Από την άλλη βομβαρδιζόμαστε από ένα πλήθος αυτοεκδόσεων, αυτό δεν είναι βέβαια τίποτα μπροστα σε αυτό που γίνεται π.χ στο Kindle που πραγματικά όποιοσδήποτε μπορεί να ανεβάσει ένα e-book. 

Σου εύχομαι σε κάθε περίπτωση καλή πορεία για το βιβλί σου και λυπάμαι αν σε στενοχώρησα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

phantom-terror

Phantom Terror Political Paranoia and the Creation of the Modern State, 1789-1848 
Adam Zamoyski

Εξαιρετικό βιβλίο ιστορίας που δείχνει πως οι αντιδραστικές δυνάμεις της εποχής διαμόρφωσαν τις συνθήκες για πολλαπλές επαναστάσεις. 
Ιδιαίτερη μνεία και κύριος "αντι-πρωταγωνιστής" ο γνωστός και μη εξαιρετέος Μέττερνιχ.
Τεράστιος δολοπλόκος, εγωιστής και φανατικός υπέρμαχος της φεουδαρχίας (μίσος τρελό για τη μΠλέμπα), απέχθεια για τον Καποδίστρια που έβλεπε ως κρυφοεπαναστάτη και η μεγαλύτερη προσωπική έκπληξη ήταν το πόσο ψέκας ήταν.
Μεγάλο μέρος της αντίδρασης του ήταν κατά της "σκιώδους ηγεσίας" των επαναστατών που έμειναν στις σκιές έπειτα την πτώση του Ναπολέοντα (κατά την ιδέα του), των Ιλουμινάτι κ.ο.κ. 
Δολοπλοκίες, καταπίεση των "κατώτερων" και σκιώδεις οργανώσεις ήταν το πάθος, φόβος και ψύχωση του.

Πολύ μεγάλο βάρος που βιβλίου επίσης αναλώνεται στην ψυχολογική επίδραση της Γαλλικής Επανάστασης και της φοβίας για σκιώδεις και ύπουλες επαναστατικές/αναρχικές σέχτες που πέρα από τον Μέττερνιχ, κατέτρεχε σημαντικό μέρος της αριστοκρατίας της εποχής. 

Έπειτα τα κλασσικά για πολιτικές διώξεις, αντιδραστικές κυβερνήσεις που είχαν πάθος με κατασκόπους και καταδότες και γενικά ιστορίες πανικού και τρέλας για το τι "πταίει" και η μΠλέμπα αντιδρά.

Το συνιστώ.

Επεξ/σία από LongTom
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα το 3 body problem με αφορμή την εμφάνιση της σειράς (την οποία δε θα δω) και έχω ψηθεί για το επόμενο hard-scifi βιβλίο μου. Έχετε να προτείνετε κάποιο;

Θα ήθελα ένα βιβλίο με έμφαση στις τεχνικές λεπτομέρειες. Ενδεικτικά, ξεκίνησα να διαβάζω το Seveneves και ήδη απ' την αρχή νοιώθω ότι δε μου κάνει. Δε με ενδιαφέρει μόνο να ξέρω ότι ένα αντικείμενο μεγάλης μάζας και μικρού όγκου χτύπησε το Ψ ουράνιο σώμα με μεγάλη ταχύτητα, θέλω να αναφέρεται στο πόση ταχύτητα χρειαζόταν πριν αρχίσει να χάνει μάζα λόγω σχετικότητας.

Το παραπάνω είναι ένα πολύ συγκεκριμένο παράδειγμα για να καταλάβει κάποιος το, βαρετό για πολλούς, ενδιαφέρον μου για τις ψειρισμένες τεχνικές λεπτομέρειες. Ένα βιβλίο που μου άρεσε πολύ, πέρα από την τριλογία του Cixin, ήταν το Project Hail Mary, που αν και πολύ μικρότερο σε κλίμακα και πολύ διαφορετικό σε ύφος, σχεδόν ήθελε χαρτί και μολύβι δίπλα να κάνεις πράξεις.

Έχουμε κάνα τέτοιο;;;

Επεξ/σία από Lucifer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lucifer είπε

Διάβασα το 3 body problem με αφορμή την εμφάνιση της σειράς (την οποία δε θα δω) και έχω ψηθεί για το επόμενο hard-scifi βιβλίο μου. Έχετε να προτείνετε κάποιο;

Θα ήθελα ένα βιβλίο με έμφαση στις τεχνικές λεπτομέρειες. Ενδεικτικά, ξεκίνησα να διαβάζω το Seveneves και ήδη απ' την αρχή νοιώθω ότι δε μου κάνει. Δε με ενδιαφέρει μόνο να ξέρω ότι ένα αντικείμενο μεγάλης μάζας και μικρού όγκου χτύπησε το Ψ ουράνιο σώμα με μεγάλη ταχύτητα, θέλω να αναφέρεται στο πόση ταχύτητα χρειαζόταν πριν αρχίσει να χάνει μάζα λόγω σχετικότητας.

Το παραπάνω είναι ένα πολύ συγκεκριμένο παράδειγμα για να καταλάβει κάποιος το, βαρετό για πολλούς, ενδιαφέρον μου για τις ψειρισμένες τεχνικές λεπτομέρειες. Ένα βιβλίο που μου άρεσε πολύ, πέρα από την τριλογία του Cixin, ήταν το Project Hail Mary, που αν και πολύ μικρότερο σε κλίμακα και πολύ διαφορετικό σε ύφος, σχεδόν ήθελε χαρτί και μολύβι δίπλα να κάνεις πράξεις.

Έχουμε κάνα τέτοιο;;;

Δεν θα έλεγα απ' ότι θυμάμαι, πως είναι τόσο πολύ της λεπτομέρειας όπως λες, αλλά μια πρόταση δικιά μου είναι το House of Suns του Reynolds. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Δεν θα έλεγα απ' ότι θυμάμαι, πως είναι τόσο πολύ της λεπτομέρειας όπως λες, αλλά μια πρόταση δικιά μου είναι το House of Suns του Reynolds. 

Δύσκολα θα είναι της λεπτομέρειας καθώς απ' ό,τι βλέπω διαδραματίζεται στο πολύ μακρινό μέλλον, αλλά φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία. Θα το τσεκάρω ανεξαρτήτως, ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Δύσκολα θα είναι της λεπτομέρειας καθώς απ' ό,τι βλέπω διαδραματίζεται στο πολύ μακρινό μέλλον, αλλά φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία. Θα το τσεκάρω ανεξαρτήτως, ευχαριστώ!

Μιας και το θυμήθηκα, αν και δεν το έχω διαβάσει, αλλά το έχω στη λίστα μου (η οποία και συνεχώς μεγαλώνει), ρίξε μια ματιά αν θες και στο Dragon's Egg (1980).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

θα προτείνω και γω με την σειρά μου το Σκοτεινό Δάσος (Dark Forest) του LIU CIXIN, που τελειώνω τώρα, και ήδη πήρα και το 3ο της τριλογίας (Death's End).

εγώ πρώτα είδα την σειρά 3 Body Problem (αγνοούσα και τον συγγραφέα και την τριλογία αυτή) και επειδή δεν μπορούσα να περιμένω τη 2η σεζόν πήγα και πήρα το βιβλίο και αν είχα τον χρόνο θα το διάβαζα μέσα σε 2 μέρες ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...