Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, wizzy said:

@LongTomΈχεις διαβάσει το "Altered Carbon" ("Θνητοί Θεοί" στα Ελληνικά); Εάν ναι, ποια είναι η γνώμη σου;

Όχι, δεν έτυχε. 
Γενικά το SciFi δεν το πιάνω συχνά σαν genre.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0051585.jpeg.40149308d87cd7d7fee0f0e40374e38f.jpeg

Ρέκβιεμ για ένα όνειρο / Requiem for a Dream

Αρκετά παλιό, υπάρχει και σε ταινία.

Το βιβλίο σε κρατάει περισσότερο σε αγωνία με περισσότερες λεπτομέρειες και καταστάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2024 στις 6:15 ΜΜ, wizzy είπε

@LongTomΈχεις διαβάσει το "Altered Carbon" ("Θνητοί Θεοί" στα Ελληνικά); Εάν ναι, ποια είναι η γνώμη σου;

@wizzy αξίζει να δεις τη σειρά πάντως, η οποία είναι εξαιρετική. Ειδικά ο πρώτος κύκλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zus είπε

@wizzy αξίζει να δεις τη σειρά πάντως, η οποία είναι εξαιρετική. Ειδικά ο πρώτος κύκλος.

Βασικά μόνο ο πρώτος κύκλος και είναι κρίμα γιατί όντως ήταν εξαιρετική η πρώτη σεζόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ξεκίνησα να διαβάζω το Dune. Κατανοώ ότι το λεξικό στο τέλος είναι εκεί για βοήθεια και μέχρι στιγμής το συμβουλεύομαι όταν αναφέρονται λέξεις χωρίς κάποια επεξήγηση. Μετά το πέρας της ανάγνωσης του βασικού μέρους του βιβλίου πρέπει να το διαβάσω και αυτό ή βρίσκεται εκεί μόνο για βοηθητικούς λόγους; Από όσο ξέρω η πρώτη έκδοση του βιβλίου που δημοσιεύτηκε σε συνέχειες μέσα από περιοδικό δεν περιείχε το συγκεκριμένο λεξικό. 

Επίσης τα υπόλοιπα παραρτήματα πρέπει να τα διαβάσω πριν την ανάγνωση του βασικού μέρους του βιβλίου, σε συνδυασμό ή μετά το πέρας του βασικού μέρους;

Αυτά μπορεί να σας ακούγονται κάπως, αλλά θέλω να ευχαριστηθώ όσο καλύτερα γίνεται το βιβλίο για αυτό ρωτάω. Για παράδειγμα το να διαβάσω ένα λεξικό μετά το πέρας της ιστορίας νιώθω ότι μόνο «βάρος» προσθέτει στην όλη εμπειρία.

 

Επίσης έχει διαβάσει κανείς "Το Πρόβλημα των Τριών Σωμάτων"; Στέκεται ως standalone βιβλίο ή η ιστορία μένει ανοιχτή για να συνεχίσεις με τα υπόλοιπα της σειράς; 

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ανθρωπότητα, Μια απροσδόκητα αισιόδοξη ιστορία - Bregman Rutger

Βιβλιάρα, με διαφορά το καλύτερο non fiction που έχω διαβάσει ποτέ. Από τα βιβλία που μπορούν να σου αλλάξουν ολόκληρη οπτική και να δεις τον κόσμο αλλιώς.

Θα μπορούσα να γράψω ολόκληρο κατεβατό. Δεν θα το κάνω. Απλά διαβάστε το.

2. Η θέση 7Α - Sebastian Fitzek.

Εντυπωσιακό θρίλερ. Σε αρπάζει από τις πρώτες σελίδες και σε κρατάει σε αγωνία μέχρι το τέλος. Πολύ προσεγμένη ιστορία, παρόλο που έχει ανατροπή στην ανατροπή, δεν βρίσκεις κενά (σε αντίθεση με άλλες ιστορίες τέτοιου τύπου). Οι ήρωες πάντα λειτουργούν στο μέγιστο των δυνατοτήτων τους και σε λογικά πλαίσια σε σχέση με τον ψυχισμό τους και την κατάσταση στην οποία βρίσκονται.

Αν σας αρέσει αυτό το είδος, είναι must. Σκοπεύω να διαβάσω και τα υπόλοιπα του Fitzek,  με κέρδισε.

3. Κλοιός θανάτου - Lee Child

Είναι η σειρά βιβλίων που έψαχνα για να αντικαταστήσω τον Χάρι Χόλε. Απλή, στακάτη γραφή που σε βάζει στο πνεύμα της ιστορίας χωρίς φιοριτούρες και πολλά στολίδια. Πολύ ενδιαφέρον που βλέπουμε την ιστορία αποκλειστικά από την οπτική γωνία του ήρωα. 

Το μόνο που με χάλασε είναι ότι πήγα να δω τη σχετική σειρά που βγήκε πρόσφατα, η οποία είναι τεράστια μπούρδα (δεν κατάφερα ούτε το 1ο επεισόδιο να δω ολόκληρο) και φοβήθηκα ότι θα είναι και το βιβλίο έτσι (είδα το επεισόδιο πριν ξεκινήσω το βιβλίο) αλλά ευτυχώς το βιβλίο αποδείχτηκε πολύ καλό για το είδος που εκπροσωπεί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

1. Ανθρωπότητα, Μια απροσδόκητα αισιόδοξη ιστορία - Bregman Rutger

Βιβλιάρα, με διαφορά το καλύτερο non fiction που έχω διαβάσει ποτέ. Από τα βιβλία που μπορούν να σου αλλάξουν ολόκληρη οπτική και να δεις τον κόσμο αλλιώς.

Αφού σου άρεσε, διάβασε και το ΟΥΤΟΠΙΑ ΓΙΑ ΡΕΑΛΙΣΤΕΣ του ίδιου συγγραφέα. Εξίσου πολύ ωραίο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stevenfins είπε

Αφού σου άρεσε, διάβασε και το ΟΥΤΟΠΙΑ ΓΙΑ ΡΕΑΛΙΣΤΕΣ του ίδιου συγγραφέα. Εξίσου πολύ ωραίο.

Ναι, το έχω στο πρόγραμμα. Θενξ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι αγαπούν τη φωτογραφία και την καλλιτεχνική της προέκταση οφείλουν στον εαυτό τους να διαβάσουν το βιβλίο του ΡΟΛΑΝ ΜΠΑΡΤ Ο ΦΩΤΕΙΝΟΣ ΘΑΛΑΜΟΣ σημειώσεις για τη φωτογραφία. Η φωτογραφία μέσα από τα μάτια του φιλοσόφου...θα το λατρέψετε...🙂

IMG_20240221_204927.jpg

IMG_20240221_204935.jpg

IMG_20240221_205524.jpg

IMG_20240221_205710.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/02/2024 at 17:00, rafinos said:

Παιδιά ξεκίνησα να διαβάζω το Dune. Κατανοώ ότι το λεξικό στο τέλος είναι εκεί για βοήθεια και μέχρι στιγμής το συμβουλεύομαι όταν αναφέρονται λέξεις χωρίς κάποια επεξήγηση. Μετά το πέρας της ανάγνωσης του βασικού μέρους του βιβλίου πρέπει να το διαβάσω και αυτό ή βρίσκεται εκεί μόνο για βοηθητικούς λόγους; Από όσο ξέρω η πρώτη έκδοση του βιβλίου που δημοσιεύτηκε σε συνέχειες μέσα από περιοδικό δεν περιείχε το συγκεκριμένο λεξικό. 

Επίσης τα υπόλοιπα παραρτήματα πρέπει να τα διαβάσω πριν την ανάγνωση του βασικού μέρους του βιβλίου, σε συνδυασμό ή μετά το πέρας του βασικού μέρους;

Αυτά μπορεί να σας ακούγονται κάπως, αλλά θέλω να ευχαριστηθώ όσο καλύτερα γίνεται το βιβλίο για αυτό ρωτάω. Για παράδειγμα το να διαβάσω ένα λεξικό μετά το πέρας της ιστορίας νιώθω ότι μόνο «βάρος» προσθέτει στην όλη εμπειρία.

 

Επίσης έχει διαβάσει κανείς "Το Πρόβλημα των Τριών Σωμάτων"; Στέκεται ως standalone βιβλίο ή η ιστορία μένει ανοιχτή για να συνεχίσεις με τα υπόλοιπα της σειράς; 

Σχετικά με το πρόβλημα των τριών σωμάτων, η ιστορία μένει ορθάνοιχτη. Το τέλος του πρώτου βιβλίου είναι σαν να κλείνει ένα μεγάλο πρώτο κεφάλαιο. Υπάρχει μια συγκεκριμένη χρονική περίοδος που λήγει, αλλά το ζουμί είναι στα επόμενα δυο!

αξιζει να διαβάσεις όλη την τριλογία 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει φιλοσοφικά βιβλία αρχαίας ελληνικής φιλοσοφίας που έχουν να κάνουν με την τριμέρια της ψυχής (Πλάτωνας); Είμαι άσχετος με την φιλοσοφία και δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...