Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για νεώτερη ελληνική ιστορία, ας πούμε από την επανάσταση και μετά, κατά πρώτο λόγο και για ευρωπαϊκή κατά δεύτερο τι θα προτείνατε;

Όσο γίνεται αντικειμενικά και κάπως ευκολοδιάβαστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 26/12/2023 at 19:27, yannis27gr said:

Κάτι παρόμοιο. Σειρά αστυνομικών βιβλίων με κεντρικό ήρωα κάποιο ντετέκτιβ. The darker, the better.

Αστυνομική λογοτεχνία με πρωταγωνίστρια μια ψυχολόγο κι έναν ντετέκτιβ, υπάρχει στα ελληνικά, η σειρά βιβλίων της Yrsa Sigurðardóttir, από τις εκδόσεις Μεταίχμιο. Θα επανέλθω σε δεύτερο χρόνο με τίτλους, νομίζω το πρώτο της σειράς είναι το "DNA". 

Υπάρχουν κι άλλα δικά της, εκτός σειράς, στο ίδιο είδος λογοτεχνίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 26/12/2023 στις 7:27 ΜΜ, yannis27gr είπε

Κάτι παρόμοιο. Σειρά αστυνομικών βιβλίων με κεντρικό ήρωα κάποιο ντετέκτιβ. The darker, the better.

Η τριλογία του Αμυρα. Ο Λιμος, Τα Λύτρα, Το Φιλί του Δεκέμβρη. Εξαιρετικά αστυνομικα, διαδραματιζονται στην Αθηνα της Κατοχης και του Εμφυλίου (το τριτο).

Αν σε ενδιαφερει η ιστορική περίοδος αυτη, θα τα βρεις εξαιρετικα. Εκτος απο το αστυνομικο κομματι, ο συγγραφέας εχει κανει τρομερη έρευνα. 

Εγω μολις αγορασα και το καινούργιο του, Η Λέσχη του Κακού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2023 στις 8:49 ΠΜ, Σπίθας Στο Σκοτάδι είπε

https://www.kaktos.gr/el/taboylarhs-basilhw-sto-epikentro-978-618-215-143-3.html

 

Κυκλοφόρησε η 2η ποιητική μου συλλογή, όσοι πιστοί του είδους προσέλθετε, ευχαριστώ

κακτος.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2023 στις 1:47 ΜΜ, Σπίθας Στο Σκοτάδι είπε

Εχθές κυκλοφόρησε η ποιητική μου συλλογή και σήμερα το μυθιστόρημα μου ''Το σύμπλεγμα του Ιεχωβά''.

Ευχαριστώ

https://books.gr/product/το-σύμπλεγμα-του-ιεχωβά/

54321.png

https://www.youtube.com/shorts/RhwHyMjRix4

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα Χριστούγεννα φέτος διάβασα αυτό το βιβλίο  

ο Μαγικός κύκλος 

Η ιστορία  ξεκινά στο 1989 ,

Ωπου μια μια γυναίκα που δουλεύει στην ασφάλεια σε μια εταιρία ,μετά τη δολοφονία του θετού αδερφού της ,θα πέσουν κάτι μυστηριώδης έγγραφα στη κατοχή της, τα οποια τις τα στείλε ο αδερφός της πριν πεθάνει ..

Σύντομα  η ίδια θα γίνει στόχος, αφού τα έγγραφα αυτά τα θέλουν και άλλοι ενώ θα ανακαλύψει μυστικά κρυμμένα γύρω από την οικογένεια της

Μετά η  ιστορία κάνει μια αναδρομή πίσω στο παρελθόν, στην εποχή του Χριστού ,από την στιγμή που θα σταυρωνόταν κσι μετα ,βάζοντας μέσα και τα αλλά ιστορικά πρόσωπα όπως ο Πιλάτος πχ ,Και με την ανάγνωση τις αρχαίας  αυτής ιστορίας,Προσπαθεί να κάνει σύνδεση του  ,πως συνδέονται δηλ αυτά έγγραφα .

Το βιβλίο αν και αρκετά μεγάλο θα θυμίζει πολύ έντονα τον κωδικο Νταβιτσι του Dan Brown.

Στην αρχή   φαίνεται  ενδιαφέρον  και σε κρατά με  αμείωτο το ενδιαφέρον,Αφού μαθαίνεις και κάποιες πληροφορίες από κεινη την εποχή .

Το πρόβλημα όμως είναι  πως παρότι υπάρχει η  αναμενόμενη δράση στο παρόν μετά το στορυ , Ξανά κιλά πίσω στο παρελθόν, και αναλώνεται και σε άλλες χρονικές περιόδους ,όπως η αρχαία Ελλάδα  αρχαία Ρωμη , Παρουσιάζοντας  τα ήθη τα έθιμα και τις διάφορες προκαταλήψεις υπήρχαν τότε…Μέχρι να φτάσει στην εποχή των ναζί και τον Χίτλερ ,όπου έδω στο τελευταίο κομμάτι η συγγραφέας κάνει μια χαζή αγιοποίηση του Χίτλερ ,και δεν καταλαβαίνω με ποια λογική.

Και φυσικά όλες αυτές οι χρονικές περίοδοι Έχουν σχέση με το παρόν. ιδού και ο τίτλος .Ενας τεράστιος μαγικός κύκλος .

Η αναδρομή αυτή όμως  κουράζει και θέλεις πιο πολύ να δεις, πως θα καταλήξουν οι χαρακτήρες στο 1989  παρά να μάθεις για την ιστορία ένας αυτοκράτορα στην αρχαία Ρώμη

Και άν και  υπάρχει η αναμένομενη δράση   προς το τέλος, με τη μικρή ανατροπή,Ένιωσα πως το στορυ τελικά δεν κατέληξε πουθενά ,.Πάρα ανακυκλώνονταν σε φιλοσοφικές θεωρίες η καλυτέρα  φιλοσοφικές μπούρδες.

Έπισης αν το διαβάσεις  στα αγγλικά θα πρέπει να τα μιλάς σαν Νεράκι ,, αλιως δε καταλαβαίνεις πολλά και θέλεις να το ξαναπιάσεις από την αρχή 

 

Αν και αυτή η δουλειά  αποτελεί μία διαφορετική πρόταση στην όλη ιστορία της όλης  θρησκείας χριςτιανικης και πάταγανιστικης  ,και δίνει τη δική της εκδοχή ,πιστεύω ο  Brown με τον κώδικα da Vinci το δημιούργησε αυτό το σύμπαν καλύτερα

 

63F6C98B-02F2-486A-8A22-A5038DB23F61.jpeg

Επεξ/σία από star12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δυνατη η Νεβιλ, ολα της είναι απολαυστικά για το ειδος τους. Πανε πολλα χρονια που τα εχω διαβασει οποτε δεν θυμάμαι τι ακριβώς συμβαίνει στον Μαγικο Κύκλο, αλλα ναι, η συγγραφέας εχει σχεδον σε ολα τα βιβλία της αυτο το χρονολογικο περα δωθε, ειναι love or hate τεχνικη νομιζω.

Διαβασε και το Οκτω αν δεν το έχεις κανει, νομιζω υπερέχει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, star12 είπε

η συγγραφέας κάνει μια χαζή αγιοποίηση του Χίτλερ

Αυτό με προβλημάτισε αρκετά από το ωραίο review σου. Έχω χρόνια να διαβάσω βιβλίο στυλ Dan Brown και θα μου άρεσε κάτι έτσι ανάλαφρο. 

Σημειώνω και το Οκτώ του stormrain

Επεξ/σία από stevenfins
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stevenfins είπε

Αυτό με προβλημάτισε αρκετά από το ωραίο review σου. Έχω χρόνια να διαβάσω βιβλίο στυλ Dan Brown και θα μου άρεσε κάτι έτσι ανάλαφρο. 

Σημειώνω και το Οκτώ του stormrain

Το Οκτώ είναι της Cathrine Neville και είναι αριστούργημα. Ο μαγικός κύκλος μια αποτυχημένη προσπάθεια της ίδιας για επανάληψη επιτυχίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, antemore said:

ποσο καιρο παιρνει συνηθως σε ενα νεο βιβλιο να κατεβει η τιμη απο το εικοσαρικο;

Μάλλον με το εικοσάρικο αναφέρεσαι στην ενιαία τιμή. Η ενιαία τιμή ισχύει για 18 μήνες, μετά από εκεί είναι στο χέρι του κάθε βιβλιοπώλη να βάλει την έκπτωση που θέλει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα Παίδες ,

Την σειρά Τροχός του Χρόνου την έχει διαβάσει κανείς να μου πει την γνώμη του ;

Έχω διαβάσει Τόλκιν (Σιλμαρίλλιον κλπ ) και Μάρτιν (Το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου) και λέω να ξεκινήσω και αυτήν.

Επεξ/σία από Mandrivamaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2023 στις 7:04 ΜΜ, zio10 είπε

Για νεώτερη ελληνική ιστορία, ας πούμε από την επανάσταση και μετά, κατά πρώτο λόγο και για ευρωπαϊκή κατά δεύτερο τι θα προτείνατε;

Όσο γίνεται αντικειμενικά και κάπως ευκολοδιάβαστα. 

Διαβάζοντας κάτι άλλο έπεσα επάνω στην ανάρτηση σου… ένα χρόνο μετά ! 

Εάν ακόμη σε ενδιαφέρει το είδος αυτό θεωρώ ότι είναι ένα από τα λίγα «ζυγισμένα» και κατά το πλείστον αντικειμενικά βιβλία που ασχολούνται με τα γεγονότα της εποχής. 
 

Οι υποσημειώσεις και οι παραπομπές είναι εξ ίσου σημαντικές με το κείμενο μια και είναι εκτενείς ‘’ως προς τις τρίτες πηγές, ειδικά με αναφορές στους πρωταγωνιστές από βιβλία τρίτων συγγραφέων. (π.χ. του στρατηγού Αινιάν). 
Ο Διαμαντόπουλος φέρνει στο φως την δράση των (νεαρών τότε) αλλά μετέπειτα πολύ γνωστών και σημαντικών για την ελληνική ιστορία, ανδρών. 
 

Νομίζω αξίζει, ειδικά για το γεγονός ‘ότι στις θέσεις του κρατά την (όσο το δυνατόν) ουδέτερη στάση ερευνητή, αλλά το κείμενο του είναι αρκετά μυθιστορηματικό. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Death of Grass του John Christopher. Είναι κλασικό apocalyptic της εποχής. Αρκετά ρεαλιστικό.

https://www.goodreads.com/book/show/941731.The_Death_of_Grass

 

Our Blue Orange του A.R. Merrydew. Διασκευαστικό Sci-Fi που διαβάζεται ευχάριστα. Μερικοί ίσως το βρουν αρκετά παιδικό.

https://www.goodreads.com/book/show/29629427-our-blue-orange

 

Shakedown του Scott Sigler. Πολύ ωραίο military Sci-Fi. Όπως με όλα τα βιβλία του Scott Sigler είσαι σίγουρος πως θα είναι καλό (σαν ταινία του Tom Cruise ένα πράγμα).

https://www.goodreads.com/book/show/130715912-shakedown

 

Starter Villain του John Scalzi. Εξαιρετικό και πολύ διασκευαστικό κατασκοπευτικό Sci-Fi.

https://www.goodreads.com/book/show/61885029-starter-villain

 

Piranesi της Susanna Clarke. Κοινωνικό δράμα φαντασίας να το πω; Μυστηρίου φαντασίας; Κάτι τέτοιο. Εμένα μου άρεσε.

https://www.goodreads.com/book/show/50202953-piranesi

 

The Gone World του Tom Sweterlitsch. Αστυνομικό Sci-Fi θρίλερ με time travel. Όταν το διάβαζα μου έβγαζε κάτι πολύ γνώριμο. Κάτι μεταξύ Blake Crouch και Chris Curter.

https://www.goodreads.com/book/show/33413556-the-gone-world

 

Lost in Time του A.G. Riddle. Κλασικό Sci-Fi του συγκεκριμένου συγγραφέα. Αστυνομικό Sci-Fi θρίλερ με time travel και αυτό. Καμιά σχέση με το από πάνω όμως.

https://www.goodreads.com/book/show/60522318-lost-in-time

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/01/2024 at 03:17, Mandrivamaniac said:

Καλημέρα Παίδες ,

Την σειρά Τροχός του Χρόνου την έχει διαβάσει κανείς να μου πει την γνώμη του ;

Έχω διαβάσει Τόλκιν (Σιλμαρίλλιον κλπ ) και Μάρτιν (Το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου) και λέω να ξεκινήσω και αυτήν.

Θέλεις σούπα φάνταζι που έχει μια ντουζίνα+ βιβλία; 
Θέλεις άντρες ήρωες που είναι καρπαζοεισπράκτορες των αντίστοιχων γυναικείων;
Ψάχνεσαι για ιστορία που είναι κάτι ανάμεσα σε Σαββατιάτικο καρτούν και τις ασυνάρτητες βλακείες μιας κουτσομπόλας Κατίνας;
Πιστεύεις ότι το καλό φάνταζι μοιάζει με τη Λάμψη του Φωσκώλου; Απίστευτό τράβηγμα της πλοκής από τα μαλλιά για να βγουν 2345612 επεισόδιά/βιβλία; 

Αρκετοί πίνουν νερό στο όνομα της συγκεκριμένης σειράς.
Προσωπικά τη θεωρώ μια από τις πιο overhyped σειρές που έχουν γραφεί, είναι στη καλύτερη μέτρια και στη χειρότερη τελείως αδιάφορη. Ιδίως οι ήρωες και η παραφουσκωμένη πλοκή δεν παλεύονται.

Έφτασα στο πέμπτο με έκτο βιβλίο πριν τα παρατήσω. Λένε ότι έπειτα γίνεται καλύτερο, αλλά ειλικρινά δεν είχα όρεξη να σπαταλήσω άλλο το χρόνο μου.

 

Εάν θέλεις εκτεταμένο έως τεράστιο φάνταζι έπος που δεν ξεχειλώνει, εγώ προτείνω το Malazan book of the fallen και από τον μπάρμπα-Μάρτιν το εξαιρετικό Fire & Blood. Επίσης από τον τελευταίο, το Α knight of the seven kindoms.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...