Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 09/01/2024 at 04:17, Mandrivamaniac said:

Καλημέρα Παίδες ,

Την σειρά Τροχός του Χρόνου την έχει διαβάσει κανείς να μου πει την γνώμη του ;

Έχω διαβάσει Τόλκιν (Σιλμαρίλλιον κλπ ) και Μάρτιν (Το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου) και λέω να ξεκινήσω και αυτήν.

Δεν γνωρίζω κάτι για τη σειρά "Ο τροχός του χρόνου".

Σε ηρωική φαντασία, μπορώ να σου προτείνω δύο σειρές:

1) "Το υφαντό της Φιόναβαρ" του Guy Gavriel Kay. Είναι τρία βιβλία, ευανάγνωστα, με "σφιχτή" πλοκή, που δεν κάνει "κοιλιά".

2) Τη σειρά βιβλίων "Riftwar" του Raymond E. Feist. Είναι αρκετά βιβλία, με την ιστορία/κύρια πλοκή να "απλώνεται" και να εξελίσσεται από βιβλίο σε βιβλίο. Υπάρχουν αρκετές παράλληλες ιστορίες ηρώων, οι οποίες, στο τέλος τους, φτάνουν να συνδεθούν με την κύρια πλοκή και να βοηθήσουν στην εξέλιξή της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 29/12/2023 στις 8:28 ΠΜ, stormrain είπε

Η τριλογία του Αμυρα. Ο Λιμος, Τα Λύτρα, Το Φιλί του Δεκέμβρη. Εξαιρετικά αστυνομικα, διαδραματιζονται στην Αθηνα της Κατοχης και του Εμφυλίου (το τριτο).

Αν σε ενδιαφερει η ιστορική περίοδος αυτη, θα τα βρεις εξαιρετικα. Εκτος απο το αστυνομικο κομματι, ο συγγραφέας εχει κανει τρομερη έρευνα. 

Εγω μολις αγορασα και το καινούργιο του, Η Λέσχη του Κακού. 

Μετά και το σχόλιο σου πήρα τα 2 πρώτα κάνω ένα διαχωρισμό στο αστυνομικό κομμάτι που τα θεωρώ και τα 2 ψιλομέτρια και στο περιγραφικό κομμάτι εκείνης της περιόδου που μας δίνει πολλά στοιχεία για την περίοδο εκείνη και είναι πολύ καλό. Τα διάβασα και τα 2 με ευχαρίστηση και στην πρώτη ευκαιρία θα τελειώσω και την τριλογία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 09/01/2024 at 04:17, Mandrivamaniac said:

Καλημέρα Παίδες ,

Την σειρά Τροχός του Χρόνου την έχει διαβάσει κανείς να μου πει την γνώμη του ;

Έχω διαβάσει Τόλκιν (Σιλμαρίλλιον κλπ ) και Μάρτιν (Το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου) και λέω να ξεκινήσω και αυτήν.

Και μένα δε μου πε πολλά ο τροχός.

Συμφωνώ σε αυτά που πε ο @LongTom πίσω.

Αν θες κάτι σύντομο ( όχι σειρά ) δες και το Sandkings του Martin. Αν και έχει και sci-fi ιστορίες μέσα εγώ το χα βρει ενδιαφέρον.

Επεξ/σία από Millennium
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/01/2024 at 10:43, wizzy said:

Δεν γνωρίζω κάτι για τη σειρά "Ο τροχός του χρόνου".

Σε ηρωική φαντασία, μπορώ να σου προτείνω δύο σειρές:

1) "Το υφαντό της Φιόναβαρ" του Guy Gavriel Kay. Είναι τρία βιβλία, ευανάγνωστα, με "σφιχτή" πλοκή, που δεν κάνει "κοιλιά".

2) Τη σειρά βιβλίων "Riftwar" του Raymond E. Feist. Είναι αρκετά βιβλία, με την ιστορία/κύρια πλοκή να "απλώνεται" και να εξελίσσεται από βιβλίο σε βιβλίο. Υπάρχουν αρκετές παράλληλες ιστορίες ηρώων, οι οποίες, στο τέλος τους, φτάνουν να συνδεθούν με την κύρια πλοκή και να βοηθήσουν στην εξέλιξή της.

Για μενα, κανει μικρη κοιλια το υφαντο αλλα διαβαζεται ευχαριστα. Αρκετα κοντα στον αρχοντα, δανειστηκε αρκετα ο Kay. Και τα υπολοιπα του Kay ειναι δυνατα μεχρι τους πολεμιστες του Λυκοφωτος. Πιο ωριμο για μενα The Sarantine Mosaic. 

To wheel of time ειναι 12000 σελιδες, θελει να επενδυσεις πολυ χρονο. Δεν εχω τολμησει να το αρχισω. 

Και καπου εδω πρέπει να μιλήσουμε για τον Αμπερκρομπαρο που παιζει μεγαλη μπαλιτσα με τις σειρες https://joeabercrombie.com/books/

image.png.e8673df5b8977a38ad060c66f245700a.png

Οι 2 τριλογίες είναι εξαιρετικες οπως και τα standalone. 

Για μενα ειναι must. Επίσης εξαιρετικα τα audiobook, οτι καλυτερο εχω ακουσει από τον stephen paisley

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/01/2024 at 09:45, Chrisxxx said:

Για μενα, κανει μικρη κοιλια το υφαντο αλλα διαβαζεται ευχαριστα. Αρκετα κοντα στον αρχοντα, δανειστηκε αρκετα ο Kay. Και τα υπολοιπα του Kay ειναι δυνατα μεχρι τους πολεμιστες του Λυκοφωτος. Πιο ωριμο για μενα The Sarantine Mosaic. 

To wheel of time ειναι 12000 σελιδες, θελει να επενδυσεις πολυ χρονο. Δεν εχω τολμησει να το αρχισω. 

Και καπου εδω πρέπει να μιλήσουμε για τον Αμπερκρομπαρο που παιζει μεγαλη μπαλιτσα με τις σειρες https://joeabercrombie.com/books/

image.png.e8673df5b8977a38ad060c66f245700a.png

Οι 2 τριλογίες είναι εξαιρετικες οπως και τα standalone. 

Για μενα ειναι must. Επίσης εξαιρετικα τα audiobook, οτι καλυτερο εχω ακουσει από τον stephen paisley

 

Ο Αμπερκόμπις έχει κάποια καλά, αλλά έχει και πολύ μάκα και αυτός. 
Το first law, ξεκινάει καλά, αλλά έπειτα πέφτει με τα μούτρα στο κριντζ.
Γενικά δεν με εντυπωσίασε σε πολλά του. 
Πολύ σπιρούνι, "μπιστόλι" και ψευτομαγκιά οι ήρωες του.
Εάν θέλεις φάνταζι σαν σπαγκέτι ουέστερν, είναι ο πρώτος.

Δεν έχω διαβάσει την τελευταία του σειρά όμως, ίσως βελτιώθηκε πρόσφατα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, LongTom said:

Ο Αμπερκόμπις έχει κάποια καλά, αλλά έχει και πολύ μάκα και αυτός. 
Το first law, ξεκινάει καλά, αλλά έπειτα πέφτει με τα μούτρα στο κριντζ.
Γενικά δεν με εντυπωσίασε σε πολλά του. 
Πολύ σπιρούνι, "μπιστόλι" και ψευτομαγκιά οι ήρωες του.
Εάν θέλεις φάνταζι σαν σπαγκέτι ουέστερν, είναι ο πρώτος.

Δεν έχω διαβάσει την τελευταία του σειρά όμως, ίσως βελτιώθηκε πρόσφατα...

Αφου γραφει 1 βιβλιο το χρονο ειναι λογικο. Η 2η τριλογια εχει παρει καλυτερες βαθμολογιες απο την 1η αλλα εμενα η 1η λογω Γκλοκτα μου αρεσε πιο πολυ. 

Ειναι ευχαριστος παντως για να παιρνάει η ωρα, εγω τις ακουσα και τις 2 σε audiobook Και ο Paisley εδωσε ρεστα, ηταν απολαυστικός. Ειχε πολλα κλισε παντως που ειναι ευκολα να τα μαντέψεις οπως και καποιες απο τις ανατροπες. Επίσης πολλες φορες γίνονται πραγματα απο το πουθενα γιατι ετσι βολευει η διηγηση και η εξελιξη της ιστοριας.

Επεξ/σία από Chrisxxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας διαβάσει 4-5 βιβλία από την σειρά του Jack Reacher θα ήθελα κάτι αντίστοιχο με άλλον πρωταγονιστή, set up κλπ.

Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη! 

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2024 στις 4:05 ΜΜ, Sablj είπε

Έχοντας διαβάσει 4-5 βιβλία από την σειρά του Jack Reacher θα ήθελα κάτι αντίστοιχο με άλλον πρωταγονιστή, set up κλπ.

Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη! 

Ευχαριστώ!!

Χρειάζεται να διαβαστούν με τη σειρά ή κάθε βιβλίο είναι σχετικά αυτόνομο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ψάχνω να διαβάσω το "Χωράει όλη η αρχαιότητα στο ασανσέρ;" του Θεόδωρου Παπακώστα. Επειδή ζω στο εξωτερικό και δεν μπορώ να το βρώ σε e-pub απο κάποιο βιβλιοπωλείο ήθελα να ρωτήσω αν το έχει κάποιος σε pdf μορφή που να μπορεί να το διαθέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, toutsos said:

Καλησπέρα ψάχνω να διαβάσω το "Χωράει όλη η αρχαιότητα στο ασανσέρ;" του Θεόδωρου Παπακώστα. Επειδή ζω στο εξωτερικό και δεν μπορώ να το βρώ σε e-pub απο κάποιο βιβλιοπωλείο ήθελα να ρωτήσω αν το έχει κάποιος σε pdf μορφή που να μπορεί να το διαθέσει.

Καλημέρα σου, νομίζω όλα τα μεγάλα βιβλιοπωλεία στέλνουν εξωτερικό. Ευριπίδης, Πολιτεία, Ιανός, κοκ.
Σε pdf εννοείς epub φαντάζομαι για κάποιο e-reader, δυστυχώς δεν βλέπω να υπάρχει διαθέσιμο ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shards of Earth
51qQfODziQL.jpg

Επειδή έπειτα από πάρα πολύ καιρό ήθελα κάτι SciFi που δεν ήταν από τα "κλασσικά" χρόνια του Χάινλαιν και Dune, είπα να πιάσω ένα από τα σύγχρονα hyped.

Το εν λόγω είναι το off-brand Warhammer 40K από τα Lidl.

Έχεις space marines, αλλά είναι γυναίκες, έχεις immaterium με διαβολικά πλάσματα, αλλά το λέει unspace, έχεις psykers navigators, αλλά τους αλλάζει λίγο το όνομα, έχεις τεχνοκομμουνιστές tau, αλλά τους έχει κάπως λιγότερο οργανωμένους και λίγο προς το αναρχικό, έχεις imperium of man, αλλά είναι πιο φλου και λιγότερο αυταρχικό κ.ο.κ.
Όλα αυτά με μια σούπα πλοκή και ήρωες. 

Εάν είχε ονόματα αλά warhammer codex, δεν θα έβρισκα καμία διαφορά με rogue trader space opera νουβέλα. 
Δεν είναι τελείως μάπα, αλλά δεν είναι και κάτι καλό. Μια νουβέλα (τριλογία φυσικά, για να πωλήσουμε) επιπέδου βιπερ. 
Πολύ αδιάφορη και δεν θα κάνω τον κόπο να πάω στα άλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά το "Ιστορίες φαντασμάτων από την Ιαπωνία", διάβασα το "Οι ζωές του Μπράιαν"

ΟΙ ΖΩΕΣ ΤΟΥ ΜΠΡΑΪΑΝ

Είναι η αυτοβιογραφία του τραγουδιστή των AC/DC. Μου άρεσε, αρκετά, αν κι η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα να διαβάσω περισσότερα πράγματα για τη ζωή του Brian Johnson μετά την πρόσληψή του στους AC/DC, παρά για πριν.

Από τα 26 κεφάλαια του βιβλίου, το πρώτο και το τελευταίο είναι η εισαγωγή κι ο επίλογος, στα οποία μαθαίνουμε λεπτομέρειες για το πρόβλημα με την ακοή του, το οποίο αντιμετώπισε και παραλίγο να τον καταστήσει κωφό. Από τα υπόλοιπα 24, στα πρώτα 17, ο συγγραφέας περιγράφει τη ζωή του από τη γέννησή του μέχρι και λίγο πριν την ακρόαση με τους AC/DC και την επακόλουθη πρόσληψή του. Είναι μια πολύ ρεαλιστική αποτύπωση της ζωής στη βόρεια Αγγλία και των συνθηκών που επικρατούσαν, μετά το τέλος του δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου εκεί, ενώ, ταυτόχρονα, μαθαίνουμε για την πορεία του - μαθητική, επαγγελματική, "εντός" μουσικής κι "εκτός" μουσικής, όπου αυτό το οποίο γίνεται αντιληπτό, εμμέσως πλην σαφώς, είναι το "σύνθημα" του τραγουδιστή: "Ποτέ μην τα παρατάς".

Στα τελευταία κεφάλαια, από το 18 μέχρι και το 24, μαθαίνουμε για την πρόσληψή του από τους AC/DC, ως αντικαταστάτη του τότε πρόσφατα αποθανώντος δεύτερου τραγουδιστή τους, του θρυλικού Bon Scott. Μαθαίνουμε ότι οι αδερφοί Angus και Malcolm Young, με την παρότρυνση των γονιών του Bon Scott, αποφάσισαν να συνεχίσουν το συγκρότημα κι αυτό έκαναν. Κατόπιν, μαθαίνουμε για την ηχογράφηση του album "Back in Black", το album το οποίο θεωρήθηκε "do or die" και κατέληξε να είναι το δεύτερο σε πωλήσεις album όλων των εποχών, μετά το "Thriller" του Michael Jackson.

Όπως γράφει κι ο ίδιος, στο τέλος του βιβλίου: "Εγώ φυσικά συνέχισα, μετά την επιτυχία του "Back in Black", να περιοδεύω και να ηχογραφώ με τους AC/DC για πολλές δεκαετίες, αλλά θα κρατήσω όλες αυτές τις ιστορίες για μια άλλη φορά, για ένα άλλο βιβλίο...". Ε, λοιπόν, Brian, περιμένουμε αυτό το άλλο βιβλίο!

Μετά το βιβλίο "Οι ζωές του Brian", διάβασα το "Κόλαση" του Δάντη, σε comic, εικονογραφημένο από τους αδερφούς Brizzi.

1704909234371.png

Μου άρεσε πολύ, σε φάση που περιμένω πώς και πώς τα επόμενα (Καθαρτήριο, Παράδεισος) - ελπίζω να εκδοθούν!

Αμέσως μετά, διάβασα ένα μικρό βιβλίο του Λεφκάδιου Χερν, το "Κινέζικα Φαντάσματα", για το οποίο η άποψή μου είναι παρόμοιο με το προηγούμενό του, που διάβασα.

1704909737144.png

Μετά από αυτό, διάβασα τη συνεργασία του Graham Masterton με την Karolina Mogielska, με τίτλο "Ο κύριος Κανένας".

1704909700610.png


Καλό ήταν, δεν με ενθουσίασε.

Συνέχισα με το "Ο άρχοντας των μυγών".

1704909820780.png

Το τελείωσα πριν λίγες ημέρες. Μου άρεσε. Η ανάπτυξη της ιστορίας ήταν πολύ καλή, με κορυφώσεις κι ανατροπές σε καίρια σημεία, που όμως δεν έδιναν την εντύπωση της "θεϊκής παρέμβασης". Η ανάπτυξη των χαρακτήρων - των πρωταγωνιστών και των "περιφερειακών - ήταν υποδειγματική κι όλοι όσοι έχουν "ρόλο" στο βιβλίο, αφήνουν το "αποτύπωμά" τους στην ιστορία, επηρεάζοντάς την με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο.

Συνεχίζω με τις δύο (τεράστιες!) Omnibus εκδόσεις (περίπου 1000 σελίδες ο κάθε τόμος) του "Lucifer":

1706772245072.png
 
1706772257816.png

Όταν τα τελειώσω, θα συνεχίσω με το "Θνητοί Θεοί" ("Altered Carbon", στα Αγγλικά)
1706772335920.png

το οποίο γυρίστηκε σε σειρά, με δύο seasons, διαθέσιμο στο Netflix - θα δω και τη σειρά, μετά. image.gif.983c3b3a68a33268af032319a6e359a6.gif🙂
Επεξ/σία από wizzy
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραλίγο να το ξεχάσω!

Η Taschen κάνει εκπτώσεις για αγορές από το site της, μεταξύ 25% - 75%, από χθες (01/02) μέχρι και τις 04/02. Σε πολλές (αν όχι όλες) περιπτώσεις, τα μεταφορικά για Ελλάδα είναι δωρεάν!

www.taschen.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

images?q=tbn:ANd9GcSb54ISmCr7mKCx2s4oK7B

Artifact Space

Ή, η Mary Sue στο Ναυτικό. 
IN SPACE!!!11!

Μετά τη προηγούμενη ψιλοβαλούτα Shards of the Earth, είπα να πιάσω άλλο ένα σύγχρονο SciFi.

Δυστυχώς πήγαμε από μέτρια σούπα σε πιάσε το αυγό και κούρευτο.
Η όλη υποδομή του βιβλίου είναι τίμια. 
Τίμια κοσμοπλασία, ΟΚ πλοκή και σούπα χαρακτήρες που όμως δεν είναι κακοί.
Το τρομερά κακό σημείο είναι η ηρωίδα που είναι η Βιουγιουκλάκη Mary Sue στο US Space Navy. 
Κυριολεκτικά αεροπλανοφόρο στο διάστημα με τύπισσα - αλεξιπτωτίστρια που μπαίνει από τη χαραμάδα και σε χρόνo dt, είναι η MVP... 
Βάλε και το εξαιρετικά ηλίθιο - δραματικό αλά Φωσκολιάδα - exposition για το παρελθόν της.
Κατατρεγμένη, αλλά από Άξια Γενιά που την αδίκησε η ζωή και οι φθονεροί ΠεΛούσιοι - που πίνουν Πίνα Κολάδα. και θέλουν να εκμεταλλευτούν τη ιστορία της Γενιάς της...
Βάλε και ένα Μεγάλο Μυστήριο που ο συγγραφέας χώνει ως κύριο μέρος της πλοκής (που η Μέρι Σου θα λύσει στα λοιπά βιβλία®©), έρχεται και δένει.

Γενικά, ένα τίμιο βιβλίο που χαντακώνεται από την ηρωίδα και το πως ο συγγραφέας δένει ΟΛΗ τη πλοκή γύρω από αυτή...
Φυσικά, δεν θα διαβάσω τα άλλα, η αρχή είναι τόσο μάπα που δεν τη παλεύω.
Δε το συστήνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...