Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Στις 21/2/2024 στις 7:19 ΜΜ, yannis27gr είπε

[...]

Το μόνο που με χάλασε είναι ότι πήγα να δω τη σχετική σειρά που βγήκε πρόσφατα, η οποία είναι τεράστια μπούρδα (δεν κατάφερα ούτε το 1ο επεισόδιο να δω ολόκληρο) και φοβήθηκα ότι θα είναι και το βιβλίο έτσι (είδα το επεισόδιο πριν ξεκινήσω το βιβλίο) αλλά ευτυχώς το βιβλίο αποδείχτηκε πολύ καλό για το είδος που εκπροσωπεί. 

Από προσωπική εμπειρία (βιβλίων που έχω μεταφράσει και μεταφέρθηκαν στη μικρή ή τη μεγάλη οθόνη) 9 στις 10 φορές τους αλλάζουν τα κλαπέτα. Δυστυχώς.

Και δεν αναφέρομαι καν σε τίτλους που έχουν "πολύ μπλα-μπλα", ακόμη και βιβλία με φουλ δράση, τα πετσοκόβουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 21/2/2024 στις 7:35 ΜΜ, stevenfins είπε

Αφού σου άρεσε, διάβασε και το ΟΥΤΟΠΙΑ ΓΙΑ ΡΕΑΛΙΣΤΕΣ του ίδιου συγγραφέα. Εξίσου πολύ ωραίο.

Διάβασα την συνομιλία σας και ξεκίνησα το Ουτοπία για Ρεαλιστές, τις πρώτες σελίδες στην ουσία πρόλαβα, ενδιαφέρον φαίνεται, θα επανέλθω σε μερικές μέρες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/2/2024 στις 5:19 ΜΜ, alkibiadis12 είπε

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει φιλοσοφικά βιβλία αρχαίας ελληνικής φιλοσοφίας που έχουν να κάνουν με την τριμέρια της ψυχής (Πλάτωνας); Είμαι άσχετος με την φιλοσοφία και δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα.  

Καλημέρα. Κάτ εμέ θα πρέπει πρώτα να διαβάσεις Πυθαγόρα του Γιώργου Χαραλαμπίδη ο οποίος έχει και κανάλι στο YouTube.

Είναι ένα σχετικά εύκολο βιβλίο μπορείς να το αγοράσεις μέσω διαδικτύου και μετά να καταπιαστείς με κείμενα του Πλάτωνα περί ψυχής και αργότερα με κείμενα του  Αριστοτέλη πάλι περί ψυχής.

Επίσης αν γκουγκλαρεις μπορείς να βρεις βιβλία σε pdf για να κατεβάσεις να διαβάσεις...όμως με τη σειρά που στα έγραψα ...θα καταλάβεις το λόγο από μόνος σου... Καλό διάβασμα.🙂

ΥΓ. Όταν ξεκινήσεις να διαβάζεις θα δεις ότι δεν θα χρειάζεσαι προτάσεις θα έρχονται από μόνες τους να σε βρουν 😉

Επεξ/σία από XrysaKakou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα (για την ακρίβεια άκουσα σε audio book) τα παρακάτω:

Όλοι στην οικογένεια μου έχουν σκοτώσει κάποιον 

Χαλαρό αστυνομικό, εύκολη ανάγνωση, ωραίος ρυθμός (και πολύ καλή αφήγηση στο audiobook) 

 

Δεκαεπτά κλωστές 

Έμαθα για το βιβλίο λόγω της σειράς. 

Δεν έχω cosmote tv, οπότε δεν βλεπω/είδα τη σειρά, και έτσι το βιβλίο με συνόδευσε σε αρκετές διαδρομές μου με τον ηλεκτρικό. 

Καλογραμμένο και ενδιαφέρουσα ιστορία (βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 01/02/2024 at 09:41, wizzy said:

Συνεχίζω με τις δύο (τεράστιες!) Omnibus εκδόσεις (περίπου 1000 σελίδες ο κάθε τόμος) του "Lucifer":

 

Ολοκλήρωσα τον μισό "άθλο"! Διάβασα τον πρώτο τόμο. Οι ιστορίες ήταν γενικά πολύ καλές - ΟΚ, φυσιολογικά, βρήκα κάποιες πιο ενδιαφέρουσες από κάποιες άλλες, αυτή η παραδοχή, όμως, δεν αφαιρεί κάτι από τη συνολική εικόνα του τόμου. Όλες οι ιστορίες είχαν ωραίο έως εξαιρετικό graphic design και lettering - χαρακτηριστικά τα οποία παραμένουν σταθερά σε όλον τον τόμο, κάτι το οποίο είναι αξιοπρόσεκτο, λαμβάνοντας υπόψη ότι τα κείμενα κι οι εικόνες, δημιουργήθηκαν από πολλούς συγγραφείς κι εικονογράφους.

Σημείωση: Η τηλεοπτική σειρά δεν έχει τίποτα κοινό με τις ιστορίες του πρώτου τόμου. Το μόνο κοινό είναι τα ονόματα των κύριων πρωταγωνιστών (Lucifer, Mazikeen, Amenadiel κτλ).

Ξεκίνησα το δεύτερο τόμο χθες, όμως, στο ενδιάμεσο του τέλους της ανάγνωσης του πρώτου και της έναρξης του δεύτερου τόμου έκανα ένα "διάλλειμα" διαβάζοντας τα πιο κάτω:

Μια σταγόνα ιστορία ΙΙΙ, του Δημήτρη Καμπουράκη:
1709622283043.png

Είχα διαβάσει παλαιότερα και τα προηγούμενα δύο της σειράς του ίδιου συγγραφέα, το τρίτο "έπεσε" πρόσφατα στα χέρια μου και δεν έχασα την ευκαιρία. Μου αρέσουν αυτού του είδους τα βιβλία (όπως π.χ. και τα βιβλία των Γρυντάκη/Δάλκου/Χόρτη/Χόρτη), γιατί μέσα από την παράθεση αληθών ιστορικών γεγονότων (οι παραθέσεις είναι υποστηριγμένες σε κάθε περίπτωση από πηγές) μαθαίνουμε πραγματική Ιστορία η οποία διαφέρει παρασάγγας από την Ιστορία που μαθαίναμε στα σχολικά μας χρόνια.

The ultimate Beatles collection, σε ελληνική έκδοση/μετάφραση από τις εκδόσεις Brainfood. Μου το χάρισαν και το διάβασα, πριν λίγες ημέρες. Είναι ενδιαφέρουσα έκδοση, πλήρης πληροφοριών για το θρυλικό συγκρότημα από το Liverpool. Εξιστορείται όλη η πορεία του συγκροτήματος από τη γέννηση των τεσσάρων μελών του, την ίδρυση του συγκροτήματος, την καθιέρωσή του μέσω των επιτυχιών και των συναυλιών και τη διάλυσή του. Επίσης, περιλαμβάνονται μικρές ιστορίες/μικρά σχόλια για όλη τη δισκογραφία τους, τραγούδι προς τραγούδι.

Επεξ/σία από wizzy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Πριν από έξι χρόνια, ξεκίνησα τη συγγραφή μιας ιστορίας που δουλεύτηκε και άλλαξε/βελτιώθηκε και μετουσιώθηκε σε κάτι με αρχή και τέλος, σε κάτι ενδιαφέρον με δράση και νόημα.

 
Σας παρουσιάζω το βιβλίο μου, την Κιβωτό και τον κόσμο της, έναν κόσμο  αδιάφορο, θορυβώδη και σκληρό, έναν κόσμο όπου ο δυνατός επιβάλλεται με ευκολία έναντι του αδύναμου. Μα ταυτόχρονα, με έναν κόσμο που περιλαμβάνει τις μικρές και μεγάλες του ιστορίες, με μυστήρια, ερωτήματα και ελπίδα για μια λύση, για μια λύτρωση.
Ελπίζω να σας αρέσει, να σας συγκινήσει και να σας προβληματίσει, γιατί ο κόσμος της Κιβωτού είναι στην πραγματικότητα ο δικό μας κόσμος.
 
Την Δευτέρα 19.00 γίνεται (Θεσσαλονίκη μόνο - δυστυχώς) η  παρουσίαση του βιβλίου μου, ενώ όποιος το επιθυμεί μπορεί να το προπαραγγείλει από το site του εκδοτικού οίκου.

prosklhsh-kivotos.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.politeianet.gr/books/koun-a-n-bibliothiki-gia-olous-muthoi-kai-thruloi-tis-archaias-elladas-191246

με διαφορά από ό,τι άλλο έχω διαβάσει. Η έκδοση που είχα διαβάσει σαν παιδί ήταν νομίζω με επιμέλεια του Ιωάννη Κακριδή.

EDIT: Όχι, δεν γράφει μεταφραστή ή επιμέλεια, το βρήκα, το έχω κρατήσει από την δεκαετία του 70.

IMG_20240310_210607.jpg

Επεξ/σία από KyrGR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, zvarthangalos είπε

Ποιό βιβλίο από ποιόν συγγραφέα της Ελληνικής Μυθολογίας νομίζετε ότι είναι ποιοτικότερο - καλύτερο για αγορά ;

https://www.goodreads.com/el/book/show/11422041

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.442acc71e2e3d7a867ea60f9d173f0c4.png

Είχαμε χθες την παρουσίαση του βιβλίου όπου υπήρξε κοσμοσυρροή! Κίνηση σε όλους τους δρόμους της πόλης, στα κόκκινα. Τριπλοπαρκαρισμένα παντού. Τα πάρκινγκ, όλα γεμάτα. Φυσικά δεν φταίγαμε εμείς γι΄αυτό! Εμείς στο ταπεινό μαγαζί που βρεθήκαμε, είχαμε την ευτυχία να το δούμε να γεμίζει! Μια πρώτη νίκη, μια καλή αρχή για το βιβλίο μας!

Να σας ενημερώσω μόνο πως πλέον στο site του εκδοτικού οίκου, υπάρχει πλέον η δυνατότητα να διαβάσετε και ένα απόσπασμα του βιβλίου:
https://www.pigi.gr/product/vivlio-epistimonikis-fantasias-i-kivotos-ekdoseis-pigi/
 

 

Επεξ/σία από teodoreh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, teodoreh είπε

Είχαμε χθες την παρουσίαση του βιβλίου όπου υπήρξε κοσμοσυρροή! Κίνηση σε όλους τους δρόμους της πόλης, στα κόκκινα. Τριπλοπαρκαρισμένα παντού. Τα πάρκινγκ, όλα γεμάτα. Φυσικά δεν φταίγαμε εμείς γι΄αυτό! Εμείς στο ταπεινό μαγαζί που βρεθήκαμε, είχαμε την ευτυχία να το δούμε να γεμίζει! Μια πρώτη νίκη, μια καλή αρχή για το βιβλίο μας!

Να σας ενημερώσω μόνο πως πλέον στο site του εκδοτικού οίκου, υπάρχει πλέον η δυνατότητα να διαβάσετε και ένα απόσπασμα του βιβλίου:
https://www.pigi.gr/product/vivlio-epistimonikis-fantasias-i-kivotos-ekdoseis-pigi/
 

 

Καλοτάξιδο να είναι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2024 στις 1:50 ΜΜ, teodoreh είπε
Καλησπέρα!

Πριν από έξι χρόνια, ξεκίνησα τη συγγραφή μιας ιστορίας που δουλεύτηκε και άλλαξε/βελτιώθηκε και μετουσιώθηκε σε κάτι με αρχή και τέλος, σε κάτι ενδιαφέρον με δράση και νόημα.

 
Σας παρουσιάζω το βιβλίο μου, την Κιβωτό και τον κόσμο της, έναν κόσμο  αδιάφορο, θορυβώδη και σκληρό, έναν κόσμο όπου ο δυνατός επιβάλλεται με ευκολία έναντι του αδύναμου. Μα ταυτόχρονα, με έναν κόσμο που περιλαμβάνει τις μικρές και μεγάλες του ιστορίες, με μυστήρια, ερωτήματα και ελπίδα για μια λύση, για μια λύτρωση.
Ελπίζω να σας αρέσει, να σας συγκινήσει και να σας προβληματίσει, γιατί ο κόσμος της Κιβωτού είναι στην πραγματικότητα ο δικό μας κόσμος.
 
Την Δευτέρα 19.00 γίνεται (Θεσσαλονίκη μόνο - δυστυχώς) η  παρουσίαση του βιβλίου μου, ενώ όποιος το επιθυμεί μπορεί να το προπαραγγείλει από το site του εκδοτικού οίκου.

prosklhsh-kivotos.jpg

Δεν θέλω να είμαι κακεντρεχής αλλά αντιλαμβάνεσαι ότι το γεγονός ότι είναι αυτοέκδοση έχει τα μειονεκτήματά του;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Conan2046 said:

Δεν θέλω να είμαι κακεντρεχής αλλά αντιλαμβάνεσαι ότι το γεγονός ότι είναι αυτοέκδοση έχει τα μειονεκτήματά του;

 

Τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...