Προς το περιεχόμενο

Ναργιλές topic :)


santana99
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

Δεν επιτρέπονται "αγγελίες" ζήτησης ή πώλησης παρά μόνο στην κατάλληλη κατηγορία του site 

Επίσης δεν επιτρέπεται διαφήμιση αγγελιών μέσω μηνυμάτων σε θέματα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαχα καλά έκανες....το παλιό αν δεν το πέταξες και δεν το θες κοφτο στην μέση να δεις τι παίζει...

 

πες και εντυπώσεις από το ευκολότερο τράβηγμα/πιθανή αλλαγή απόδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

λοιπον βελτιωθηκε το ναργιλεδακι :D σε λιγοτερο χρονο ρουφας περισσοτερο καπνο.. νιωθεις να σε γεμιζει καλυτερα! αξιζε το λαστιχο.. συν οτι ειναι και πιο ομορφο :D

επισης τα καρβουνακια μ αρεσουνε,, αναβουν πιο γρηγορα...και με 1 μιση κυβακι εισαι κομπλε..κρατανε αρκετα κιολας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μάγκες εγώ αντιμετωπίζω προβλήματα με τους φίλους μου.

 

Για να μη πολυλογήσω το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το ότι μετά από 1,5-2 χρόνια χρήσης STANDARD έχει πίκρα ο λουλάς (το σωληνάριο δε λέγεται έτσι;) και μάλλον θα πρέπει να αγοράσουμε άλλο. Επίσης και το πάνω μέρος* σκέφτομαι μη χαλάει τη γεύση. Είναι πήλινο μεν αλλά έχει μαυρίσει άσχημα. Τώρα αν παίζει να το βάζω στους 100 βαθμούς σε πλυντήριο πιάτων και να παραμένει η παραμικρή μπίχλα.. πείτε μου να πάρω άλλο. Όλα τα άλλα τα καθαρίζουμε τακτικά (και το σωλήνα και το γυάλινο από κάτω).

 

Για το σωληνάκι, προτείνεται κάνα καλό μέρος να πάω να πάρω.. και άμα λέει το μέρος να αγοράσω και το πάνω μέρος* που αναφέρω (που βάζεις το καπνό). Το μόνο θέμα με το πάνω μέρος* είναι ότι ΣΠΑΝΙΑ βρήσκεις βαθύ, και αν δεν είναι βαθύ να μπαίνει ΚΑΠΝΟΣ δεν λέει.. -_-

 

* Πως σκατά λέγεται κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες εγώ αντιμετωπίζω προβλήματα με τους φίλους μου.

 

Για να μη πολυλογήσω το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το ότι μετά από 1,5-2 χρόνια χρήσης STANDARD έχει πίκρα ο λουλάς (το σωληνάριο δε λέγεται έτσι;) και μάλλον θα πρέπει να αγοράσουμε άλλο. Επίσης και το πάνω μέρος* σκέφτομαι μη χαλάει τη γεύση. Είναι πήλινο μεν αλλά έχει μαυρίσει άσχημα. Τώρα αν παίζει να το βάζω στους 100 βαθμούς σε πλυντήριο πιάτων και να παραμένει η παραμικρή μπίχλα.. πείτε μου να πάρω άλλο. Όλα τα άλλα τα καθαρίζουμε τακτικά (και το σωλήνα και το γυάλινο από κάτω).

 

Για το σωληνάκι, προτείνεται κάνα καλό μέρος να πάω να πάρω.. και άμα λέει το μέρος να αγοράσω και το πάνω μέρος* που αναφέρω (που βάζεις το καπνό). Το μόνο θέμα με το πάνω μέρος* είναι ότι ΣΠΑΝΙΑ βρήσκεις βαθύ, και αν δεν είναι βαθύ να μπαίνει ΚΑΠΝΟΣ δεν λέει.. -_-

 

* Πως σκατά λέγεται κανονικά;

 

Το λάστιχο (εννοώ το τσιμπούκι/hose/πλαστικό σωλήνα) πιθανότατα έχει ψιλοσκουριάσει εσωτερικά και αναλόγως την χρήση θα έχει και φοβερό ghosting από διάφορες γεύσεις (για παράδειγμα αν είχες κάνει κάποια βαριά όπως καφέ...θα έχει μείνει για τις επόμενες βδομάδες). Εφόσον δεν είναι washable καλό είναι να το αλλάξεις κάθε τόσο*. Για μένα δεν αξίζει κανένα non-washable (εκτός από σπάνιες περιπτώσεις λάστιχων που δεν βρίσκεις κιόλας ελλάδα). Ένα washable μάρκας nammor πάει ένα 20ρικο κοντά με μεταφορικά από ευρώπη αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Είναι κατασκευασμένο από πλαστικό εσωτερικά και έτσι μπορείς να το πλένεις και για την καρβουνήλα και για το ghosting από καπνό. Επίσης έχει ευκολότερο τράβηγμα λόγω μεγαλύτερου πάχους-κατασκευής.

 

*το κάθε τόσο εξαρτάται από την ποιότητα/χρήση. Εγώ έκοψα στα 2 ένα 2μηνο λάστιχο μετά από καθημερινή χρήση και ήταν καφέ μέσα από την σκουριά... Μαρκα ήταν alladin (από τους ναργιλέδες alladin).

 

Για τον λουλά τώρα (πήλινο/bowl) καταρχήν αγόρασε μόνο πήλινο και όχι τίποτα κεραμικό κινέζικο, γιατί θα σου καίει την γεύση εύκολα και δεν έχει τόσο καλή λειτουργία και διαχείριση της θερμότητας όπως ο πηλός. Αν είσαι από αθήνα, το μαγαζί που αναφέρετε εδώ στους αμπελόκηπους είχε μπόλικους αιγυπτιακούς λουλάδες. Αυτή την στιγμή αν ήθελα θα αγόραζα από εκεί. Μπορεί αν μην σου φαίνεται βαθύς μεγάλος όμως είναι ο φυσιολογικός. Πάει ένα 5ευρώ. Επίσης υπάρχει και το youandme.gr που φέρνει τους alladin που λέγαμε πριν και ίσως μπορεί αν σου φέρει και λουλά alladin ο οποίος άξιζε απλά δεν έχει εσωτερική επίστρωση. Πάντως με καλά κάρβουνα + έναν πήλινο με επίστρωση παραδοσιακό που σου λέω από αμπελόκηπους κάνεις 1ωρίτσα φυσιολογικά. Δεν ξέρω και τη χρήση κάνεις αλλά λογικά θα σε βολέψει. Μεγάλο λουλά βρίσκεις στο μοναστηράκι στο μαγαζί με την κίτρινη ταμπέλα απέναντι από την πλατεία στον "αποκλειστικό αντιπρόσωπο". Δεν ξέρω πόσο πάει αλλά ήταν μεγάλος.

Ενδεικτικά

λουλάς alladin http://www.hookahshop.co.uk/images/aladin-half-glazed-e360g.JPG

λουλάς από μοναστηράκι μεγάλος (αλλά πιθανότατα κεραμικός) http://www.hookahshop.co.uk/images/shisha-hookah-accessories-mya-bowl-black.jpg

λουλάς παραδοσιακός αιγυπτιακός από αμπελόκηπους (αυτός στην φώτο είναι ο μικρός, υπάρχουν και μεγαλύτεροι) http://www.hookahshop.co.uk/images/aladin-shisha-standard-clay-bowl-expertly-made.JPG

 

Για το καθάρισμα το κάνεις με σύρμα (αυτό που κάνουν τις κατσαρόλες ταψιά). Μην φοβάσαι δεν θα πάθει τίποτα. Για να μην το χρησιμοποιείς στεγνό ρίχτου και ξύδι και θα καθαρίσει αρκετά καλά. Και μια λεπτομέρεια για τις τρυπούλες. Πας gallerie de beaute και παίρνεις με μισό ευρώ το πραγματάκι που έχει για να βάζεις μάσκαρα (το φτηνιάρικο) και με αυτό κάνεις τις τρυπούλες. Εκτός αν σου έχει ξεμείνει κανένα από καμιά estee lauder :P (τρυπούλες αναφέρομαι πάνω στον λουλά όχι στο αλουμινόχαρτο μην μπερδευτούμε).

 

Τέλος τέχνη θέλει στο γέμισμα ο λουλάς και όχι ποσότητα. Αν τον γεμίσεις με σωστό τρόπο θα έχεις ποιοτικό κάπνισμα για την 1ωρίτσα που λέω με τα σωστά κάρβουνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το καθάρισμα το κάνεις με σύρμα (αυτό που κάνουν τις κατσαρόλες ταψιά). Μην φοβάσαι δεν θα πάθει τίποτα. Για να μην το χρησιμοποιείς στεγνό ρίχτου και ξύδι και θα καθαρίσει αρκετά καλά. Και μια λεπτομέρεια για τις τρυπούλες. Πας gallerie de beaute και παίρνεις με μισό ευρώ το πραγματάκι που έχει για να βάζεις μάσκαρα (το φτηνιάρικο) και με αυτό κάνεις τις τρυπούλες. Εκτός αν σου έχει ξεμείνει κανένα από καμιά estee lauder :P (τρυπούλες αναφέρομαι πάνω στον λουλά όχι στο αλουμινόχαρτο μην μπερδευτούμε).

 

αυτά http://www.youandme.gr/denicotea-el.html για τις τρύπες είναι λουκούμι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Καλή ιδέα

 

Μιας και το θυμήθηκα να αναφέρω πως είδα αραβικό κατάστημα με ναργιλέδες στην βιτρίνα χαμηλά στην Αχαρνών στα μονά νούμερα του δρόμου ανάμεσα στην Ηπείρου και Σμύρνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε 10ευρώ την συσκευασία στο "κουβαδάκι" με 250γρ αν δεν απατώμαι. Και 5ευρώ τις άλλες...

 

Εγώ με μετρό πήγα και μετά με τα πόδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταθμό Πανόρμου ή Αμπελόκηποι αν κατέβεις η απόσταση είναι περίπου ίδια. Μην με ρωτήσεις πως πάω με τα πόδια γιατί δεν θυμάμαι. Όχι εννοώ 200γρ nakhla και άλλες (πάλι 200γρ) στο κλασσικό χαρτόκουτο και άγνωστης μάρκας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

@santana99 Πηρα μια al fakher σταφυλι απο το μαγαζι στους αμπελοκηπους και ειναι απαισια μεχρι θανατου..μυριζει κετσαπ μαζι με οινοπνευμα..απογοητευση μαυρη..Αντιθετα ενας φιλος μου πηρε μια με βανιλια και μια με φραουλα και ειναι φοβερες και οι 2..Καμια παραγγελια για καρβουνα θα ξαναγινει τελικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα ναι έτσι λένε πως από τότε που άλλαξε την σειρά της η al-fakher (και ενώ πριν το σταφύλι ήταν αυτό που την εκθείασε) τώρα πλέον έχει γεύση κέτσαπ!

 

Δεν νομίζω να γίνει καμια μαζική παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστα..απογοητευτηκα πληρως..τωρα την πουλησα σε ενα παιδι αυτην και μαλλον θα παρω σε καμια αλλη γευση..αλλα διαβασα πως εχει βγαλει αλλη σειρα σε ολα τα αρωματα της η al fakher

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...