Προς το περιεχόμενο

Ναργιλές topic :)


santana99
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

Δεν επιτρέπονται "αγγελίες" ζήτησης ή πώλησης παρά μόνο στην κατάλληλη κατηγορία του site 

Επίσης δεν επιτρέπεται διαφήμιση αγγελιών μέσω μηνυμάτων σε θέματα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά να προσθέσω πως όποιος σκοπεύει να αγοράσει από τον γερμανό shisha-net.de πράγματα και κυρίως κάρβουνα παίζει το εξής θέμα.

Μπορεί να στείλει μέχρι 20κιλά. Υπάρχουν πάντα άτομα που ενδιαφέρονται για κάρβουνα και γιαυτό μπορούμε να κάνουμε μαζική παραγγελία 20κιλών αρκεί να είμαστε όλοι από Αθήνα.

 

Εγώ θα επικοινωνήσω αυτή τη στιγμή με 2-3 άτομα να δω αν ψάχνονται. (πιστεύω από μέρους μου βγαίνουν καμιά 10-12αριά κιλά εκτός αν λέω πολλά).

 

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το γράψει εδώ και για να μην χαλάσουμε το θέμα κάνουμε και μια συζήτηση μέσω pm και κανονίζουμε.

 

Να προσθέσω ότι λέω 20 κιλά για να βγουν σε καλή τιμή το κάθε κιλό.

Επίσης για να μην μιλάω στον αέρα υπάρχουν κυρίως 2 είδη κάρβουνα που ενδιαφέρουν το κόσμο, το 1ο είναι τα καρύδα cocobrico και το 2ο είναι τα μπαμπού bamboocha.

Βάζοντας ένα μέσο όρο ότι θα θέλουμε 10κιλά μπαμπού και 10κιλά καρύδα η τιμή βγαίνει:

49,12€ τα κάρβουνα (21,67€ τα 10κιλά καρύδα + 27,45€ τα 10κιλά μπαμπου (παλιά τα μπαμπού ήταν φτηνότερα))

+

53,55€ τα μεταφορικά

+

8€ προμήθεια εθνικής τράπεζας

=

110,67€

 

Συνεπώς αν υπολογίσετε βγαίνει 5,2€ το κιλό καρύδας και 5,8€ το κιλό μπαμπού. (στην συγκεκριμένη παραγγελία, σε άλλο καλάθι θα αλλάζουν λίγο τα λεπτά)

 

 

Δεν κερδίζω κάτι από την όλη δουλειά απλώς γενικά υπάρχουν άτομα που ενδιαφέρονται για κάρβουνα αλλά κανείς δεν θέλει να πάρει 20κιλά μόνος του.

Συγκρίνοντας τις τιμές με Ελλάδα 8ευρώ το κιλό μπαμπού και 9ευρώ το κιλό καρύδα, πιστεύω οι τιμές είναι άριστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω θα γίνει (αν μαζευτούν τα κιλά) προς τέλος Σεπτέμβρη.

 

Ήδη ένα άτομο θέλει 4κιλά μπαμπού

εσύ θες 2 καρύδας και 1 μπαμπου

 

είμαστε στα 7 κιλά και βλέπουμε.

 

 

Μόνο να πω εκ των προτέρων πως η πληρωμή θα γίνει μέσω της εθνικής τράπεζας (μιας και δεν δέχεται paypal), συνεπώς όλα τα λεφτά θα τα πάρω εγώ και θα καταθέσω. Αυτό θα γίνει με συνάντηση στο Μενίδι αφού ανέβετε εδώ. Και όταν θα έρθουν πάλι με συνάντηση πάνω.

 

Δεν πρόκειται να κάνω άσκοπα έξοδα σε βενζίνες και ιστορίες απλά βοηθάω μερικά άτομα επειδή βρίσκομαι στην μέση. Δεν έχω κάποιο φόρουμ και κάνουμε group buy σε μέλη, μια απλή εξυπηρέτηση είναι συνεπώς μην μου πει κάνεις "μα ρε φίλε γιατί να σου δώσω 13ευρώ εφόσον είναι 12,60;".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε..εγω μεσα γιατι προς τελος σεπτεμβρη βολευομαι..οποτε κομπλε..μονο που στο σαιτ βλεπω να εχει στα μπαμπου μονο 2κιλες και 3κιλες συσκευασιες οποτε πως θα γινει εγω να παρω 1κιλη μπαμπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τα λεγόμενα grommets

 

Και γιατι να αγορασω καινουριο grommet; Χαλαει με τη παροδο του χρονου;

 

Καποιο φθηνο εξαρτημα για να αναβουν τα καρβουνα καρυδας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε..εγω μεσα γιατι προς τελος σεπτεμβρη βολευομαι..οποτε κομπλε..μονο που στο σαιτ βλεπω να εχει στα μπαμπου μονο 2κιλες και 3κιλες συσκευασιες οποτε πως θα γινει εγω να παρω 1κιλη μπαμπου?

 

Στις 3κιλες καρύδας τα 3 κιλα είναι χωρισμένα με χοντρό νάιλον (το κάθε κιλό στο δικό του σακουλάκι), υποθέτω πως θα είναι έτσι και στα μπαμπού. Αν δεν είναι τα χωρίζω εγώ, δεν είναι τίποτα...

 

 

 

Και γιατι να αγορασω καινουριο grommet; Χαλαει με τη παροδο του χρονου;

 

Καποιο φθηνο εξαρτημα για να αναβουν τα καρβουνα καρυδας;

 

ναι μπορεί να κοπούν και είναι φτηνά έξω και σε πληθώρα.

 

Γκαζάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Luxx κάνεις πλάκα έτσι;

 

 

σε περίπτωση που δεν κάνεις πλάκα σου γράφω εδώ. Ανάβεις το γκαζάκι, βάζεις από πάνω μια αυτοσχέδια σχάρα (σαν αυτό που σου είχα πει πιο πριν) για να πατάνε καλά τα κάρβουνα, βάζεις και τα κάρβουνα από πάνω στο κέντρο και περιμένεις να γίνουν, μέχρι να γίνουν κατακόκκινα με λίγο άχνη στις γωνίες τους είναι ιδανικό.

 

http://www.youtube.com/watch?v=_IJgiFm3cuo

και άλλα παρόμοια

http://www.youtube.com/results?search_query=how+to+light+natural+coal&aq=1s&oq=how+to+lite+natural

 

 

 

Λοιπόν όσο αναφορά τα κάρβουνα έχουμε συγκεντρώσει πλέον 20 κιλά από άλλα 1-2 άτομα, δεν είναι ακόμα κάτι ξεκάθαρο για τις ποσότητες αλλά είμαστε σχεδόν έτοιμοι. Αύριο τέτοια ώρα λογικά θα ξέρω ακριβώς, βγάζω τιμές τις γράφω εδώ και κανονίζουμε για συνάντηση.

 

Αν θέλει κάποιος κανα κιλό ας το πει, μπορούν να γίνουν μικρο διορθώσεις (δεν έκλεισε ακόμα τίποτα).

 

Για ημερομηνία συνάντησης λέω κατά τις 20 σεμπτέμβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εξαρτάται τι ναργιλέ (τούρκικο, αιγυπτιακό, συριακό, κινέζικο (σε μορφή αιγυπτιακού)) και από που θα αγοράσεις και τι ποιότητα θες.

 

40-140ευρώ είναι ένα καλό φάσμα και με 100περίπου (+-10ευρώ) φέρνεις από έξω πολύ καλό (ποιοτικό) ναργιλέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την αγορά καπνού από εξωτερικό τι ισχύει; Περνάει τελωνείο;

 

Ενδιαφέρεται ένας φίλος μου, γιατί απ'ότι μου είπε έχουν ανεβάσει πολύ την φορολογία στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποστ #48, 50, 59, 64

 

Υπάρχουν και άλλα μαγαζιά (δοκιμασμένα) όπως αυτό http://www.hookahset.com/

 

Αλλά και αυτό για πχ (μη δοκιμασμένο) http://www.al-fakher-tobbaco.com/cart/

 

Πιστεύω με μια καλή συνεννόηση δήλωσης χαμηλής τιμής και "δώρου" και μαζεμένη συσκευασία θα πληρώσεις μόνο 3ευρώ. Βέβαια αυτά περί Σεπτέμβρη και φορολογίας δεν τα ξέρω οπότε δεν υπάρχει κάτι στάνταρ.

 

 

 

Γενικά όποιος θέλει να κάνει μεγάλες παραγγελίες (πχ 2-6 κιλά) και θέλει μπορεί να το λέει εδώ και για εμπειρία από ποιο κατάστημα ήταν κτλπ και για πιθανή συμμετοχή από άτομα (αν θέλει βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...