Προς το περιεχόμενο

Ναργιλές topic :)


santana99
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

Δεν επιτρέπονται "αγγελίες" ζήτησης ή πώλησης παρά μόνο στην κατάλληλη κατηγορία του site 

Επίσης δεν επιτρέπεται διαφήμιση αγγελιών μέσω μηνυμάτων σε θέματα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πήγα σήμερα Αμπελόκηπους σε ένα μαγαζί που προτρέπει ένας φίλος μερικές σελίδες πίσω.

 

Το μαγαζί είναι ημιυπόγειο και βρίσκεται στην γωνία Δουκίσης Πλακεντίας & Αργολίδος, κοιτώντας προς τον βορρά.

 

Είχε πάρα πολλούς ναργιλέδες θα έλεγα μέσα κυρίως αιγυπτιακούς. Μερικοί είναι κινέζικη στην μορφή αιγυπτιακών ενώ μερικοί ξεχωρίζουν από τον κλασσικό πήλινο λουλά τους και το λάστιχο τους, σε μερικές περιπτώσεις και από το σχέδιο, ακόμα και την φλάτζα! Έχει ποικιλία και καλές τιμές πάντως....20-30 μέχρι και 70 ευρώ (χωρίς να τους είδα έναν έναν). Φιλική η τύπισσα που δούλευε εκεί και πρόθυμη να βοηθήσει. Είχε και γεύσεις al-fakher και nakhla σε λογικές τιμές και από όσο λέει φέρνει...

 

Είχα πάει με ένα φιλαράκι και μας έδινε "συμβουλές" για διάφορα θέματα στο ναργιλέ, πχ πάντα κρύο νερό και παγάκια για να μην έρχεται καυτός ο καπνός στα πνευμόνια αλλά δροσερός (όντως), αλλά είπε και άλλα του στιλ "το λάστιχο όταν τελειώνεται το φυσάτε (καλά ως εδώ) και μετά το χτυπάτε (για να φύγουν τα κομματάκια σκουριάς) και μετά ρίχνεται νερό για να φύγει η βρωμιά". Υποστήριζε ότι δεν σκουριάζει...

 

Αυτό δεν ισχύει βέβαια μην ξεγελιέστε, έχω ανοίξει λάστιχο διμήνου (για να το μετατρέψω σε αλφαδολάστιχο) και χωρίς να το έχω βάλει σε νερό και φυσώντας το δυνατά 2-3 φορές μετά από το τελείωμα του ναργιλέ και ήταν σκουριασμένο σε αηδιαστικό σημείο.

 

Δεν σημαίνει πως επειδή κάποιος έχει ένα κατάστημα γνωρίζει τα πάντα περί το είδος που πουλάει, άλλωστε άλλο παραδοσιακό και άλλο σύγχρονο (τεχνολογικό) κάπνισμα.

 

Πάντως στο κατάστημα +10 μιας και έχει 20-40ευρώ φτηνότερους ναργιλέδες από τυχαία μαγαζιά στην αθήνα και φιλικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, και με αυτά που είπε με έκανε να πιστέψω ότι φέρνει τα πάντα. Εγώ όταν πήγα είχε καμια 10αρια γεύσεις σε πλαστικό κουβαδάκι 250γραμμαρίων.

Και μέσα το σακουλάκι είναι zip που κλείνει αεροστεγώς.

al-fakher-apricot-250.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας. Σύμφωνα με τις οδηγίες όλου του κόσμου για να ανάψει ο ναργιλές πρέπει απλά

 

Τοποθετούμε το καρβουνάκι πάνω στο αλουμινόχαρτο και μετά ρουφάμε κάποιες φορές μέχρι να ανάψει και να βγάλει καπνό...

 

Εγώ έχω καρβουνάκια ταχείας καύσης Soex. Τα ανάβω, περιμένω να φτάσει η σπίθα σε όλο το καρβουνάκι, το τοποθετώ με το αλουμινόχαρτο και τις τρύπες του πάνω απ' τον καπνό κτλ κτλ, ρουφάω αλλά δεεεεν. Ούτε ανάβει το καρβουνάκι, ούτε καπνός βγαίνει ούτε τίποτα. Έπειτα από λίγο το καρβουνάκι είναι κρύο πάλι.

 

Τι κάνω λάθος;

 

Παίζει να φταίει ότι είχα τα καρβουνάκια έξω ανοιχτά για κανά χρόνο;

 

Help

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υγρασία παίζει να τα έχει ρημάξει λίγο. Δοκίμασε να τα ανάψεις σε γκαζάκι και άστα 1μιση-2 λεπτά για να αρπάξουν πλήρως. Το καρβουνάκι σβήνει, όμως τα ταχείας καύσης κανονικά δεν σβήνουν ποτέ, είναι σαν κανονικά τσιγάρα. In the other hand τα φυσικά κάρβουνα άμα τα αφήσεις παίζει να σου σβήσουν ειδικά αν δεν τα έχεις ανάψει πλήρως, κάτι δλδ σαν το στριφτό τσιγάρο :P.

 

Πρώτη φορά δεν σου ανάβει ο ναργιλές;

 

Αν όχι, τότε πρόσεξε να έχεις σφηνώσει καλά τα εξής:

1) γυαλα - σωλήνα

2) λουλά - σωλήνα

3) λάστιχο - σωλήνα

Επίσης ρίξε αραιά τον καπνό και κάνε μπόλικες τρυπούλες στο αλουμινόχαρτο, τέλος βάλτο με την γυαλιστερή επιφάνεια προς τα κάτω (ξέρω λεπτομέρεια...)

Άμα δεν ρουφάει το λάστιχο και έχει φρακάρει από σκουριά-σκόνες και ποιος άλλος ξέρει τι καλύτερα πάρε ένα άλλο λάστιχο και για να κάνεις ναργιλέ και για την υγεία σου.

 

Τέλος μπορεί με το 1 καρβουνάκι να μην κάνεις δουλειά αν έχεις για παράδειγμα τεράστιο λουλά, οπότε τότε δοκιμάζεις με 2. (γενικά τα ταχείας καύσης εφόσον καίγονται ολόκληρα παράγουν πολύ παραπάνω θερμότητα από τα φυσικά οπότε το 2 είναι το "ανώτατο όριο" και με 1 δλδ είναι πολύ καλά.)

 

Τώρα αναλόγως τον ναργιλέ ίσως θες λίγο πιο πολύ ρούφηγμα στην αρχή, δλδ δυνατά ένα 2 λεπτο μέχρι να πάρει. Άμα κάνεις σε εξωτερικό χώρο με βροχή/υγρασία θα δυσκολευτεί λιγάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γεια σας και απο μενα!

πολυ ωραιο τοπικ και πολυ χρησιμες οι συμβουλες..!

 

κανω ναργιλε εδω και περιπου 2 μηνες...εχω αποκτησει καποια εμπειρια και πλεον το δωματιο μου γινεται ομιχλωδες τοπιο :devil: :devil:

 

καπνο στην αρχη ειχα αγορασει απο το καταστημα που πηρα τον ναργιλε..εχω ενα μεσαιου μεγεθους.. τυπο ακριβως δεν ξερω..θα βγαλω φωτο καποια στιγμη εν δραση! :D

 

 

τωρα ομως βρηκα ενα μαγαζι ενος συριου εδω περα στο ηρακλειο και ψωνιζω απο εκει καπνο και καρβουνακια φυσικα που αναβουν με το γκαζακι..

να σημειωσω οτι ο καπνος ειναι πολυ μα πολυ φτηνος.. 2 ευρω τα 50 γρ.. και ειναι απο dubai.. ετσι λεει πανω το κουταακι.. η μαρκα ειναι στα "αραβικα" και δεν ξερω.. μπορω να τον βγαλω φωτο..

εχει ωραια γευση αλλα δεν σε ζαλιζει..μαλλον δν εχει πολυ νικοτινη.. αυτο δεν παιζει ρολο ?

 

τωρα περιμενω να φερει κατι αλλους 250 γρ. να σας πω τι λεει...

 

 

οσο για καρβουνακια μακραν καλυτερα τα φυσικα... στην αρχη εκανα το λαθος να βαλω τα ταχειας ..

γκαζακι και ας περιμενςι 5 λεπτακια..ουτε καρβουνιλα σου ρχεται ουτε τιποτα.. τελεια! :confused: :confused: :confused:

 

 

ο soex Που δεν εχει νικοτηνη μεσα σαν καπνος τ λεει ? παραγειλα 50γρ. σοκολατα απο ebay και περιμενω...

διαβαζω εδω μεσα για al fakher azfal al waha.. απο τι καταλαβα περισσοτερο ρολο παιζει η γευση..και αν θα ειναι επιτυχημενη παρα τη μαρκα τελικα..

 

εσεις τι προτιματε και απο που ψωνιζετε φτηνα? διαβασα τις προηγουμενες σελιδες αλλα καπου χαθηκα με τοσα πολλα λινκ και πληροφοριες! :mrgreen:

 

 

καλο απογευμα παιδια! παω να αναψω ναργλε B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Δώσε αν θες και μια διεύθυνση ή και τηλέφωνο για το μαγαζί που λες, θα ήταν χρήσιμο.

Ο καπνός ή θα είναι washed ή όχι, al-waha και nakhla δεν είναι και έχει 0,5% νικοτίνη (όπως αναγράφει και η συσκευασία). Άλλες μάρκες όπως al-fakher έχουν 0,05%. Αν θες να ζαλίζεσαι πας σε nakhla εγγύηση.

 

Φυσικά κάρβουνα θεωρούνται και τα καυσόξυλα (αν το λέω σωστά) και γενικά τα κάρβουνα για μπαρμπεκιου κτλπ... όμως παράγουν πολύ μονοξείδιο του άνθρακα και δεν είναι υγιεινά, καλύτερα να επιλέξεις κάποιο φυσικό κάρβουνο για ναργιλέ, εκτός αν του συρίου έχει αυτές τις προδιαγραφές. Περιγράφεις λίγο την συσκευασία αν θες;

 

Φωτογραφίες όπως και τι μάκρα και τι τιμή είναι η 250άρα που θα φέρει ευπρόσδεκτα :)

 

Από ότι έχω ακούσει είναι απλά σαν αρωματικός καπνός, δεν σε πιάνει ούτε κεφάλι ούτε τίποτα...περιμένουμε εμπειρία λοιπόν.

 

Αυτό που λες έχεις δίκιο, αναλόγως την γεύση. Θεωρώ (και είναι) η afzal κατώτερη σε σχέση με την nakhla και την βασίλισα al-fakher αλλά το πεπόνι της afzal δεν το φτάνει ούτε η al-waha ούτε η nakhla (παρόλο που της νάκχλα θεωρείται τοπ), αυτό όμως είναι και περισσότερο θέμα γούστου. Όπως επίσης ακούγεται πως η παλιά σειρά της al-fakher είχε κορυφαίο σταφύλι, τώρα λένε πως έχει γεύση κέτσαπ! Εγώ έχω δοκιμάσει πολλές al-waha και γενικά είναι 30-70 καλές-κακές γεύσεις. Δοκιμάζοντας θα βρεις τι σου αρέσει...

 

Φτηνά (δλδ 200γρ = 5ευρώ) δεν βρίσκω πουθενά πλέον. Μόνο γωνία πιπίνου και μιχαήλ βόδα αλλά δεν ξέρω τι πατέντες κάνει εκεί ο "συριος" και βγαίνουν οι γεύσεις μάπα. Άσε που την μια μέρα έχει διπλό μήλο και μέντα (1 κουτί η καθεμιά) και την άλλη έχει μόνο 1 κουτί τριαντάφυλλο...δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς...

Τα μαγαζιά τα βλέπεις στο ποστ#89 και ποστ#137

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον το μαγαζι που λεω ειναι ηρακλειο κρητης..σορρυ που δεν το ανεφερα νωριτερα ;/

το εχει ενας Συριος οποτε μαλλον εχει κονε και τα φερνει απ εξω φτηνοτερα η κατι τετοιο....

 

σου ανεβαζω μια φωτο να δεις τι εχω παρει απο εκει..πισω φαινονται τα καρβουνακια! golden charcoal λεει πανω.. αυτα εννουοσα σαν φυσικα..

 

αριστερα ειναι ενας "σκετος" καπνος zaghloul 4 euro 120 γρ.. ειχα παρει της ιδιας εταιριας την μπανανα και μ αρεσε.. βασικα σε ζαλιζε αρκετα! αρωμα οχι τοσο εντονο..τωρα πηρα σκετο καπνο προφανως για ναι ναι πιο "δυνατος!

 

στη μεση θα δεις την μεντα της al-fakher! μολις την πηρα μαζι με τον παραπανω.. 15 ευρω μισο κιλο.καλα ειναι ?

 

και δεξια οι 50αρηδες με 2ευρω που παιρνω.. μαρκα δεν μπορω να καταλαβω.. ειναι απο dubai.. αρωμα καλουτσικο.. αλλα δεν ειναι και ο τοπ καπνος..

 

λοιπον παω για δοκιμη! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

 

οριστε η φωτο..

 

imag0164a.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα και νόμισα αθήνα...

 

Η τιμή καλή είναι για το μισό κιλό.

 

Οι καπνοί αλα-βαζάκια δεν έχω δοκιμάσει έχω ακούσει όμως πως έχει πολύ καλή μέντα. Γενικά δεν είμαι πολύ υπερ των νο-ναμε μαρκών εκτός αν ξέρεις ποιος τις φτιάχνει.

 

Ο ναργιλές σου είναι κινέζικος και έναν ολόιδιο είχε πάρει ένας φίλος μου απ'το μοναστηράκι με 50ευρώ. Έχει αλυσιδίτσες πάνω από όσο θυμάμαι;

 

Πάντως όταν αγοράζεται παιδιά ναργιλέδες λίγο προσοχή στο λάστιχο. Δεν είναι κανόνας όμως τα περισσότερα που έχουν αυτό (τέτοιου είδους λάστιχο) είναι κινέζικοι.

http://i00.i.aliimg.com/photo/v0/303737456/hookah_hose.jpg

 

edit: σχετικά με τα κάρβουνα, μήπως σου ανέφερε ότι είναι ελιάς; Πως είναι το σχήμα τους; Σαν μακρόστενο τρίγωνο με στρογγυλεμένες άκρες; Αν ναι τότε δεν είναι ότι καλύτερο... έχω δει τέτοια να τα πουλάνε και για ξύλα ψησταριάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα καρβουνα μακροστενα ειναι αλλα δεν εχουν στρογγυλεμενες ακρες.. δεν ξερω ακριβως τι ειναι..αλλα παρα τα καρβουνα απο θυμιατο που ειχα βαλει στην αρχη καμια σχεση... αχαχα

 

ο ναργιλες δεν ξερω επισης αν εινα κινεζικος δεν ρωτησα..αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος..και εχει καλη ποιοτητα κατασκευης..οχι αλυσιδες δεν εχει..

το λαστιχο λες να εχει συρμα μεσα? καπως ετσι ειναι.. να παρω αλλο ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τετράγωνα τα κάρβουνα; Ναι από του θυμιατού σίγουρα καλύτερα!

 

Βιδωτός δεν είναι; Το λάστιχο έχει σύρμα μέσα και με την πάροδο του καιρού σκουριάζει... Ή το αλλάζεις κάθε τόσο ή αγοράζεις ένα καλό από έξω μια και καλή χωρίς σύρματα και ιστορίες. Έχουν βγει και κάποια με "ανοξείδωτο" σύρμα, δεν ξέρω τι λένε αλλά δεν συμφέρει η τιμή τους σε σχέση με τα nammor για παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

santana έχεις να προτείνεις κανα e-shop να πάρω έναν ναργιλέ μεσαίου μεγέθους? Γενικά δεν θέλω πολυτέλειες, έναν απλό θέλω και να μην δώσω και πάνω απο 50 ευρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...