Προς το περιεχόμενο

Ναργιλές topic :)


santana99
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

Δεν επιτρέπονται "αγγελίες" ζήτησης ή πώλησης παρά μόνο στην κατάλληλη κατηγορία του site 

Επίσης δεν επιτρέπεται διαφήμιση αγγελιών μέσω μηνυμάτων σε θέματα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

και καλά θεωρείται ότι κάνει πιο "πυκνό" καπνό....

 

το όλο θέμα οφείλεται στο ότι ο καπνός θα βγαίνει πιο δύσκολα από το γάλα στην επιφάνεια από ότι από το νερό οπότε γενικά έχεις σε κάθε κυβικό εκατοστό αέρα ας πούμε πιο συμπαγή και ομοιόμορφα κατανεμημένο καπνό από ότι θα είχες με νερό....αλλά η διαφορά από νερό σε γάλα ή οτιδήποτε άλλο είναι τόοοοοσο μικρή που μόνο με μηχάνημα θα μπορούσες να το δεις...χαχα (και πάλι αν ισχύει κάτι τέτοιο που εμένα δεν με πολυ πείθει........το έχω δοκιμάσει παρόλα αυτά και πάλι τπτ, μόνο παραπανίσιος κόπος να καθαρίσεις το γάλα μετά!)

 

είναι σαν να θες να βάλεις παγάκια με κρύο νερό για να κάνεις λίγο πιο δροσερό καπνό (που η διαφορά είναι και πάλι μικρή αλλά αντιληπτή) και εσύ από το σκέτο νερό που έβαζες να βάζεις και 1 παγάκι...μηδαμινή διαφορά...

 

για πιο πυκνό και ομοιόμορφα κατανεμημένο καπνό υπάρχει το heba diffuser που κάνει όντως αυτή τη δουλειά αλλά και πάλι θες εμπειρία για να το καταλάβεις...

 

 

να προσθέσω πως λένε για διάφορα μέσα στο νερό αλλά το καλύτερο που υπάρχει για τον καλύτερο καπνό, και την μέγιστη γεύση που μπορείς να πετύχεις είναι να βάζεις νερό σε θερμοκρασία δωματίου. το πιο απλό δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έχετε δοκιμάσει καπνούς herbal? Αν ναι τι μαρκες? Στην παραγγελία που έκανα πρόσφατα από Αμερική και Αγγλία παρήγγειλα και μερικούς herbal για να δοκιμάσω. Μπορώ να πω ότι είναι αρκετά καλοί και βγάζουν "βαρβάτα" σύννεφα. Μάρκες που πήρα για δοκιμή Hydro, Salaam, Zero, Evolution Tea-Sha.

 

Για αυτούς που δεν γνωρίζουν, οι Herbal "καπνοί" δεν είναι βασισμένοι σε tobacco και κατά συνέπεια δεν έχουν νικοτίνη. Αντι για καπνό λοιπόν χρησιμοποιούν διάφορα βότανα ή και τσαϊ. Θεωρείται το μέλλον στους αργυλέδες καθώς δεν μπορούν να φορολογηθούν όπως ο καπνός, αφού στην ουσία δεν είναι καπνός, και έτσι θα είναι αρκετά φθηνότεροι από τους κανονικούς καπνούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω δοκιμάσει....

 

πως σου φάνηκαν σαν γεύση; κεφάλι ούτε λόγος ε;

 

 

Ναι είναι μόνο γεύση και σύννεφα... Αλλά δεν με χαλάει τόσο, εξάλλου και από τους κανονικούς πολλοί αποτυγχάνουν στο κεφάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παδιά..μετά απο αναζήτηση διάβασα το θέμα εδώ και με ενδιαφέρει να μάθω που μπορώ τελικά να βρώ καπνούς ναργιλέ al waha ή nakhla στην Αθήνα και πιο συγκεκριμένα μοναστηράκι μεριά..και επίσης ποιοί απο τους δυο πιστεύετε οτι είναι καλύτεροι.. @santana99 τελικά βρήκες καμια άκρη στο μοναστηράκι γιατί διάβασα οτι δεν έβρισκες πράγμα τελευταία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α και επίσης θα'θελα να μου πείτε που μπορώ να βρω τα καρβουνάκια καρύδας cocobrico η παρόμοια στα ίδια σημεία πάλι(μοναστηράκι κ.λ.π)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που έχω να πατήσω μοναστηράκι κανα εξάμηνο, προβλέπω πως δεν θα έχει απολύτως τίποτα! Εκτός από κάτι "κινέζικες" μάρκες...

Ο μόνος στο μοναστηράκι είναι αυτός στην Ερμού που λέει αποκλειστικός αντιπρόσωπος nakhla σε κίτρινη ταμπέλα (όπως βγαίνεις από το μετρό τον βλέπεις φάτσα κάρτα).

Βέβαια έχει τις γεύσεις αρκετά ακριβές από ότι θυμάμαι (8ευρώ τα 200γρ νακχλα (βέβαια με τη νεα φορολογία δεν τα βρίσκεις και αλλιώς). Επίσης έχει και al-waha και al-fakher είχε πει πως θα έφερνε.

Αυτά από μοναστηράκι.

 

Μετά πας αν θες βόλτα σε ναργιλεδάδικα, πχ εγώ πήγα να δω στην Καλλιθέα το πυραμίδες και έχει 7ευρώ τα 200γρ νακχλα και 3,5ευρώ τα 200γρ από μια άλλη μάρκα δεν την ξέρω.

 

Κάρβουνα καρύδας/μπαμπού βρίσκεις μόνο στο youandme.gr σε απαγορευτικές τιμές βέβαια...9ευρώ το κιλό καρύδα. Ακόμα και στους ναργιλέδες δηλαδή έχει ναργιλέ με 140ευρώ και εγώ μαζί με μεταφορικά τον φέρνω από γερμανία 63ευρώ! Από Γερμανία επίσης φέρνεις και κάρβουνα και τα λοιπά...

 

Ακόμα υπάρχει ένα μαγαζί στη στάση του μετρό στην στάση Αττική 400μέτρα περίπου από εκεί. Έχει κάνει και site http://alsultan.gr/. Αυτός δεν ξέρω τι έχει τελευταία νομίζω τις έχει όλες + μια άγνωστη μάρκα η οποία έχει βγει πετυχημένη σε όσες γεύσεις είχα δοκιμάσει σε ένα πλαστικό κουτάκι με άσπρο καπάκι τις έδινε των 50gr.

Αυτός έχει και κάρβουνα ελιάς όμως κατ εμέ δεν αξίζουν καθόλου.

 

Και τέλος υπάρχει ένα στην Πιπίνου και Μιχαήλ Βόδα. Γωνιακό αραβικό μίνι μάρκετ που έχει πάντα 2-3 γεύσεις διαφορετικές κάθε φορά που πάω και όλες ήταν χάλια. Δεν ξέρω αν ήταν "κινέζικη" νακχλα για πχ αλλά δεν ήταν καλές. Επίσης είχε και αυτή με το πλαστικό κουτάκι και άσπρο καπάκι.

 

Όπου γύρισα Αθήνα όμως με τα πόδια σχεδόν όλο το κέντρο και ρώτησα και σε μαγαζιά που είχαν ναργιλεοειδή μου έλεγαν "δεν έχω" και στην ερώτηση "μήπως ξέρετε κανένα μαγαζί που να έχει εδώ κοντά;" η απάντηση ήταν "αν ήξερα θα τις είχα πάρει όλες εγώ!". Σε μερικά δε προμηθεύονται μόνο την afzal και soex οι οποίες είναι ινδικές, μέτριας ποιότητας (μερικές γεύσεις αξίζουν) αλλά σε απαγορευτικότατες τιμές. Το youandme.gr έχει ο 250άρις 11ευρώ! (13 λέει αλλά 2 ευρώ είναι τα 10 ταχείας καύσης κάρβουνα soex που πάλι είναι ακριβά). Στο μοναστηράκι κάτι κρυμμένα μαγαζιά μου είπαν ότι θα έχει 20-40ευρώ η γεύση. Δεν αξίζει για κανένα λόγο.

 

Από Γερμανία/Αγγλία τώρα είναι ίδιοι και ίσως πιο ακριβοί οι καπνοί. Από Αμερική όμως μπορείς να βρεις άκρη. Απλά μην δοκιμάσεις τις αμερικάνικες μάρκες starbuzz, social smoke, tangiers γιατί θα κολλήσεις! Έχει site που παραγγέλνεις κάποια κιλάκια al-fakher, nakhla και βγαίνουν σε τιμές 6-11ευρώ η μία αναλόγως τι και πόσο πάρεις.

 

Η al-waha παρόλο που θεωρείται παρακατιανή έχει ακρετά έντονο άρωμα απλά δεν έχει τόσο ποιοτικό καπνό. Δλδ καίγεται πιο εύκολα, δεν κρατάει πολύ ώρα και τα σχετικά.

Η nakhla θεωρείται κλασσική και είναι αρκετά στεγνός ο καπνός, ποιοτικός όμως. (βέβαια υπάρχει το φαινόμενο δεν βγάζει την γεύση που λέει από πολλούς αλλά είναι θέμα συνήθειας. επίσης έχει παραπάνω νικοτίνη από άλλες μάρκες γιατί δεν είναι πλυμένος καπνός).

al-fakher θεωρείται η καλύτερη. δλδ γνωρίζοντας ότι δεν θα δοκιμάσεις ποτέ τις κορυφαίες αμερικάνικες με al-fakher θεωρητικά είσαι καλυμμένος.

Δεν υπάρχει όμως κάτι στάνταρ, δλδ άλλες γεύσεις θα σου αρέσουν στην al-waha παραπάνω από την al-fakher για πχ. Ακόμα εξαρτάτε το set up του ναργιλέ σου στο τη μάρκα θα βάλεις και στην χρήση που του κάνεις.

 

Εγώ δεν καπνίζω ποια, μόλις σήμερα δλδ τελείωσα πουλώντας και το τελευταίο πράγμα που είχε σχέση με ναργιλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ πολύ φιλε..πολίτιμη η βοήθεια σου..και απ'οτι καταλαβαινω δυσκολα τα βλέπω τα πράγματα..δηλαδή για καρβουνάκια cocobrico ή άλλη μάρκα(καρύδας) μπορώ να βρω μόνο απ'το youandme ε?και το alsultan που ανέφερες τι τιμές έχει γνωρίζεις?και θα'θελα επίσης να μου πεις αν μου προτίνεις nakhla ή al waha...btw εσυ τι παίχτηκε και έκοψες την συνήθεια?

 

α και κάτι τελευταίο..al fakher δηλαδή δεν μπορώ να βρω κάπου ε?

 

και τι γεύσεις μου προτείνεις στην al waha,την nakhla και την al fakher αντιστοιχα?εγώ σε μια μάρκα που δεν θυμάμαι μου άρεσαν πολύ τα φρούτα του δάσους(mixed fruit)..στην al waha και στην nakhla είναι καλή η συγκεκριμένη γεύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...