Προς το περιεχόμενο

Ναργιλές topic :)


santana99
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

Δεν επιτρέπονται "αγγελίες" ζήτησης ή πώλησης παρά μόνο στην κατάλληλη κατηγορία του site 

Επίσης δεν επιτρέπεται διαφήμιση αγγελιών μέσω μηνυμάτων σε θέματα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λεπόν παίδες ακούτστε. Άναψα για δεύτερη φορά τον ναργιλέ που πήρα. Ε λοιπόν στην αρχή που τραβούσα, μου ερχόντουσαν σκουπίδια στο στόμα. Δεν ξέρω τι ήταν άλλα μου ερχόντουσαν σκουπιδάκια, Τα έπλυνα όλα την προηγούμενη φορά εκτός απο τον σωλήνα που ρουφάς και το σεδερένιο τμήμα του ναργιλέ. Την πρώτη φορά όλα ήταν κομπλέ. Τι φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λεπόν παίδες ακούτστε. Άναψα για δεύτερη φορά τον ναργιλέ που πήρα. Ε λοιπόν στην αρχή που τραβούσα, μου ερχόντουσαν σκουπίδια στο στόμα. Δεν ξέρω τι ήταν άλλα μου ερχόντουσαν σκουπιδάκια, Τα έπλυνα όλα την προηγούμενη φορά εκτός απο τον σωλήνα που ρουφάς και το σεδερένιο τμήμα του ναργιλέ. Την πρώτη φορά όλα ήταν κομπλέ. Τι φταίει;

 

Σου χει μαζέψει βρόμα ο σωλήνας που ρουφάς. Αν πλένεται (προσοχή γιατί δεν πλένονται όλοι) ρίξε του ένα πλυσιματάκι να δεις μαυρίλα που θα βγάλει από μέσα...

Παιδιά τελικά οι καπνοί του ναργιλέ έχουν πίσσα ή όχι? Ρωτάω γιατί όλα τα άρθρα που κατηγορούν τον ναργιλέ ότι βλάπτει όσο και το τσιγάρο, λένε ότι ο καπνός του περιέχει εκτός των άλλων και πίσσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πλένεται θα το αγόρασες ακριβά ή θα είναι πλαστικό σωληνάκι σαν αυτό που έχουν οι τρόμπες για τα φουσκωτά παιχνίδια παραλίας... κατά 99,9% δεν πλένεται οπότε έχεις 2 λύσεις...ή φυσάς με δύναμη μέχρι να καθαρίσει όσο πάει, ή αγοράζεις ένα καινούργιο.... το λάστιχο που δεν πλένεται θεωρείται αναλώσιμο και κάθε τόσο πρέπει να αλλάζει γιατί με τόση υγρασία θα σκουριάσει το σύρμα που έχει εσωτερικά...

 

ο καπνός του ναργιλέ είναι κανονικός καπνός, εμπλουτισμένος με γλυκερίνη/μελάσα (αν θυμάμαι καλά) και άρωμα.... οπότε δεν διαφέρει σε τίποτα με τον κανονικό καπνό, μόνο που θεωρητικά δεν έχει υποστεί τόσες επεξεργασίες...

από εκεί και πέρα με την καύση ο καπνός παράγει πίσσα... όμως με σωστό στήσιμο του λουλά με αποτέλεσμα να "βράζει"-"ψήνεται" ο καπνός και όχι να καίγεται δεν παράγει πίσσα για τον λόγο ότι η πίσσα παράγεται στους 700βαθμούς κελσίου ενώ με τα καρβουνάκια μπορείς να φτάσεις 300-400 βαθμούς... η τελευταία πρόταση μπορεί να μην είναι τελείως ακριβής, χωρίς μετρήσεις δεν ξέρεις, αλλά γενικά αυτό επικρατούσε τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πλένεται θα το αγόρασες ακριβά ή θα είναι πλαστικό σωληνάκι σαν αυτό που έχουν οι τρόμπες για τα φουσκωτά παιχνίδια παραλίας... κατά 99,9% δεν πλένεται οπότε έχεις 2 λύσεις...ή φυσάς με δύναμη μέχρι να καθαρίσει όσο πάει, ή αγοράζεις ένα καινούργιο.... το λάστιχο που δεν πλένεται θεωρείται αναλώσιμο και κάθε τόσο πρέπει να αλλάζει γιατί με τόση υγρασία θα σκουριάσει το σύρμα που έχει εσωτερικά...

 

ο καπνός του ναργιλέ είναι κανονικός καπνός, εμπλουτισμένος με γλυκερίνη/μελάσα (αν θυμάμαι καλά) και άρωμα.... οπότε δεν διαφέρει σε τίποτα με τον κανονικό καπνό, μόνο που θεωρητικά δεν έχει υποστεί τόσες επεξεργασίες...

από εκεί και πέρα με την καύση ο καπνός παράγει πίσσα... όμως με σωστό στήσιμο του λουλά με αποτέλεσμα να "βράζει"-"ψήνεται" ο καπνός και όχι να καίγεται δεν παράγει πίσσα για τον λόγο ότι η πίσσα παράγεται στους 700βαθμούς κελσίου ενώ με τα καρβουνάκια μπορείς να φτάσεις 300-400 βαθμούς... η τελευταία πρόταση μπορεί να μην είναι τελείως ακριβής, χωρίς μετρήσεις δεν ξέρεις, αλλά γενικά αυτό επικρατούσε τουλάχιστον

Κάποιοι λένε, απ την άλλη, ότι η πίσσα είναι θέμα χαρτιού στο τσιγάρο και όχι θέμα καπνού. Με αυτή τη λογική ο ναργιλές δεν πρέπει να χει... Επίσης έχω κάποια παλιά κουτιά nahkla καπνού τα οποία γράφουν απ έξω 0% πίσσα , 0,05% νικοτίνη. Ποιος ξέρει τι γίνεται  :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι λένε, απ την άλλη, ότι η πίσσα είναι θέμα χαρτιού στο τσιγάρο και όχι θέμα καπνού. Με αυτή τη λογική ο ναργιλές δεν πρέπει να χει... Επίσης έχω κάποια παλιά κουτιά nahkla καπνού τα οποία γράφουν απ έξω 0% πίσσα , 0,05% νικοτίνη. Ποιος ξέρει τι γίνεται  :confused:

 

1. Όντος ο καπνός του ναργιλέ δεν περιέχει πίσσα. Αλλά κατά την διάρκεια του καπνίσματος παράγονται ουσίες όπως μονοξείδιο του άνθρακα και άλλες καρκινογόνες ουσίες σε μικρότερο βαθμό.

2.Εάν ο καπνός είναι "πλυμένος" τότε περιεκτικότητα σε νικοτίνη είναι συνήθως 0.05% εάν είναι "άπλυτος" καπνός τότε περιεκτικότητα σε νικοτίνη είναι 0.5% και άνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με κατι φιλους μου που θα παμε διακοπες θελουμε να παρουμε και μαζι μας τον ναργιλε.Μπορειτε να με βοηθησετε να βρω καλες γευσεις(ποικιλια πιο πολυ και ποσοτητα)με περιπου 10-15 ευρω.Θελω να μου πειτε σε τι μαγαζια να παω(μοναστηρακι,ομονεια).Εχω ακουσει οτι το shisha house ειναι πολυ καλο αλλα εχει μονο 1 κιλο.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εχω την εντυπωση οτι εχει στερεψει η αγορα, περισσοτερο λογω της μεγαλης φορολογιας στην νικοτινη, για αυτο εχει βρωμισει ο τοπος απο αχρηστα Herbal. Αυτο βλεπω στην επαρχια προσωπικα, στην Αθηνα δεν ξερω τι συμβαινει. Στην Ευρωπη που ψαχνω λιγο online, λιγα πραγματα, οχι μονο απο καπνους, αλλα και διαφορα αξεσουαρ, εκτος και αν κοιταω στα λαθος sites.

 

Για το θεμα του Ναργιλε, ευχομαι να ζουσα Αμερικη, κοιταω 1-2 καταστηματα τους online και τρελαινομαι. Για να στειλουν Ελλαδα; 60$-70$ δολλαρια ΜΟΝΟ η αποστολη, χωρια τα ρισκα για τελωνεια και επιπλεον φορολογηση κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι εχει στερεψει η αγορα, περισσοτερο λογω της μεγαλης φορολογιας στην νικοτινη, για αυτο εχει βρωμισει ο τοπος απο αχρηστα Herbal. Αυτο βλεπω στην επαρχια προσωπικα, στην Αθηνα δεν ξερω τι συμβαινει. Στην Ευρωπη που ψαχνω λιγο online, λιγα πραγματα, οχι μονο απο καπνους, αλλα και διαφορα αξεσουαρ, εκτος και αν κοιταω στα λαθος sites.

 

Για το θεμα του Ναργιλε, ευχομαι να ζουσα Αμερικη, κοιταω 1-2 καταστηματα τους online και τρελαινομαι. Για να στειλουν Ελλαδα; 60$-70$ δολλαρια ΜΟΝΟ η αποστολη, χωρια τα ρισκα για τελωνεια και επιπλεον φορολογηση κλπ.

 

Στην Ευρώπη έχει πάρα πολύ καπνό σε υψηλές τιμές όμως, διότι είναι κανονικά με φορολογία κ.τ.λ.

Αποστολή στην Ελλάδα 60-70$ είναι μια χαρά - κανονική τιμή. Ρίσκα παραμένουν ρίσκα όντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να στειλεις μερικα καταστηματα στην Ευρωπη με καπνο, να παρω μια ιδεα και απο εκει;

 

Εαν βαλω και τα μεταφορικα μεσα στην τελικη τιμη απο Αμερικη, στο τελος βγαινουν σαν τους καπνους απο Ευρωπη που ειναι με φορολογια μεσα. Μπορει να καταληξω απο Ευρωπη για να μην εχω το αγχος αυτο (τελωνεια κ.α), ολα θα ερθουν οπως πρεπει χωρις τιποτα επιπλεον κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να στειλεις μερικα καταστηματα στην Ευρωπη με καπνο, να παρω μια ιδεα και απο εκει;

 

Εαν βαλω και τα μεταφορικα μεσα στην τελικη τιμη απο Αμερικη, στο τελος βγαινουν σαν τους καπνους απο Ευρωπη που ειναι με φορολογια μεσα. Μπορει να καταληξω απο Ευρωπη για να μην εχω το αγχος αυτο (τελωνεια κ.α), ολα θα ερθουν οπως πρεπει χωρις τιποτα επιπλεον κλπ.

 

Σου έστειλα PM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα μεγάλο καλησπέρα και από μένα στην παρέα του λουλά !
Δημήτρης ονομάζομαι, και είμαι και εγώ fan.
Καταρχάς, θέλω να σας ευχαριστήσω για το πολύ χρήσιμο τόπικ, το οποίο διαβάζω καιρό και τώρα αποφάσισα να γράψω. Σχεδόν το μόνο ελληνικό resource θα έλεγα.
Είχα λοίπον μέχρι πριν απο κάποιες μέρες (γιατί έσπασε ο σωλήνας) έναν ναργιλέ που μου κάνανε δώρο σε ένα ταξίδι μου στο Ισραήλ το 2008, απο το κατάστημα ενός Σύριου στην Ιερουσαλήμ.
Ανοξείδωτος, μάλλον brass, πολύ καλή κατασκευή, άψογο στο κάπνισμα, μεσαίου μεγέθους.
Μάρκας AGER που τελίκα με ψάξιμο, έμαθα οτι είναι 'καλός κινέζικος'. Ευχαριστημένος βέβαια όλα αυτά τα χρόνια...
Πήρα λοιπόν σήμερα έναν μικρό ΚΜ, από τον Αλ Σουλτάν, εφόσον μετά απο συζήτηση μου είπε αν καπνίζω μόνος θα είναι αρκετός.
Σε πρώτη δώση, είμαι λίγο απογοητευμένος, ίσως να φταίει το μέγεθος, ίσως το Hose (μου έδωσε ένα washable, όταν έβαλα το παλιό hose ήταν τελικά καλύτερα..) αλλά δεν είναι όπως τον προηγούμενο. Τον πήρα 30 ευρώ, υπήρχε πιο μεγάλος με 60, που τον είδα επίσης και στο Shisha House με 50. Άπο Συρία ήθελα π.χ. Nour/Nawras, αλλά μάλλον δεν είναι καλή στιγμή να φανταστώ με όλα αυτά που γίνονται εκεί. Είχε ολίγους Συριακούς άγνωστης μάρκας, και λέγανε και στα 2 μαγαζιά τα καλύτερα για τα ΚΜ..
Καπνός Panorama στο Αλ Σουλτάν, με 10 ευρώ (που μου θύμισε Al Waha που έχω απο Dubai direct - αρκετά καλός - ειδικά το double apple σε μεταλλικά κουτάκια - duty free 3 usd!!) αρκετό συρόπι, γεύση ΟΚ.
Επίσης, είχα παραγγείλει και δοκίμασει εκείνα τα Steam Stones (Shiazo), ελαφρύτερα απο καπνό, γεύσεις ψηλό καλές, αλλά καίγονται σχετικά γρήγορα. Έχουν και στην Λιοσίων αλλά άλλη μάρκα και κατώτερης ποιότητας.
Ένας φίλος είχε πάρει έναν πιο μεγάλο ΚΜ απο το κατάστημα στην Λιοσίων, είχαμε πάει μαζί, και είναι cool λέει. Θα καπνίσω και απο αυτό να δω διαφορές..
Αυτά για την ώρα στο μικρό αυτό update !

Χαιρετώ !

Δ.

Επεξ/σία από darkelfdvr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες,

επειδή ο ΚΜ και τα washable hoses έχουν γενικά μεγαλύτερη διάμετρο σωλήνα ρουφάς πολύ πιο αεράτα και εύκολα σε σχέση με τους κλασσικούς, γιαυτό ίσως σου φαίνεται περίεργο αρχικά. Επειδή έχεις τώρα πιο εύκολη πρόσβαση στο να τραβήξεις τζούρα δεν πρέπει να τραβάς με την ίδια δύναμη που θα τράβαγες στην πιο σφιχτή τζούρα γιατί θα σου ρθει πολύ αέρας, κάνεις πιο σιγανή τζούρα, όσο μεγάλη θες δεν έχει σημασία....και μαζί και με το πόσα κάρβουνα θα βάζεις κτλ θα φτάσεις σίγουρα σε ένα (για μένα) πιο ικανοποιητικό αποτέλεσμα από πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...