Προς το περιεχόμενο

PlayStation Vita Topic [PS Vita]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το επιασα σημερα στα χερια μου δεν με εψησε να το αγορασω,7 χρονια μετα την πρωτη κυκλοφορια του psp δεν βλεπω την εξελιξη της τεχνολογιας στο βαθμο που ηθελα στο vita,πιο πολυ μου κανει για facelift του psp

 

Tι αλλο περιμενες?Να πεταει και να κανει καφε.Εχει σχεδον τα παντα(2 αναλογικους,2 καμερες 2 touchscreen,gyroscope κτλ κτλ.Ειναι to λιγοτερο λαθος να λεμε οτι να λεμε οτι ειναι facelift του psp.Μονο στην εμφανιση μοιαζουν.Εχει 100 πραγματα που δεν εχει το psp.

 

 

δεν θα μου αρεσε να πληρωσω 350-400Ε και να εχω γραφικα λιγο καλυτερα απο ps2!

 

ps2 launch game.

25509-106559-eternalringimage2jpg-468x.jpg

 

psvita launch game

20120223171348.jpg

 

λιγο καλυτερα απο του ps2?

 

250 κανει,οχι 400.

 

 

Αστειο το ποστ του Αποκλειρου(τιτανομοχος) που μου συγκρινει πχ το fifa των smartphones(που ειναι χειροτερο και αυτο του ps2) με το fifa του pvita.

Μιλαμε για 1.5 generation διαφορα.Oυτε καν μια.

 

YΓ.Ρε παιδια ημαρτον ,θα καραφλιασω με αυτα που διαβαζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για δες μερικα παιχνδια για smartphones:

 

Real Football 2012 -> http://youtu.be/mXrNc1EeHHE

Shadowgun -> http://youtu.be/nV3XUGtM6P0

Fifa 2012 -> http://youtu.be/d92n6Eyu4kc

Samurai Vengeance 2 -> http://youtu.be/9StdUFDsHUg

Blood and Glory -> http://youtu.be/zFaCtPictJ8

Dead Space -> http://youtu.be/oJYQAWznvHI

Real racing 2 -> http://youtu.be/qzf3NHHM3bk

Reptide GP -> http://youtu.be/oO6AwO_if1M

Bang Bang Racing -> http://youtu.be/tDHVHrIZ9Nc

παιδια λιγο offtopic αλλα τεσπα :rolleyes:

φιλε κατευασα το real racing 2 πολυ καλο!!

πηγα να κατευασω απτο μαρκετ το reptide gp και το samurai αλλα ειναι επι πληρωμη...στο mobile9 ουτε καν τα βρισκει!!

να πω οτι εχω το SE Neo V!

 

Υ.Γ.επαιξα τωρα real racing 2 και το κινητο καιει πισω στο καπακι πανω απο την καμερα, μηπως τα συγκεκριμενα παιχνιδια ειναι βαρια για το συγκεκριμενο τηλεφωνο και ειναι για 2πυρηνα?

 

Tι αλλο περιμενες?Να πεταει και να κανει καφε.Εχει σχεδον τα παντα(2 αναλογικους,2 καμερες 2 touchscreen,gyroscope κτλ κτλ.Ειναι to λιγοτερο λαθος να λεμε οτι να λεμε οτι ειναι facelift του psp.Μονο στην εμφανιση μοιαζουν.Εχει 100 πραγματα που δεν εχει το psp.

 

 

 

 

ps2 launch game.

25509-106559-eternalringimage2jpg-468x.jpg

 

psvita launch game

20120223171348.jpg

 

λιγο καλυτερα απο του ps2?

 

250 κανει,οχι 400.

 

 

Αστειο το ποστ του Αποκλειρου(τιτανομοχος) που μου συγκρινει πχ το fifa των smartphones(που ειναι χειροτερο και αυτο του ps2) με το fifa του pvita.

Μιλαμε για 1.5 generation διαφορα.Oυτε καν μια.

 

YΓ.Ρε παιδια ημαρτον ,θα καραφλιασω με αυτα που διαβαζω...

φιλε μου την αποψη μας λεμε ο καθενας!

δεν νομιζω να κερδιζεις εσυ προσωπικα κατι αν εγω προτιμαω καποια αλλη κονσολα!!!

το καθε πραγμα εχει τα θετικα του και τα αρνητικα του!επειδη το εψαξα λιγο το θεμα με το psvita εκανα λαθος για τα γραφικα που ειπα, εχει αρκετα καλα γραφικα και μαρεσει απο εμφανιση γτ το ειδα απο κοντα στον κωτσοβολο...μαρεσει που εχει 2 αναλογικα και γενικα το design αλλα λεφτα δεν υπαρχουν για να το αγορασουμε προς το παρων!

επεισης ειδα και καποια πραγματα για το 3DS και ακουσα οτι θα βγει καινουρια κασετα pokemon και ψινομαι αγρια (ατελειωτες ωρες gaming στο gameboy advance με τα Pokemon) και γενικα μπορει να με τραβηξει αυτο το ειδους παιχνιδιου οπως rayman,mario,crash (αν βγαινει ακομη),zelda πλακα θαχουνε θα περναει καπως αλλιως πιο ευχαριστα η ωρα (να ξεφυγουμε λιγο και απο bf3,gow,fifa στο pc/ps3) :mrgreen:

 

Υ.Γ.το PSV συνδεετε και ασυρματα με το PS3 και μπορει να χρησημοποιηθει σαν 2ος μοχλος?

Επεξ/σία από kjtzemis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κι εγώ πλέον κάτοχος PS Vita (Wi-Fi + 8Gb memory card) με Rayman, Blazblue και UMVSC 3.

 

Έπειτα κι από κάποια επιπλέον demo που έπαιξα στο PSN, έχω να πω πως το μηχάνημα έχει τρομερό potential. Είναι βέβαια νωρίς να μιλάμε για γραφικά που θα μας κάνουν να μείνουμε με το στόμα ανοιχτό μιας και το μηχάνημα μόλις βγήκε.

 

Το 3ds πχ έκανε ένα χρόνο για να βγάλει γραφικά επιπέδου RE Revelations, φανταστείτε δηλαδή τι θα δούμε στο Vita μετά από κάποιο χρονικό διάστημα... Υπομονή λοιπόν.

 

Από ποιότητα κατασκευής, φένεται στιβαρό και ανθεκτικό μηχάνημα χωρίς πολλά κινούμενα μέρη (όπως ds/3ds). Επίσης κάθεται καλά στο χέρι παρά το μεγάλο μέγεθός του.

 

Η οθόνη είναι τρομερή. Ειδικά το μαύρο χρώμα αποδίδεται τέλεια χωρίς το παραμικρό ίχνος backlighting λόγω τεχνολογίας OLED.

Το ppi είναι περίπου στα 220. Δηλαδή σε μία εύλογη απόσταση δεν διακρίνεις τα pixels, σε αντίθεση με το psp και το 3ds στα οποία μπορείς ακόμα και... να τα μετρήσεις στα δάχτυλα.

 

Περίμενα λίγο μεγαλύτερη φωτεινότητα αλλά αν σκεφτούμε ότι η μπαταρία μετά βίας κρατάει 4 ώρες παιχνιδιού, μάλλον θα ήταν υπερβολή.

 

Παρεπιπτόντως, σε μερικά παιχνίδια παρατήρησα ότι η φωτεινότητα πέφτει αυτόματα και κλειδώνει στο 70-80% maximum ακόμα κι αν την έχεις ρυθμίσει στο 100% από τα settings στο κεντρικό μενού. Συγκεκριμένα αυτό το παρατήρησα στο Blazblue και στο Fifa. Προφανώς για λόγο εξοικονόμησης μπαταρίας...

 

 

Για όσους το συγκρίνουν τώρα με tablets και κινητά αφής τι να πω? Epic fail φίλοι μου.

Όσο καλύτερα γραφικά και να έχουν τα κινητά μετά από δυο χρόνια, "πραγματικά" games δεν πρόκειται να βγάλουν ποτέ. Και όταν λέω πραγματικά games εννοώ ολοκληρωμένους τίτλους με διάρκεια από οκτώ ώρες και πάνω, σωστό μοντέλο χειρισμού και gameplay με το απαραίτητο βάθος. Αυτά δεν θα μπορέσει να τα προσφέρει ποτέ ένα smartphone ή ένα tablet.

 

Ίσως είναι λάθος της Sony που δεν προωθεί το Vita σαν καθαρή παιχνιδομηχανή με αποτέλεσμα να γίνονται τραγικές και άκυρες συγκρίσεις με προιόντα εντελώς διαφορετικής κατηγορίας.

 

Το Vita δεν είναι απλά συσκευή για να σκοτώνεις την ώρα σου στο τρένο για 15 λεπτά. Το αγοράζεις γιατί θες να τερματίσεις παιχνίδια τύπου Final Fantasy, Metal Gear, Uncharted κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου καλυτερα δε θα μπορουσες να τα πεις, αυτο προσπαθησα κι εγω να αναλυσω μερικα ποστ πιο πριν, μαλιστα ειμαι κατοχος iphone4, galaxy note, και psvita. στο android και στο ios εχω φορτώσει οτι καλυτερο game υπαρχει μεχρι στιγμης, αλλα ποτε δε καταφερα να παιξω ανθρώπινα με τα onscreen buttons (εξαιρουνται games με πολυ απλα controls και καποια που λειτουργουν μονο με τους αισθητήρες).

 

Σιγουρα σε στιγμες οπου εισαι καπου και πρεπει να σκοτωσεις την ωρα σου ειναι TOP. αλλα απο κει και περα οπως ξαναειπα , οσο και δυνατους cpu /gpu να εχουν τα κινητα /tablets αποτρεπει πολλες μεγαλες σοβαρες εταιριες που φτιαχνουν games για pc και κονσολες να κανουν Port τα games τους γιατι απλα δε θα ειναι το ιδιο user experience. οπως και να το κανουμε τα χειριστιρια να τα νιωθεις στα χερια σου ειναι απαραιτητα για σωστο gaming και για κατάλληλη αίσθηση που πρεπει να εχει ο χρηστης οταν χειριζεται τον χαρακτηρα του στο παιχνιδι. επισης η οθόνη αφης με τα onscreen buttons ειδικα σε παιχνιδια οπου χρειαζεται συνδιασμος κουμπιων απλα πατας κατα 90% λαθος κουμπια παντα και στην τελικη βαριεσαι και δε ξανασχολεισαι!

 

επισης θελω να σε ρωτησω, σχετικα με την φωτεινοτητα του psvita. την βρισκω κι εγω αρκετα χαμηλη, ακομα και στο 100%. το βαζω διπλα με το galaxy note και εκτος του οτι φενεται να εχει σχεδον διπλασιο brightness το note , εχει και πιο κρυο λευκο. ενω το psvita ροζίζει καπως.

δεν ξερω αν εχεις galaxy note να το συγκρίνεις κι εσυ με το δικο σου, απλα θα ηθελα να μου πει και καποιος αλλος που πηρε psvita αν του φενεται χαμηλη η φωτεινότητα, μην τυχον εχει καποιο θεμα το δικο μου να παω να το αλλαξω. οσο για τη θερμοκρασία λευκου, το προσεχει κανεις μονο οταν το κανεις συγκριση με μια αλλη οθονη, αν δεν εχεις μετρο συγκρισης προφανως και θα σου φανει normal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το Vita δεν είναι απλά συσκευή για να σκοτώνεις την ώρα σου στο τρένο για 15 λεπτά. Το αγοράζεις γιατί θες να τερματίσεις παιχνίδια τύπου Final Fantasy, Metal Gear, Uncharted κλπ.

 

 

ΠΑΛΙ ΑΥΤΑ!!! ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!!!

 

SONY EPIC FAIL AGAIN!!! Ε ρε portila που εχει να πεσει...και μαλιστα θα την καλο πληρωνεις με 50 ευρα :mrgreen:

 

...και μετα αναρωτιέστε γιατι το 3DS θα γλεντήσει ξανα το Psp :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης θελω να σε ρωτησω, σχετικα με την φωτεινοτητα του psvita. την βρισκω κι εγω αρκετα χαμηλη, ακομα και στο 100%. το βαζω διπλα με το galaxy note και εκτος του οτι φενεται να εχει σχεδον διπλασιο brightness το note , εχει και πιο κρυο λευκο. ενω το psvita ροζίζει καπως.

δεν ξερω αν εχεις galaxy note να το συγκρίνεις κι εσυ με το δικο σου, απλα θα ηθελα να μου πει και καποιος αλλος που πηρε psvita αν του φενεται χαμηλη η φωτεινότητα, μην τυχον εχει καποιο θεμα το δικο μου να παω να το αλλαξω. οσο για τη θερμοκρασία λευκου, το προσεχει κανεις μονο οταν το κανεις συγκριση με μια αλλη οθονη, αν δεν εχεις μετρο συγκρισης προφανως και θα σου φανει normal

 

 

Η φωτεινότητα μου φένεται κι εμένα κάπως χαμηλή ακόμα και στο 100%. Άρα πρόβλημα δεν παίζει. Φαντάσου ότι κι εμένα μου πέρασε αυτό απ' το μυαλό!

 

Όσο για τη θερμοκρασία λευκού σε σχέση με το iphone 4 και ipad που έχω, το Vita έχει πιο κρύο λευκό.

 

 

 

 

ΠΑΛΙ ΑΥΤΑ!!! ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!!!

 

SONY EPIC FAIL AGAIN!!! Ε ρε portila που εχει να πεσει...και μαλιστα θα την καλο πληρωνεις με 50 ευρα :mrgreen:

 

...και μετα αναρωτιέστε γιατι το 3DS θα γλεντήσει ξανα το Psp :mrgreen:

 

 

Καλά εσύ Απόκλειρε άστο.

 

Εαν το Vita το έβγαζε οποιαδήποτε άλλη εταιρία εκτός από τη Sony έτσι ακριβώς όπως είναι με τα ίδια παιχνίδια, τώρα θα μας έλεγες πόσο... ερωτευμένος είσαι μαζί του και ότι κάθε βράδι πριν κοιμηθείς του λες καληνύχτα και το σκεπάζεις μην κρυώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ακουγονται πολλα για psvita που δεν φορτιζουν εγω ηδη αλλαξα ενα....ελπιζω η cometron να δινει καινουργιες συσκευες αμα μας παθει κατι και οχι σαν τα psp που επαιρνες ανακατασκευασμενη που ξαναχαλαγε σε χρονο ρεκορ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ακουγονται πολλα για psvita που δεν φορτιζουν εγω ηδη αλλαξα ενα....ελπιζω η cometron να δινει καινουργιες συσκευες αμα μας παθει κατι και οχι σαν τα psp που επαιρνες ανακατασκευασμενη που ξαναχαλαγε σε χρονο ρεκορ....

 

Στο έβγαλε αμέσως το πρόβλημα η μετά από μέρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κι εγώ πλέον κάτοχος PS Vita (Wi-Fi + 8Gb memory card) με Rayman, Blazblue και UMVSC 3.

 

Xμμμμ....εσενα νομιζω σε πετυχα στο near σημερα πρωι που ημουν αμπελοκηπους.Ισχυει ή ηταν καποιος αλλος?χεχε

:D

 

Πολυ καλη εφαρμογη.

 

ΥΓ.Τον Αποκλειρο αστον,εχει φαει τρελη ηττα απο την sony.Αποιος τον ξερει απο Spown εποχες καταλαβαινει.:P:P

Mη δινεις σημασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι...οταν παω να παιξω παιχνιδι,εκει που μαυριζει η οθονη πριν φορτισει το παιχνιδι εμφανιζει κατι σκιες να τις πω..δεν ξερω...κατι μαυρα σαν πιτσιλιες..δεν ξερω αν ειναι προβλημα η ετσι ειναι! μονο τοτε,αν το προσεξει κανεις να μου πει,δε νομιζω να ειναι προβλημα γιατι η οθονη ειναι τελεια οταν παιζω η κανω κατι αλλο! απλα εκει με το μαυρο δεν ξερω τι γινεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι...οταν παω να παιξω παιχνιδι,εκει που μαυριζει η οθονη πριν φορτισει το παιχνιδι εμφανιζει κατι σκιες να τις πω..δεν ξερω...κατι μαυρα σαν πιτσιλιες..δεν ξερω αν ειναι προβλημα η ετσι ειναι! μονο τοτε,αν το προσεξει κανεις να μου πει,δε νομιζω να ειναι προβλημα γιατι η οθονη ειναι τελεια οταν παιζω η κανω κατι αλλο! απλα εκει με το μαυρο δεν ξερω τι γινεται!

 

Σε ολους γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...