Προς το περιεχόμενο

PlayStation Vita Topic [PS Vita]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αν κατι εχει μελλον αυτο βασιζεται σε hardware specs και το βητα τα εχει σε αντιθεση με το U. Ωθηση θελει απλα που πιστευω οτι θα τη δουμε απο exclusives τουλαχιστον, δε μπορει να το αφησουν ετσι,

Το U θα σωθει μονο αν βγαλουν καινουρια κονσολα U2

Eλα ρε μεντιουμ,για εξηγησε μου τοτε πως το ps2 κυριαρχησε σε σχεση με το πολυ δυνατοτερο χβοχ 1,το ds  του psp,το 3ds σε σχεση με το vita και το wii εκανε τις αλλες δυο να παλευουν για την τιμητικη 2η θεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το πσπ αν μη τι αλλο θεωρειται πετυχημενο (αποτυχια δεν το λες σε καμια περιπτωση)

το πσ2 ειχε και exclusives ενα σωρο και καλο μαρκετινγκ

το wii αστο ειναι αλλη ιστορια, εφερε τα nunchaκ πως τα λενε και τα wii mote (ηταν πραγματι καινοτομια) και πολυς κοσμος το πηρε και γι αυτο σε συνδυασμο με χαμηλη τιμη. προσεφερε κατι διαφορετικο αναμφισβητητα ασχετα αν εμενα δε μου κανει κεφι

το U τι καινουριο εχει να προσφερει; ενα wii pad πως το λενε με χαλια αναλυση; γιατι να το αγορασει καποιος πες μου αυτη τη στιγμη που τρεχει τα 5-10-50 μουλτιπλατφορμ χειροτερα απο τα ΠΣ360. αυτη την απλη απαντηση μπορεις να μου τη δωσεις;

Και μη πεις για τιτλους που θα βγουνε γιατι με τετοιο hardware σε 2 χρονια θα εχει πισι εμουλατορ.

Η καινοτομια του σε σχεση με το Wii ποια ειναι; και εδω δως μου σοβαρη απαντηση.

Χωνεψε το πως δεν εχει hardware potential και αυτο το κραταει πισω και θα μεινει πισω γιατι ο κοσμος δεν αγοραζει με το σκεπτικο οτι θα το παρω να παιξω 5-10 exclusives και τα μουλτιπλατφορμ βλεπουμε.

Εκτος αν πεσει η τιμη του στο μισο απ οτι θα κοστιζουν οι πραγματικης 8ης γενιας κονσολες οποτε τοτε λογω χρηματων θα ανεβασει πωλησεις.

η μηπως για να παιξει το μαριο σε HD TV με HDMI επειδη στο wii πονουσαν τα ματια με το σκαρτ?

Αυτο που ειπα και ειναι κατι αντικειμενικο ειναι οτι το PSV εχει hardware potential και μπορει να δωσει τιτλους, ενω το U δεν εχει. Δυστυχως ειναι κατι που δεν αλλαζει, και λεω δυστυχως γιατι θα ηθελα κονσολα 8ης γενιας να προσφερει κατι παραπανω απο αυτο που εχουμε μαθει εως τωρα. αλλα δε μας το εδειξε κακα τα ψεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1,δεν έχει 12 καλά παιχνίδια Psvita (δεν βάζω τα ps1-psp)

2. ναι είναι δανεικά και δεν τα έχεις για συλλογή, όταν τελειώσει το ps+ Κάποτε ακόμα και σε 20 χρόνια,δεν τα έχεις στην βιβλιοθήκη σου,και αν θες τότε να τα παίξεις για νοσταλγία δεν μπορείς.

3.αυτά τα 200ε για κάποιους ,είναι σαν 800ε για κάποιους άλλους, σύγκρινες τιμές συσκευής και αγορών μετά ,το ίδιο έκανα και εγώ,και στο iphone μπορείς να παίξεις παιχνίδια.και γενικά τις φορητές τις κάνουν περισσότερο κινητά παρά τα κινητά φορητές gaming κονσόλες, με όλα τα tweeter/fb/skype/youtube κ.α. 

 

btw δεν σε έχω δει ποτέ να κράζεις την σόνυ ή κονσόλα της....ενω εγώ κράζω και sony και Ms και Nintendo χαχαχαχα.α και crapcom μην ξεχνιώμαστε χαχαχαχα.

 

Mtzs,πιστέυω με ένα Pricedrop στα 200 το wii u και με το κατάλληλο software (που κράζω γιατί θα μπορούσε να ήταν καλύτερο,αλλα λόγο τραγικόυ Hardware wii u θα μείνει πίσω) θα πουλήσει αρκετά ,μιλάω για όταν ο κόσμος έχει κάνει ήδη αγορά κονσόλας xbox/ps4 και θέλει 2η κονσόλα,εκεί θα πατήσει η νιντέντο και θα κάνει πωλήσεις με αρκετά exclusives για το wii u ως τότε και πολύ χαμηλή τιμή. αλλα για 1-2 χρόνια απο τώρα το wii u θα τρώει σφαλιάρες απο τις 2 κονσόλες (γιατί δεν νομίζω να το ρίξουν στα 200ε απο τώρα).αλλα σε 2 χρόνια θα κάνει πωλήσεις, έτσι πιστέυω.

1. Κάποιος που θα αγοράσει τώρα ένα Vita άνετα έχει να παίξει αρκετά καλά παιχνίδια από πέρσι συν άλλα 3 μεγάλα παιχνίδια που θα κυκλοφορήσουν φέτος (Teraway, Killzone Mercenary και Soul Sacrifice). Φυσικά υπάρχουν και κάποια άλλα που έχουν ανακοινωθεί για φέτος αλλά μου διαφεύγουν αυτήν την στιγμή. Παρόλα αυτά χρειάζεται περισσότερα καλά παιχνίδια για να μπορέσει να αντιμετωπίσει το 3DS.

 

2. Αυτήν την στιγμή ο μέσος Έλληνας λόγω του plus έχει την ευκαιρία να παίξει πολύ περισσότερα παιχνίδια από ότι θα έπαιζε στο 3DS. Έχω δει και εκεί που κυμαίνονται οι τιμές και είναι ακριβώς σαν του Vita. Μόνο που το Vita έχει και το Plus. Εγώ έχω κερδίσει πολλά λεφτά με το plus και το χρησιμοποιώ να φανταστείς μόνο στο Vita.

 

3. Τρέχα γύρευε. Πες μου αν υπάρχει ΕΝΑΣ στον κόσμο που θα αγοράσει PS Vita μόνο και μόνο για το άθλιο facebook application και τον πολύ κακό browser. Για αυτό υπάρχουν τα smartphones. Άσχετα αν η Sony αποφάσισε να προσθέσει κάποια τέτοια πραγματάκια στο Vita. Αυτά είναι καλοδεχούμενα αλλά δεν αποτελούν λόγω αγοράς της κονσόλας σε καμια απολυτως περιπτωση.

 

Την Sony αν θες να ξέρεις πραγματικά την απεχθάνομαι σαν εταιρία. Και αυτήν και τις πολιτικές της. Σε 2 πράγματα μόνο την παραδέχομαι. Στο PS Plus, και στα exclusives των κονσολών της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλα ρε μεντιουμ,για εξηγησε μου τοτε πως το ps2 κυριαρχησε σε σχεση με το πολυ δυνατοτερο χβοχ 1,το ds  του psp,το 3ds σε σχεση με το vita και το wii εκανε τις αλλες δυο να παλευουν για την τιμητικη 2η θεση?

Εαν θεωρεις εσυ συγκρισιμη μια κονσολα που παιζει με σκαρτ με αλλες που παιζουν HDMI επειδη συνεπεσε χρονικα μαζι με αυτες τι να πω. Εντελως διαφορετικο gaming και style. για μενα δε τιθεται καν θεμα συγκρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισα ισα που αυτο εδειξε οτι το αδυναμο wii εκανε τις αλλες δυο ρομπα (στις πωλησεις τουλαχιστον).Παρτε χαμπαρι οτι τις παιχνιδομηχανες τις κανουν οι τιτλοι και οχι το hardware.Το wii u οταν βγαλει τα 1st party παιχνιδια της θα πουλησει καλα.Οσο Hardware και να εχουν οι αλλες δυο Zelda,Metroid και Mario δε θα αποκτησουν ποτε.Ας μη βγαινουμε off topic ομως,το vita με το τρομερο hardware παει για φουντο.Αυτο τα λεει ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν θεωρεις εσυ συγκρισιμη μια κονσολα που παιζει με σκαρτ με αλλες που παιζουν HDMI επειδη συνεπεσε χρονικα μαζι με αυτες τι να πω. Εντελως διαφορετικο gaming και style. για μενα δε τιθεται καν θεμα συγκρισης.

όπα όπα διαφωνώ κάθετα, δεν αλλάζω τα snes/mega drive/ps1 με κανένα 360-Ps3 επειδή και μόνο παίζουν Hd. και τι έγινε βάζω τις παλιές κονσόλες και περνάω καλύτερα, μιλάμε για τομέα ψυχαγωγίας και διασκέδασης,ακόμα παίζω με φιλαράκια στο mega drive streets of rage κάποιες φορές και λιώνουμε στο γέλιο. το wii 1 είχε κάτι που οι άλλες κονσόλες δεν το είχαν γιαυτό και πήγε τόσο καλά, το wii sports ήταν τεράστιο marketing tool, τοο wii u όμως δεν έχει κάτι παρόμοιο συμφωνώ με mtzs εδώ και λέω οτι 100% την επιτυχία του wii δεν θα την κάνει, απότι έχω δει απο τις φήμες η ms πάει με kinect 2 να κλέψει αυτή την αγορά. 

 

στις φορητές τώρα ,το οτι έχει καλό hardware τo psvita δεν μου λέει κάτι.αν δεν είναι ευκολα προσβάσιμο και δεν έχει παιχνίδια δεν τραβάει σαν κονσόλα, και όχι ούτε Psp δεν είναι , η διαφορά ds-psp ήταν πολύ πολύ μικρότερη απο 3ds-vita , αυτήν την εβδομάδα βγήκε και το dragon quest vii στην ιαπωνία για 3ds, 800000 + sold copies απο τα 1εκ shipped. ,σε μια εβδομάδα και μόνο στην ιαπωνία!!!! όταν άλλοι τίτλοι με τα χίλια ζόρια πουλάνε 1.2εκ (incert evil laugh here muahahahaa) . τα πράγματα απλά δεν δείχνουν καλα για το vita, και δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να κάνει η σόνυ για να αυξήσει τις πωλήσεις ειδικά σε περίοδο λανσαρίσματος home consoles,το 3ds δεν θα το πειράξουν λιγο μειωμένες πωλήσεις, για το vita όμως θα είναι r.i.p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν θεωρεις εσυ συγκρισιμη μια κονσολα που παιζει με σκαρτ με αλλες που παιζουν HDMI επειδη συνεπεσε χρονικα μαζι με αυτες τι να πω. Εντελως διαφορετικο gaming και style. για μενα δε τιθεται καν θεμα συγκρισης.

Για καποιο λογο ειχα γραψει κι αλλα και δεν μπηκανε. Firefox βλεπεις

Εγραψα λοιπον:

1. Μιλησα για κατι αντικειμενικο και οχι υποκειμενικο. Hardware potential που το PSV εχει ενω το U θα το δει μονο στο U2. Και το βασικοτερο απ ολα: τιμη και πρωτοτυπια. Το Wii τα ειχε και τα 2. Οταν ο μπαμπας αγοραζει κονσολα για τα παιδια του ποσως τον νοιαζουν τα hdmi. θα παρει το φτηνο και πρωτοτυπο αυτο που διασκεδαζει τα παιδια και τα κανει να χοροπηδανε. Το Wii εφερε το διαφορετικο με τα wimotes και nunchack, σε μιση τιμη απ τα ΠΣ360. Ευκολη λυση για τον μεσο καταναλωτη και πολλοι το ειχανε ως δευτερη κονσολα διασκεδασης. Αυτα ομως περασανε ανεπιστρεπτι !!! Ξεχαστε τα. Το U τι πρωτοτυπο εχει; πες μου μια πρωτοτυπια μονο να την δεχτω αντικειμενικη ομως. Και μην ακουσω το pad πως το λενε με τις χαλια αναλυσεις.

Απο κει και περα θετω ενα βασικο ερωτημα. Και εκει φιλε γκαλας περιμενω απαντηση λογικη και οχι του Κ@λου (στυλ μαριο και ζελντα και δες την προιστορια με ΠΣ2 και DS) Γιατι να αγορασω σημερα Wii απ τη στιγμη που και ακριβοτερο εναι και τρεχει τα 10-20 μουλτιπλατφορμ που εχει ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ απο τα ΠΣ360???? Πες μου μια απαντηση λογικη σε αυτο.

ξερω απαντησες ηδη. Οταν θα βγει Μαριο και Ζελντα θα τα παιζω σε hdmi αντι για σκαρτ

Ξερεις ομως ε; Και στο πισι με το hardware που εχει το U θα τα αποκτησω με emulator να τα τρεχει καλυτερα οπως κανει το dolphin με αυτα του Wii. για να πεσω στα ακομψα επιχειρηματα σου περι πωλησεων η ιστορια επαναλαμβανεται !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1,δεν έχει 12 καλά παιχνίδια Psvita (δεν βάζω τα ps1-psp)

2. ναι είναι δανεικά και δεν τα έχεις για συλλογή

1.Συμφωνω ,εχει περισσοτερα.

2.Το ''δανεικα'' χωρις να λεει ακριβως ψεμματα,υποτιμα την συγκεκριμενη υπηρεσια.

 

Ολοι διαθετουμε ενα Α ποσο για παιχνιδια καθε χρονο.Οταν σταματησουμε να διαθετουμε θα ειναι γιατι μαλλον βαρεθηκαμε τα v.games, οποτε και δεν θα μας ενδιαφερουν ουτε τα καινουρια ουτε τα παλιοτερα παιχνιδια.

Γιατι να μην διαθεσω τα πολυ λιγοτερα χρηματα στο plus και οταν βαρεθω να διακοψω την συνδρομη,αλλα οταν ξεβαρεθω να ειναι ΟΛΑ παλι διαθεσιμα?

Περισσοτερο στο μυαλο μας ειναι το και καλα αρνητικο κομματι του plus, καθως δινουμε τα 50πλασια για παιχνιδια που τα περισσοτερα δεν θα ξανααγγιξουμε ποτε.Αλλα και παλι εδω με 37 ευρω τα 50-100-200 παιχνιδια που εχεις μαζεψει θα ειναι και παλι διαθεσιμα συν τα επομενα 50 που θα ερθουν.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να διακοψει καποιος την υπηρεσια οσο ασχολειται με v.games.

Μονο οταν και αν γινει κακη υπηρεσια(μου ηταν αδιαφορη πριν τον Ιουνιο για παραδειγμα,που ηταν μετρια προς κακη).

Τοτε το ξανασυζηταμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mtzs παρε χαμπαρι οτι την κονσολα την κανουν τα παιχνιδια και τα παιχνιδια τα κανει το gameplay.Η Nintendo θα το δωσει αυτο οπως το δινει καθε φορα.Να υποθεσω οτι αναρωτιεσαι για την καινοτομια του U μην εχοντας παιξει ουτε rayman legends ουτε Zombi u ουτε nintendoland.Φιλε μου εχεις καθε δικαιωμα να εχεις αποψη οπως εχω και εγω καθε δικαιωμα να μην παιρνω στα σοβαρα αποψεις απο ατομα που δεν εχουν ασχοληθει με το αντικειμενο.Οποιος θελει hardware παιρνει ενα pc των 2000 ευρω και θα ειναι δυνατοτερος ακομα και απο την επομενη γενια κονσολων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα περι αποψεων δεκτα !! ολοι εχουν απο μια ............(οπως λεει και ο eastwood) οπως και να εχει μια τεκμηριωμενη απαντηση στην ερωτηση που σου κανα δεν ειδα.

Απ την πλευρα μου το ληγω εδω το θεμα. Βγηκαμε οφφτοπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικοι Ελληνες προφητες,αλλοι το παιζουν τρελοι fan κ αλλοι κοιτουν τις πωλησεις λες κ ειναι μετοχοι.Δεν κοιταζετε λεω εγω να χαρειτε κανα game . Η ιστορια δειχνει παντα ποιοι ειναι κερδισμενοι

Στην περιπτωση μας το vita καλο,χρυσο,δυνατο αλλα χωρις exlusives αλλα μονο με μερικα games που τα παιζω κ σε ps3 δεν παει πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτο ειναι και το προβλημα. Δυστυχως απο τη Sony δεν περιμενω πολλα απο αποψη υποστηριξης του ιδιου του παιδιου της ειδικα απο τη στιγμη που θα κυκλοφορησει το PS4 και μετα. Ολα εδω σε αυτους τους μηνες παιζονται, κυριολεκτικα το μηχανακι παιζει το τελευταιο του χαρτι με καποια παιχνιδια που φαινονται να ειναι διαμαντια. Το Soul Sacrifice -πρεπει- να κανει τον κοσμο που παιζει Monster Hunter να του ριξει και αυτου μια ματια ή να το δοκιμασει γιατι ειναι ισως ο μοναδικος τιτλος που μπορει να κανει τα Vita να πετανε απο τα ραφια (Japan μερια φυσικα).

 

Παιχνιδια του PS3 (αλλα χειροτερα), PS+ με τα rentals και τιμες φωτια δεν κανεις δουλεια. Α ναι, και το οτι το μηχανημα συνεχιζει να ειναι non-hackable και αυτο ειναι εμποδιο στην επιτυχια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που θελω να αγορασω μια φορητη παιχνιδομηχανη και ειμαι αναμεσα στο 3ds xl και ps vita τι μου προτεινετε? Εχω λιωσει να διαβαζω αποψεις σε διαφορα forum, ακομα δεν καταλαβαινω για σκοτωνουν ολοι τα ps vita ( τα εχω δει και 130 ευρω!!) αλλα 3ds xl βλεπω πολυ σπανια σε αγγελιες, δεν ειμαι οπαδος καποιας εταιριας συγκεκριμενα, εχω σχεδον ολες τις κονσολες (απο nes μεχρι wii u day 1 release) αυτες που με εχουν κερδισει ειναι snes, mega drive, xbox 1, playstation 1, xbox 360.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι αν παρεις PSV μετα απο ενα σημειο θα βρεθεις σε αδιεξοδο και δεν θα εχεις να παιξεις. Ειπαμε εχει φοβερο hardware βγαζει ωραια γραφικα στο ματι, πολυ καλυτερη οθονη απο 3DS αλλα περα απο 7-10 αξιολογους τιτλους δεν εχει. Γι αυτο και ολοι τις σκοτωνουν γιατι δεν εχουν τι να παιξουν πλεον.

Και στο λεει καποιος που εχει βητα αλλα δεν το σκοτωνει και το πηρε εν γνωση του με το τι προσφερει και διαθετει. επισης η αληθεια ειναι οτι δεν συμφερει σαν αγορα εκτος αν εχεις PSN plus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...