Προς το περιεχόμενο

PlayStation Vita Topic [PS Vita]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο vita οχι (δεν μπορω αλλωστε) αλλα στο PS3 ναι. Ποιες οι διαφορες? Σε καθε περιπτωση το LBP δεν ειναι system seller. Δεν ειναι καν το ποιο δυνατο ονομα απο τα παιχνιδια της Sony σε αντιθεση με τον Mario/Link απο την πλευρα της Nintendo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ξέρω για σας ,εγώ λατρέυω τα Platform,έχω τερματήσει και Lbp και Lbp2,του vita δεν το έχω παίξει γιατί δεν έχω vita, δεν θα με έκανε ποτέ ένα υποδιέστερο lbp απο των Home consoles να πάρω Psvita, heck ούτε καλύτερο αν ήταν απο το lbp2 δεν θα με έκανε να το αγοράσω, για μένα το rayman origins στο vita είναι κλάσης ανώτερο απο το lbp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω για σας ,εγώ λατρέυω τα Platform,έχω τερματήσει και Lbp και Lbp2,του vita δεν το έχω παίξει γιατί δεν έχω vita, δεν θα με έκανε ποτέ ένα υποδιέστερο lbp απο των Home consoles να πάρω Psvita, heck ούτε καλύτερο αν ήταν απο το lbp2 δεν θα με έκανε να το αγοράσω, για μένα το rayman origins στο vita είναι κλάσης ανώτερο απο το lbp.

Εδώ κάνεις λάθος σε 2 σημεία. Το LBP Vita είναι το καλύτερο LBP που έχει βγει και είναι καλύτερο από το Rayman.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι λενε,πηγα να το γραψω πριν ,αλλα δεν το εχω παρει ακομα για να εχω αποψη.

A ακόμα δεν το πήρες? Τρέχα :P

 

http://www.sevenspot.gr/gr/GamesInner/2f06344d9fe9b50104aae86b3cbca979/1959-30675.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος!πολυ καλη τιμη αλλα θελω να το εχω στην καρτα το συγκεκριμενο.Ασχετα που η καρτα δεν χωραει τπτ πλεον. :P

Μαλλον περιμενω το plus να το δωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος!πολυ καλη τιμη αλλα θελω να το εχω στην καρτα το συγκεκριμενο.Ασχετα που η καρτα δεν χωραει τπτ πλεον. :P

Μαλλον περιμενω το plus να το δωσει.

Γιατί τι σε πειράζει η καρτούλα του παιχνιδιού?

 

Υ.Γ. Τόσο καιρό το γράφουμε, τώρα το πήρες χαμπαρί? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι τωρα το πηρα χαμπαρι :P

 

Κοιτα τελικα σκεφτομαι οτι μπορει να μην ειναι κακη ιδεα .Ισα ισα.Μπορω να το εχω μονιμα μεσα.Ετσι και αλλιως τα αλλα ειναι στην καρτα.Ασε που θελω να δωσω χρηματα για το lbp.Δεν το θελω τσαμπε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι τωρα το πηρα χαμπαρι :P

 

Κοιτα τελικα σκεφτομαι οτι μπορει να μην ειναι κακη ιδεα .Ισα ισα.Μπορω να το εχω μονιμα μεσα.Ετσι και αλλιως τα αλλα ειναι στην καρτα.Ασε που θελω να δωσω χρηματα για το lbp.Δεν το θελω τσαμπε :P

Άντε τσίμπα, και να κανονίσουμε να μπούμε και μαζί  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E οχι και αχαριστοι. 1 χρονο εχει το μηχανημα στην αγορα και δεν υπαρχει ουτε ενας τιτλος που να ταυτιζεται με το μηχανημα. Κοινως δεν υπαρχει ουτε ενα παιχνιδι που θα κανει καποιον να αγορασει Vita μονο και μονο γι αυτο. Uncharted? Πλακα κανουμε? Wipeout?? Ειμαστε σοβαροι? Mortal Kombat??? Ενταξει, σταματηστε το επιτελους. Μονο το Gravity Rush ειναι καλο -exclusive- παιχνιδι αλλα ειναι μακρια απο το να θεωρηθει απαραιτητο για την εμπειρια καποιου gamer.

Σε ενα παιχνιδι πονταρει το Vita αυτη τη στιγμη. Το Soul Sacrifice. Οσο καλο και να ειναι το P4Golden δεν σταματαει απο το να ειναι μια enhanced εκδοση ενως PS2 τιτλου. Εχει ακομα το Disgaea 3 (δεν βλεπω Disgaea 4 και ουτε βλεπω ανακοινωση για το Disgaea Dimensions 2) το οποιο θεωρειται το ποιο "αδυναμο" Disgaea στη σειρα.

Απορια: ποιος καθοριζει το "system seller" ; Η μηπως τα rpg και jrpg ειναι system sellers για τα δικα σου γουστα;

τα γουστα των αλλων τα ρωτησες; υπαρχουν 100 διαφορετικα γουστα για τα οποια μπορει καποιος να αγορασει κονσολα.

Επειδη σε βλεπω και αναφερεσαι μονο σε rpg μονο αυτου του ειδους τα παιχνιδια ειναι system sellers και ταυτιζονται με τα μηχανακια; Και αν καποιου δεν του αρεσουν (δε λεω για μενα) αυτο τον καθιστα αυτοματως μη εμπειρο gamer; Επειδη δεν εχω παιξει ποτε Zelda δεν ειμαι gamer;

To LBP Vita δε ταυτιζεται με το μηχανημα; Η μηπως δεν ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ παιχνιδι και exclusive; η μηπως οσοι παιρνουν PSV εχουν και ΠΣ3 και το εχουν παιξει εκει.

Αλλα και παλι για μενα δεν ειναι system seller. Κανενα παιχνιδι δεν ειναι system seller απο την αποψη να δωσω 200+ ευρω και να αγορασω κονσολα για 1 μονο παιχνιδι. Δε συζητω το αν εχω τα χρηματα η οχι, αλλα προσβαλλει τη νοημοσυνη μου να πληρωσω 200 ευρω για 1-2-3 "system sellers" γιατι αγοραζω τη κονσολα σε βαθος χρονου.

Θες ενα system seller για το vita? ξερω 3 που το αγορασαν με αυτη τη προοπτικη. Πιθανον εσυ να τα παραβλεπεις. και σιγουρα θα γελασεις: ΤΟ FIFA. Το αγορασαν γονεις για να παιζουν αξιοπρεπες ποδοσφαιρακι οι πιτσιρικαδες τους. Εσυ μπορει να γελασεις αλλα ειναι κι αυτο μια λογικη. Και πες μου εσυ που μπορουν να παιξουν ποδοσφαιρακι με τα γραφικα του Fifa στο PSV τα πιτσιρικια.

Ποσοι γονεις αγοραζουν handhelds για τα παιδια τους; Αρκετοι. Σιγουρα εχεις δει στο δρομο πολλα πιτσιρικια με handheld. Αυτοι τα παιρνουν για να παιζουν τα advanced rpg ? Η μηπως δεν αγοραζουν πιτσιρικαδες το ΜΚ; Και το LBP το παιζουν πολυ πιο ευκολα απο τα jrpg. οπως και ο γονιος θα αγορασει το Mario cart η το Mario στο 3ds για τον πιτσιρικα του. Και μη μου πεις οτι θα κατσει να το παιξει εκεινος γιατι θα γελασω.

Εγω δε μιλησα για 1 παιχνιδι system seller. Μιλησα γενικα για το τι δινει η κονσολα μεχρι στιγμης και καλυπτει αρκετα γουστα γι αυτο και ειπα να μην ειμαστε αχαριστοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mtzs δεν κατάλαβες αυτό που λέει ο ikaruga, τα παιχνίδια όπως το fifa ¨η το mk τα παίρνει κάποιος και σε home console,το ίδιο και οι γονείς.αν κάποιος έχει home console θα πρωτειμήσει να τα αγοράσει εκεί ,γιατί είναι τα καλυτερα versions με την καλύτερη ποιότητα και τις περισσότερες επιλογές,πραγματικά απορώ πως εδώ συγκρίνετε κάποιοι τα lbp2 με το lbp του vita.. χωρίς να έχω παίξει του vita μόνο και λόγο Hardware και προσβασιμότητας (2ο χειριστήριο παίζεις με φίλο,που να βρεις φίλο με vita...)του ps3 είναι καλύτερο

 

System seller είναι ορολογία για έναν τίτλο ο οποίος όταν βγαίνει κινεί και κονσόλες ταυτόχρονα,και εδώ κάνουμε ένα τεράστιο λάθος,κοιτάμε τα γούστα μας και τις αμερικανιές και δεν βλέπουμε όλη την πίτα,μια απο τις μεγαλύτερες 2 αγορές είναι η ιαπωνία,εκεί τα jrpg είναι system seller,με το dragon quest vii για 3ds να πουλάει 870κ την πρώτη εβδομάδα και 200κ την δεύτερη(όσο πούλησε το dmc παγκοσμίως σε όλα τα Platforms...) και οι πωλήσεις της κονσόλας να ανεβαίνουν απο 100κ σε 170κ λόγο του παιχνιδιού(μόνο την πρώτη εβδομάδα απο εκεί θα έχει decline αλλα θα αργήσει να ξαναπέσει στα 100κ όταν ο ανταγωνισμός psvita είναι στα 10κ). ναι ένα καλό jrpg ανεβάζει τις πωλήσεις στην ιαπωνία(αλλα και στην ευρώπη λίγο)

 

η κονσόλα το Psvita atm καλύπτει αρκετά γούστα(όχι τα δικά μου jrpg) σε ελαχιστοποιημένο βαθμό σε σχέση με τον ανταγωνισμό και με παιχνίδια Ports απο τις κονσόλες που το 90% που θα πάρει vita θα έχει έστω ένα απο 360-Ps3 και δεν θα έχει λόγο να πάρει την gimped version του game.

 

το psvita θέλει σοβαρά studios, και exclusives, το gravity rush ήταν ο δρόμος,soul sacrifice έρχεται ,περιμένω να δω όχι μόνο νέα Ip αλλα γενικά games απο μεγάλα Studios όχι που μου δώσανε το Uncharted σε ένα οτινάνε στούντιο και το πετσοκόψανε,λες και είπαν ο χρόνος της Naughty dog δεν είναι για το psvita,αν δεν το πάρουν αυτοί σοβαρά τότε ούτε οι gamers θα το πάρουν ,όταν ο ανταγωνισμός βάζει τα καλύτερα του Studio να ετοιμάζει παιχνίδια για την φορητή του και της φέρεται με σεβασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορια: ποιος καθοριζει το "system seller" ;

 

Εξ' ορισμου οι πωλησεις. Δηλαδη ενα παιχνιδι που ο αλλος θα αγορασει και την κονσολα μαζι ετσι οπως ειπε ο Skanjos. Κανε ενα διαβασμα στο Wiki για τα top 10 σε πωλησεις παιχνιδια στο Vita και 3DS και θα καταλαβεις. Τα παιχνιδια που γραφω και βαζω ως system sellers δεν τα βαζω "χυμα" ετσι επειδη μου αρεσουν εμενα. Εχουν αποδειξει ανα τα χρονια και ιστορικα οτι οταν βγαινουν αυτα τα ονοματα η αγορα κινειται και πουλαει τις κονσολες που τα φιλοξενει σαν ζεστα ψωμακια.

 

Ποιο παιχνιδι το εκανε αυτο για το Vita? Ακριβως, κανενα. Μονο soul sacrifice θα την κανει τη δουλεια και εχει τις προοπτικες να ταυτιστει με το Vita.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mtzs δεν κατάλαβες αυτό που λέει ο ikaruga, τα παιχνίδια όπως το fifa ¨η το mk τα παίρνει κάποιος και σε home console,το ίδιο και οι γονείς.αν κάποιος έχει home console θα πρωτειμήσει να τα αγοράσει εκεί ,γιατί είναι τα καλυτερα versions με την καλύτερη ποιότητα και τις περισσότερες επιλογές,πραγματικά απορώ πως εδώ συγκρίνετε κάποιοι τα lbp2 με το lbp του vita.. χωρίς να έχω παίξει του vita μόνο και λόγο Hardware και προσβασιμότητας (2ο χειριστήριο παίζεις με φίλο,που να βρεις φίλο με vita...)του ps3 είναι καλύτερο

Φίλε εδώ είσαι τελείως λάθος. Δεν έχεις παίξει το LittleBigPlanet Vita οπότε δεν μπορείς να εκφέρεις γνώμη. Εγώ σου λέω πως έχω παίξει ότι LBP έχει βγει (εκτος του psp) και του Vita είναι μάκραν το καλύτερο και με τις καλύτερες δυνατότητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ρε naruto είναι καλύτερο αν δεν μπορείς να το παίξεις 2πλό με έναν φίλο σου ή 4πλό,εκεί είναι το γέλιο στο lbp και έχοντας παίξει στο Lbp 1 4πλό στον καναπέ κάτι ξέρω.+ το οτι ο οπτικός τομέας του lbp2 δεν πιάστηκε απο το lbp vita , και το community είναι μεγαλύτερο κατα πολύ και μιλαμε για sharing creating game. το να λες του vita είναι καλύτερο με καλύτερες δυνατότητες είναι άτοπο για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ρε naruto είναι καλύτερο αν δεν μπορείς να το παίξεις 2πλό με έναν φίλο σου ή 4πλό,εκεί είναι το γέλιο στο lbp και έχοντας παίξει στο Lbp 1 4πλό στον καναπέ κάτι ξέρω.+ το οτι ο οπτικός τομέας του lbp2 δεν πιάστηκε απο το lbp vita , και το community είναι μεγαλύτερο κατα πολύ και μιλαμε για sharing creating game. το να λες του vita είναι καλύτερο με καλύτερες δυνατότητες είναι άτοπο για μένα.

Λοιπόν κοίτα να δεις που πάλι κάνεις λάθος. Ο οπτικός τομέας του LBP Vita είναι ακριβώς σαν του Ps3 και μην σου πω πως δείχνει και πιο όμορφο λόγω της amoled οθόνης. Δεν έχει δα και τις γραφικάρες το LBP 2. Επίσης το community του Vita είναι μικρότερο λόγω των χαμηλών πωλήσεων του φορητού. Παρόλα αυτά όμως άνετα βρίσκεις πάρα πολλές πίστες.

 

Και το LBP Vita έχει co-op. Το αν θέλει να έχεις 2 κονσόλες για να το παίξεις δεν σημαίνει πως το παιχνίδι το ίδιο είναι χειρότερο από του PS3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...