Προς το περιεχόμενο

Οδηγός για να φλασάρετε το PS3 σας με CFW 3.55 (Βήμα - Βήμα)


karubas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 304
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω γίνεται μέσα από το Multiman μέσω internet.

Αλλιώς ψάχνεις την Full Version του Multiman στο google που έχει μέσα τα covers και είναιι γύρω στα 100mb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα!!!

Θέλω μια βοήθεια!!

στο multiman πως βάζω τα covers των παιχνιδιών??

 

HELP!!! :fear:

Αν εχεις version tou Multiman >2.0 πατας R1 μεχρι να πας σε XMB mode μεσα στον Μουλτιμαν.

Στην 2η απο αριστερα στηλη ειναι τα settings. Εκει ψαξε που λεει Download game covers και βαλτο στο auto. μετα πηγαινε στη 4η απο δεξια στηλη και πατα το refresh και εισαι ετοιμος. (πρεπει βεβαια να εισαι συνδεδεμενος σε δικτυο για να τα κατεβασει αυτοματα). Αν δε δουλεψει το ρεφρες exit Multiman και ξαναμπες και θα τα κατεβασει αυτοματα.

Υποψην πως ο ΜΜ στην 2.09 που εχω εγω στο xmb mode δεν μου βγαζει τα παιχνιδια στην στηλη των παιχνιδιων (εχει bug) στο XMB mode αλλα τα δειχνει κανονικα σε ολα τα υπολοιπα display modes (αλλαζεις mode με R1). Απο τα σεττινγκς επισης του ΜΜ αλλαζεις το default display mode (εγω το εχω 4χ8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Ποιος είναι ο καλύτερος και πιο αξιόπιστος ftp server για το ps3; γιατί βλέπω κάτι blackbox, open ps3 ftp, ps3 media server κτλ. και δεν ξέρω ποιον να βάλω!

 

*κάτι που θεωρώ βασικό είναι αν υπάρχει κάποιος ftp server που να μην επιτρέπει την καταλάθος διαγραφή απαραίτητων αρχείων από το ps3.

 

*έχω kmeaw 3.55 και multiman 2.03.00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΜΟΥΛΤΙΜΑΝ ΕΙΝΑΙ και ftp server. Εγω πλεον μονο αυτον χρησιμοποιω στην τελευταια του εκδοση. Αξιοπιστος και δεν εχει διακοψει ποτε μεταφορα αρχειων. την ip adress την γραφει κατω οταν τον εχεις ανοιχτο

Οσον αφορα τωρα το ΠΙΣΙ παλια στο pc χρησιμοποιουσα FlashFxp αλλα μου εκανε κατι κογξες και γιαυτο κατεληξα στον filezilla.

Filezilla + MULTIMAN dουλευουν αψογα μεταξυ τους.

Το ps3 media server δεν ειναι φτπ αλλα προγραμμα για streaming video στο PS3 απο τον υπολογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mtzs σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Ξέρεις κάπου που να έχει αναλυτικό οδηγό για multiman και filezilla; Γιατί σπάνια χρησιμοποιώ το ps3 και δεν ξέρω σχεδόν καθόλου τον multiman και τις λειτουργίες του!

 

Επίσης θα ήθελα να μάθω αν το utp καλώδιο πρέπει να είναι crossover και αν το συνδέω κατευθείαν στο pc ή στο ρούτερ.

 

Τέλος κάτι ιδιαίτερο από θέμα hardware χρειάζεται το pc; Έχω αυτό της υπογραφής μου με windows 7 64bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω εχω χειροτερο πισι απ το δικο σου. το οποιο εχω για αποθηκευση και μονο

το utp απο ps3 το εχω συνδεδεμενο στο ρουτερ. οπως και το πισι στο ρουτερ.

Κατεβασε filezilla (ειναι οpen source k free( γραφεις τιν διευθυνση του ΠΣ3 μεσα στον filezila

Με ftp ενωνεσαι ως εξης:

Ανοιγεις τον MULTIMAN και βλεπεις τι IP adress γραφει. Ειναι της μορφης 192.ΧΧΧ.ΧΧΧ.ΧΧ

Ανοιγεις τον client στο pc και αντιγραφεις στην συνδεση αυτο που ειδες στο Multiman

πατας connect και εισαι μεσα στο PS3

Πας στο dev_hdd0 και φτιαχνεις φακελο GAMES απο τον ftp client αν δεν εχει

Εκει μεσα μεσω του ftp περνας τα backup με απλο drag n drop

Παραδειγμα με το GT5 υπαρχει εκδοση BCES00569 (ευρωπαικη-εχει και ελληνικα) και εκδοση BCUS98114 (Αμερικανικη). Αυτες οι ονομασιες προφανως δινονται απο την μαμα σονυ οταν υπογραφονται τα παιχνιδια- καθε παιχνιδι θελει υπογραφη απο την μαμα πριν βγει στην κυκλοφορια κατι που γινεται στο EBOOT.bin αρχειο που εχει μεσα καθε παιχνιδι.

Συνδεεσαι με τον FTP client απο το PC sto root του PS3 και εκει ο σκληρος σου φαινεται ως HDD_0

Οπως ειπα αν φτιαξεις φακλεο GAMES μεσα στο HDD_0 του pS3 περνας εκει μεσα ολα τα backup. Ας πουμε για το GT5 περνας τον φακελο BCES00569 (και ολα του τα περιεχομενα) και εισαι ετοιμος να το τρεξεις. H διαταξη που πρεπει να βλεπεις στον FTP client ειναι: /dev_HDD)/GAMES/BCES00569

Αφου περασει το παιχνιδι πας σε ΧΜΒ mode με R1 (οσες φορες χρειαζεται) μεσα στον ΜΟΥΛΤΙΜΑΝ και πατας refresh. Μετα ξανα R1 η L1 για να εισαι σε αλλο mode (πολλες φορες το ΧΜΒ εχει bug και δεν δειχνει τα παιχνιδια) και επιλεγεις το παιχνιδι

πατας x

Σε βγαζει στο XMB

Εκει πας στο */app_home/PS3_Game και το τρεχεις απο κει

Εαν δεν σου τρεχει ενα παιχνιδι απο το */app_home/PS3_Game τοτε βαζεις ενα οποιοδηποτε γνησιο παιχνιδι στο drive tou PS3 και πατας το εικονιδιο του drive το οποιο εχει μετονομαστει στο ονομα του backup που εχεις επιλεξει και το τρεχεις απο κει

για να τρεξουν τα backup πρεπει να εχεις εγκαταστησει το BDEMU2.pkg αλλιως θα εχεις black screen

 

http://www.youtube.c...h?v=Fm43hmVtjDs

http://www.youtube.c...feature=related

Επεξ/σία από mtzs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να περάσω σήμερα το Uncharted 3 αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά στον multiman την ip του ps3!

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζονται όλες αυτές οι διαδικασίες από το command promt που περιγράφονται στον παρακάτω οδηγό: http://www.insomnia.gr/topic/395781-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-ftp-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-ps3-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9/

 

ή αν οι οδηγίες σου φίλε mtzs ή όποιος άλλος γνωρίζει, είναι πλήρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βρισκεις την ip σου στον ΜΟΥΛΤΙΜΑΝ πας στο ΧΜΒ μενου του ΠΣ3 στη 2η στηλη(Settings) που λεει Settings and Connection status list. Πατας Χ

Εκει θα δεις Ip Address(5η σειρα) να γραφει 192.ΧΧΧ.Χ.Χ (αυτη ειναι η Ip address του ΠΣ3)

Ανοιγεις τον ΜΜ και πηγαινε σε mode 4X8 με R1 (κατω κατω γραφει PS3 IP 192.XXX.X.X) ειναι η ιδια

Η ip address μεσα στον ΜΟΥΛΤΙΜΑΝ δεν φαινεται σε ΧΜΒ MODE. Τουλαχιστο μιλαω για την τελευταια εκδοση του ΜΜ (στις προηγουμενες δε θυμαμαι τι γινεται). Επισης φαινεται και σε αλλα modes

 

Κανεις copy paste την ip στον Filezilla με τον Μουλτιμαν ανοιχτο και πατας connect. Εισαι ετοιμος για μεταφορα!!!!

Δεν χρειαζεσαι ουτε commandprompt ουτε αλλο προγραμμα Blackbox κτλπ

Μη χρησιμοποιεις wifi για μεταφορα...δεν τελειωνεις ουτε μεθαυριο με το U3 χωρις υπερβολη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασες καλά τον οδηγό; Γράφει να πας στο Network Settings και να δώσεις IP στο PS3 σου. Μετά την βάζεις και στο Filezilla και συνδέεσε κανονικά αφού ανοίξεις πρώτα το Multiman στο PS3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βρισκεις την ip σου στον ΜΟΥΛΤΙΜΑΝ πας στο ΧΜΒ μενου του ΠΣ3 στη 2η στηλη(Settings) που λεει Settings and Connection status list.

 

To βρήκα αυτό αλλά μου λέει automatic!

 

Επίσης στον multiman όποια προβολή και αν επιλέξω με R1-L1 μου εμφανίζει μόνο το χώρο των σκληρών δίσκων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα το automatic το γραφει εκει που λεει address settings. Ακριβως απο κατω ειναι η ip address

κανε update στην τελευταια εκδοση του μουλτιμαν. πατα τριγωνακι (system menu) και επελεξε μετα update. Οταν κατεβει βγαινεις στο ΧΜΒ και πας install package files να βαλεις την τελευταια εκδοση.

Αν δε μπορεις ετσι οριστε απο εδω

Επισης πολυ χρησιμο ειναι αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το automatic το λέει σε όλα. Θα δοκιμάσω αργότερα τον τελευταίο multiman και θα ενημερώσω.

 

κανε εκ νεου setup τα network settings και μην επιλεξεις automatic αλλα βαλε manual config μονο στην αρχη. μετα βαλτα automatic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...