Προς το περιεχόμενο

Η πιο κουφή ατάκα στο facebook


sarantatessera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

κοίταξε, το ''γουστάρουν΄΄ το σκέφτηκα σε συνάρτηση ότι αυτά τα άτομα που γράφουν καφρίλες είναι και φίλοι τους (άντε ''φίλοι'' τους) και στην πραγματική ζωή. άρα? κάπου ταιριάζουνε τα χνώτα τους, ή τεσπά κάποια κοινά έχουνε. άρα, με το να τους έχουν φίλους διπλά και τρίδιπλα, εντός και εκτός νετ, μόνο και μόνο για να τους χαρακτηρίζουν κάφρους πίσω από την πλάτη τους (σε γνωστούς, φίλους ή άλλα φόρα) το μόνο που κάνουν είναι ό,τι έκαναν πάντα όλοι οι κουτσομπόληδες και όλες οι κατίνες.

 

ηλεκτρονικό θάψιμο.

Δεν διαφωνω με αυτα που γραφεις, οταν γινονται οπως τα λες. Αλλα εχω καταληξει στο εξης οσον αφορα τους Facebook friends και την κατηγοριοποιηση τους.

 

1) ειναι καποιοι κολλητοι φιλοι σου (συνηθως μονοψηφιος αριθμος) in real life, με τους οποιους δεν εχεις πολλα παρεδωσε στο fb γιατι πολυ απλα τους βλεπεις συχνα, μιλατε στο τηλεφωνο κλπ.

Ή αντιθετα εχεις πολλα παρεδωσε και τα κανεις μπαχαλο στο προφιλ τους, οπως και αυτοι στο δικο σου. Σπανιοτερο.

Αν καποιος απο αυτους γραψει κατι ακυρο και γελοιο, τον κραζεις καπακι στα comments. Μετα, αν εχεις διαθεση (και αναλογα το μεγεθος της βλακειας που εχει γραψει), τον κραζεις και δια τηλεφωνου ή στην συναντηση σας.

 

2) ειναι καποιοι τυποι απο το παρελθον (βλ. σχολειο λ.χ) με τους οποιους σας συνδεει μονο το οτι καποτε με καποιον τροπο ειχαν συναντηθει οι δρομοι σας. Toυς εχεις στις επαφες σου ειτε για λογους νοσταλγιας ειτε γιατι δεν σε ενοχλει να μαθεις τι απεγιναν, αλλα ειναι και καφριλα να τους σβησεις αφου το μαθεις, οποτε πατας accept στο request και μενουν εκει μεχρι να σε διαγραψουν. Ειναι αυτοι που θα ποσταρουν ευχες στο wall σου οταν γιορταζεις και δεν θα στειλουν ουτε καν sms.

Αν καποιος απο αυτους γραψει καμια μπαρουφα, το διαβαζεις, σκεφτεσαι ποσο καλα εισαι που δεν εχεις πλεον real life interaction μαζι του και αν η μπαρουφα αξιζει, την ποσταρεις σε καποιο φορουμ για τον χαβαλε. Συνηθως δεν το συζητας με γνωστους κλπ, γιατι δεν υπαρχει λογος, it's just net stuff.

 

3) ειναι καποιοι τυποι που τους εχεις στο προφιλ σου λογω "υποχρεωσης". Συναδελφοι, γειτονες και ατομα τα οποια γνωριζεις στο παρον ως φιλους φιλων κοινης παρεας κλπ εμπιμπτουν σε αυτην την κατηγορια.

Αν καποιος απο αυτους γραψει κατι γλοιωδες, δεν το σχολιαζεις γιατι δεν υπαρχει λογος να γινεις και εντελως κακος (εκτος αν εισαι τετοιος τυπος irl. Aλλα τοτε δεν σoυ εκαναν friend request/accept). Oποτε χειριζεσαι το ακυρο ποστ οπως το 2.

 

4) ειναι καποιοι τυποι που δεν τους ξερεις προσωπικα, αλλα μεσω του net. Προσωπικα δεν εχω πια αυτην την κατηγορια μετα απο μια στραβη που μου ειχε κατσει το 2009 και το θεωρω επικινδυνο αν γινεται χωρις φιλτραρισμα. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Αν καποιος απο αυτους λοιπον γραψει κατι σιχαμερο, ειτε trollαρεις ασυστολα (μεχρι να σε πεταξει), ειτε αντιδρας οπως στο 2 και το 3.

 

 

Υποθετω θα υπαρχουν κι αλλες κατηγοριες βεβαια :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 346
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Δεν διαφωνω με αυτα που γραφεις, οταν γινονται οπως τα λες. Αλλα εχω καταληξει στο εξης οσον αφορα τους Facebook friends και την κατηγοριοποιηση τους.

 

1) ειναι καποιοι κολλητοι φιλοι σου (συνηθως μονοψηφιος αριθμος) in real life, με τους οποιους δεν εχεις πολλα παρεδωσε στο fb γιατι πολυ απλα τους βλεπεις συχνα, μιλατε στο τηλεφωνο κλπ.

Ή αντιθετα εχεις πολλα παρεδωσε και τα κανεις μπαχαλο στο προφιλ τους, οπως και αυτοι στο δικο σου. Σπανιοτερο.

Αν καποιος απο αυτους γραψει κατι ακυρο και γελοιο, τον κραζεις καπακι στα comments. Μετα, αν εχεις διαθεση (και αναλογα το μεγεθος της βλακειας που εχει γραψει), τον κραζεις και δια τηλεφωνου ή στην συναντηση σας.

 

2) ειναι καποιοι τυποι απο το παρελθον (βλ. σχολειο λ.χ) με τους οποιους σας συνδεει μονο το οτι καποτε με καποιον τροπο ειχαν συναντηθει οι δρομοι σας. Toυς εχεις στις επαφες σου ειτε για λογους νοσταλγιας ειτε γιατι δεν σε ενοχλει να μαθεις τι απεγιναν, αλλα ειναι και καφριλα να τους σβησεις αφου το μαθεις, οποτε πατας accept στο request και μενουν εκει μεχρι να σε διαγραψουν. Ειναι αυτοι που θα ποσταρουν ευχες στο wall σου οταν γιορταζεις και δεν θα στειλουν ουτε καν sms.

Αν καποιος απο αυτους γραψει καμια μπαρουφα, το διαβαζεις, σκεφτεσαι ποσο καλα εισαι που δεν εχεις πλεον real life interaction μαζι του και αν η μπαρουφα αξιζει, την ποσταρεις σε καποιο φορουμ για τον χαβαλε. Συνηθως δεν το συζητας με γνωστους κλπ, γιατι δεν υπαρχει λογος, it's just net stuff.

 

3) ειναι καποιοι τυποι που τους εχεις στο προφιλ σου λογω "υποχρεωσης". Συναδελφοι, γειτονες και ατομα τα οποια γνωριζεις στο παρον ως φιλους φιλων κοινης παρεας κλπ εμπιμπτουν σε αυτην την κατηγορια.

Αν καποιος απο αυτους γραψει κατι γλοιωδες, δεν το σχολιαζεις γιατι δεν υπαρχει λογος να γινεις και εντελως κακος (εκτος αν εισαι τετοιος τυπος irl. Aλλα τοτε δεν σoυ εκαναν friend request/accept). Oποτε χειριζεσαι το ακυρο ποστ οπως το 2.

 

4) ειναι καποιοι τυποι που δεν τους ξερεις προσωπικα, αλλα μεσω του net. Προσωπικα δεν εχω πια αυτην την κατηγορια μετα απο μια στραβη που μου ειχε κατσει το 2009 και το θεωρω επικινδυνο αν γινεται χωρις φιλτραρισμα. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Αν καποιος απο αυτους λοιπον γραψει κατι σιχαμερο, ειτε trollαρεις ασυστολα (μεχρι να σε πεταξει), ειτε αντιδρας οπως στο 2 και το 3.

 

 

Υποθετω θα υπαρχουν κι αλλες κατηγοριες βεβαια :P

 

 

 

διόρθωσέ με αν κάνω λάθος: μπορεί να έχουμε στο προφίλ μας δυο ειδών ''φίλους'', αυτούς που μας ενδιαφέρουν σαν άτομα ή περσόνες του ίντερνετ και τους άλλους που δε μας νοιάζουν καθόλου. είναι ή δεν είναι κουτό να μας νοιάζουν καφρίλες που γράφουν άτομα που δεν μας νοιάζουν καθόλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

 

 

 

 

διόρθωσέ με αν κάνω λάθος: μπορεί να έχουμε στο προφίλ μας δυο ειδών ''φίλους'', αυτούς που μας ενδιαφέρουν σαν άτομα ή περσόνες του ίντερνετ και τους άλλους που δε μας νοιάζουν καθόλου. είναι ή δεν είναι κουτό να μας νοιάζουν καφρίλες που γράφουν άτομα που δεν μας νοιάζουν καθόλου?

Bρε δικιο εχεις, ειναι κουτο να μας νοιαζουν καφριλες απο τετοια ατομα. Αυτο που προσπαθω να σου πω ειναι πως δεν μας (οκ με, γιατι μονο για μενα μπορω να μιλησω) νοιαζουν οι καφριλες τους. Απλα τυγχανει να πεταγονται που και που, να τις βλεπεις, να γελας ή να οικτιρεις και αν ανοιξει καποιο θεμα σε καποιο φορουμ που εισαι μελος, να τις ποσταρεις καθαρα για χαβαλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όχι τίποτα άλλο, έχω κοντέψει να παρεξηγηθώ με κάποια άτομα επειδή δεν τους κάνω accept στα friend requests. (πρέπει να έχω καμμια 40ριά τώρα).

 

Αυτό είναι το κακό με τα χωριά/επαρχία. Ε γιατί ρε φίλε,τι στιγμή που έχουμε ένα ουτε καν τυπικό γειά/νεύμα έξω, να σε/με κάνεις φιλο, για να βλέπω/εις την εκάστοτε παπαριά μπας και γίνουμε...φίλοι;

 

Πάντως το ΦΒ θα μπορούσε κάλλιστα να λειτουργεί ως πείραμα για ψυχολόγους, να κάνουν καποιο διδακτορικό,εργασία κτλ.Εχει πολύ ψωμί η υπόθεση και λίγο πολύ καταλαβαίνεις τη "πάστα" κάποιων ατόμων, ειδικότερα αν τους γνωρίζεις απο κοντά.

 

Αν αρχίσω να γράφω τι με νευριάζει, θα μου πιασει ολη τη σελίδα του τόπικ.Οπότε ας αρκεστούμε στα ολίγα. Πάντως παρολους τους 150 "φιλους" που εχω (οι 50 ειναι τουλάχιστο κατ'ανάγκη), ευτυχώς το ΦΒ βγάζει στο τοίχο του, μόνο τα ποστ αυτών που έχουμε επαφή.

Δε θα αντεχα να διαβάζω τη κάθε βλακεία όλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω κάνει καποια ρύθμιση, στο wall μου εμφανιζει τα ποστς,τις φωτό,τα τραγουδια,οτι τελοσπάντων ανεβάζουν οι φίλοι, με τους οποίους εχω επαφή.

 

Με τον όρο επαφή εννοώ,αυτους που θα μπω να δω μια φωτό τους,να κανω ένα κομμεντ κτλ.

 

Δε μου εμφανίζει δηλαδή τα πάντα απ'τους 140 φιλους μου.(καλύτερα κιόλα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω κατι:Εκανα χθες στο FB ενα ξεκαθαρισμα στους φιλους που εχω[σαμπως ειναι κι ολοι?].Εκανα delete,παρα πολλους.Στη συνεχεια οταν κοιταζω να δω αν εξαφανιστηκαν-να μην εμφανιζονται δηλαδη καθολου-βγαινουν στη λιστα τα ονοματα τους.Λεει:Invalid Request και οτι δεν ειμαστε πλεον φιλοι.Εγω,τωρα,δεν θελω να τους βλεπω καθολου.Γινεται αυτο? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω κατι:Εκανα χθες στο FB ενα ξεκαθαρισμα στους φιλους που εχω[σαμπως ειναι κι ολοι?].Εκανα delete,παρα πολλους.Στη συνεχεια οταν κοιταζω να δω αν εξαφανιστηκαν-να μην εμφανιζονται δηλαδη καθολου-βγαινουν στη λιστα τα ονοματα τους.Λεει:Invalid Request και οτι δεν ειμαστε πλεον φιλοι.Εγω,τωρα,δεν θελω να τους βλεπω καθολου.Γινεται αυτο? Ευχαριστω.

γενικα κανει κατι μαγικα το fb με τους φιλους,τρωει κολληματα και σου δειχνει λιγοτερους τη μια,περισσοτερους μετα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μενα το ιδιο.Σημερα μπορει να εμφανιζει 265 φιλους, αυριο 262 και μεθαυριο 268.Γενικα καθυστερει σε μερικα σημεια.Π.χ αμα αλλαξω την ρυθμιση απορρητου μπορει να παρει κανα μισαωρο για να αλλαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα κανει κατι μαγικα το fb με τους φιλους,τρωει κολληματα και σου δειχνει λιγοτερους τη μια,περισσοτερους μετα..

ή μιλαμε για την κατηγορια που κανει disable το account καθε 1-2 μερες ετσι για εντυπωση.

παντως μου αρεσει που καποιος ειπε "τους εχω στο 2ο προφιλ μου" ειναι στην ιδια κατηγορια για μενα μαζι με οσους κοροϊδευουμε οτι γραφουν πιπες. Επισης οσοι εχετε ψευτικο ονομα στο fb, ή δεν εχετε φωτο, τα ιδια και για εσας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης οσοι εχετε ψευτικο ονομα στο fb, ή δεν εχετε φωτο, τα ιδια και για εσας.

 

Μα γιατί; Τι έχει το akpe cketo/kietci/k an sareci/kavlobeba/insert idiotic surname here? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Επισης οσοι εχετε ψευτικο ονομα στο fb, ή δεν εχετε φωτο, τα ιδια και για εσας.

 

Επιλογη τους. Και στο last.fm δεν εχω κανονικο επιθετο. Πουθενα στο ιντερνετ βασικα.

Facebook Δεν εχω καν, ειχα πριν γινει φουλ γωνστο αλλα παλι δεν ειχα επιθετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή μιλαμε για την κατηγορια που κανει disable το account καθε 1-2 μερες ετσι για εντυπωση.

παντως μου αρεσει που καποιος ειπε "τους εχω στο 2ο προφιλ μου" ειναι στην ιδια κατηγορια για μενα μαζι με οσους κοροϊδευουμε οτι γραφουν πιπες. Επισης οσοι εχετε ψευτικο ονομα στο fb, ή δεν εχετε φωτο, τα ιδια και για εσας.

 

Γιατί λέει πουθενά ότι στο Facebook πρέπει να μπαίνουν κανονικά ονόματα, φωτογραφίες κλπ.; Ένα καλοσχεδιασμένο forum είναι που ο καθένας γράφει ό,τι του κατέβει. Γιατί να μη βάλουμε φωτογραφία και ονόματα στο Insomnia (ας πούμε; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FACEbook.

 

το myspace ειναι απο την αλλη, που ειναι αυτο που λες.

Πες μου 1 λογο που θες να εχεις ψευτικο ονομα στο fb.

Επισης συγκρινεις ενα social networking site με ενα forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...