Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει ξεχωριστό site για την υποβολή αιτήσεων προς αποζημίωση https://eu261claims.ryanair.com

 

Ξέρεις για ποιο λόγο υπήρχε η καθυστέρηση;

Διάβασε το post No 45 στο λινκ που έδωσα παραπάνω.

Τα έχουν μπερδέψει λιγάκι, ποιος ξέρει γιατί :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διάβασε το post No 45 στο λινκ που έδωσα παραπάνω.

Τα έχουν μπερδέψει λιγάκι, ποιος ξέρει γιατί :D

 

O τύπος λέει ότι δεν του έχουν βάλει τα λεφτά μέσα σε 10 εργάσιμες μέρες. Μπορεί να του τα βαλαν μετά; Στην τελευταία σελίδα κάποιος άλλος αναφέρει ότι τα πήρε.

 

Το δύσκολο είναι να πάρεις τη θετική απάντηση από κει κι έπειτα περιμένεις, στην τελική μπορείς να ζητήσεις (ονλάιν) τη βοήθεια της επιτροπής. Από προσωπική εμπειρία είχα πρόσφατα υποβάλει αίτηση για αποζημίωση σε δύο πτήσεις (μία τον Δεκέμβρη του 15 και άλλη τον Οκτώβρη του 16) άλλων εταιρειών. Και στις δυο πήρα τα λεφτά αλλά στη δεύτερη περίπτωση ενώ μου απάντησαν κατευθείαν, τα λεφτά μου τα έβαλαν μόλις πριν 5 μέρες στον λογαριασμό μου. Με είχαν όμως πάρει τηλέφωνο και μου είχαν πει ότι η μεταφορά των χρημάτων θα γινόταν μετά από 8-10 βδομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O τύπος λέει ότι δεν του έχουν βάλει τα λεφτά μέσα σε 10 εργάσιμες μέρες. Μπορεί να του τα βαλαν μετά; Στην τελευταία σελίδα κάποιος άλλος αναφέρει ότι τα πήρε.

 

Το δύσκολο είναι να πάρεις τη θετική απάντηση από κει κι έπειτα περιμένεις, στην τελική μπορείς να ζητήσεις (ονλάιν) τη βοήθεια της επιτροπής. Από προσωπική εμπειρία είχα πρόσφατα υποβάλει αίτηση για αποζημίωση σε δύο πτήσεις (μία τον Δεκέμβρη του 15 και άλλη τον Οκτώβρη του 16) άλλων εταιρειών. Και στις δυο πήρα τα λεφτά αλλά στη δεύτερη περίπτωση ενώ μου απάντησαν κατευθείαν, τα λεφτά μου τα έβαλαν μόλις πριν 5 μέρες στον λογαριασμό μου. Με είχαν όμως πάρει τηλέφωνο και μου είχαν πει ότι η μεταφορά των χρημάτων θα γινόταν μετά από 8-10 βδομάδες.

To link που δίνεις εσύ είναι για τα expanses, για καθυστερήσεις πτήσεων χρειάζεσαι το

EU261 DISRUPTION COMPENSATION

 

Το οποίο πώς το βρίσκεις;

Πας στο λινκ που έδωσες, ΔΕΝ συμπληρώνεις ΤΙΠΟΤΑ αλλά σκρολάρεις κάτω και πατάς click here to submit your compensation claim, σε πάει σε άλλη σελίδα, ψάχνεις το EU261 Disruption compensation το οποίο αν δεν εμφανίζεται, (LoL δηλαδή!) πατάς στο Disruption/Schedule changes και μετά στο My flight has been cancelled/delayed και μετά εμφανίζονται και συμπληρώνεις.

 

Μαλακιούλες γνωστές της Ryanair...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι για πιστωτικές μόνο. Προχθές έκλεισα τελευταία φορά με χρεωστική και δεν χρεώσανε κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα πεταω αυριο πρωι για μιλανο απο τι καταλαβα στην απλη κρατηση επειδη δεν εχω πληρωσει εξτρα αποσκευη δικαιουμαι μια χειραποσκευη την οποια εχω νορμαλ στις διαστάσεις και μια τσαντα τυπου σχολικη πλατης σωστα??επειδη θα εχω καποια υγρα πανω απο 100ml στην χειραποσκευή αν τους πω να παει κατω στο αμπαρι λογο αυτων θα με χρεώσουν εξτρα???ειναι αναγκαστικο δηλαδη να βγαλω τα υγρα και να την παρω επανω η μπορω δωρεαν να την στειλω κατω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν υπαρχουν υγρα >100 μλ παει αμπαρι και πληρωνεις... δωρεαν αμπαρι μπορει να παει αν ειναι γεματο και στο προτείνουν στην πυλη επιβίβασης ωστόσο θα πρεπει ηδη να εχεις περασει ελεγχο χειραποσκευων που θα σου πεταξουν οτι ειναι >100 μλ...

 

Εναλλακτικά μπορεις να μπεις και τωρα να αγοράσεις αποσκευη μεσα απο την κράτηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν υπαρχουν υγρα >100 μλ παει αμπαρι και πληρωνεις... δωρεαν αμπαρι μπορει να παει αν ειναι γεματο και στο προτείνουν στην πυλη επιβίβασης ωστόσο θα πρεπει ηδη να εχεις περασει ελεγχο χειραποσκευων που θα σου πεταξουν οτι ειναι >100 μλ...

 

Εναλλακτικά μπορεις να μπεις και τωρα να αγοράσεις αποσκευη μεσα απο την κράτηση σου.

καταλαβα δηλαδη καλυτερα να μην παρω καθολου υγρα η μεχρι 100 ml δεν θελω να δωσω χρήματα παραπανω....το πιστολακι μαλλιων απο τι ειδα στα προηγούμενα ποστ ειναι κομπλε εεε.....και κατι μπατερυ μπανκ που θα εχω.....αυτο με τις αποσκευες που εγραψα παραπανω ειναι σωστο???για την τσαντα δηλαδη την σχολικη???η θα με χρεωσουν και αυτη σαν δευτερη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν υπαρχουν υγρα >100 μλ παει αμπαρι και πληρωνεις... δωρεαν αμπαρι μπορει να παει αν ειναι γεματο και στο προτείνουν στην πυλη επιβίβασης ωστόσο θα πρεπει ηδη να εχεις περασει ελεγχο χειραποσκευων που θα σου πεταξουν οτι ειναι >100 μλ...

 

Εναλλακτικά μπορεις να μπεις και τωρα να αγοράσεις αποσκευη μεσα απο την κράτηση σου.

Σίγουρα έτσι πάει;

 

καταλαβα δηλαδη καλυτερα να μην παρω καθολου υγρα η μεχρι 100 ml δεν θελω να δωσω χρήματα παραπανω....το πιστολακι μαλλιων απο τι ειδα στα προηγούμενα ποστ ειναι κομπλε εεε.....και κατι μπατερυ μπανκ που θα εχω.....αυτο με τις αποσκευες που εγραψα παραπανω ειναι σωστο???για την τσαντα δηλαδη την σχολικη???η θα με χρεωσουν και αυτη σαν δευτερη??

Η σχολική είναι δωρεάν. Τα υγρά δεν μπορείς να τα χωρίσεις σε μικρότερα μπουκαλάκια για να μη ξεπερνάς τα 100ml;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα δηλαδη καλυτερα να μην παρω καθολου υγρα η μεχρι 100 ml δεν θελω να δωσω χρήματα παραπανω....το πιστολακι μαλλιων απο τι ειδα στα προηγούμενα ποστ ειναι κομπλε εεε.....και κατι μπατερυ μπανκ που θα εχω.....αυτο με τις αποσκευες που εγραψα παραπανω ειναι σωστο???για την τσαντα δηλαδη την σχολικη???η θα με χρεωσουν και αυτη σαν δευτερη??

Δικαιούσαι συνολικά μέχρι ένα λίτρο υγρά.

ΑΛΛΑ

 

Όχι σε ένα μπουκαλάκι, σε 10 ή περισσότερα, το κάθε μπουκαλάκι/σωληνάριο/βαζάκι κτλ πρέπει να έχει μάξιμουμ 100 ml μέσα.

Και δεν πρέπει να έχεις μπουκαλάκι χωριτικότητας ενός λίτρου, ακόμη κι αν είναι σχεδόν άδειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα έτσι πάει;

 

Η σχολική είναι δωρεάν. Τα υγρά δεν μπορείς να τα χωρίσεις σε μικρότερα μπουκαλάκια για να μη ξεπερνάς τα 100ml;

 

 

Δικαιούσαι συνολικά μέχρι ένα λίτρο υγρά.

ΑΛΛΑ

 

Όχι σε ένα μπουκαλάκι, σε 10 ή περισσότερα, το κάθε μπουκαλάκι/σωληνάριο/βαζάκι κτλ πρέπει να έχει μάξιμουμ 100 ml μέσα.

Και δεν πρέπει να έχεις μπουκαλάκι χωριτικότητας ενός λίτρου, ακόμη κι αν είναι σχεδόν άδειο.

ναι ετσι θα το κανω εχω μικρα σαμπουανακια για πτησεις....απλα νομιζα οτι αν ηθελα εδινα την χειραποσκευη κατω δωρεαν και ολα καλα...αλλα θα μου πεις απο αυτα βγαζουν αυτοι....δεν πειραζει ουτως η αλλως για 3 μερες παω και δεν θα εχω πολλα μαζι μου και ετσι αν τα παρω μαζι μου ολα επανω γλυτωνω και τυχον στραβη να χαθει η αποσκευη ευχαριστω για τις απαντησεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...