Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ελεγχουν πάντα την αποσκευη. Απο τις 20-25 φορες που εχω ταξιδεψει μονο τις 2 ελεγξαν διαστασεις. Αλλα και παλι αν ειναι να βαλεις την τσαντα στην ειδικη υποδοχη και τη στιμωξεις και μπει, δεν εχεις προβλημα. Μονο οι σκληρες τσαντες που δεν "τσαλακωνονται" είναι θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

46 λεπτά πριν, leftpc είπε

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι γιατί πρώτη φορά θα ταξιδέψω εξωτερικό και μάλιστα με wizzair και ryanair.
Αν η δωρεάν αποσκευή ξεπερνάει,τις τρομερά μεγάλες διαστάσεις που έχουν βάλει,για 2 εκατοστά σε πλάτος(22cm)και ύψος(μόνο στην ryanair 27cm,η wizzair έχει όριο 30cm)υπάρχει περίπτωση να μου την χρεώσουν έξτρα;Διαστάσεις δηλαδή 40Χ22Χ27.
Παραδόξως έχω καταφέρει να χωρέσω αρκετά ρούχα σε σχολική τσάντα ώμου-χαρτοφύλακα.
Επίσης θα μπορώ να κουβαλάω επιπλέον ένα τσαντάκι μέσης με προσωπικά αντικείμενα μέσα ή θα μετρηθεί συνδυαστικά με την αποσκευή;

Δεν νομιζω να εχεις θεμα για 2 εκατοστα, αλλα αυτο ειναι εικασια δικια μου. Ειναι αναλογα τις εντολες που εχουν παρει, ποσο βιαζονται να επιβιβασουν την πτηση και τοσο ποσο μπαμ κανει η τσαντα σου. Τσαντακι μεσης λογικα μετραει σαν εξτρα χειραποσκευη, οποτε καλυτερα βαλε αυτα τα πραγματα στην τσαντα σου και κρατα στο χερι το μπουφαν σου, το πιο ογκωδες (στου οποιου τις τσεπες θα εχεις γεμισει με οτι χωραει. Τελος μπορεις να φορεσει 5 μπλουζες μαζι αν και θα σκασεις απο την ζεστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Το θεμα ειναι οτι σπανια βρισκεις τοσο χαμηλες τιμες. Εγω για παραδειγμα χρησιμοποιω σταθερα το δρομολογιο για Βερολινο. Πανω απο τις μισες φορες που θελω να κλεισω η Ryan ειναι στην καλυτερη 20€ φθηνοτερη απο μια εκ των EasyJet/Aegean/Lufthansa. Πολλες φορες ειναι μαλιστα ακριβοτερη ή τελειως αβολη, πχ πεταει υπερβολικα πρωινη ωρα. 

Η Ryan εχει μπει στην ψυχολογια του κοσμου οτι ειναι φθηνη, οπως αντιστοιχα εχει "παγιωθει" η αποψη πως οταν κλεινεις εισιτηρια νωρις ειναι σιγουρα πιο φθηνα. Στην πραγματικοτητα κανενα απο τα δυο δεν ισχυει σαν γενικος κανονας. Γιατι απλα δεν βγαινει να δινει εισιτηρια με 9.99, ουτε τους φορους δεν καλυπτει. Αυτα ειναι προωθητικες, θα δωσει 20 θεσεις με 9.99 και θα δωσει αλλες 150 με τιμες κανονικης εταιριας. Και πολυς κοσμος θα τα πληρωσει γιατι "αφου η Ryan τα εχει τοσο, σκεψου ποσο τα εχει η Χ". 

Οσο για το θεμα των ακυρωσεων, ειναι σοβαροτατο. Κι αν σε αφησει στη Ρωμη, πες παει στο διαολο, θα βρεις κανα φθηνο να γυρισεις. Αμα σε αφησει στο Μαροκο ή στην Ιορδανια, τι θα κανεις; Θα περιμενεις 2-3 μερες μεχρι την επομενη της Ryan ή θα κλεισεις με κανονικη εταιρια τελευταια στιγμη εχοντας στην τσεπη το 20αρικο που σου εδωσε πισω ο Λιγδης; 

 

Άμα χρησιμοποιείς τη ryanair για φτηνές διακοπές,μπορείς μια χαρά να βρίσκεις φτηνά εισιτήρια. Απλά αναγκάζεσαι να επιλέγεις κάποιες απο τις ημερομηνίες που αυτοί προσφέρουν.

Πχ αυτή τη στιγμή 16-23 ιανουαρίου έχει Λονδίνο με 26ε bothways ή βερολίνο με 20ε για τις ίδιες ημερομηνίες.

Επίσης έχει παρόμοιες φτηνές τιμές για φεβρουάριο και μάρτιο.

Εγώ ετσι κλείνω τα εισιτήρια μου και πάντα πετυχαίνω φτηνές τιμές.

Τώρα αν θες συγκεκριμένες ημερομηνίες αλλάζει το πράγμα,αλλά δε μπορείς να τα θέλεις όλα δικά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία,με καθησύχασε αρκετά το ότι μπορώ να την ζουλήξω ο ίδιος για να μπει στην υποδοχή.
Φαίνεται λίγο μπαούλο η τσάντα και υπάρχουν πιθανότητες να την ελέγξουν αν επιλέγουν με το μάτι.
Σουηδία θα πάω οπότε έτσι κι αλλιώς θα ντυθώ σαν κρεμμύδι.

Πληροφορικά η τσάντα με τις διαστάσεις που προανέφερα χώρεσε με σωστό πακετάρισμα:
1 τζιν,2 φόρμες,2 φούτερ,1 χοντρή μακρυμάνικη,4 ζευγάρια κάλτσες χοντρές,4 μποξεράκια.
Ακολούθησα τα παρακάτω βιντεάκια για να τα χωρέσω όλα αυτά:
https://www.youtube.com/watch?v=84LtRsstGl8
https://www.youtube.com/watch?v=2QyYgZ6Lrqg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, leftpc είπε

Ωραία,με καθησύχασε αρκετά το ότι μπορώ να την ζουλήξω ο ίδιος για να μπει στην υποδοχή.
Φαίνεται λίγο μπαούλο η τσάντα και υπάρχουν πιθανότητες να την ελέγξουν αν επιλέγουν με το μάτι.
Σουηδία θα πάω οπότε έτσι κι αλλιώς θα ντυθώ σαν κρεμμύδι.

Πληροφορικά η τσάντα με τις διαστάσεις που προανέφερα χώρεσε με σωστό πακετάρισμα:
1 τζιν,2 φόρμες,2 φούτερ,1 χοντρή μακρυμάνικη,4 ζευγάρια κάλτσες χοντρές,4 μποξεράκια.
Ακολούθησα τα παρακάτω βιντεάκια για να τα χωρέσω όλα αυτά:
https://www.youtube.com/watch?v=84LtRsstGl8
https://www.youtube.com/watch?v=2QyYgZ6Lrqg

Εχω ταξιδεψει σουηδια φορωντας 2 φουτερ, ζακετα και μπουφαν. Απο κατω τζιν και φορμα. Φαινόμουν σαν γιουβαρλακι χαχα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, vasioula1 είπε

Εχω ταξιδεψει σουηδια φορωντας 2 φουτερ, ζακετα και μπουφαν. Απο κατω τζιν και φορμα. Φαινόμουν σαν γιουβαρλακι χαχα 

"Μα καλέ τι με κοιτάτε έτσι; Έχει κρύο εκεί που πάω.."
Τους έχω ικανούς να βάλουν όριο και στα ρούχα που μπορείς να φοράς.
Εγώ θα φοράω τζίν,φόρμα,φανελάκι,μακρυμάνικη-ζιβάγκο,μάλλινο πουλόβερ,ζακέτα χοντρή,μπουφαν για βουνό.
Ελπίζω μόνο να μην έχει και τέλος του μήνα τις ίδιες θερμοκρασίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο ειναι οτι οσο κρυο και να εχει εξω μεσα στο αεροδρομιο παντα η θερμοκρασια ειναι υψηλοτερη και το εχουν κανει ετσι το συστημα που θα φας ενα 2ωρο εκει μεσα οποτε η δυσφορια θα ειναι μεγαλη.
Ειχα δει κατι κοπελες σε επιστροφη απο Βερολινο να ανοιγουν σακουλες και να μουραζονται κασκολ, η καθε μια φορουσε 2 κασκολ και λεγανε χιουμοριστικα μεταξυ τους "πολυ κρυο εδω μεσα" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cumulus είπε

Εχει κανεις καταφερει να φορεσει 2 ζευγαρια παπουτσια ;😀

Κοίτα με τίποτα fivefingers και παπούτσι 1-1,5 νούμερο μεγαλύτερο ίσως γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, orck είπε


Αποψεις σαν τις δικες σου τους δινουν το πατημα να τα κανουν ολα αυτα. Και αυριο θα σου χρεωνουν και τις αναπνοες που κανεις για να χρεωσουν το οξυγονο που καταναλωσες (φυσικα για την καλυτερη εξυπηρετηση σας και την ευελιξια των επιλογων, 100αναπνοες με 9,99ευρω, 150αναπνοες 13,99) και παλι θα υπαρχουν αποψεις σαν τις δικες σου "εαν δεν σου αρεσει να πας με αλλη εταιρια".


Ακομη και με τις τιμες που ειχαν πριν εβγαζαν παρα πολλα κερδη, περι τα 2 δις, αρα το επιχειρημα οτι πετανε κατω του κοστους ΔΕΝ στεκει. Το 20-50 bothways ειναι προωθητικες ενεργιες, δεν ειναι οι κανονικες τιμες, εαν μπεις και συγκρινεις θα βρεις παρα πολλες περιπτωσεις που η φτηνη ryanair ειναι πολυ πιο ακριβη ακομη και απο την ακριβη aegean (η οποια ενα νερο τουλαχιστον θα σου δωσει να πιεις). Δεν ειναι μονο ο Νεομβρης που δεν εχει κινηση και ριχνουν τις τιμες με προωθητικες ενεργειες 9,99ευρω.

Και μακαρονια περνω σε προσφορα οταν βαζουν 1+1 και φυσικα εχω απαιτηση να ειναι καλα και οχι με σκουλικια μεσα (αν και εκει θα βρεθουν ανθρωποι που θα πουν, εαν δεν θες τα σκουλικιασμενα 1+1 μην τα αγορασεις, η ανοησια ειναι απυθμενη).
Ειλικρινα σου λεω οτι εαν λεγαν οτι τα επιπλεον χρηματα θα τα εδιναν για καλυτερους μισθους στο προσωπικο δεν θα μιλαγα καθολου. Αλλα τωρα ειναι απλα καραγκιοζηδες.

Δεν ειναι επιθεση προς το προσωπο σου αλλα στην ανοητη αποψη που εξεφρασες.

ποια ειναι τα "ολα αυτα"; Η ryanair εχει ενα μοντελο και το "υπηρετει".. καλο ή κακο αυτο ειναι, δεν μας αναγκαζει κανεις να την χρησιμοποιησουμε...

γιατι δεν λεμε κατι για τις "μεγαλες" εταιριες που κρατανε τις τιμες σταθερες ή και τις αυξανουν αλλα κανουν συνεχως εκτπωσεις στην ποιοτητα και στις υπηρεσιες;

Οκ, η ryan ειναι κακη εταιρια, στην aegean (star alliance etc) γιατι πρεπει να πληρωσω εξτρα για να εχω μαζι μου βαλιτσα; γιατι πλεον πολλές εταιρίες δεν σερβιρουν φαγητό στις short haul flights; γιατι πρεπει να πληρωσω εξτρα για να εχω νορμαλ θεση την οποια μεχρι πριν 1-2 χρονια μου την παρείχαν δωρεαν;

Παντα οταν κλεινω με την ryanair, ξερω τι εχω πληρωσει και ξερω και τι να περιμενω και δεν ειχα ποτε προβλημα, και παντα εχω διπλα μου τους διαφορους ελληναρες που τους φταίνε τα παντα και γκρινιαζουν ολη την ωρα, ενω ταξιδευουν με 40-50€ πηγαινε-ελα...

19 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Το θεμα ειναι οτι σπανια βρισκεις τοσο χαμηλες τιμες. Εγω για παραδειγμα χρησιμοποιω σταθερα το δρομολογιο για Βερολινο. Πανω απο τις μισες φορες που θελω να κλεισω η Ryan ειναι στην καλυτερη 20€ φθηνοτερη απο μια εκ των EasyJet/Aegean/Lufthansa. Πολλες φορες ειναι μαλιστα ακριβοτερη ή τελειως αβολη, πχ πεταει υπερβολικα πρωινη ωρα. 

Η Ryan εχει μπει στην ψυχολογια του κοσμου οτι ειναι φθηνη, οπως αντιστοιχα εχει "παγιωθει" η αποψη πως οταν κλεινεις εισιτηρια νωρις ειναι σιγουρα πιο φθηνα. Στην πραγματικοτητα κανενα απο τα δυο δεν ισχυει σαν γενικος κανονας. Γιατι απλα δεν βγαινει να δινει εισιτηρια με 9.99, ουτε τους φορους δεν καλυπτει. Αυτα ειναι προωθητικες, θα δωσει 20 θεσεις με 9.99 και θα δωσει αλλες 150 με τιμες κανονικης εταιριας. Και πολυς κοσμος θα τα πληρωσει γιατι "αφου η Ryan τα εχει τοσο, σκεψου ποσο τα εχει η Χ". 

δεν εχει μπει στην ψυχολογια του κοσμου οτι ειναι φθηνη, χωρις να ειναι... και αν δεν ειναι "φθηνη" ειναι φθηνοτερη... εξαιρεσεις παντα θα υπαρχουν, μιας και ολοι κανουν προσφορες, ειχα παει καποτε Θεσσαλονικη με aegean με 19€, αλλα καθε αλλη φορα που εψαχνα εισιτηρια για ανεβω Θεσσαλονικη η aegean ηταν παντα by far ακριβοτερη...

Επεξ/σία από kon1to
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνδρας που ξεγέλασε τη Ryanair -Εκανε το παλτό του «βαλίτσα» και γλίτωσε τη χρέωση

leesemino1.jpg?itok=oQTu2nyv

Πηγή: Ο άνδρας που ξεγέλασε τη Ryanair -Εκανε το παλτό του «βαλίτσα» και γλίτωσε τη χρέωση [εικόνες] | iefimerida.gr 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα σημαντικά νέα όσοι πετάτε αύριο μεθαύριο ή θέλετε να κάνετε κάποια κράτηση, τόσο το site όσο και το app της ryan δε θα λειτουργούν από Τετάρτη 7/11 στις 7 το απόγευμα ώρα Ελλάδας μέχρι τις 7 το πρωί της Πέμπτης.

Στα υπόλοιπα, όντως στην Ευρώπη -στις ΗΠΑ αυτός είναι ο κανόνας εδώ και 25 χρόνια- τα τελευταία χρόνια έχει συμβεί σε μεγάλο βαθμό μια "ryanairοποίηση" τόσο σε επίπεδο αεροπορικών εταιρειών (βαλίτσες και θέσεις χρεώνονται έξτρα, στρίμωγμα, το in flight service έχει εξαλειφθεί σε πολλές εταιρείες ή γίνεται με χρέωση κτλ) όσο και σε επίπεδο νοοτροπίας επιβατών (στήσιμο με τις ώρες στο boarding gate κατάλοιπο της εποχής που η ryan δεν έδινε αριθμημένες θέσεις στο check in, το κόστος ναύλου θεωρείται ο σημαντικότερος παράγοντας σε ένα ταξίδι).

Η μόνη βασική διαφορά που έχει μείνει είναι στο after sales κομμάτι, στην εξυπηρέτηση των επιβατών και στη μεταχείριση των εργαζόμενων της εταιρείας. Εκεί η ryanair είναι έτη φωτός πίσω από τις παραδοσιακές εταιρείες. Το αν συμφέρει κάποιος να πετάξει με ryan ή με Aegean, KLM κτλ έχει να κάνει με τις ειδικές συνθήκες του ταξιδιού και το ρίσκο που είναι διατεθειμένος να πάρει.

Επεξ/σία από Speculoos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kon1to είπε

ποια ειναι τα "ολα αυτα"; Η ryanair εχει ενα μοντελο και το "υπηρετει".. καλο ή κακο αυτο ειναι, δεν μας αναγκαζει κανεις να την χρησιμοποιησουμε...

γιατι δεν λεμε κατι για τις "μεγαλες" εταιριες που κρατανε τις τιμες σταθερες ή και τις αυξανουν αλλα κανουν συνεχως εκτπωσεις στην ποιοτητα και στις υπηρεσιες;

Οκ, η ryan ειναι κακη εταιρια, στην aegean (star alliance etc) γιατι πρεπει να πληρωσω εξτρα για να εχω μαζι μου βαλιτσα; γιατι πλεον πολλές εταιρίες δεν σερβιρουν φαγητό στις short haul flights; γιατι πρεπει να πληρωσω εξτρα για να εχω νορμαλ θεση την οποια μεχρι πριν 1-2 χρονια μου την παρείχαν δωρεαν;

Παντα οταν κλεινω με την ryanair, ξερω τι εχω πληρωσει και ξερω και τι να περιμενω και δεν ειχα ποτε προβλημα, και παντα εχω διπλα μου τους διαφορους ελληναρες που τους φταίνε τα παντα και γκρινιαζουν ολη την ωρα, ενω ταξιδευουν με 40-50€ πηγαινε-ελα...

δεν εχει μπει στην ψυχολογια του κοσμου οτι ειναι φθηνη, χωρις να ειναι... και αν δεν ειναι "φθηνη" ειναι φθηνοτερη... εξαιρεσεις παντα θα υπαρχουν, μιας και ολοι κανουν προσφορες, ειχα παει καποτε Θεσσαλονικη με aegean με 19€, αλλα καθε αλλη φορα που εψαχνα εισιτηρια για ανεβω Θεσσαλονικη η aegean ηταν παντα by far ακριβοτερη...

Όταν τα οικονομικά μου βελτιωθούν για να μπορω να κοιτάξω τις ακριβές εταιρίες να είσαι σίγουρος ότι θα γκρινιάζω και για αυτές. Για την ώρα όμως μόνο εκεί μπορώ να φτάσω. Θα ήταν αστείο να κάνω παράπονα για κατασκευαστικά προβλήματα της νέας BMW όταν δεν έχω μπει καν μεσα, πιο λογικό δεν είναι να παραπονιέμαι για τα προβλήματα στο ρημαδο-fiat-ακι που μου βγάζει την ψυχή τόσα χρόνια;

Με συγκαταβατικοτητα ποτέ κανείς δεν πήγε μπροστά.

Είμαι σίγουρος ότι όταν επαναστατούσαν οι εργάτες που δούλευαν κάθε μέρα στα εργοστασια για ψιχουλα υπήρχαν άλλοι εργατες που λέγαν "εάν δεν σου αρέσει να πας αλλού", τελικά όχι μόνο δεν πήγαν αλλού αλλά και κατάφεραν πενθήμερο 8ωρο... για δες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παραδειγματα που επιλεγεις, νομιζω οτι ειναι ελαφρως ατυχή, αλλα ας μην κολλησουμε σε αυτό...

εχουμε διαφορετικη αποψη για το ποια ειναι προβλήματα, οποτε μπορουμε απλα να συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε...

απλα ειναι καπως παραλογο να ζηταμε να πληρωσουμε οσο λιγοτερο γινεται και ταυτοχρονα να μην μας ικανοποιουν οι παρεχομενες υπηρεσιες και να ζηταμε περισσοτερες.

η ryanair ειναι low cost εταιρια, αρα επιλεγοντας την ξερεις οτι πληρωνεις λιγα, και θα λαβεις αντιστοιχα λιγα... αν παρειχε τα ιδια με τους αλλους, τοτε δεν θα ηταν low cost, θα την πληρωναμε διαφορετικα και δεν θα καναμε και αυτη την κουβεντα...

Και να λοιπον, που παρ' ολα αυτα που οι αλλες, οι σοβαρες εταιριες, οσο περναει ο καιρος, αντιγραφουν τις πρακτικες της ryanair που τοσο αγαπαμε να μισουμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

orck άκυρο τελείως το παράδειγμα σου. Το ακριβώς αντίθετο ισχύει...δουλεύεις σε μία εταιρία που παίρνεις 2500ε και γκρινιάζεις που δεν παίρνεις 20ε παραπάνω,ενώ σε άλλη αντίστοιχη εταιρία παίρνουν 1000ε.

 

Υπάρχει μια εταιρία που σου δίνει τη δυνατότητα να ταξιδέψεις με 40ε πήγαινε-ελα και γκρινιάζουμε,όταν η αμέσως πιο ακριβή εταιρία για το ίδιο ταξίδι ζητάει 150ε. Τραγικό...

 

Επεξ/σία από Tribal21
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...