Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πιο ωραιο της ιστοριας ειναι οτι η Ryan παρουσιασε τις αλλαγες ως εξυπηρετηση στους επιβατες. Γιατι να περιμενετε να κατσετε και να ταλαιπωρειστε με τις χειραποσκευες; Δε δικαιουστε μικρη βαλιτσα και λυθηκε το προβλημα. Για σας δουλευει ο Λιγδης...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, vasioula1 είπε

Τελικα η δωρεαν αποσκευη/μικρη τσαντα που σου επιτρεπουν να παρεις ειναι 40*25*20. Μια χαρα

Μια χαρα και δυο τρομαρες. Οι διαστασεις αυτες ειναι ουσιαστικα μια τσαντα σχολικη τυπου Polo και αυτη οχι οριακα γεματη. <

Οχι απλα μια χαρα, τελειο μπορω να πω.

20160905104445_polo_sakidio_original_pol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε σχεση με το 35*20*20 που ειχε κυκλοφορησει αρχικα ειναι καλυτερο ομως. 

 

https://www.ebay.co.uk/itm/40x25x20-Ryanair-Autumn-2018-New-Free-Cabin-Size-Carry-On-Flight-Bag/401627919791?hash=item5d82e3b5af:m:mj_GzI4oHifZb29DveenIbg

Επεξ/σία από vasioula1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasioula1 είπε

Σε σχεση με το 35*20*20 που ειχε κυκλοφορησει αρχικα ειναι καλυτερο ομως. 

https://www.ebay.co.uk/itm/40x25x20-Ryanair-Autumn-2018-New-Free-Cabin-Size-Carry-On-Flight-Bag/401627919791?hash=item5d82e3b5af:m:mj_GzI4oHifZb29DveenIbg

Το επιχειρημα ειναι ακυρο γιατι κοπηκε η δωρεαν χειραποσκευη. Αν απλα αλλαζαν το μεγεθος της τσαντας, οντως θα ηταν μια χαρα. Εξ'αρχης ειχαν ανακοινωσει οτι η τσαντα θα μεγαλωσει ελαφρως. 

Επι της ουσιας εβαλαν ενα "χαρατσι" σε ολα τα εισιτηρια τους. Αντε και θεσεις ορθιων, ειμαι σιγουρος πως θα βρεθουν αρκετοι να ταξιδεψουν δεμενοι σαν τον χανιμπαλ προκειμενου να γλιτωσουν 10-20€. 

Κατανοω πως σε ορισμενες περιπτωσεις η Ryan ειναι μονοδρομος αλλα εχουν παει τη γυφτια σε αλλο επιπεδο. 

4 ώρες πριν, orck είπε

Μια χαρα και δυο τρομαρες. Οι διαστασεις αυτες ειναι ουσιαστικα μια τσαντα σχολικη τυπου Polo και αυτη οχι οριακα γεματη. <

Οχι απλα μια χαρα, τελειο μπορω να πω.

20160905104445_polo_sakidio_original_pol

Συν ταξιδι με το δουλεμπορικο 737, συν η εξαιρετικη εξυπηρετηση πελατων. Τι αλλο να ζητησει κανεις απο αεροπορικο ταξιδι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία:

Έκλεισα εισητήριο με επιστροφή, αλλά λόγω συνθηκών θα χρησιμοποιήσω μόνο την επιστροφή.

Θα αγνοήσω το checkin της πρώτης πτήσης, και θα κάνω checkin μόνο για την πτήση της επιστροφής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα μιλα με την εταιρια. Εχω ακουσει για ιστοριες οπου πελατης δεν πηγε στο πρωτο μερος του ταξιδιου (πηγε με αλλο μεσο, αλλη ημερομηνια, με αλλο εισητηριο) και ακυρωθηκε και η επιστροφη γιατι δεν πεταξε το πρωτο μερος.
Και ειδικα σε εταιριες γαλερα οπως η Ryanair, Wizzair κλπ εχουν μια λογικη να βγαλουν οσο πιο πολλα γινεται σαν αρπακτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spyroskonst είπε

Απορία:

Έκλεισα εισητήριο με επιστροφή, αλλά λόγω συνθηκών θα χρησιμοποιήσω μόνο την επιστροφή.

Θα αγνοήσω το checkin της πρώτης πτήσης, και θα κάνω checkin μόνο για την πτήση της επιστροφής?

Χάνεις και το εισιτήριο επιστροφής αν δεν χρησιμοποιήσεις το πρώτο σκέλος του εισιτηρίου.Την έχω πατήσει έτσι και δυστυχώς είναι στους όρους και προϋποθέσεις.Το πιο άσχημο δεν ήταν οτι έχασα την επιστροφή άλλα το οτι αναγκάστηκα να ακριβοπληρώσω το εισιτήριο για την επιστροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω κανει ουκ ολίγες φορές με ρυαν (αυτή τη συιγμή είμαι στο τρένο για αεροδρόμιο και θα χρησιμοποιήσω τέτοιο εισιτήριο). 

Ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ κάποια φορά κάτι θα τύχει και θα αλλάξει το ταξίδι προς τον προορισμό. Αλλά εσύ πως το έχεις κάνει πολλές φορες;
Μην με παρεξηγήσεις δεν έχω πρόθεση να σε ελέγξω. Απλά δεν μου περνάει από το μυαλό για ποιο λόγο κάποιος να πληρώνει το πήγαινε-ελα και πολλές φορές να μην κάνει το πηγαινε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, orck είπε

Οκ κάποια φορά κάτι θα τύχει και θα αλλάξει το ταξίδι προς τον προορισμό. Αλλά εσύ πως το έχεις κάνει πολλές φορες;
Μην με παρεξηγήσεις δεν έχω πρόθεση να σε ελέγξω. Απλά δεν μου περνάει από το μυαλό για ποιο λόγο κάποιος να πληρώνει το πήγαινε-ελα και πολλές φορές να μην κάνει το πηγαινε

Δεν παίζει παρεξήγηση. Κάθε βδομάδα θα χρειαστεί να κανω τουλαχιστον 3 πτήσεις, αρκετές από αυτές είναι με ρυαν. Πολλές από τις πτήσεις είναι ήδη προγραμματισμένες αλλά κάτι μπορεί να τύχει τελευταία στιγμή και να μη ταξιδέψω. 99% δε συμφερει να αλλάξω το εισητήριο με τα εξτρα κερατιάτικα οπότε αγοράζω καινούργιο. 

Σε αυτά η ρυαν είναι οκ. Ουαί κι αλίμονο όμως αν χρειαστει να μπλεχτείς με το customer service είτε το ονλάιν είτε στις βάσεις. Σε περιπτωσεις καθυστερήσεων,  ακυρώσεων, αποσκευων ή απλα γενικής συμπεριφοράς προς τον επιβάτη είναι απλά απαράδεκτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, spyroskonst είπε

Απορία:

Έκλεισα εισητήριο με επιστροφή, αλλά λόγω συνθηκών θα χρησιμοποιήσω μόνο την επιστροφή.

Θα αγνοήσω το checkin της πρώτης πτήσης, και θα κάνω checkin μόνο για την πτήση της επιστροφής?

Τον προηγούμενο μήνα είχα εισιτήριο με επιστροφή, αλλά δεν επέστρεψα την ημερομηνία που είχα κλείσει.

Καθώς ακύρωση δεν υπάρχει και η αλλαγή στοιχίζει 40 ευρώ, έβγαλα άλλο εισιτήριο για άλλη ημερομηνία.

Απλά δεν έκανα check-in για την επιστροφή.

Τώρα για την περίπτωση που αναφέρει ο άλλος χρήστης, να μην κάνεις το πρώτο ταξίδι αλλά μόνο την επιστροφή, δεν μου έχει τύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όλους αυτους που γκριανιάζουν για την ryanair εγώ έχω να πω οτι όταν ταξιδεύεις με 20-50ε bothways δε μπορείς να έχεις παράλογες απαιτήσεις.Μια χαρά εταιρία είναι.

Με αυτά τα λεφτά ούτε ταξί δεν παίρνεις.

Απο κει και πέρα όποιος θέλει παραπάνω ανέσεις πληρώνει 100-150 και πάει σε καλύτερες εταιρίες.

Είναι απλά τα πράγματα.

Το μόνο σοβαρό αρνητικό τους είναι οι ακυρώσεις πτήσεων. Εκει πραγματικά μπορεί να σου προκαλέσουν μεγάλο πρόβλημα αν έχεις κάνει προγραμματισμό για ξενοδοχεία κτλ.

10 ώρες πριν, spyroskonst είπε

Απορία:

Έκλεισα εισητήριο με επιστροφή, αλλά λόγω συνθηκών θα χρησιμοποιήσω μόνο την επιστροφή.

Θα αγνοήσω το checkin της πρώτης πτήσης, και θα κάνω checkin μόνο για την πτήση της επιστροφής?

Δε θα έχεις θέμα.

https://www.ryanair.com/gb/en/useful-info/help-centre/faq-overview/Flight-Changes-And-Refunds/Can-I-cancel-my-booking-before-travel

You don't need to notify us if you are unable to travel and if you can’t use  your outbound flight you can still use your return flight.

Για καλό και κακό κάνε check in και στις δυο πτήσεις.Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Επεξ/σία από johnbond
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, johnbond είπε

Για όλους αυτους που γκριανιάζουν για την ryanair εγώ έχω να πω οτι όταν ταξιδεύεις με 20-50ε bothways δε μπορείς να έχεις παράλογες απαιτήσεις.Μια χαρά εταιρία είναι.

Με αυτά τα λεφτά ούτε ταξί δεν παίρνεις.

Απο κει και πέρα όποιος θέλει παραπάνω ανέσεις πληρώνει 100-150 και πάει σε καλύτερες εταιρίες.

Είναι απλά τα πράγματα.

 


Αποψεις σαν τις δικες σου τους δινουν το πατημα να τα κανουν ολα αυτα. Και αυριο θα σου χρεωνουν και τις αναπνοες που κανεις για να χρεωσουν το οξυγονο που καταναλωσες (φυσικα για την καλυτερη εξυπηρετηση σας και την ευελιξια των επιλογων, 100αναπνοες με 9,99ευρω, 150αναπνοες 13,99) και παλι θα υπαρχουν αποψεις σαν τις δικες σου "εαν δεν σου αρεσει να πας με αλλη εταιρια".


Ακομη και με τις τιμες που ειχαν πριν εβγαζαν παρα πολλα κερδη, περι τα 2 δις, αρα το επιχειρημα οτι πετανε κατω του κοστους ΔΕΝ στεκει. Το 20-50 bothways ειναι προωθητικες ενεργιες, δεν ειναι οι κανονικες τιμες, εαν μπεις και συγκρινεις θα βρεις παρα πολλες περιπτωσεις που η φτηνη ryanair ειναι πολυ πιο ακριβη ακομη και απο την ακριβη aegean (η οποια ενα νερο τουλαχιστον θα σου δωσει να πιεις). Δεν ειναι μονο ο Νεομβρης που δεν εχει κινηση και ριχνουν τις τιμες με προωθητικες ενεργειες 9,99ευρω.

Και μακαρονια περνω σε προσφορα οταν βαζουν 1+1 και φυσικα εχω απαιτηση να ειναι καλα και οχι με σκουλικια μεσα (αν και εκει θα βρεθουν ανθρωποι που θα πουν, εαν δεν θες τα σκουλικιασμενα 1+1 μην τα αγορασεις, η ανοησια ειναι απυθμενη).
Ειλικρινα σου λεω οτι εαν λεγαν οτι τα επιπλεον χρηματα θα τα εδιναν για καλυτερους μισθους στο προσωπικο δεν θα μιλαγα καθολου. Αλλα τωρα ειναι απλα καραγκιοζηδες.

Δεν ειναι επιθεση προς το προσωπο σου αλλα στην ανοητη αποψη που εξεφρασες.

Επεξ/σία από orck
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, johnbond είπε

Για όλους αυτους που γκριανιάζουν για την ryanair εγώ έχω να πω οτι όταν ταξιδεύεις με 20-50ε bothways δε μπορείς να έχεις παράλογες απαιτήσεις.Μια χαρά εταιρία είναι.

Με αυτά τα λεφτά ούτε ταξί δεν παίρνεις.

Απο κει και πέρα όποιος θέλει παραπάνω ανέσεις πληρώνει 100-150 και πάει σε καλύτερες εταιρίες.

Είναι απλά τα πράγματα.

Το μόνο σοβαρό αρνητικό τους είναι οι ακυρώσεις πτήσεων. Εκει πραγματικά μπορεί να σου προκαλέσουν μεγάλο πρόβλημα αν έχεις κάνει προγραμματισμό για ξενοδοχεία κτλ.

Δε θα έχεις θέμα.

https://www.ryanair.com/gb/en/useful-info/help-centre/faq-overview/Flight-Changes-And-Refunds/Can-I-cancel-my-booking-before-travel

You don't need to notify us if you are unable to travel and if you can’t use  your outbound flight you can still use your return flight.

Για καλό και κακό κάνε check in και στις δυο πτήσεις.Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Το θεμα ειναι οτι σπανια βρισκεις τοσο χαμηλες τιμες. Εγω για παραδειγμα χρησιμοποιω σταθερα το δρομολογιο για Βερολινο. Πανω απο τις μισες φορες που θελω να κλεισω η Ryan ειναι στην καλυτερη 20€ φθηνοτερη απο μια εκ των EasyJet/Aegean/Lufthansa. Πολλες φορες ειναι μαλιστα ακριβοτερη ή τελειως αβολη, πχ πεταει υπερβολικα πρωινη ωρα. 

Η Ryan εχει μπει στην ψυχολογια του κοσμου οτι ειναι φθηνη, οπως αντιστοιχα εχει "παγιωθει" η αποψη πως οταν κλεινεις εισιτηρια νωρις ειναι σιγουρα πιο φθηνα. Στην πραγματικοτητα κανενα απο τα δυο δεν ισχυει σαν γενικος κανονας. Γιατι απλα δεν βγαινει να δινει εισιτηρια με 9.99, ουτε τους φορους δεν καλυπτει. Αυτα ειναι προωθητικες, θα δωσει 20 θεσεις με 9.99 και θα δωσει αλλες 150 με τιμες κανονικης εταιριας. Και πολυς κοσμος θα τα πληρωσει γιατι "αφου η Ryan τα εχει τοσο, σκεψου ποσο τα εχει η Χ". 

Οσο για το θεμα των ακυρωσεων, ειναι σοβαροτατο. Κι αν σε αφησει στη Ρωμη, πες παει στο διαολο, θα βρεις κανα φθηνο να γυρισεις. Αμα σε αφησει στο Μαροκο ή στην Ιορδανια, τι θα κανεις; Θα περιμενεις 2-3 μερες μεχρι την επομενη της Ryan ή θα κλεισεις με κανονικη εταιρια τελευταια στιγμη εχοντας στην τσεπη το 20αρικο που σου εδωσε πισω ο Λιγδης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι γιατί πρώτη φορά θα ταξιδέψω εξωτερικό και μάλιστα με wizzair και ryanair.
Αν η δωρεάν αποσκευή ξεπερνάει,τις τρομερά μεγάλες διαστάσεις που έχουν βάλει,για 2 εκατοστά σε πλάτος(22cm)και ύψος(μόνο στην ryanair 27cm,η wizzair έχει όριο 30cm)υπάρχει περίπτωση να μου την χρεώσουν έξτρα;Διαστάσεις δηλαδή 40Χ22Χ27.
Παραδόξως έχω καταφέρει να χωρέσω αρκετά ρούχα σε σχολική τσάντα ώμου-χαρτοφύλακα.
Επίσης θα μπορώ να κουβαλάω επιπλέον ένα τσαντάκι μέσης με προσωπικά αντικείμενα μέσα ή θα μετρηθεί συνδυαστικά με την αποσκευή;

Επεξ/σία από leftpc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...