Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν χρειάζεται να θεοποιούμε καμία εταιρεία αλλά όταν ακούω ανθρώπους να γκρινιάζουν για τις παρεχόμενες υπηρεσίες της Ryanair τους κόβω και την καλημέρα καθώς πέρα από δικαιολογημένες περιπτώσεις πχ αναίτιες ακυρώσεις, καθυστερήσεις, θεωρώ ότι είναι άκρως τοξικοί άνθρωποι και στη καθημερινότητα τους. Όλοι οι υπόλοιποι είμαστε ηλίθιοι ξέρω γω που πετάμε τόσα χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα γλιτώνοντας άπειρα λεφτά τα οποία δεν σημαίνει απαραίτητα πως δεν έχουμε να τα διαθέσουμε αλλά γιατί να μην τα δώσω σε ένα καλό εστιατόριο εκεί που θα πάω και να τα δώσω για μια... φυσούνα και για φαγητό μικροκυμάτων; Ο καθένας με τις προτεραιότητες του.

Μακάρι να συνεχίσει να πετάει για να υπάρχει ένας ανταγωνισμός, αν μας αφήσει στα νύχια της ''ελληνικής'' Aegean ζήτω που καήκαμε. Ακόμα και στη Κύπρο όσο πέταγε για Πάφο είχε σώσει όλους τους φαντάρους που δεν θα πέταγαν το μηνιάτικο τους στην εταιρεία που ως ''συνέχεια'' της Ολυμπιακής έχει πάρει εργολαβία τις πληρωμένες από το ελληνικό κράτος πτήσεις σπαταλώντας αρκετά χρήματα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στα πλαίσια του νόμου, η κάθε ιδιωτική εταιρία μπορεί να κάνει ακριβώς ό,τι γουστάρει. Ο καθένας επιλέγει αν θέλει να είναι πελάτης ή όχι και κάπου εκεί τελειώνει το παραμύθι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής πράγματα. Πετάω για Ιταλία τον Δεκέμβριο και έχω αγοράσει προτεραιότητα & 2 χειραποσκευές  και το επιτρεπόμενο όριο είναι για την μια αποσκευή 55cm x 40cm x 20cm η δικιά μου βαλίτσα είναι μεγαλύτερη για 1-2cm δηλαδή 55cm x 41cm x 21cm ( με τα ροδάκια και το χερούλι) να αγοράσω λέτε κάποια άλλη βαλίτσα; όσο και για την δεύτερη αποσκευή (Τσάντα) πρέπει να είναι 40cm x 20cm x 25cm ούτε καν μια backpack τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; θα μου πούνε κάτι εαν πάω με την backpack πχ σχολείου;; το συγκεκριμένο μέγεθος είναι πολύ μικρό. Επίσης μπορώ να βάλω όσα ρούχα θέλω την ώρα που πετάω λέγοντας πχ το παλτό και την ζακέτα επειδή είναι βαριά πχ και να βάλω δύο ρολόγια κτλ; (ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ) και κάτι τελευταίο μπορώ να έχω στον ώμο μου μέσα στο αεροπλάνο την φωτογραφική μηχανή ή θα μου πούνε να την βάλω σε κάποια βαλίτσα ή σάκο; όταν φτάσω στο αεροδρόμιο θα υπάρχει κάτι σαν ΄δείγμα΄για να την μετρήσουν ή να την μετρήσω εγώ; κάτι σαν την παρακάτω φωτογραφία. Ευχαριστώ πάρα πολύ!! 

Untitled-89-800x600.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefancosmos είπε

Καλημέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής πράγματα. Πετάω για Ιταλία τον Δεκέμβριο και έχω αγοράσει προτεραιότητα & 2 χειραποσκευές  και το επιτρεπόμενο όριο είναι για την μια αποσκευή 55cm x 40cm x 20cm η δικιά μου βαλίτσα είναι μεγαλύτερη για 1-2cm δηλαδή 55cm x 41cm x 21cm ( με τα ροδάκια και το χερούλι) να αγοράσω λέτε κάποια άλλη βαλίτσα; όσο και για την δεύτερη αποσκευή (Τσάντα) πρέπει να είναι 40cm x 20cm x 25cm ούτε καν μια backpack τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; θα μου πούνε κάτι εαν πάω με την backpack πχ σχολείου;; το συγκεκριμένο μέγεθος είναι πολύ μικρό. Επίσης μπορώ να βάλω όσα ρούχα θέλω την ώρα που πετάω λέγοντας πχ το παλτό και την ζακέτα επειδή είναι βαριά πχ και να βάλω δύο ρολόγια κτλ; (ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ) και κάτι τελευταίο μπορώ να έχω στον ώμο μου μέσα στο αεροπλάνο την φωτογραφική μηχανή ή θα μου πούνε να την βάλω σε κάποια βαλίτσα ή σάκο; όταν φτάσω στο αεροδρόμιο θα υπάρχει κάτι σαν ΄δείγμα΄για να την μετρήσουν ή να την μετρήσω εγώ; κάτι σαν την παρακάτω φωτογραφία. Ευχαριστώ πάρα πολύ!! 

Untitled-89-800x600.jpg

τις διαστασεις τις βαλιτσας σου πως τις μετρησες; για 1 εκατοστο δεν θα εχεις προβλημα...

ουτε με το back pack θα εχεις λογικα, αρκει να μην βγαζει μάτι...

το θεμα ειναι να περασεις τον ελεγχο στο gate χωρις να ειναι παραφουσκωμενες οι αποσκευες σου, μετα αμα εχεις κανα ρουχο πανω σου, το βαζεις στην βαλιτσα αμα θες...

η μηχανη δεν μετραει για αποσκευη..

αυτοι οι μετρητες υπαρχουν στο gate, αλλα συνηθως σε βαζουν να τους χρησιμοποιησεις μονο αμα οι αποσκευες σου φαινονται πολυ φουσκωμένες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kon1to είπε

τις διαστασεις τις βαλιτσας σου πως τις μετρησες; για 1 εκατοστο δεν θα εχεις προβλημα...

ουτε με το back pack θα εχεις λογικα, αρκει να μην βγαζει μάτι...

το θεμα ειναι να περασεις τον ελεγχο στο gate χωρις να ειναι παραφουσκωμενες οι αποσκευες σου, μετα αμα εχεις κανα ρουχο πανω σου, το βαζεις στην βαλιτσα αμα θες...

η μηχανη δεν μετραει για αποσκευη..

αυτοι οι μετρητες υπαρχουν στο gate, αλλα συνηθως σε βαζουν να τους χρησιμοποιησεις μονο αμα οι αποσκευες σου φαινονται πολυ φουσκωμένες...

Σε ευχαριστώ πολύ! Δηλαδή ένα backpack όχι πολύ φουσκωμένο μπορώ; και την φωτογραφική μπορώ να την έχω κανονικά επάνω σωστά; επίσης μπορεί κάποιος να σου πει γιατί φοράς στο ρολόγια ή μια ζακέτα και ένα παλτό κτλ; ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, stefancosmos είπε

Σε ευχαριστώ πολύ! Δηλαδή ένα backpack όχι πολύ φουσκωμένο μπορώ; και την φωτογραφική μπορώ να την έχω κανονικά επάνω σωστά; επίσης μπορεί κάποιος να σου πει γιατί φοράς στο ρολόγια ή μια ζακέτα και ένα παλτό κτλ; ευχαριστώ πολύ 

Δεν θα σου πει κανένας τίποτα.

Εκτός έαν είσαι αυτός...

2A6742B500000578-3155944-image-m-17_1436

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φωτογραφική μηχανή μαζί με την θήκη της (ώμου) θα μπορώ να την περάσω ως προσωπικό αντικείμενο ή θα το θεωρήσουν αποσκευή;Το έχει κάνει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σε ό,τι αφορά κέρδη από συμπληρωματικές υπηρεσίες, όποιος κλείνει θέση μαζί με μέλος της οικογένειάς του θα πρέπει να πληρώσει έξτρα για να καθίσουν σε διπλανά καθίσματα. Εκτός από μια μικρή τσάντα, κάθε μικρή βαλίτσα που θα μεταφέρει η εταιρεία θα κοστίζει επιπλέον στον επιβάτη.

Στεφεν Βέιερ, dpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σορρυ για το αργοπορημενο της ωρας αλλα θα ηθελα να μου λυσετε δυο τρεις αποριες

  1. Εχω μια κολονια σε κουτι 100ml(οχι μεγαλυτερο των 100 και απλα εχει λιγο μεσα...λεει κανονικα 100ml)
    Περναει αν την χωσω σε χειραποσκευη?
  2. Η μεγαλη χειραποσκευη μου (55*40*20) ειναι ελαφρως πιο μεγαλη(50-52*37*22)..Για αυτα τα 2 εκατοστα θα εχω θεμα?Αν κ μπορω να την πιεσω και να χωρεσει υποθετω δεν φαινεται τρομερα μεγαλη.Αλλα λυστε μου το αγχος.Οπως επισης κ η τσαντα πλατης δν ειναι μεγαλη δλδ ζουλιεται για να μπει ανετα στο μετρητη αλλα ειναι οριακα μεγαλυτερη
  3. Φαρμακα σε χαπια επιτρεπονται?Και αν ναι θελουν σε ειδικη συσκευασια η χυμα στη χειραποσκευη

Ευχαριστω οποιον βοηθησει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Περνάει

2. Λογικά δεν έχεις θέμα

3. Δεν έχεις πρόβλημα, βάλτα στην τσάντα όπως θα τα μετέφερες οπουδήποτε

ΥΓ: Από τις ερωτήσεις που έβαλες μόνο η δεύτερη έχει σχέση με τη ryanair, οι άλλες έχουν να κάνουν με τις υπηρεσίες του αεροδρομίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheTourist098 είπε

Παιδια σορρυ για το αργοπορημενο της ωρας αλλα θα ηθελα να μου λυσετε δυο τρεις αποριες

  1. Εχω μια κολονια σε κουτι 100ml(οχι μεγαλυτερο των 100 και απλα εχει λιγο μεσα...λεει κανονικα 100ml)
    Περναει αν την χωσω σε χειραποσκευη?
  2. Η μεγαλη χειραποσκευη μου (55*40*20) ειναι ελαφρως πιο μεγαλη(50-52*37*22)..Για αυτα τα 2 εκατοστα θα εχω θεμα?Αν κ μπορω να την πιεσω και να χωρεσει υποθετω δεν φαινεται τρομερα μεγαλη.Αλλα λυστε μου το αγχος.Οπως επισης κ η τσαντα πλατης δν ειναι μεγαλη δλδ ζουλιεται για να μπει ανετα στο μετρητη αλλα ειναι οριακα μεγαλυτερη
  3. Φαρμακα σε χαπια επιτρεπονται?Και αν ναι θελουν σε ειδικη συσκευασια η χυμα στη χειραποσκευη

Ευχαριστω οποιον βοηθησει!!

1. Περναει αλλα οπως ολα τα υγρα ,να την εχεις μεσα σε επανασφραγιζομενο  πλαστικο σακουλακι ( τα δινουν  και στο αεροδρομιο)

2. Δε θα εχεις προβλημα αν δεν τα παραφουσκωσεις φυσικα

3. Επιτρεπονται χυμα

4, Καλο ταξιδι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα. Το καλοκαίρι θα πρέπει να πετάξω με το συγκεκριμένες δύο πτήσεις. Επειδή πέφτει μέσα στον Αύγουστο και όπως παρατηρώ εδώ και μήνες σε περιόδους μεγάλης κινητικότητας και γιορτές πρέπει να κλείνεις τα εισητηρια αρκετούς μήνες νωρίς. Πριν 2 βδομάδες η τιμή ήταν 50+€ . Τώρα 60-70€ αξίζει η αγορά τώρα ή να περιμένω και πόσο? Ευχαριστώ

https://www.google.com/flights#flt=WRO.MLA.2019-08-14;c:EUR;e:1;sd:1;t:f;tt:o

https://www.google.com/flights#flt=MLA.WRO.2019-08-18;c:EUR;e:1;sd:1;t:f;tt:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...