Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, kon1to said:

οτι αυτα καθιστούν την Ιταλική ταυτότητα πιο αξιόπιστο δημόσιο έγγραφο, σε αντίθεση με την Ελληνική που σε όποια πολιτισμένη χώρα χρειαστεί να την δείξεις βάζουν τα γέλια....

στην πολωνια πηγα να νοικιασω παπουτσια για παγοδρομιο και εδωσα ταυτοτητα και μου λεει τι ειναι αυτο ?δεν εχεις κατι αλλο?και τις εδωσα το διπλωμα που ευτυχως εχω το νεο που ειναι καρτα .ξεφτιλα τελειψς.να εχουμε νεο διπλωμα αλλα ταυτοτητα για πεταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, natural_sgf είπε

Μάθε όμως και πόση ώρα θα κάνει στον έλεγχο διαβατηρίων / ταυτοτήτων. 

Όταν έχεις e-passport περνάς σε 2-5 λεπτά. Με ταυτότητα μπορεί να χρειαστεί και μισή ώρα να περιμένεις στην ουρά. Ανάλογα την ώρα βέβαια και το αεροδρόμιο. Αλλά γενικά ισχύει.

Ευχαριστώ αλλά δεν θα έχει θεμα αναμονής γιατί ταξιδεύει με το εννιαμηνο γιο μας. Πριν τρεις μήνες πήγαμε οικογενειακώς Φρανκφούρτη κ δεν περιμέναμε ούτε λεπτό ούτε στο πήγαινε ούτε στο ελα. Ασχέτως αεροπορικής,καταλαβαίνω ότι τα μωρά έχουν προτεραιότητα.

11 ώρες πριν, natural_sgf είπε

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/04/2019 at 15:54, mary said:

Μια χαρά επιτρέπεται από το σπίτι αρκεί να μην είναι καμιά σούπα πχ.  Για να πάω Θεσσαλονίκη από Μπέλφαστ έχω ανταπόκριση και τουλάχιστον 8 ώρες ταξίδι. Φτιάχνω τουλάχιστον 2 σάντουιτς και παίρνω και μερικά μπισκότα. Κανένα πρόβλημα δλδ για αεροδρόμια Θεσσαλονίκης, Αθήνας, Manchester, Gatwick, Belfast International και Belfast city. Ούτε και του Δουβλίνου δεν έχει τέτοιο πρόβλημα, που από εκεί φεύγω το καλοκαίρι για Ελλάδα.

σε κανενα δεν θα εχεις θεμα.

21 hours ago, pOLoS said:

που είναι το πλεονέκτημα σε αυτό?

το θεμα με τις ελληνικες ταυτοτητες δεν ειναι μονο οτι ειναι χαλια.εχει να κανει και οτι δεν μας υποχρεωνουν να την αλλαξουμε αλλα χ χρονια οπως γινεται στο εξωτερικο.εισαι 50 χρονων πχ και εχεις ταυτοτητα απο τα 30 σου πχ .ε ναι και η καινουρια να ειναι δεν εχει σχεση με αυτο που εισαι στην φωτογραφια. πχ η δικια μου ταυτοτητα ειναι του 2007 και εχουμε 2019.οσο να νε εχω αλλαξει μετα απο 12 χρονια.οποτε ειναι διπλο το προβλημα κατα καποιο τροπο.

17 hours ago, kon1to said:

Βασικά έχουν να κάνουν, γιατί η ryan πηγαινει Stansted και όχι Heathrow, και οι καθυστερήσεις με ταυτότητα στο Stansted ειναι δεδομένες (ο έλεγχος για τις ταυτότητες είναι μαζί με τους non-EU)

Επίσης οι καθυστερήσεις στο Βενιζέλος, αν υπάρχουν θα είναι στην αναχώρηση όχι στην επιστροφή!

στην ουσια εχει να κανει με το αεροδρομιο και εμμεσα με την αεροπορικη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες!
Ξέρει κανείς πως κάνουμε check in σε φαντάρο από Κύπρο για Ελλάδα? Τους δίνουν ένα διαβατήριο της κακιάς ώρας χωρίς κάποιο αναγνωριστικό και την ταυτότητα δεν την παίρνει. Έχω ήδη στείλει mail στο support αλλά ήρθε ένα αυτοματοποιημένο με παραπομπή στο faq τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/4/2019 στις 6:21 ΜΜ, vngls7 είπε

Καλησπέρα παίδες!
Ξέρει κανείς πως κάνουμε check in σε φαντάρο από Κύπρο για Ελλάδα? Τους δίνουν ένα διαβατήριο της κακιάς ώρας χωρίς κάποιο αναγνωριστικό και την ταυτότητα δεν την παίρνει. Έχω ήδη στείλει mail στο support αλλά ήρθε ένα αυτοματοποιημένο με παραπομπή στο faq τους.

Λοιπόν, θα ακουστεί αστείο αλλά αν και ήμουν στο επιλοχάδικο στη Κύπρο (στο Τσέρι στη ΠΔ για όσους ξέρουν) δεν θυμάμαι πως έκανα τα check in σχεδόν όλων των φαντάρων αλλά και το δικό μου! Νομίζω ότι στη ψευτοταυτότητα που μας έδιναν είχε έναν αριθμό και βάζαμε αυτόν ως ταυτότητα (ID) και ξέρανε ότι είμαστε φαντάροι οπότε μας άφηναν να περνάμε μαζί με το αδειόχαρτο. Μπορεί να ρωτήσει κάποιον παλιό και να μάθει εύκολα. Ειλικρινά τρελαίνομαι που δεν το θυμάμαι ακριβώς, πέρασαν 4 χρόνια ακριβώς από τότε. 

ΥΓ. Επίσης σχετικό με τις αποστάσεις των καθισμάτων που λέμε για τις εταιρείες. Πέταξα την Παρασκευή για Σόφια με Ryanair και επέστρεψα με Aegean χθες το βράδυ. Ε λοιπόν τα καθίσματα στην Aegean είχαν λιγότερη (!) απόσταση μεταξύ τους σε σύγκριση με τη low cost. Τουλάχιστον 1 εκατοστό για να μην πω παραπάνω!

Επεξ/σία από Sethiros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Sethiros said:

Λοιπόν, θα ακουστεί αστείο αλλά αν και ήμουν στο επιλοχάδικο στη Κύπρο (στο Τσέρι στη ΠΔ για όσους ξέρουν) δεν θυμάμαι πως έκανα τα check in σχεδόν όλων των φαντάρων αλλά και το δικό μου! Νομίζω ότι στη ψευτοταυτότητα που μας έδιναν είχε έναν αριθμό και βάζαμε αυτόν ως ταυτότητα (ID) και ξέρανε ότι είμαστε φαντάροι οπότε μας άφηναν να περνάμε μαζί με το αδειόχαρτο. Μπορεί να ρωτήσει κάποιον παλιό και να μάθει εύκολα. Ειλικρινά τρελαίνομαι που δεν το θυμάμαι ακριβώς, πέρασαν 4 χρόνια ακριβώς από τότε. 

ΥΓ. Επίσης σχετικό με τις αποστάσεις των καθισμάτων που λέμε για τις εταιρείες. Πέταξα την Παρασκευή για Σόφια με Ryanair και επέστρεψα με Aegean χθες το βράδυ. Ε λοιπόν τα καθίσματα στην Aegean είχαν λιγότερη (!) απόσταση μεταξύ τους σε σύγκριση με τη low cost. Τουλάχιστον 1 εκατοστό για να μην πω παραπάνω!

Δοκίμασα και με τον αριθμό ταυτότητας και δεν το έπαιρνε. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί τους μου είπαν ότι κάτι άλλαξε πρόσφατα και θεωρείται διεθνής πτήση και χρειάζεται επίσημα κρατικά έγγραφα (ταυτότητα - διαβατήριο). Είπαν όμως ότι ξέρουν για το πρόβλημα και θα το διευθετήσουν σύντομα. Της έδωσα τα στοιχεία και τα πέρασε αυτή πάντως και δούλεψε. Παλιός είναι αυτό είναι το αστείο της υπόθεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/04/2019 at 23:56, poulinos said:

την τελευταια φορα που γυρναγα απο εξωτερικο με  ryan air τσεκαραν συνεχεια ποιος εχει μεγαλη τσαντα/βαλιτσα και προσπαθει να την ανεβασει οανω χωρις να πληρωσει.τουλαχιστον 5 6 ατομα τα εβαλαν  να πληρωσουν. :) οι wannabe εξυπνοι της πτησης.αυτοι ειναι που θα  βγουν πρωτοι να που  οτι τους φταιει η ryan air και δεν θα ξαναταξιδεψουν με αυγην την εταιρεια.

Και εγω το παρατηρησα αυτο στην 1η πτηση μετα την αλλαγη πολιτικης για βαλιτσες. Μπορω να πω ενιωσα τρομερη ευχαριστηση. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πούμε και ένα καλό για τη ryan. H πτήση που είχα πάρει την περασμένη βδομάδα είχε 6 ώρες καθυστέρηση. Στο αεροδρόμιο οι υπάλληλοι εδάφους μας έδωσαν ως όφειλαν vouchers για φαγητό όση ώρα περιμέναμε.

Την επόμενη μέρα πήγα στο ειδικό site που έχει η ryan για τα eu261 claims για να ζητήσω την αποζημίωση που είχα δικαίωμα. Πρώτη θετική έκπληξη, το site είναι πολύ πιο απλό σε σχέση με 2 χρόνια πριν που το είχα χρησιμοποιήσει, δε σε οδηγεί σε αδιέξοδα και μοιάζει αρκετά με παρόμοιες σελίδες άλλων αεροπορικών. Αφού έβαλα τα στοιχεία μου, μου ήρθε ένα mail ότι θα δουν το claim και θα επικοινωνήσουν μαζί μου. Μέσα σε λιγότερο από 2 ώρες πήρα απάντηση ότι όντως η καθυστέρηση οφείλεται σε λάθος της ryanair και ότι 250€ θα μεταφερθούν στον λογαριασμό μου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Sethiros είπε

ΥΓ. Επίσης σχετικό με τις αποστάσεις των καθισμάτων που λέμε για τις εταιρείες. Πέταξα την Παρασκευή για Σόφια με Ryanair και επέστρεψα με Aegean χθες το βράδυ. Ε λοιπόν τα καθίσματα στην Aegean είχαν λιγότερη (!) απόσταση μεταξύ τους σε σύγκριση με τη low cost. Τουλάχιστον 1 εκατοστό για να μην πω παραπάνω!

57226489_361306501175452_127140120112398

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/04/2019 at 15:58, devil-ji said:

Και εγω το παρατηρησα αυτο στην 1η πτηση μετα την αλλαγη πολιτικης για βαλιτσες. Μπορω να πω ενιωσα τρομερη ευχαριστηση. :)

το αφασια ειναι που κανουν την βλακια οι επιβατες ή την κουτοπονηρια αλλα οταν τους πιασουν προσπαθουν να βγουν και απο πανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/04/2019 at 16:13, Speculoos said:

Να πούμε και ένα καλό για τη ryan. H πτήση που είχα πάρει την περασμένη βδομάδα είχε 6 ώρες καθυστέρηση. Στο αεροδρόμιο οι υπάλληλοι εδάφους μας έδωσαν ως όφειλαν vouchers για φαγητό όση ώρα περιμέναμε.

Την επόμενη μέρα πήγα στο ειδικό site που έχει η ryan για τα eu261 claims για να ζητήσω την αποζημίωση που είχα δικαίωμα. Πρώτη θετική έκπληξη, το site είναι πολύ πιο απλό σε σχέση με 2 χρόνια πριν που το είχα χρησιμοποιήσει, δε σε οδηγεί σε αδιέξοδα και μοιάζει αρκετά με παρόμοιες σελίδες άλλων αεροπορικών. Αφού έβαλα τα στοιχεία μου, μου ήρθε ένα mail ότι θα δουν το claim και θα επικοινωνήσουν μαζί μου. Μέσα σε λιγότερο από 2 ώρες πήρα απάντηση ότι όντως η καθυστέρηση οφείλεται σε λάθος της ryanair και ότι 250€ θα μεταφερθούν στον λογαριασμό μου. 

Ο λόγος καθυστέρησης ποιος ήταν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2011 στις 3:11 ΜΜ, kanesaxo είπε

Υπερβολές...

Ενα απλό σαντουιτς έκανε απ'οτι θυμάμαι γύρω στα 5ε.

2.5ε το μπουκαλάκι το νερό.

Για τα υπόλοιπα δεν θυμάμαι. Είχε γενικά και κάτι άλλες κουφές χρεώσεις, πχ υγρά στη βαλίτσα. Ναι μεν δεν επιτρέπονται,αλλά αν πλήρωνες 25-30ε στο επέτρεπαν. Οτι'ναναι.

Βρήκα κατι φθηνά εισητήρια για Ρώμη και έχω μπριζωθεί πάλι. Και στο Μιλάνο για πλάκα το ξεκινήσαμε και τινάξαμε το μπατζετ στον αέρα.

Που βρήκες έξτρα χρέωση για υγρά με τη Ryanair;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2019 στις 7:31 ΜΜ, d_gkal είπε

Ο λόγος καθυστέρησης ποιος ήταν; 

Τεχνικός δεν είχαν άλλες λεπτομέρειες στο mail, από το flightaware είδα ότι το αεροπλάνο που ήταν να κάνει την πτήση μας το βάλανε σε διαδρομή προς Μαδρίτη, όποτε περιμέναμε να γυρίσει από Ισπανία και να φύγουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω ξανά πετάξει με Ryanair αλλά δεν έχω πάρει ποτέ βαλίτσα καμπίνας πάνω στην καμπίνα. Επειδή θέλω να πάρω καινούρια βλέπω οι διαστάσεις που ζητάει η Ryanair είναι 55x40x20. Η βαλίτσα που θέλω είναι 52x39x21. Για αυτό το πλάτος του 1 εκατοστού θα έχω θέμα να μην χωράει στο χώρο πάνω απο τις θέσεις? Είναι μετρημένες οι διαστάσεις ή να την αγοράσω άφοβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stevengreeceGR είπε

Καλησπέρα. Έχω ξανά πετάξει με Ryanair αλλά δεν έχω πάρει ποτέ βαλίτσα καμπίνας πάνω στην καμπίνα. Επειδή θέλω να πάρω καινούρια βλέπω οι διαστάσεις που ζητάει η Ryanair είναι 55x40x20. Η βαλίτσα που θέλω είναι 52x39x21. Για αυτό το πλάτος του 1 εκατοστού θα έχω θέμα να μην χωράει στο χώρο πάνω απο τις θέσεις? Είναι μετρημένες οι διαστάσεις ή να την αγοράσω άφοβα?

Δεν είναι ακριβώς 20cm το άνοιγμα. Είναι ελάχιστα εκατοστά μεγαλυτερο. Τουλάχιστον έτσι θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...