Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 19/10/2023 at 09:18, ZELDA said:

Καλημέρα πέρασα κανονικά γιατί δεν έδωσαν βάση στην χειραποσκευη της γυναίκας που ήταν τούμπανο  αλλά σήμερα μάλλον θα την φάμε χοντρα νομίζω αν ξεπεράσεις σε κιλά την χειραποσκευη είναι 25 ευρώ,  ελπίζω να μην ξεπεράσαμε και το όριο στις 20ακιλες με κάτι ψώνια που έκανε η γυναίκα και κλάψουμε.. Επισης από Βουδαπέστη βλέπω μέσα από το kiwi ότι δεν δίνει επιλογή για online checkin εδώ μάλλον θέλει γκισέ,  

Υ.π αναρωτιέμαι τι θα γίνει αν αφήσεις την χειραποσκευη πχ λίγο ποιο πέρα από τα εκδοτήρια και την  πάρεις μετά το τσεκ ιν και αφού παραδώσεις τις μεγαλες για κατω έτσι δεν θα αποφύγεις να την βάλεις στο κουτί και θα περασεις λιγο μεγαλυτερη η θα παίξει μλκια και θα χάσουμε καμια πτήση?

την χειραποσκευη ειτε πανω απο το ντουλαπι ειτε κατω απο το καθισμα συνηθως την τσεκαρουν για μεγεθος και οχι για βαρος.αντιθετα  αυτες στο check-in τις πανε με βαρος στο 99,9 %. αν δεν μπορεις να κανεις Online check in(Το εχω πετυχει σε διαφορες πτησεις)απλα πας στον γκισε.δεν θα ζυγισουν κατι εκει εκτος αν εχειςνα παραδωσεις αποσκευες.

 

δεν μπορεις να αφησεις την αποσκευη πολυ παραπερα διοτι αν θεωρηθει οτι την ξεχασε καποιος απλα την μαζευουν και μετα αντε βγαλε ακρη . συνηθως ο ελεγχος στις χειραποσκευες γινεται πριν την επιβιβαση και οχι στα εκδοτηρια.στα εκδοτηρια απλα ζυγιζουν τις τσαντες που ειναι για να μπουν στην αποθηκη του αεροπλανου.αυτες για ντουλαπκι και κατω απο καθισμα δεν τους ενδιαφερουν και θεωρητικα μπορουν  να τις τσεκαρουν ως προς το μεγεθοςκαι το βαρος στην πυλη επιβιβασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, έχει πετάξει κανείς από Θεσσαλονίκη προς Μάλτα πρόσφατα? Μου είπαν πως η πτήση της Πέμπτης συνήθως έχει καθυστέρηση τουλάχιστον 1 ώρα γιατί έρχεται φορτωμένο από αλλού, ισχύει; 

Επεξ/σία από Natashaky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Natashaky είπε

Καλημέρα, έχει πετάξει κανείς από Θεσσαλονίκη προς Μάλτα πρόσφατα? Μου είπαν πως η πτήση της Πέμπτης συνήθως έχει καθυστέρηση τουλάχιστον 1 ώρα γιατί έρχεται φορτωμένο από αλλού, ισχύει; 

Ακόμα και να ισχυει τι αλλάζει για εσένα;Θα πρέπει να είσαι εκεί στην ώρα σου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

34 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ακόμα και να ισχυει τι αλλάζει για εσένα;Θα πρέπει να είσαι εκεί στην ώρα σου .

Δεν ρωτάω για την ώρα που πρέπει να είμαι στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης, αυτό εξυπακούεται!

Για πιθανή ταλαιπωρία ρωτάω λόγω του ότι η πτήση είναι απογευματινή με ώρα άφιξης 8:10 μ.μ. (Μάλτας) και με δύο μικρά παιδιά μαζί μας. 

Επεξ/σία από Natashaky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Natashaky είπε

 

Δεν ρωτάω για την ώρα που πρέπει να είμαι στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης, αυτό εξυπακούεται!

Για πιθανή ταλαιπωρία ρωτάω λόγω του ότι η πτήση είναι απογευματινή με ώρα άφιξης 8:10 μ.μ. (Μάλτας) και με δύο μικρά παιδιά μαζί μας. 

Και πάλι, τι αλλάζει;Δεν μπορείς να το ξέρεις απο πιο νωρίς και δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα.

Bλέπω η χθεσινή αργησε να φύγει 18 λεπτά και έφτασε 3 λεπτά αργότερα.

https://www.flightstats.com/v2/flight-tracker/FR/7130?year=2024&month=01&date=22&flightId=1232462654

Εχει και τις προηγούμενες πτήσεις https://www.flightaware.com/live/flight/RYR7130/history/20240122/1705Z/LGTS/LMML

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Natashaky said:

Καλημέρα, έχει πετάξει κανείς από Θεσσαλονίκη προς Μάλτα πρόσφατα? Μου είπαν πως η πτήση της Πέμπτης συνήθως έχει καθυστέρηση τουλάχιστον 1 ώρα γιατί έρχεται φορτωμένο από αλλού, ισχύει; 

ασχετα με το τι θα δεις στο flight radar μην καθυστερησεις να πας διοτι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει.απο το να μην σας αφησουν να μπειτε μεχρι το να ερθει στην ωρα του.ναι μεν ειναι ταλαιπωρια αλλα θα ειναι πιο ταλαιπωρια να γινει στραβη.καλα να περασετε.ωραιο μερος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, poulinos είπε

ασχετα με το τι θα δεις στο flight radar μην καθυστερησεις να πας διοτι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει.απο το να μην σας αφησουν να μπειτε μεχρι το να ερθει στην ωρα του.ναι μεν ειναι ταλαιπωρια αλλα θα ειναι πιο ταλαιπωρια να γινει στραβη.καλα να περασετε.ωραιο μερος.

Για την ώρα άφιξης στη Βαλέτα αγχώνομαι, όχι για την αναχώρηση που εννοείται ότι θα είμαστε στην ώρα μας. Πέρα από την κούραση των παιδιών, θα πρέπει να ενημερώσω το κατάλυμα για το check in, να σχεδιάσω άλλο πλάνο μεταφοράς προς το κατάλυμα, να αλλάξω την κράτηση στο εστιατόριο και όλη την υπόλοιπη αναστάτωση που μπορεί να φέρει μια καθυστέρηση...

Σ' ευχαριστώ πολύ!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Natashaky είπε

Για την ώρα άφιξης στη Βαλέτα αγχώνομαι, όχι για την αναχώρηση που εννοείται ότι θα είμαστε στην ώρα μας. Πέρα από την κούραση των παιδιών, θα πρέπει να ενημερώσω το κατάλυμα για το check in, να σχεδιάσω άλλο πλάνο μεταφοράς προς το κατάλυμα, να αλλάξω την κράτηση στο εστιατόριο και όλη την υπόλοιπη αναστάτωση που μπορεί να φέρει μια καθυστέρηση...

Σ' ευχαριστώ πολύ!!! 

Νομίζω είσαι υπερβολική.Ακόμα και μια  ώρα να αργήσει να φύγει ,το μαζευουν κατά την διάρκεια της πτήσης οπότε ειναι λιγότερη η καθυστέρηση.

Αν τα έχεις προγραμματίσει όλα τόσο σφιχτά τότε το έχεις κάνει λάθος.Ποτέ δεν το κάνουμε όταν υπάρχει μια πτήση.Πολλοί αστάθμητοι παράγοντες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Νομίζω είσαι υπερβολική.Ακόμα και μια  ώρα να αργήσει να φύγει ,το μαζευουν κατά την διάρκεια της πτήσης οπότε ειναι λιγότερη η καθυστέρηση.

Αν τα έχεις προγραμματίσει όλα τόσο σφιχτά τότε το έχεις κάνει λάθος.Ποτέ δεν το κάνουμε όταν υπάρχει μια πτήση.Πολλοί αστάθμητοι παράγοντες.

Έχεις απόλυτο δίκιο όμως εκ των πραγμάτων τα περιθώρια είναι στενά δεδομένου ότι η άφιξη είναι βράδυ 8:10 μ.μ και δεν είναι Ελλάδα να βρίσκεις, ότι θέλεις και ότι ώρα θέλεις, συν όλη την κούραση της ημέρας (Αθηνα - Θεσσαλονίκη) και με δύο παιδιά. 

Τέλος πάντων αύριο θα ξέρουμε, εύχομαι να πάνε όλα ρολόι... Σ' ευχαριστώ πολύ ☺️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Natashaky είπε

Έχεις απόλυτο δίκιο όμως εκ των πραγμάτων τα περιθώρια είναι στενά δεδομένου ότι η άφιξη είναι βράδυ 8:10 μ.μ και δεν είναι Ελλάδα να βρίσκεις, ότι θέλεις και ότι ώρα θέλεις, συν όλη την κούραση της ημέρας (Αθηνα - Θεσσαλονίκη) και με δύο παιδιά. 

Τέλος πάντων αύριο θα ξέρουμε, εύχομαι να πάνε όλα ρολόι... Σ' ευχαριστώ πολύ ☺️

Καλό ταξίδι και όλα θα πάνε καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Natashaky said:

Για την ώρα άφιξης στη Βαλέτα αγχώνομαι, όχι για την αναχώρηση που εννοείται ότι θα είμαστε στην ώρα μας. Πέρα από την κούραση των παιδιών, θα πρέπει να ενημερώσω το κατάλυμα για το check in, να σχεδιάσω άλλο πλάνο μεταφοράς προς το κατάλυμα, να αλλάξω την κράτηση στο εστιατόριο και όλη την υπόλοιπη αναστάτωση που μπορεί να φέρει μια καθυστέρηση...

Σ' ευχαριστώ πολύ!!! 

αμα υπαρχει delay στο να φυγει το αεροπλανο συνηθως θα πανε πιο γρηγορα στο μετρο του εφικτου για να μην υπαρχει καθυστερηση.

β.καλο ειναι στο καταλυμα να βαζεις λιγο πιο μετα ωρα.επισης  αν ειναι Hotel μπορεις να προτιμας αυτα που εχουν Reception ολη μερα και ολη νυχτα. για την μεταφορα αν υπαρχουν συγκοινωνιες ειναι προτιμοτερο απο καποιο ιδιωτικο πουλμαν που μπορει να χασεις αν αργησεις. ή να δεις εστω εταιρειες που εχουν δρομολογια συνεχεια ανα μια ωρα. εγω συνηθως θα βαλω πιο μετα δρομολογιο. επισης πρωτη μερα δεν θα εμπαινα στην διαδικασια για να κλεισω εστιατοριο και να  ειμαι με το αγχος αν θα φτασω.θα  κοιτουσα για κατι προχειρο εστω και αν ηταν ενα burgeradiko ή μια πιτσαρια ή Fast food. οι λογοι για τα παραπανω ειναι ακριβως αυτο που ειπες.να μην υπαρχει αναστατωση αν κατι παει στραβα.γιατι αν παει ενα στραβα μπορει μετα να τα παρει ολα αλυσιδα. αργει το αεροπλανο χανεις την μεταφορα προς την πολη, μπλεκεις με το check in,χανεις το εστιατοριο. καλο ειναι να εχεις και εναλλακτικες στο μυαλο σου .δηλαδη οπως εγραψα οκ εχασα την μεταφορα τι μπροω να κανω μετα? ή εχασα το εστιατοριο που θα φαμε μετα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 25/1/2024 στις 12:12 ΠΜ, poulinos είπε

αμα υπαρχει delay στο να φυγει το αεροπλανο συνηθως θα πανε πιο γρηγορα στο μετρο του εφικτου για να μην υπαρχει καθυστερηση.

β.καλο ειναι στο καταλυμα να βαζεις λιγο πιο μετα ωρα.επισης  αν ειναι Hotel μπορεις να προτιμας αυτα που εχουν Reception ολη μερα και ολη νυχτα. για την μεταφορα αν υπαρχουν συγκοινωνιες ειναι προτιμοτερο απο καποιο ιδιωτικο πουλμαν που μπορει να χασεις αν αργησεις. ή να δεις εστω εταιρειες που εχουν δρομολογια συνεχεια ανα μια ωρα. εγω συνηθως θα βαλω πιο μετα δρομολογιο. επισης πρωτη μερα δεν θα εμπαινα στην διαδικασια για να κλεισω εστιατοριο και να  ειμαι με το αγχος αν θα φτασω.θα  κοιτουσα για κατι προχειρο εστω και αν ηταν ενα burgeradiko ή μια πιτσαρια ή Fast food. οι λογοι για τα παραπανω ειναι ακριβως αυτο που ειπες.να μην υπαρχει αναστατωση αν κατι παει στραβα.γιατι αν παει ενα στραβα μπορει μετα να τα παρει ολα αλυσιδα. αργει το αεροπλανο χανεις την μεταφορα προς την πολη, μπλεκεις με το check in,χανεις το εστιατοριο. καλο ειναι να εχεις και εναλλακτικες στο μυαλο σου .δηλαδη οπως εγραψα οκ εχασα την μεταφορα τι μπροω να κανω μετα? ή εχασα το εστιατοριο που θα φαμε μετα?

Τελικά όλα καλά!! Αν και υπήρξε ένα μπέρδεμα με τις ενημερώσεις, η εφαρμογή έλεγε καθυστέρηση, ο πίνακας έλεγε κανονικά...και στις δύο πτήσεις όλα ήταν οκ. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου, προσπαθώ κάπως έτσι να οργανώνω τα ταξίδια, με εναλλακτικές αυτή τη φορά μου ξέφυγε γιατί με είχαν ενημερώσει ότι δεν θα βρω τίποτα ανοιχτό μετά τις 10 μ.μ. πράγμα τελικά που δεν ίσχυε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, Natashaky said:

Τελικά όλα καλά!! Αν και υπήρξε ένα μπέρδεμα με τις ενημερώσεις, η εφαρμογή έλεγε καθυστέρηση, ο πίνακας έλεγε κανονικά...και στις δύο πτήσεις όλα ήταν οκ. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου, προσπαθώ κάπως έτσι να οργανώνω τα ταξίδια, με εναλλακτικές αυτή τη φορά μου ξέφυγε γιατί με είχαν ενημερώσει ότι δεν θα βρω τίποτα ανοιχτό μετά τις 10 μ.μ. πράγμα τελικά που δεν ίσχυε. 

γενικως ισχυουν  τα παρακατω:

α.προσπαθουμε να βρισκουμε πτησεις νορμαλ ωρα στο μετρο του εφικτου.

β.κοιταμε για συγκοινωνια παρα για πουλμανακι ωστε και αν αργησει η πτηση να μην χασεις το πουλμανακι.εκτος αν ειναι πουλμανακι της ιδιας της εταιρειας που συνεργαζεται και περιμενει την πτηση.

γ.για φαγητο εστω και ενα fast food θα ειναι ανοιχτο μεχρι αργα.ναι ειναι χαλια φαγητο αλλα για μια αναγκη ειναι κατι απο το τιποτα.

δ.κανε οση προετοιμασια μπορεις απο το σπιτι για να εισαι ετοιμη στο ταξιδι χωρις να ψαχνεις εκεινη την στιγμη. το ιδιο φροντιζουμε και για ιντερνετ αμα ειμαστε σε χωρα εκτος ευρωπαικης ενωσης .πχ αγοραζουμε e-sim απο πριν.

αφου πηγαν ολα μια χαρα τοτε :D

αλλωστε απο τα λαθη μαθαινουμε και στο επομενο ταξιδι θα ειναι ολα πιο easy.

Επεξ/σία από poulinos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...