Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ZELDA είπε

Καλημέρα πέρασα κανονικά γιατί δεν έδωσαν βάση στην χειραποσκευη της γυναίκας που ήταν τούμπανο  αλλά σήμερα μάλλον θα την φάμε χοντρα νομίζω αν ξεπεράσεις σε κιλά την χειραποσκευη είναι 25 ευρώ,  ελπίζω να μην ξεπεράσαμε και το όριο στις 20ακιλες με κάτι ψώνια που έκανε η γυναίκα και κλάψουμε.. Επισης από Βουδαπέστη βλέπω μέσα από το kiwi ότι δεν δίνει επιλογή για online checkin εδώ μάλλον θέλει γκισέ,  

Υ.π αναρωτιέμαι τι θα γίνει αν αφήσεις την χειραποσκευη πχ λίγο ποιο πέρα από τα εκδοτήρια και την  πάρεις μετά το τσεκ ιν και αφού παραδώσεις τις μεγαλες για κατω έτσι δεν θα αποφύγεις να την βάλεις στο κουτί και θα περασεις λιγο μεγαλυτερη η θα παίξει μλκια και θα χάσουμε καμια πτήση?

ο ελεγχος στις χειραποσκευές γίνεται στην πύλη ή ακόμα και μετά που θα κάθεσαι αφού περάσεις τον έλεγχο θα περνάνε οι υπαλληλοι και θα ελέγχουν  με το μάτι αν ξεφευγει κάτι.

 

Check in σε αεροδρόμιο έχει χρέωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 hours ago, ZELDA said:

Καλημέρα πέρασα κανονικά γιατί δεν έδωσαν βάση στην χειραποσκευη της γυναίκας που ήταν τούμπανο  αλλά σήμερα μάλλον θα την φάμε χοντρα νομίζω αν ξεπεράσεις σε κιλά την χειραποσκευη είναι 25 ευρώ,  ελπίζω να μην ξεπεράσαμε και το όριο στις 20ακιλες με κάτι ψώνια που έκανε η γυναίκα και κλάψουμε.. Επισης από Βουδαπέστη βλέπω μέσα από το kiwi ότι δεν δίνει επιλογή για online checkin εδώ μάλλον θέλει γκισέ,  

Υ.π αναρωτιέμαι τι θα γίνει αν αφήσεις την χειραποσκευη πχ λίγο ποιο πέρα από τα εκδοτήρια και την  πάρεις μετά το τσεκ ιν και αφού παραδώσεις τις μεγαλες για κατω έτσι δεν θα αποφύγεις να την βάλεις στο κουτί και θα περασεις λιγο μεγαλυτερη η θα παίξει μλκια και θα χάσουμε καμια πτήση?

Πρώτη φορά ταξιδεύεις με αεροπλάνο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 19/10/2023 στις 11:29 ΠΜ, tounion είπε

Πρώτη φορά ταξιδεύεις με αεροπλάνο??

οχι πρώτη φορά ταξιδευω με ryanair και η τελευταία..

 

Λοιπον η εμπειρία μου με τα σιχαμερά πλάσματα της Ryanair και kiwi ήταν τραγική..  Ενώ στο Θεσσαλονίκη βουδαπέστη το online check in εγινε κανονικά , στο Βουδαπέστη  - Θεσσαλονίκη το app της kiwi μου εβγαλε we dont support online check in for this route !!!  Διαβάζω απο κατω please check in directry with airline ..  Λεω ντάξει θα γινει το chek in στο γκισε της Ryanair χωρίς χρέωση , πηγαινω κυριος κανονικά στο γκισε,  εξηγω στην υπαλληλο την κατάσταση,  μου δινει ενα book id  για να το βάλω στην σελιδα της Ryanair ωστε να κανω ανάκτηση το ticket και απλά δεν το εβρισκε!  Μετα μου έλεγε οτι ειναι θέμα της kiwi και οτι δεν εχουν εμπορική σχεση μεταξυ τους! , Πως γινεται ρε απατεωνες να δινεις το δικαιωμα να πουλαει ο καθε μ@λ$κ@#  δικα σου εισιτηρια  να εχει πρόσβαση ουσιαστικα στην db σου  να βλεπεις και να μου δινεις το book id  και παρολαυτα να μην μπορω να κανω ανακτηση το ticket απο την εφαρμογη και την σελιδα της Ryanair ?

Το κερασάκι ητσν οταν μου εδωσε την αποδιξη πληρωμης και μου ειπε να ζητησω τα λεφτα μου απο την kiwi γιατι δεν δουλευαν τα συστηματα τους..  Επειτα εφαγε κατι γαμοσταυριδια special και ησύχασα ,ευχομαι ολοψυχα καλο φαλιμεντο στην Ryanair με πολυ αγαπη !

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ZELDA είπε

 

οχι πρώτη φορά ταξιδευω με ryanair και η τελευταία..

 

Λοιπον η εμπειρία μου με τα σιχαμερά πλάσματα της Ryanair και kiwi ήταν τραγική..  Ενώ στο Θεσσαλονίκη βουδαπέστη το online check in εγινε κανονικά , στο Βουδαπέστη  - Θεσσαλονίκη το app της kiwi μου εβγαλε we dont support online check in for this route !!!  Διαβάζω απο κατω please check in directry with airline ..  Λεω ντάξει θα γινει το chek in στο γκισε της Ryanair χωρίς χρέωση , πηγαινω κυριος κανονικά στο γκισε,  εξηγω στην υπαλληλο την κατάσταση,  μου δινει ενα book id  για να το βάλω στην σελιδα της Ryanair ωστε να κανω ανάκτηση το ticket και απλά δεν το εβρισκε!  Μετα μου έλεγε οτι ειναι θέμα της kiwi και οτι δεν εχουν εμπορική σχεση μεταξυ τους! , Πως γινεται ρε απατεωνες να δινεις το δικαιωμα να πουλαει ο καθε μ@λ$κ@#  δικα σου εισιτηρια  να εχει πρόσβαση ουσιαστικα στην db σου  να βλεπεις και να μου δινεις το book id  και παρολαυτα να μην μπορω να κανω ανακτηση το ticket απο την εφαρμογη και την σελιδα της Ryanair ?

Το κερασάκι ητσν οταν μου εδωσε την αποδιξη πληρωμης και μου ειπε να ζητησω τα λεφτα μου απο την kiwi γιατι δεν δουλευαν τα συστηματα τους..  Επειτα εφαγε κατι γαμοσταυριδια special και ησύχασα ,ευχομαι ολοψυχα καλο φαλιμεντο στην Ryanair με πολυ αγαπη !

Το λάθος είναι που έκλεισες με την kiwi.Αν είχες κλείσει απευθείας θα έκανες κανονικά ότι χρειάζεται απο την εφαρμογή/σελιδα της ryanair.Tώρα ξέρεις.

Το κάθε γραφείο αγοράζει εισιτήρια με χαμηλό κόστος σε ανύπαρκτα ονόματα και τα αλλάζει όταν τα πουλάει.Η κάθε εταιρία δεν έχει  σχέση με τα γραφεία.Ειδικά ryanair & kiwi έχουν παιχτεί άγρια σκηνικά.

 

Στο έγραψα πιο πάνω ότι έχει χρέωση το check in στο αεροδρόμιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα η Ryanair στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης έλεγχε τις χειραποσκευές ως προς το μέγεθος. Το θέμα είναι ότι δεν το έκανε σε όλους, επιλεκτικά, και μου φάνηκε κυρίως όχι σε όσους πλήρωσαν priority.
Πέρασαν κάτι τύποι τεράστια σακίδια, και ο άλλος που είχε λεπτή τσάντα laptop και μικρό backpack, δεν τον άφησαν.

Εγώ που είχα ένα κουτί γλυκών (19.5 x 14.5 x8) σε απλή διάφανη σακούλα ζαχαροπλαστείου, μου είπαν ότι η σακούλα πρέπει να είναι από τα duty free! Δηλαδή γλυκά μόνο από τον Τερκενλή του αεροδρομίου επιτρέπουν;
Και ξέρετε, ο Τερκενλής εκεί δίνει απλές διάφανες σακούλες ζαχαροπλαστείου 😉
Οπότε πήγα σε άλλο κατάστημα, αυτό με τα σάντουιτς απέναντι από την μπυραρία, οι οποίοι μου έδωσαν μια σακούλα τους. Δίνουν μια απλή χάρτινη σακούλα, επίσης δίχως λογότυπο.
Αφού δεν δίνουν ιδιαίτερες σακούλες, τί έκανε η κοπέλα; Καψόνια;

Το Facebook chat με παρέπεμψε στο https://help.ryanair.com/hc/en-gb/requests/new από όπου η απάντηση που πήρα ήταν:
Upon initial review of your claim, you were correctly charged a fee relating to your check-in/onboard baggage at the airport. Therefore, you are not entitled to a refund.
🙄

Επεξ/σία από talos_2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, talos_2002 είπε

γώ που είχα ένα κουτί γλυκών (19.5 x 14.5 x8) σε απλή διάφανη σακούλα ζαχαροπλαστείου, μου είπαν ότι η σακούλα πρέπει να είναι από τα duty free!

α γι αυτο στη malpensa (milano) μου εβαλαν τα πραγματα σε μια σφραγισμενη σακουλα και λεω τι στο καλο σοκολατες ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/10/2023 at 23:16, nickmanak said:

Παιδια μια επειγον βοηθεια για την αυριανη μου πτηση. Ειχα κανει τον Αυγουστο κρατηση με το ονομα ΝΙΚΟΣ αλλα στην αστυνομικη μου ταυτοτητα γραφει ΝΙΚΟΛΑΟΣ. Σημερα προσπαθησα να το διορθωσω αλλα βγαζει σφαλμα και το site και η mobile εφαρμογη. Το live support δεν το προλαβα γιατι εκλεισε στις 23.00 και ουτε το προλαβαινω αυριο που ανοιγει 10 το πρωι. 

Τι λετε θα περασω στον ελεγχο ή θα μου βαλουν κανα προστιμο για το ονομα;

Πολλες φορες δεν φαινεται καν ολοκληρο το ονομα πανω στο ticket. αλλα ναι δυσκολο να σου πουν κατι.τελικα ειχες θεμα?

On 16/10/2023 at 23:49, Ukforthemoment said:

rookie mistake .Τις πρώτες 24 ωρες της κράτησης είναι δωρεάν η αλλαγή αν δεν κάνω λάθος.

Πιθανότατα δεν θα έχεις πρόβλημα 

Αλλιώς

Name Change Fee
Per Passenger

 If you self-serve online, the fee amounts to €/£115. If you contact an agent to process the change, the fee amounts to €/£160.

δεν υπαρχουν τα λεφτα που ζητανε και η εε πεταει χαρταετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poulinos

Τελικα τη γλιτωσα παιδια με το λαθος ονομα στο boarding pass, δεν εφαγα προστιμο. Χρησιμοποιησα την εφαρμογη της εταιρειας για τα barcode στην επιβιβαση γιατι η ιστοσελιδα της Ryanair, στην εκτυπωση για pdf μετετρεπε τα ελληνικα μας ονοματα σε αγγλικα με εμφανή λαθη, που δεν ταιριαζαν με τις ταυτοτητες. Αν πηγαινα με φωτοτυπια ή pdf ολο και καποια στραβη θα γινοταν. Η εφαρμογη για android εμφανιζε τα ελληνικα ονοματα οπως τα ειχα γραψει στην κρατηση. Αλλα μετα απο το αγχος που περασα μηπως φαω το προστιμο στην πυλη, μην την πατησετε σαν εμενα. Οποτε κλεινετε εισιτηρια να βαζετε τα λατινικα ονοματα που εχει το διαβατηριο ή η ταυτοτητα με ολοσωστη ορθογραφια.
Επισης και στις 2 διαδρομες Θεσ/νικη - Μιλανο και αναποδα, δεν ελεγχθηκε καμμια βαλιτσα κανενος. Ενα νεαρο ζευγαρι ειδα μονο στην επιστροφη που πληρωσε κατι με pos στον ελεγχο της επιβιβασης αλλα ημουν μακρια και δεν καταλαβα τι συνεβη με αυτους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickmanak είπε

@poulinos

Τελικα τη γλιτωσα παιδια με το λαθος ονομα στο boarding pass, δεν εφαγα προστιμο. Χρησιμοποιησα την εφαρμογη της εταιρειας για τα barcode στην επιβιβαση γιατι η ιστοσελιδα της Ryanair, στην εκτυπωση για pdf μετετρεπε τα ελληνικα μας ονοματα σε αγγλικα με εμφανή λαθη, που δεν ταιριαζαν με τις ταυτοτητες. Αν πηγαινα με φωτοτυπια ή pdf ολο και καποια στραβη θα γινοταν. Η εφαρμογη για android εμφανιζε τα ελληνικα ονοματα οπως τα ειχα γραψει στην κρατηση. Αλλα μετα απο το αγχος που περασα μηπως φαω το προστιμο στην πυλη, μην την πατησετε σαν εμενα. Οποτε κλεινετε εισιτηρια να βαζετε τα λατινικα ονοματα που εχει το διαβατηριο ή η ταυτοτητα με ολοσωστη ορθογραφια.
Επισης και στις 2 διαδρομες Θεσ/νικη - Μιλανο και αναποδα, δεν ελεγχθηκε καμμια βαλιτσα κανενος. Ενα νεαρο ζευγαρι ειδα μονο στην επιστροφη που πληρωσε κατι με pos στον ελεγχο της επιβιβασης αλλα ημουν μακρια και δεν καταλαβα τι συνεβη με αυτους.

Ελληνικά σε boarding pass για εκτός Ελλάδας πτήση είναι λάθος όπως και να το κάνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω κλείσει priority Ryanair . Μπορώ να δώσω τη 10κιλη κάτω χωρίς επιπλέον χρέωση αντί να την πάρω πάνω?

Στις 4/7/2011 στις 10:09 ΜΜ, torq είπε

δεν έχω ταξιδέψει αλλά ήταν να ταξιδέψω.

κοίτα στο site. τα γράφει όλα.

και πρόσεχε τις τιμές γιατί μπορεί να είναι πολύ φθηνή αλλά είναι χωρίς extra. οι αποσκευές θα ανεβάσουν πολύ την τιμή.

μπορεί να δώσεις 20€ για το εισητήριο και να έχεις καμία βαλίτσα extra να σου την χρεώσουνε 70-80€. κάπου εκεί νομίζω ήταν όταν ήθελα να ταξιδέψω.

 

οπότε συγκεντρωσε αυτά που έχεις και κοίτα στο site. μην εκπλαγείς αν το εισητήριο σου βγει αρκετά πιο πάνω απ ότι υπολόγιζες

 

κοίτα εδώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Makis1968 είπε

Έχω κλείσει priority Ryanair . Μπορώ να δώσω τη 10κιλη κάτω χωρίς επιπλέον χρέωση αντί να την πάρω πάνω?

 

οχι,η 10κιλη είναι για την καμπίνα.

Priority & 2 Cabin Bags: This allows you to carry a small personal bag (40x20x25cm), which must fit under the seat in front of you and a 10kg bag (55x40x20cm) onboard, to be stored in the overhead locker. It also allows you to board the plane first using the Priority Boarding queue at the gate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Ukforthemoment said:

οχι,η 10κιλη είναι για την καμπίνα.

Priority & 2 Cabin Bags: This allows you to carry a small personal bag (40x20x25cm), which must fit under the seat in front of you and a 10kg bag (55x40x20cm) onboard, to be stored in the overhead locker. It also allows you to board the plane first using the Priority Boarding queue at the gate.

Βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα να την πάρουν και μόνοι τους κάτω(μου έχει τύχει σε περίπτωση που ήταν φουλ το αεροπλάνο) αλλά ευτυχώς δουλεψε το μυαλό και δεν την πήραν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 24/10/2023 at 23:03, nickmanak said:

@poulinos

Τελικα τη γλιτωσα παιδια με το λαθος ονομα στο boarding pass, δεν εφαγα προστιμο. Χρησιμοποιησα την εφαρμογη της εταιρειας για τα barcode στην επιβιβαση γιατι η ιστοσελιδα της Ryanair, στην εκτυπωση για pdf μετετρεπε τα ελληνικα μας ονοματα σε αγγλικα με εμφανή λαθη, που δεν ταιριαζαν με τις ταυτοτητες. Αν πηγαινα με φωτοτυπια ή pdf ολο και καποια στραβη θα γινοταν. Η εφαρμογη για android εμφανιζε τα ελληνικα ονοματα οπως τα ειχα γραψει στην κρατηση. Αλλα μετα απο το αγχος που περασα μηπως φαω το προστιμο στην πυλη, μην την πατησετε σαν εμενα. Οποτε κλεινετε εισιτηρια να βαζετε τα λατινικα ονοματα που εχει το διαβατηριο ή η ταυτοτητα με ολοσωστη ορθογραφια.
Επισης και στις 2 διαδρομες Θεσ/νικη - Μιλανο και αναποδα, δεν ελεγχθηκε καμμια βαλιτσα κανενος. Ενα νεαρο ζευγαρι ειδα μονο στην επιστροφη που πληρωσε κατι με pos στον ελεγχο της επιβιβασης αλλα ημουν μακρια και δεν καταλαβα τι συνεβη με αυτους.

τελος καλα ολα καλα.μπορει να πηραν βαλιτσα και να εκαναν την βλακεια να μην την πληρωσουν πριν το check in (απο την εφαρμογη /site) οποτε και την πληρωσαν στην πυλη. ή μπορει απλα να μην ειχαν backpack οποτε και τους τσακωσαν. ναι παντα λατινικα και σωστα τα λατινικα οχι οπως μας ερθει.πολλες φορες βεβαια μου εχει τυχει να μην ζητανε καν ταυτοτητα στην πυλη.σκαναρουν και τερμα.

On 25/10/2023 at 02:13, Ukforthemoment said:

Ελληνικά σε boarding pass για εκτός Ελλάδας πτήση είναι λάθος όπως και να το κάνεις.

ακομα και για ελλαδα δεν εχει νοημα να το κανεις.θα πρεπε να το κοβουν κατευθειαν απο την σελιδα της αεροπορικης.

On 12/11/2023 at 10:36, VonLoutsos said:

Βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα να την πάρουν και μόνοι τους κάτω(μου έχει τύχει σε περίπτωση που ήταν φουλ το αεροπλάνο) αλλά ευτυχώς δουλεψε το μυαλό και δεν την πήραν :P

απλα θα περιμενεις να την ξεφορτωσουν.μικρο το κακο

On 11/11/2023 at 13:36, Makis1968 said:

Έχω κλείσει priority Ryanair . Μπορώ να δώσω τη 10κιλη κάτω χωρίς επιπλέον χρέωση αντί να την πάρω πάνω?

 

δεν παει κατω δυστυχως εκτος αν εχει γεμισει το αεροπλανο που δυσκολα σε Ryan air οποτε και σου λενε οτι δωρεαν παει κατω.αλλα θα το μαθεις τελευταια στιγμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...