Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 08/07/2023 at 19:06, The_Judas said:

Στο check in το σύστημα δεν δέχεται στην ταυτότητα ελληνικούς χαρακτήρες. Τι να βάλω ;;

 

Επίσης στην ημερομηνία τι να δηλώσω; ότι δεν λήγει ή να βάλω λήξη 10 (edit) χρόνια  μετά από την έκδοση;

στα λατινικα την βαζεις.δεν υπαρχουν ελληνικα σε αεροπορικα εισιτηρια.ληξη βαλε 10 χρονια μετα.δεν εχεις θεμα.εκτος αν σου δινει επιλογη οτι δεν κανει expire.

On 08/07/2023 at 20:59, The_Judas said:

όπως είπα το σύστημα δεν δέχεται τους ελληνικούς χαρακτήρες στον αριθμο ταυτότητας.

βαλτο AF.λογικα δεν θα εχεις προβλημα.κανεις δεν κοιταει αριθμο ταυτοτητας οταν πας να μπεις στο αεροπλανο.

On 10/07/2023 at 16:38, Titos301 said:

ποτε θα παρεμβει η ΕΕ για να σταματησει αυτο το τσιρκο με τις διαστασεις των αποσκευων σε καθε αεροπορικη εταιρια να τελειωνουμε; μονο πρεπει να αγοραζεις αλλη για καθε μια για να εκμεταλλευτεις οσο περισσοτερο χωρο μπορεις...

οι διαστασεις ειναι παραπλησιες.αν καποια εχει πιο μικρη αγοραζεις την πιο μικρη αν δεν θες να εχεις 2-3 διαφορετικες. γιατι και η εε αν βγει και ορισει κατι θα οριστει με βαση την εταιρεια που δινει τον μικροτερο χωρο.οποτε εκει θα εισαι με την μικροτερη.ακομα και η aegean στα αεροπλανα που ειναι με ελικες(turbo prop αν θυμαμαι καλα) σου δινει λιγοτερο χωρο γιατι ετσι ειναι σχεδιαστικα το αεροπλανο. καλα τα αλλα χωρις να τρολλαρω μαθε να travel light,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 8/7/2023 στις 8:59 ΜΜ, The_Judas είπε

όπως είπα το σύστημα δεν δέχεται τους ελληνικούς χαρακτήρες στον αριθμο ταυτότητας.

https://www.passport.gov.gr/passports/GrElotConverter/GrElotConverter.html

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν έφυγα από Ελλάδα μου έκαναν έναν τυπικό έλεγχο ταυτότητας.

Οταν επέστρεφα, στην Αυστρία πολύ γκεστάπο με τον έλεγχο των υγρών, μου άνοιξαν το τσαντάκι να δουν τι υγρά είχα. Εκαναν μέχρι σωματικό έλεγχο ... μου έλεγαν τι έχεις στην τσέπη; Τους έδειξα ότι είχα το εισιτήριο και πέρασα...

Την ταυτότητα δεν την έλεγξαν όμως καθόλου χαχα!!! γκεστάπο από τα lidl.

Πραγματικά σε όλα τα ταξίδια που έχω κάνει με ryan ήταν γενικά πολύ χαλαρή η κατάσταση στον έλεγχο των αποσκευών. Ποτέ δεν ζύγισαν ούτε έβγαλαν μεζούρες για τις αποσκευές. 

Μόνο αν έχει κάποιος προκλητικά μεγάλη βαλίτσα νομίζω τον ελέγχουν.

Αντιθέτως στην aegean έβγαζαν τις ζυγαρίες και μετρούσαν... με ανάγκασαν πέρσι να βγάλω πράγματα επειδή ήμουν πάνω από το όριο των 10 κιλών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 23/07/2023 at 17:57, The_Judas said:

Οταν έφυγα από Ελλάδα μου έκαναν έναν τυπικό έλεγχο ταυτότητας.

Οταν επέστρεφα, στην Αυστρία πολύ γκεστάπο με τον έλεγχο των υγρών, μου άνοιξαν το τσαντάκι να δουν τι υγρά είχα. Εκαναν μέχρι σωματικό έλεγχο ... μου έλεγαν τι έχεις στην τσέπη; Τους έδειξα ότι είχα το εισιτήριο και πέρασα...

Την ταυτότητα δεν την έλεγξαν όμως καθόλου χαχα!!! γκεστάπο από τα lidl.

Πραγματικά σε όλα τα ταξίδια που έχω κάνει με ryan ήταν γενικά πολύ χαλαρή η κατάσταση στον έλεγχο των αποσκευών. Ποτέ δεν ζύγισαν ούτε έβγαλαν μεζούρες για τις αποσκευές. 

Μόνο αν έχει κάποιος προκλητικά μεγάλη βαλίτσα νομίζω τον ελέγχουν.

Αντιθέτως στην aegean έβγαζαν τις ζυγαρίες και μετρούσαν... με ανάγκασαν πέρσι να βγάλω πράγματα επειδή ήμουν πάνω από το όριο των 10 κιλών.

α.ισχυει απολυτα αυτο με την aegean.εχω κανει τοσα ταξιδια με ryanair ,wizz κτλ και δεν θυμαμαι ποτε να μου τσεκαραν ποσο βαρια ειναι η τσαντα ή ποσο ογκο εχει.ακομα και αν ειχε μεγαλυτερο ογκο.

αλλα οποιον εβλεπαν αντι για backpack να εχει sac voyage που συνηθως δεν χωραει με τιποτα εκει ναι του εκαναν ελεγχο. κοινως ελεγχος γινοταν με το ματι και οχι αν εχεις 3 εκατοστα ή 1 κιλο πιο βαρια τσαντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος Ευρωπης σε πολλα αεροδρομια στις εσωτερικες πτησεις γυριζουν με τη ζυγαρια και κοβουν επιπλεον βαρος επιτοπου...Αυστραλια που ξερω καλα χαμος γινεται πολλες φορες γιατι καθονται στη εισοδο της επιβιβασης και ζυγιζουν

με Aegean μια φορα μου ειπαν να βαλω τo backpack στη ζυγαρια στο τσεκ ιν....ειναι οπου σε βρουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, kostasbm said:

εκτος Ευρωπης σε πολλα αεροδρομια στις εσωτερικες πτησεις γυριζουν με τη ζυγαρια και κοβουν επιπλεον βαρος επιτοπου...Αυστραλια που ξερω καλα χαμος γινεται πολλες φορες γιατι καθονται στη εισοδο της επιβιβασης και ζυγιζουν

με Aegean μια φορα μου ειπαν να βαλω τo backpack στη ζυγαρια στο τσεκ ιν....ειναι οπου σε βρουν

ειναι καμποσα τα λεφτα το να σε χρεωσουν επιπλεον αποσκευη.οποτε το εκμεταλευονται.και απο την αλλη ξερουν οτι ο κοσμος παει καπου και παιρνει μαζι του οτι μπορεις να φανταστεις .και ξερουν επισης οτι δεν δινουν δεκαρα στα ορια των αποσκευων τοσο σε βαρος οσο και σε ογκο. οποτε οπως ειπες οπου σε βρουν για να πληρωσεις 30-40 ευρω παραπανω και δεν μπορεις να πεις και οχι.

αλλα και εκτος ευρωπης που εχω παει δεν θυμαμαι να μου εχουν ζυγισει ΑΚΟΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, poulinos said:

ειναι καμποσα τα λεφτα το να σε χρεωσουν επιπλεον αποσκευη.οποτε το εκμεταλευονται.και απο την αλλη ξερουν οτι ο κοσμος παει καπου και παιρνει μαζι του οτι μπορεις να φανταστεις .και ξερουν επισης οτι δεν δινουν δεκαρα στα ορια των αποσκευων τοσο σε βαρος οσο και σε ογκο. οποτε οπως ειπες οπου σε βρουν για να πληρωσεις 30-40 ευρω παραπανω και δεν μπορεις να πεις και οχι.

αλλα και εκτος ευρωπης που εχω παει δεν θυμαμαι να μου εχουν ζυγισει ΑΚΟΜΑ

έτσι είναι...

εκτός Ευρώπης εννοώ σε εσωτερικές πτήσεις Πχ Αμερική όχι παντού όμως ,Αυστραλία στις ώρες αιχμής το κανουν

το ζητούμενο είναι ότι πρέπει να είμαστε και λίγο μινιμαλιστές στο τι πράγματα παίρνουμε μαζί μας κυρίως στις διακοπές...και τέλος βαλίτσα καμπίνας η κανονική με το μικρότερο απόβαρο για να κερδίζουμε σε βάρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kostasbm είπε

έτσι είναι...

εκτός Ευρώπης εννοώ σε εσωτερικές πτήσεις Πχ Αμερική όχι παντού όμως ,Αυστραλία στις ώρες αιχμής το κανουν

το ζητούμενο είναι ότι πρέπει να είμαστε και λίγο μινιμαλιστές στο τι πράγματα παίρνουμε μαζί μας κυρίως στις διακοπές...και τέλος βαλίτσα καμπίνας η κανονική με το μικρότερο απόβαρο για να κερδίζουμε σε βάρος 

ναι αλλά είναι άδικο να πληρώνουμε ένα σωστό έξτρα χρήματα για μια βαλίτσα -πολλές φορές περισσότερα από το εισιτήριο- και μετά να την κουβαλάμε άδεια ή να ευνοούνται οι μη τυπικοί όταν δεν γίνεται έλεγχος.

Μόνο σκέτη η βαλίτσα χωρίς τίποτα μέσα, μπορεί να ζυγίζει 2κιλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, The_Judas said:

ναι αλλά είναι άδικο να πληρώνουμε ένα σωστό έξτρα χρήματα για μια βαλίτσα -πολλές φορές περισσότερα από το εισιτήριο- και μετά να την κουβαλάμε άδεια ή να ευνοούνται οι μη τυπικοί όταν δεν γίνεται έλεγχος.

Μόνο σκέτη η βαλίτσα χωρίς τίποτα μέσα, μπορεί να ζυγίζει 2κιλά...

συμφωνω αλλα οι εταιρειες σκαρφιζονται διαφορα τρυκ για να σου τα παιρνουν.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kostasbm said:

συμφωνω αλλα οι εταιρειες σκαρφιζονται διαφορα τρυκ για να σου τα παιρνουν.......

Ή κλείνεις με σοβαρές εταιρείες, στους κανονικούς ναύλους και ησυχάζεις.

Αλλά δεν πετάς με 9,99 ή 19,99.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, csontheline said:

Ή κλείνεις με σοβαρές εταιρείες, στους κανονικούς ναύλους και ησυχάζεις.

Αλλά δεν πετάς με 9,99 ή 19,99.

xaxaxaaxa...μια κουβεντα ειναι το κανονικο εισητηριο...

φετος παρατηρησα σε διαδρομεςπου κανω καθε χρονο μια τρελλη αυξηση σε κοντινα και μακρινα

π.χ με 1000 ευρω πηγαινα οικονομικη Μελβουρνη επιστροφη..φετος 1800....πιστευω να ειναι προσωρινο για φετος με τη δικαιολογια οτι εχασαν μεσα στο κοβιντ...παπαριες αλλα να εχουμε να λεμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2023 στις 5:57 ΜΜ, The_Judas είπε

Αντιθέτως στην aegean έβγαζαν τις ζυγαρίες και μετρούσαν... με ανάγκασαν πέρσι να βγάλω πράγματα επειδή ήμουν πάνω από το όριο των 10 κιλών.

8 κιλά είναι το όριο στην aegean, οπότε είχες ήδη ξεφύγει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, csontheline said:

Ή κλείνεις με σοβαρές εταιρείες, στους κανονικούς ναύλους και ησυχάζεις.

Αλλά δεν πετάς με 9,99 ή 19,99.

πιο πιθανο να εχεις θεμα με aegean και να στην ζυγισουν παρα με low cost

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, poulinos said:

πιο πιθανο να εχεις θεμα με aegean και να στην ζυγισουν παρα με low cost

Προσωπικα παντως δεν ειχα ποτε θεμα με aegean. Ισα ισα, που εχουν δεχθει και την χειραποσκευη εχω ή οχι checked βαλιτσα. Συνηθως ταξιδευω βεβαια χειμωνα, οποτε παω μονος και για να μην κουβαλαω, και με την δικαιολογια (αλλα πραγματικοτητα) οτι βαζουν ολοι τα παλτα τους και μετα δεν εχει χωρο. Ακομα και με εξτρα χειραποσκευες (σακουλες) εχουμε μπει. Μπονους νερα, καφες, σημαντικα πιο κοντα σε πρωτευουσες. Δεν παω διακοπες για να ειμαι στον δρομο 40-60 λεπτα. 

Αντιθετως εχω ακουσει μετρια ή και χειροτερα σχολια απο γνωστους για low cost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...