Προς το περιεχόμενο

Ξεκλείδωμα Vigor-2700VG-ADSL2-2-Modem ???


billkolias
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από bmwm3,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 934
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εκανα reset default αλλα τιποτα,δεν εχω περασει annex b,λεει draytek και firmware κανονικα.

Η γραμμη το προβλημα που εχει ειναι οτι κανει αποσυνδεσεις σχετικα συχνα,δεν το ειχα δοκιμασει πριν το ξεκλειδωσω για να ξερω αν συγχρονιζε.

Ασυμβατοτητα vigor με connx εννοεις?Νομιζω εχω διαβασει οτι το δουλευουν και με connx.

:confused:

Η γραμμη σου ειναι οχι το ρουτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός αυτού ,εάν κάποιος το έχει ανοίξει να δούμε εάν παίρνει να φτιάξουμε συριακή θήρα

 

θα μπεις σε τζαμπα κοπο.εχω δει Linksys Να γινεται επαναφορα και χωρις σειριακο.απλα το εβαζε se tftp.τωρα για το vigor δεν ξερω αν παιρνει σειριακο αλλα δεν αξιζει καν τον κοπο και το βαζεις εκτος warranty

Εκανα reset default αλλα τιποτα,δεν εχω περασει annex b,λεει draytek και firmware κανονικα.

Η γραμμη το προβλημα που εχει ειναι οτι κανει αποσυνδεσεις σχετικα συχνα,δεν το ειχα δοκιμασει πριν το ξεκλειδωσω για να ξερω αν συγχρονιζε.

Ασυμβατοτητα vigor με connx εννοεις?Νομιζω εχω διαβασει οτι το δουλευουν και με connx.

:confused:

α.μισο λεπτο.δεν συγχρονιζει η συγχρονιζει και αποσυγχρονιζει?αλλο το ενα αλλο το αλλο.

β.δοκιμασε αλλο firmware πιο παλιο για το vigor.

γ.γραψε μας τα χαρακτηριστικα της γραμμης σου με το routerπου επαιζες.αν εχεις κανα 50+ attenuation δεν θα ειναι παραλογο.επισης κανε δοκιμη το ρουτερ σε g.dmt αντι για Multimode η adsl2 αντι για adsl2+

Θα κοψει ταχυτητα αλλα να δουμε τι γινεται.μπορει και να μην σου κοψει.εξαρτατε ποσο συγχρονιζεις.

Αν ειναι η γραμμη,το baudtec τι παραπανω εχει και συγχρονιζει?

χαρακτηριστικα με το baudtec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vigor δεν συγχρονιζει,

το baudtec συγχρονιζει αλλα τις 2 τελευταιες μερες γ@μιεται στις αποσυνδεσεις ειδικα το βραδυ,

ανα 15 λεπτα αποσυνδεση,εχω δηλωσει την βλαβη στον οτε.

Χαρακτηριστκα γραμμης με το baudtec

 

downstream upsteram

SNR Margin: 9.8 10.1 db

Line Attenuation: 38.0 24.5 db

Data Rate: 12032 967 kbps

 

Την ημερα το snr ειναι στα 12.5 db

 

το firmware που εχει τωρα το vigor ειναι το 2.8.2_131701,νομιζω δεν ειναι το τελευταιο.

Να βαλω το τελευταιο ή παλιοτερο απο το υπαρχον?

 

Θα δοκιμασω και το g.dmt και adsl2.

 

 

οσο περναει η ωρα χειροτερευει η γραμμη :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω γιατι δεν βαζεις καποιο απο τα 2.8.3 firmware και εχεις το 2...

Εχεις βαλει το καλωδιο του τηλεφωνου στην σωστη υποδοχη(γτ εχει δυο)?

Μετα στο internet acces->pppoa/pppoe εχει μια επιλογη που λεει '' PPPoE/PPPoA Client Enable Disable ''

πρεπει να το βαλεις στο enable αλιως δεν σιγχρονιζει ,επισης σιγουρεψου απο κατω οτι ειναι στο multimode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εβαλα στο line οπως και στο baudtec και δεν συγχρονιζει,το εβαλα στην adsl2+ θυρα και συγχρονισε.

ειναι το ιδιο με το να αλλαζα την επιλογη απο multimode σε adsl2+ απο το interface?(και το καλωδιο να ηταν στην θυρα line)

 

το 2.8.2 ειχα βρει ευκαιρο,ετσι και το εβαλα,θα ψαξω για το 2.8.3

 

τα νουμερα μου απο το vigor

 

ADSL Status Mode ADSL2+(G.992.5) State SHOWTIME Up Speed 1020000 Down Speed 11864000 SNR Margin 8 Loop Att.42

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εβαλα στο line οπως και στο baudtec και δεν συγχρονιζει,το εβαλα στην adsl2+ θυρα και συγχρονισε.

ειναι το ιδιο με το να αλλαζα την επιλογη απο multimode σε adsl2+ απο το interface?(και το καλωδιο να ηταν στην θυρα line)

 

το 2.8.2 ειχα βρει ευκαιρο,ετσι και το εβαλα,θα ψαξω για το 2.8.3

 

τα νουμερα μου απο το vigor

 

ADSL Status Mode ADSL2+(G.992.5) State SHOWTIME Up Speed 1020000 Down Speed 11864000 SNR Margin 8 Loop Att.42

Το 2.8.2 που εχεις βαλει μαλλων δεν ειναι generic βαλε καποιο 283.

Νομιζω πως το line ειναι για isdn

Αμα το βαλεις στο multimode προφανως θα ειναι στο adsl2+ εκτος αν ο παροχος σου υποστιριζει anexM που θα παει και εκει μονο του.

Βασικα σκεψου οτι ειναι το ιδιο ειτε το multi ειτε σκετο adsl2+ να βαλεις,gt θα ειναι παντα σε adsl2+

 

 

Κατι παιζει με την γραμμη σου,και τι επαθε το σνρ? επεσε?και εχεις κλειδωσει και σε 12 σχεδων.Με αυτο το att μου φεναιται λιγο περιεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vigor δεν συγχρονιζει,

το baudtec συγχρονιζει αλλα τις 2 τελευταιες μερες γ@μιεται στις αποσυνδεσεις ειδικα το βραδυ,

ανα 15 λεπτα αποσυνδεση,εχω δηλωσει την βλαβη στον οτε.

Χαρακτηριστκα γραμμης με το baudtec

downstream upsteram

SNR Margin: 9.8 10.1 db

Line Attenuation: 38.0 24.5 db

Data Rate: 12032 967 kbps

Την ημερα το snr ειναι στα 12.5 db

το firmware που εχει τωρα το vigor ειναι το 2.8.2_131701,νομιζω δεν ειναι το τελευταιο.

Να βαλω το τελευταιο ή παλιοτερο απο το υπαρχον?

Θα δοκιμασω και το g.dmt και adsl2.

οσο περναει η ωρα χειροτερευει η γραμμη :fear:

a.αν το εβαζες στο Line Λογικο να μην συγχρονιζει.το Line δεν ειναι για isdn.στην ουσια περνας απλα μεσα την γραμμη.εχει και το Thomson τετοια θυρα.καποι ελεγαν οτι παιζει να μπορεις να κανεις bypass το voip και το Line Να δωσει γραμμη στις voip αλλα σαν κανονικη τηλεφωνια.

η γραμμη σου παντως παιζει μια χαρα.

πολυ καλη για τα χαρακτηριστικα που εχεις.παρα πολυ καλη.

 

Δεν καταλαβαινω γιατι δεν βαζεις καποιο απο τα 2.8.3 firmware και εχεις το 2...

Εχεις βαλει το καλωδιο του τηλεφωνου στην σωστη υποδοχη(γτ εχει δυο)?

Μετα στο internet acces->pppoa/pppoe εχει μια επιλογη που λεει '' PPPoE/PPPoA Client Enable Disable ''

πρεπει να το βαλεις στο enable αλιως δεν σιγχρονιζει ,επισης σιγουρεψου απο κατω οτι ειναι στο multimode.

 

οσο θυμαμαι και disable Να το εχεις συγχρονιζει κανονικα αλλα δεν μπορει να παρει Ip οσο θυμαμαι.αλλα συγχρονιζει.

 

το εβαλα στο line οπως και στο baudtec και δεν συγχρονιζει,το εβαλα στην adsl2+ θυρα και συγχρονισε.

ειναι το ιδιο με το να αλλαζα την επιλογη απο multimode σε adsl2+ απο το interface?(και το καλωδιο να ηταν στην θυρα line)

το 2.8.2 ειχα βρει ευκαιρο,ετσι και το εβαλα,θα ψαξω για το 2.8.3

τα νουμερα μου απο το vigor

ADSL Status Mode ADSL2+(G.992.5) State SHOWTIME Up Speed 1020000 Down Speed 11864000 SNR Margin 8 Loop Att.42

sta απλα ρουτερ μπαινει στο Line στα voip router υπαρχει και line και adsl.sto thomson ειναι dsl και pstn.μην σε μπερδευει.

adsl2+ η multimode ειναι το ιδιο.σπανια ρουτερ να εχει θεμα με Multimode και να παιζει με καρφωτα adsl.το εχω δει παλια σε κατι Linksys router που το multimode δεν γινοταν g.dmt και επρεπε να δωσεις καρφωτα g.dmt.multimode σημαινει οτι δοκιμαζει τα παντα.στα νεα πλεον dslam το Multimode σημαινει adsl2+ αφου ολοι εχουν adsl2_+.παλια το Multimode κατα καποιο τροπο σημαινε οτι θα κλειδωσει σε g.dmt αφου ειχαμε 2 mbit

 

Είναι λίγο παράξενο. Για attenuation 42 συγχρονίζει αρκετά ψηλά.

αυτο ειναι καλο δεν ειναι παραξενο.

 

Το 2.8.2 που εχεις βαλει μαλλων δεν ειναι generic βαλε καποιο 283.

Νομιζω πως το line ειναι για isdn

Αμα το βαλεις στο multimode προφανως θα ειναι στο adsl2+ εκτος αν ο παροχος σου υποστιριζει anexM που θα παει και εκει μονο του.

Βασικα σκεψου οτι ειναι το ιδιο ειτε το multi ειτε σκετο adsl2+ να βαλεις,gt θα ειναι παντα σε adsl2+

Κατι παιζει με την γραμμη σου,και τι επαθε το σνρ? επεσε?και εχεις κλειδωσει και σε 12 σχεδων.Με αυτο το att μου φεναιται λιγο περιεργο.

για isdn ειναι bri οχι line.πχ cisco σειρα 2800 κτλ.

και το annex m adsl2+ ειναι βεβαια.απλα οταν το βαλει ο παροχος annex m τοτε αν εσυ δεν εχεις annex m ρουτερ συνηθως δεν θα συγχρονισει καν.απλα εχει καλη γραμμη δεν ειναι περιεργο.αν εχει οτε 10 snr θα εχει οποτε νορμαλ ειναι .οτι παει 12 δειχνει λιγο ασταθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

οσο θυμαμαι και disable Να το εχεις συγχρονιζει κανονικα αλλα δεν μπορει να παρει Ip οσο θυμαμαι.αλλα συγχρονιζει.

 

 

 

 

 

για isdn ειναι bri οχι line.

 

Εμενα δεν σιγχρονιζει καθολου.Τοτε το line γιατι ειναι O.o ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δεν σιγχρονιζει καθολου.Τοτε το line γιατι ειναι O.o ?

 

 

και ποιος στο ειπε οτι θα συγχρονισει στο line?δεν ειπα οτι ειναι για συγχρονισμο.μπερδεμενη ιστορια το Line στα voip router.μου ειχαν πει περιπου τι ειναι αλλα δεν θυμαμαι.ουτε για isdn ειναι.συνηθως για τα isdn ειναι οι bri.ψηφιακες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσο θυμάμαι, είναι για να χρήση κανονικού τηλεφώνου ως VoIP.

Δηλαδή: Βάζεις ένα τηλέφωνο σε μια θύρα RJ11 του ρούτερ, splitter στη γραμμή από τον τοίχο, την έξοδο DSL του splitter στην ADSL του ρούτερ και την άλλη έξοδο στο Line.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσο θυμάμαι, είναι για να χρήση κανονικού τηλεφώνου ως VoIP.

Δηλαδή: Βάζεις ένα τηλέφωνο σε μια θύρα RJ11 του ρούτερ, splitter στη γραμμή από τον τοίχο, την έξοδο DSL του splitter στην ADSL του ρούτερ και την άλλη έξοδο στο Line.

 

πανω στις fxs ετσι και αλλιως κανονικα τηλεφωνα βαζεις oxi voip.αν εχεις voip τοτε μπορεις να σεταρεις το voip τηλεφωνο απευθειας και να μην χρειαζεσαι router voip αλαλ ενα απλο.νομιζω οτι απλα βαζεις το line Πανω και αν δεν εχεις ρυθμισει την θυρα σαν voip παιζει σαν κανονικα.

αν εχεις σεταρισμενο voip τοτε δεν ισχυει το line.

 

βρηκα και ενα Pdf και γραφει

 

FXO

• Fully flexible dial plan for PSTN/VoIP outgoing calls

• Prefix for PSTN/VoIP switch

• Lifeline backup: manual and automatic PSTN / VoIP

• Incoming call detection on PSTN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συνδέσεις και το line, τότε έχεις και το voip και το "κανονικό" τηλέφωνο στην ίδια συσκευή. Όταν δέχεσαι κλήσεις, αν είναι στο voip, θα αναψει το πράσινο λαμπάκι, ενώ αν είναι στο κανονικό νούμερο θα ανάψει πορτοκαλί και θα ακουστεί και το ρελεδάκι που αλλάζει θέση. Αντίστοιχα όταν κάνεις κλήσεις, βγαίνουν από το voip από προεπιλογή, πατώντας όμως #0 (ακούγεται και το ρελεδάκι πάλι) βγάζει μέσω του κανονικού τηλεφώνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...