Προς το περιεχόμενο

Ξεκλείδωμα Vigor-2700VG-ADSL2-2-Modem ???


billkolias
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από bmwm3,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εε καλα ηρεμισαι.Σε ποιο σταδιο ειναι η παραγκελια?Μηπως σου εστηλαν κανενα απο αυτα τα εξαλα e-mail η σε πηραν τηλεφωνο και δεν το σηκωσες?

Σε εμενα ετσι εκαναν.Αλλα εγω το πηρα απο υποκαταστημα και εκανε ακριβως 3 μερες ,Εσυ με αποστολη στο σπιτι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 934
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η παραγγελία είναι σε "εξέλιξη" από τη πρώτη μέρα.. Έχω βάλει παραλαβή από το κατάστημα.. μου ήρθε ένα σμσ πριν 2 μέρες, ότι θα ειδοποιηθώ όταν φτάσει στο κατάστημα.. αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ υπάρχει ένα ακόμα κακό.

Πώς θα αποδείξεις ότι τα συγκεκριμένα δε δέχονται firmware update;

αφου εχει γινει σε αρκετα ατομα εδωμεσα αρα δεν γινεται.η αλλη λυση ειναι να του πεις οκ ελα να δοκιμασουμε ενα τωρα αλλα πρεπει να πας απο το καταστημα και αν το δεχτουν κτλ.

 

Από 15.11.2010,έχω ξεκλειδώσει διψήφιο αριθμό iCall.Ήμουν τυχερός και δεν έπεσα στη ''λάθος σειρά''.

Ένα το πάλευα 3 μέρες να το ''brickarο'' και δεν τα κατάφερα,ήταν σίγουρα της σειράς 80.(έκανα επίτηδες λάθος ενέργειες)

 

Συνεπώς,με τα δεδομένα που έχουμε ως τώρα,αν αυτά που μπρικάρουν είναι της σειράς 81,βλέποντας το έξω από το κουτί

ή το κρατάμε και δεν κάνουμε καμμία απόπειρα να βάλουμε DrayTek firmware(απλά με τη βοήθεια του Altecpassword1,αποκτάμε δικαιώματα administrator και βάζουμε τους δικούς μας κωδικούς και ρυθμίσεις)

ή το επιστρέφουμε ζητώντας iCall άλλης σειράς.

 

Ως τώρα το ebw μας έχει συνηθίσει να παίρνει πίσω όλα τα ''μπρικαρισμένα'',αν αλλάξει εμπορική πολιτική,εδώ είμαστε.Αυτός πως θα αποδείξει ότι δέχεται; Με άμμεσο και επιτόπου firmware update σε κάποιο iCall ?

μαλλον το vigor ειναι σαν το Thomson που του εβαζα χαλασμενο firmware επιτηδες και δεν μπορουσα να το brickaro.και εγω επιτηδες λαθος /χαλασμενο μισο firmware αλλα τιποτα.εδειχνε οτι παει να το περασει πετουσε error μετα απο λιγο και ξανα επαιζε με το Previous.σκοπος ειναι για τα 81 να δουμε τι διαφορα εχουν.το προβλημα δηλαδη που ειναι.οτι το αρχειο που σβηνει το firmware σβηνει και αλλα πραγματα μαζι?αν δοκιμασει καποιος να περασει πιο νεο firmware χωρις να κανει erase το παλιο απλα βαζοντας το σε tftp απευθειας??δεν νομιζω να μην παρει πισω μπρικαρισμενο.δεν μπορει να αποδειξει οτι το brickares εσυ.οποτε ισως τα γυρναει και αυτος πισω καμια vigor ποιος ξερει τι γινεται.εφοσον δεν μπορει να αποδειξει οτι το εκανες εσυ και εφοσον ξερει οτι πουλαει vigor που θελουν αλλαγη firmware δυσκολο να μην τα παρει πισω.

 

Θα δοκιμάσω μέσα στην εβδομάδα το ένα από τα δύο και θα σας πω. Αν και είμαι απαισιόδοξος με όλα αυτά που άκουσα... Σημειωτέον ότι τα 2 vigor τα πήρα με διαφορά 2 εβδομάδων μεταξύ τους και ήταν και τα δ Έχετε κάποιο συγκεκριμένο οδηγό να προτείνετε για να ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες λάθους από μεριάς μου;

οπως ειπαν ταπαιδια δυσκολο να κανεις λαθος και να το brickareis εκτος αν ειναι απο αυτα που brickarontai.ποια εχεις εσυ?και τα δυο ειναι 81?

 

 

δεν υπαρχουν πιθανοτητες λαθους.

Φανταζομαι πως ειναι αυτο που ειπε ο poulinos ,εχουν διαφορετικο bootloader,αυτα που εχουν αυτην την σιγκεκριμενη mac ,οταν στελνεις το αρχειο μαλλων διαγραφη ολη την μνημη και γιαυτο δεν ξαναξεκιναναι.Τα αλλα ισως να εχουν καποιο διαχορισμο στην μνημη και μετα μπορουν να ξεκινησουν σε tftp mode.

 

Κοιτα στην 9τη σελιδα το 8ο ποστ,τα εχω γραψει ποιο σιγκεκριμενα ,για να μην χρειαζεται να ''πιραματιζεσαι '' αλλα συνφωνα με αυτα που ειπε ο poweruser ,μαλλων δεν θα το δεις να ξαναδουλευει ^_^

μπορει να ειναι διαφορετικα η μνημη χωρισμενη οποτε να σβηνει η να αναβαθμιζει καποιον bootloader σε εκδοση που δεν παιζει κτλ κτλ.δυσκολο να δεις τι γινεται.μονο αν επαιρνε κανα Jtag πανω και μπορουσες να διαβασεις τι εχει μεσα η μνημη οποτε εκει να ξαναπερναγες με κανα σειριακο ξανα καποιον boot loader.

 

άλλα 5 διαλεγμένα "80"άρια ξεκλείδωσαν κανονικά εχθές, οπότε η παρατήρηση του PowerUser ήταν σωτήρια ;).

@billkolias#124 το ebw έχει απόθεμα και από τα 2, οπότε είτε έχεις μέσο.. είτε το ζητάς και το βλέπεις επιτόπου..

 

μαλλον επιτοπου.αν ειναι να ερθει ταχυδρομικως τοτε παιζει θεμα.επισης αν ειναι να ερθει ενα τεμαχιο σε καποιο υποκαταστημα μπορει να μην εχουν αλλο για να σου δωσουν μετα οποτε τι κανεις?τους λες δεν το παιρνω?

 

η αληθεια ειναι οτι κι εκεινο που εχω παρει κι εγω (το χω κρατησει στο κουτι του σαν backup) και οχι μονο το εχω ξεκλειδωσει αλλα του εχω περασει και firmware και δουλευει σε ISDN γραμμη http://www.insomnia...._vigor__st__160 (απο το γεναρη), λεει 80. οποτε δειχνει οτι με τα 81 παιζει οντως προβλημα. εγω το δικο μου και τι δεν του εκανε, δεν μπρικαρε με τιποτα! τα νεα μαλλον ειναι αλλη ιστορια.

καποια ρουτερς οχι ολα πραγματι μπορουν να παρουν και αλλο annex

 

 

καλα τωρα το αν εβαλες firmware για pstn η isdn δεν εχει διαφορα.Το θεμα ειναι να σβησεις το υπαρχων firmware και να μπορεσει ςμετα να το βαλεις σε tftp mode για να στηλεις το καινουριο.

τωρα τι να πω,μπορεις οταν κανεις την παραγκελια απο το νετ στα σχολια να γραψεις οτι θες ενα με mac adres που να εχει το 80 κααι τελειωνει εκει το προβλημα .

 

σε πολλα ρουτερ το brickareis αμα βαλεις αλλο annex η δεν το δεχονται καν.ενταξει στην παραγγελια μπορειςνα το γραψεις και δεν νομιζω να εχουν θεμα.να πουλησουν θελουν και αυτοι.λιγο τους νοιαζει αν θα δωσουν με 80 η με 81 εκτος αν τελειωσουν τα 80αρια

 

sorry? αληθεια το ειπες αυτο τωρα; νομιζεις οτι ολα τα μηχανακια δουλευουν και σε pstn και σε isdn (bytheway εχω γυρισει και baudtec απο pstn σε isdn, παρολο που μου ελεγαν δεν γινεται, οπως βεβαια μου ελεγαν και για το vigor!); αν ναι..δεν εχεις παρα να το δοκιμασεις σε μερικα και αφου τα μπρικαρεις τα λεμε.

 

πραγματι καποια γυρνανε καποια οχι.οτι υπαρχει firmware και για τα 2 δεν σημαινει οτι μπορει να γινει crossflash.

:devil:

 

Οτι να ναιιιιι

το συγκεκριμένο router δουλευει και με pstn και με isdn απλος αλαζεις firmware.

Ετσι ειναι κατασκευασμενο δεν εκανες τιποτα ιδιετερο.

 

το baudec ειναι για pstn και του εβαλες αλλο firmware μπας και δουλεψει ,το vigor δουλευει ουτος η αλλος και με τα δυο!

το επιθετικο-ειρωνικο υφος αλλου,το firmware Anex a ειναι για pstn και το firmware Anex b για isdn. ^_^

 

γιατι νομιζεις οτι στο site της dreyteck δινει και τα 2?

απλα οτι ισχυει για το vigor δεν σημαινει οτι ισχυει για ολα και ας ειναι στην ιδια σελιδα και του annex a και του annex b

 

Δεν το ήξερα οτι υποστηρίζει και A και B :o , μετα απο αυτο αξίζει ακομα ποιο πολύ η αγορά του.

Draytek σταθερή αξία λέμε :D

σαν home use να εχεις annex b το θεωρω λιγο βλακεια και γενικα το isdn ειναι πεταμενα λεφτα εκτος οτι πληρωνεις πολλα στον οτε ακομα και αν εχεις εναλλακτικο στο ιντερνετ.γιατι εναλακτικος με Isdn μονο η τελλας ειναι.που εδινε netmod Παλια και τωρα νομιζω δινει κατι αλλο.

 

Παιδιά τουβλάκι τελικά με το 81 στην mac adress. Έβαλα το v2k7v_AT_b1_001.rst και μετά από αυτό ADSL αναβοσβήνει πράσινο και τα LAN όλα σταθερά πορτοκαλί. Σωτηρία δεν παίζει απ' ότι κατάλαβα άρα το πάω πίσω;

 

Αν έβαζα κατευθείαν το firmware το τελικό υπήρχε περίπτωση να δούλευε;

το πας πισω και δεν λες τιποτα.δοκιμασε το αλλα λογικα δεν θα μπει καν tftp

 

Ναι δοκίμασα με τπτ δεν αντιδρά. Άξιζε τον κόπο πάντως. Τώρα τι λένε είναι το θέμα. Αν το πάω απλά πίσω πάλι 81 θα μου φέρουν πιστεύω.

δεν εχασες τιποτα.10 λεπτα μονο.λες οτι δεν δουλευε

 

Χωρίς να αναφέρω ότι είναι bricked?

δεν το αναφερεις γιατι μπορει να σου πουν εσυ το brickares.εσυ κανεις τον χαζο εστω και αν ξερουν αυτοι οτι ειναι bricked.

 

Ναι σύμφωνοι αλλά αν πω πως δεν δουλεύει και θέλω πίσω άλλο με mac 80 τότε αν δεν είναι αυτό ύποπτο τότε τι είναι; B)

ειναι λιγο υποπτο απλα οπως ειπες μπορεις να πεις οτι ακουσες οτι αυτα με την 81 εχουν διαφορα θεματα παραξενα.

Ναι, είναι λίγο παράξενο να ζητήσεις άλλη "ομάδα" MAC. Ο άλλος θα σκεφτεί: "Μα καλά, τι ρόλο παίζει η MAC;;;"

αν θελει να μαθει τοσο πολυ και σε ρωτησει τοτε πεστου την αληθεια.δεν παιρνουν firmware

 

εε ξερωγω...ας πει οτι εχει την εντιπωση πως αυτα που εχουν το 81 χαλαναι.Που ειναι και αλιθεια εν μερη! :-D

ε ναι το πιο απλο ειναι αυτο

billokolias τι εξαλλα email?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά πάντα, επειδή πρόσεξα ότι σας απασχολεί το εάν μπορείς να επιστρέψεις μπρικαρισμένες συσκευές..

 

Πήρα σήμερα το ebw Ν Σμύρνης, να ρωτήσω τι παίζει με τη παραγγελία μου, και μου είπαν ότι εδώ και λίγες μέρες υπάρχει θέμα με το συγκεκριμένο router, "υπήρξε παρτίδα που δεν ξεκλείδωνε" μου είπε συγκεκριμένα, και τα γύρισαν όλα πίσω..

 

μετά με ρώτησε αν θέλω να κάνω τηλεφωνική παραγγελία, έκανα, αύριο το πρωί μάλλον θα το έχει λέει, θα πάρω ένα τηλ για επιβεβαίωση..

ρώτησα αν παιχτεί τίποτα και είναι από την "ελαττωματική" παρτίδα, αν μπορώ να το επιστρέψω και μου πε πως ναι, θα αλλαχτεί αν είναι τέτοιο, "δεν πρόκειται να σε ρίξουμε" ..

 

αυτά..

ελπιδοφόρα μου φάνηκαν, έχουν επίγνωση ότι οι περισσότεροι να παίρνουν και τα ξεκλειδώνουν και, το κυριότερο, το θεωρούν αυτονόητο να το κάνεις και αν κάτι δεν πάει καλά γίνεται αντικατάσταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να ειναι ολα ετσι πραγματικα δεν περιμενα τετοια αντιμετοπιση.

Μωλις το παρεις μην ξεχασεις να μας ξαναενημερωσεις

 

 

πουλινο δεν μπορω να το διαβασω αυτο εκει πανω ειναι σαν εκθεση! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά πάντα, επειδή πρόσεξα ότι σας απασχολεί το εάν μπορείς να επιστρέψεις μπρικαρισμένες συσκευές..

 

Πήρα σήμερα το ebw Ν Σμύρνης, να ρωτήσω τι παίζει με τη παραγγελία μου, και μου είπαν ότι εδώ και λίγες μέρες υπάρχει θέμα με το συγκεκριμένο router, "υπήρξε παρτίδα που δεν ξεκλείδωνε" μου είπε συγκεκριμένα, και τα γύρισαν όλα πίσω..

 

μετά με ρώτησε αν θέλω να κάνω τηλεφωνική παραγγελία, έκανα, αύριο το πρωί μάλλον θα το έχει λέει, θα πάρω ένα τηλ για επιβεβαίωση..

ρώτησα αν παιχτεί τίποτα και είναι από την "ελαττωματική" παρτίδα, αν μπορώ να το επιστρέψω και μου πε πως ναι, θα αλλαχτεί αν είναι τέτοιο, "δεν πρόκειται να σε ρίξουμε" ..

 

αυτά..

ελπιδοφόρα μου φάνηκαν, έχουν επίγνωση ότι οι περισσότεροι να παίρνουν και τα ξεκλειδώνουν και, το κυριότερο, το θεωρούν αυτονόητο να το κάνεις και αν κάτι δεν πάει καλά γίνεται αντικατάσταση..

καλα αν μια συσκευη ειναι brick και την πας πισω και δεν πεις τιποτα θα στην αλλαξουν.αλλα εφοσον τωρα ειναι εν γνωση τους εκει ολα μια χαρα γιατι το πας πισω λες δεν ξεκλειδωνει και ολα μια χαρα.καθολου απιθανο ηδη να διαβαζουν αυτο το θεμα που γραφουμε αυτοι που τα φερνουν:P

οποτε μια χαρα.και να παραγγειλεις και να βγει λαθος το πας πισω κτλ η γραφεις στην παραγγελια οτι θες με την ταδε mac address και ολα μια χαρα .αψογοι τυποι επαγγελματιες.

αυτο που δεν μπορω να καταλαβω .τι στο καλο ποσα κομματια εχουν?η μηπως ακομα παραγγελνουν οι ιδιοι απο την vigor ρουτερ τετοια και τα πουλανε.τι στο δια....10 αποθηξες Με vigor ειχε η altec για αυτο επεσε εξω η ειχε υπογραψει συμβολαιο για 10 χρονια?

δεν γινεται μετα απο τοσους μηνες και να υπαρχουν ακομα.βλεπω να τα στελνει πισω αυτος τα vigor και να λεει βρειτε τροπο να τα κανουν update:P

ετσι και αλλιως και αυτοι πισω τα στελνουν οποτε δεν χανουν καπου.ισα που εχει γινει διασημο αυτο το shop για τα vigor.απλα αν σου κατσει vigor να μην γινεται Update απλα ειναι λιγο η ταλαιπωρια να το στειλεις πισω κτλ.

Μακαρι να ειναι ολα ετσι πραγματικα δεν περιμενα τετοια αντιμετοπιση.

Μωλις το παρεις μην ξεχασεις να μας ξαναενημερωσεις

 

 

πουλινο δεν μπορω να το διαβασω αυτο εκει πανω ειναι σαν εκθεση! :P

 

δεν πειραζει που δεν το διαβασες.πραγματι αν ειναι ολα ετσι τοτε απλα respect στο shop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πήγα σήμερα, μου το αφήνει στο ταμείο, κοιτάω το MAC και ήταν απ τη παρτίδα των 81..

τους λέω πως αυτά έχω μάθει πως δεν ξεκλειδώνονται, τους ζητάω αν έχουν ή αν μπορούν να φέρουν 80αρι..

 

Δεν την ήξεραν πάντως τη λεπτομέρεια με τις 2 παρτίδες, οι συγκεκριμένοι τουλάχιστον, ήξεραν απλά ότι κάποια δεν ξεκλειδώνουν

και μένουν μόνιμα με τα λαμπάκια πορτοκαλί κλπ.

Να μην τα πολυλογώ :P ήταν πολύ εξυπηρετικοί και πρόθυμοι οι συγκεκριμένοι, έψαξαν και βρήκαν ένα 80αρι στο κατάστημα και μου το έδωσαν απροβλημάτιστα..

 

Πάντως και πριν ψάξουν για το 80αρι, μου είπαν να το πάρω και αν παιχτεί πρόβλημα ή δεν ξεκλειδώνει, το επιστρέφω..

γαμάτοι γενικά, μου άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις.. στα υπόλοιπα καταστήματα δεν ξέρω αν γίνεται το ίδιο βέβαια..

 

Το καλύτερο είναι αυτό που είπε ο poulinos, στα σχόλια της παραγγελίας να γράφεται ότι ζητείται με τον τάδε ΜΑC κωδικό..

εμένα με κόβω πολύ τυχερό που είχαν και από το άλλο εκεί.. δεν ήταν κανένα μεγάλο μαγαζί, μια τρύπα ήταν..

 

 

Και τώρα θα αρχίσει η πολυσυζητημένη διαδικασία ξεκλειδώματος.. να δούμε..

Μία απορία..

 

Είμαι άσχετος σε θέματα δικτύου, απλά ήθελα να έχω σε 2ο desktop ίντερνετ+lan στο σπίτι, και μου πρότειναν αυτό..

τι ακριβώς πρόσθετες λειτουργίες έχει που θα μπορούσα αν ήθελα να χρησιμοποιήσω?

 

έχει διάφορες θύρες : Line, 2 εικονίδια τηλεφώνου, ADSL 2+ και τις 4 lan..

 

Δεν έχει και ένα εγχειρίδιο χρήσης ρε παιδί μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το καλύτερο είναι αυτό που είπε ο poulinos, στα σχόλια της παραγγελίας να γράφεται ότι ζητείται με τον τάδε ΜΑC κωδικό..

εμένα με κόβω πολύ τυχερό που είχαν και από το άλλο εκεί..

 

Αυτο το ειπα εγω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξεκλείδωσα..

B)

Επειδή έχω χαθεί μέσα σε όλες αυτές τις ρυθμίσεις και τα στοιχεία.. κάποιες βασικές απορίες αν γίνεται να μου λύσετε..

 

Κατ αρχας, στην αρχή το wizard μου είχε βγάλει να συμπληρώσω 1st DNS 2nd DNS.. δεν τα πείραξα.. έπρεπε να βάλω κάτι συγκεκριμένο?

 

Επίσης, για ασφάλεια wifi wpa ή wpa2?

 

Θέλω όπως ξαναείπα να έχω lan μεταξύ των δύο pc, τι ρυθμίσεις πειράζω ακριβώς?

 

Α και κάτι ακόμα, την ΙΡ έχω λόγο να την αλλάξω από την default?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πήγα σήμερα, μου το αφήνει στο ταμείο, κοιτάω το MAC και ήταν απ τη παρτίδα των 81..

τους λέω πως αυτά έχω μάθει πως δεν ξεκλειδώνονται, τους ζητάω αν έχουν ή αν μπορούν να φέρουν 80αρι..

 

Δεν την ήξεραν πάντως τη λεπτομέρεια με τις 2 παρτίδες, οι συγκεκριμένοι τουλάχιστον, ήξεραν απλά ότι κάποια δεν ξεκλειδώνουν

και μένουν μόνιμα με τα λαμπάκια πορτοκαλί κλπ.

Να μην τα πολυλογώ :P ήταν πολύ εξυπηρετικοί και πρόθυμοι οι συγκεκριμένοι, έψαξαν και βρήκαν ένα 80αρι στο κατάστημα και μου το έδωσαν απροβλημάτιστα..

Πάντως και πριν ψάξουν για το 80αρι, μου είπαν να το πάρω και αν παιχτεί πρόβλημα ή δεν ξεκλειδώνει, το επιστρέφω..

γαμάτοι γενικά, μου άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις.. στα υπόλοιπα καταστήματα δεν ξέρω αν γίνεται το ίδιο βέβαια..

Το καλύτερο είναι αυτό που είπε ο poulinos, στα σχόλια της παραγγελίας να γράφεται ότι ζητείται με τον τάδε ΜΑC κωδικό..

εμένα με κόβω πολύ τυχερό που είχαν και από το άλλο εκεί.. δεν ήταν κανένα μεγάλο μαγαζί, μια τρύπα ήταν..

Και τώρα θα αρχίσει η πολυσυζητημένη διαδικασία ξεκλειδώματος.. να δούμε..

Μία απορία..

Είμαι άσχετος σε θέματα δικτύου, απλά ήθελα να έχω σε 2ο desktop ίντερνετ+lan στο σπίτι, και μου πρότειναν αυτό..

τι ακριβώς πρόσθετες λειτουργίες έχει που θα μπορούσα αν ήθελα να χρησιμοποιήσω?

έχει διάφορες θύρες : Line, 2 εικονίδια τηλεφώνου, ADSL 2+ και τις 4 lan..

Δεν έχει και ένα εγχειρίδιο χρήσης ρε παιδί μου..

τουλαχιστον σε αυτο το καταστημα εμαθαν ακριβως ποιο ειναι το θεμα και οχι γενικα.ελπιζω να μην ακριβεινει τωρα.η βλεπω να πουλανε πιο χαμηλα τα προβληματικα.

μπραβο τους στο καταστημα.εφοσον αναγνωριζουν αυτο τοτε ναι θα ηταν καλο να ειναι γραμμενο στην παραγγελια αμα εχει σχολια απο κατω η αν γινεται τηλεφωνικα να το λεει ο ενδιαφερομενος.

line 1 line 2 ειναι για να σεταρεις voip.4 lan ασυρματο τα κλασικα και το Line για το adsl.

εγχειριδια παντα στο official site Θα βρεις περα απο κανα cd Που μπορει να το εχει μεσα στην συσκευασια.και εχει βαζουν Manual.

Το ξεκλείδωσα..

B)

Επειδή έχω χαθεί μέσα σε όλες αυτές τις ρυθμίσεις και τα στοιχεία.. κάποιες βασικές απορίες αν γίνεται να μου λύσετε..

 

Κατ αρχας, στην αρχή το wizard μου είχε βγάλει να συμπληρώσω 1st DNS 2nd DNS.. δεν τα πείραξα.. έπρεπε να βάλω κάτι συγκεκριμένο?

 

Επίσης, για ασφάλεια wifi wpa ή wpa2?

 

Θέλω όπως ξαναείπα να έχω lan μεταξύ των δύο pc, τι ρυθμίσεις πειράζω ακριβώς?

 

Α και κάτι ακόμα, την ΙΡ έχω λόγο να την αλλάξω από την default?

δεν χρειαζεται dns.θα τα παρει αυτοματα απο τον Isp.

wpa2 και αν εχεις θεμα τοτε wpa+wpa2 η σκετο wpa

lan θα εχεις ετσι και αλλιως .αν θες να μοιραζεσαι αρχεια τοτε ιδιο workgroup και κοινοχρηστους τους δισκους.

αν η Ip ειναι 192.168.1.1 οχι δνε εχει λογο να την αλλαξεις.συνηθως την αλλαζεις η αν εχεις Public δικτυο η αν εχεις ενα ετοιμο στημενο δικτυο με χ Pc τα οποια ειχαν σαν gateway μια αλλη Ip που ειχε το παλιο router σου και εκει αντι να αλλαξεις ολα τα Pc απο την αρχη αλλαζεις του ρουτερ.

Mάλλον έτσι λέγεται, τοπικό δίκτυο..

κυρίως για κανένα game, lan θέλω..

 

 

για games μην ξεχασεις να κανεις και portforward αμα μιλαμε για Online games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά πάντα, επειδή πρόσεξα ότι σας απασχολεί το εάν μπορείς να επιστρέψεις μπρικαρισμένες συσκευές..

 

Πήρα σήμερα το ebw Ν Σμύρνης, να ρωτήσω τι παίζει με τη παραγγελία μου, και μου είπαν ότι εδώ και λίγες μέρες υπάρχει θέμα με το συγκεκριμένο router, "υπήρξε παρτίδα που δεν ξεκλείδωνε" μου είπε συγκεκριμένα, και τα γύρισαν όλα πίσω..

 

μετά με ρώτησε αν θέλω να κάνω τηλεφωνική παραγγελία, έκανα, αύριο το πρωί μάλλον θα το έχει λέει, θα πάρω ένα τηλ για επιβεβαίωση..

ρώτησα αν παιχτεί τίποτα και είναι από την "ελαττωματική" παρτίδα, αν μπορώ να το επιστρέψω και μου πε πως ναι, θα αλλαχτεί αν είναι τέτοιο, "δεν πρόκειται να σε ρίξουμε" ..

 

αυτά..

ελπιδοφόρα μου φάνηκαν, έχουν επίγνωση ότι οι περισσότεροι να παίρνουν και τα ξεκλειδώνουν και, το κυριότερο, το θεωρούν αυτονόητο να το κάνεις και αν κάτι δεν πάει καλά γίνεται αντικατάσταση..

Παιδια εγω πηρα ενα με MAC 00507F823870 και το ξεκλειδωσα και εχει 2.8.3 κιολας τι εννοειτε mac να τελειωνει σε 80?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...