Προς το περιεχόμενο

Ξεκλείδωμα Vigor-2700VG-ADSL2-2-Modem ???


billkolias
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από bmwm3,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω μιά μυστήρια γραμμή με μεταβαλλόμενο SNRMargin.

Από 9dB πέφτει ξαφνικά σε 3dB ή 2dB.

Το iCall/Vigor 2700VG δεν παίρνει χαμπάρι.

Δεν έχει αποσυνδεθεί ποτέ τους τελευταίους μήνες που το χρησιμοποιώ.

...το αγόρασα όταν το πουλούσαν 24 ευρώ.

snr 9 και 11 εχει η hol απο οτι εχω δει.

 

αν εχεις τοσο μεγαλες μεταβολες στο snr προφανως υπαρχει βραχικυκλωμα στην γραμη σου...

η καποια αλλη συσκευη δημιουργει και το κανει να πεφτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 934
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

offtopic

 

Ασετόν σταθερή αξία :devil:

προσοχη με το ασετον γιατι ειναι πολυ πιο ισχυρο απο το οινοπνευμα και μπορει να σου καψει πλαστικο.να στο αλλοιωσει εμφανισιακα

 

σινδιασμος ιονοπνευμα-και λιγο ξισιμο....ΔΕΝ εβγαινε αλλιως!!!

 

χωρις πλακα ομως εκει που ειχα καμια 20αρια αποσυνδεσεις το 24ορο τωρα εχω 1-2

οτι πληρωνεις παιρνεις.

 

Εγώ έχω μιά μυστήρια γραμμή με μεταβαλλόμενο SNRMargin.

Από 9dB πέφτει ξαφνικά σε 3dB ή 2dB.

Το iCall/Vigor 2700VG δεν παίρνει χαμπάρι.

Δεν έχει αποσυνδεθεί ποτέ τους τελευταίους μήνες που το χρησιμοποιώ.

...το αγόρασα όταν το πουλούσαν 24 ευρώ.

 

οταν δινουν κατι δωρεαν Modem noname των 10 ευρω μην περιμενεις και πολλα.

εκτος αν σου φτιαξαν την γραμμη σου.το μεταβαλλομενο snr Μπορει να ειναι απο πολλα.ειτε απεξω ποιοτητα χαλκου (βραχυκυκλωμα,γειωση)ειτε παρεμβολες(φερεσυχνο,crosstalk,isdn)

snr 9 και 11 εχει η hol απο οτι εχω δει.

 

αν εχεις τοσο μεγαλες μεταβολες στο snr προφανως υπαρχει βραχικυκλωμα στην γραμη σου...

η καποια αλλη συσκευη δημιουργει και το κανει να πεφτει

λογικα ναι.απλα πρεπει να κανει αρκετες δοκιμες για να δει τι ειναι.βεβαια δεν μας αναφερει αμα γινεται το ιδιο και τωρα.συνηθως οταν εχεις μεταβαλλομενο snr( επειδη και βλαβη να το δωσεις δεν αλλαζει κατι εκτος αν ειναι παρα πολυ γρηγορη η αλλαγη του snr και σου ριχνει την γραμμη )τοτε σου αλλαζουν ενα profile απο 9 σε 11 η και παραπανω για ποιο σταθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ΟΤΕ είμαι,

γιά crosstalk μίλησε ο τεχνικός,ήρθε 2 φορές,την μία έτρεχε επί 2 ώρες από το σπίτι σε ΚΑΦΑΟ και το κτήριο του ΟΤΕ,είναι πολύ κοντά,το πρόβλημα δεν λύνεται(προς το παρόν; )...

Είναι κλασσικό πρόβλημα του ΟΤΕ σε κάποιες περιοχές,το έχω συναντήσει πολλές φορές σε άλλα forum.

 

-Με είχαν βάλει σε ''12άρι'' profile,αλλά ζήτησα και με επανέφεραν σε Fast,γιατί με αυτό κατεβάζω σταθερά με 1.88 MB/sec και φτάνω έως 2.07 MB/sec ενώ στο ''12άρι'' ξεκίναγε από 1.13 MB/sec και έφτανε έως 1.32 MB/sec.

 

-Το iCall/Vigor 2700VG μου έλυσε όλα τα προβλήματα(καμμία αποσύνδεση,κανένα πρόβλημα σε περιήγηση και download,ελάχιστα ασήμαντα ή καθόλου errors),

και έχει καλύτερες επιδόσεις(κορυφαίο σε ping,έχει την υψηλότερη ταχύτητα upload από όσα modem δοκίμασα,υψηλή ταχύτητα download,είτε έχω 9dB είτε 3dB SNRMargin.

-Το FRITZ!Box Fon WLAN 7140,σαν modem ήταν το ίδιο σταθερό αλλά...

α) με χαμηλότερο συγχρονισμό up/down.(Δεν τα πάει καλά με τα Broadcom DSLAM)

β) Με παλαιότερο fw δούλευε και αυτό με 3dB SNRMargin,με το τελευταίο(firmware Version 39.04.67) αν πέσει κάτω από 5dB αυτόματα κάνει αποσύνδεση/επανασύνδεση σε χαμηλότερη ταχύτητα(προφανώς γιά να μην υπάρχουν errors).

 

Πριν αγοράσω το iCall/Vigor 2700VG και γιά να μην έχω προβλήματα,χρησιμοποιούσα τους συνδυασμούς:

α) siemens CL-110 σαν modem και FRITZ 7140 σαν voip και ethernet switch.

(ναι το CL-110,στή γραμμή μου,ήταν σταθερότερο από modem 2πλάσιας και 3πλάσιας τιμής,είχα δανεισθεί και δοκίμασα 7-8 άλλα modem !)

β) Thomson 585(v8) + FRITZ 7140 σαν ATA (phone adapter).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο το Profile και αλλ οτο fast interleave.θα μπορουσεςπχ να εισαι σε 12αρι profile Με fast η σε 12 με Interleave.

στο interleave Κανονικα καποιοι συγχρονιζουν πιο ψηλα και κατεβαζουν πιο γρηγορα και εισαι πιο stable.

στο fast απλα συνηθως κερδιζεις σε Ping..

πχ μια γραμμη θα μπορουσε να ειναι πι οσταθερη στα 15 mbit me interleave και 9 αρι Profile Παρα στα 13 mbit fast με

12 αρι profile.

 

το siemens cl110 Πολυ ωραιο αλλα ζεστενεται και καιγεται πολλες φορες .θελει fan.

το Thomson επισης βραχος σε θεματα αποσυνδεσεις.

to fritz δεν νομιζω οτι το κανει αυτοματα την αποσυνδεση.δεν εχω δει ρουτερνα το κανει εκτος αν παιζει με seamless rate adaptation οπου εκει συνηθως δεν κανει αποσυνδεση απλα προσαρμοζει την ταχυτητα για να κρατησει σταθερο το margin.δεν ξερω αν το υποστηριζει κανας Isp.

και μια ερωτηση.ειχες το Thomson και ειχες san voip συσκευη το fritz???με ποιον Provider??? Η με κανα free voip?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πχ που είμαι σε fast interleave συχνρονίζω πιο ψηλά και σταθερά απο οτι με το fast path που ειχα δοκιμάσει παλαιότερα

 

εμ κατι δεν ειπες καλα.δεν υπαρχει fast interleave kai fast path.Υπαρχει Interleave και fast.το interleave συγχρονιζει πιο ψηλα πιο σταθερα αλλα μεγαλυτερο ping το fast συγχρονιζει η το ιδιο η λιγο πιο κατω πιο ασταθες(θεωρητικα αναλογα την γραμμη) και μικροτερο Ping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ κατι δεν ειπες καλα.δεν υπαρχει fast interleave kai fast path.Υπαρχει Interleave και fast.το interleave συγχρονιζει πιο ψηλα πιο σταθερα αλλα μεγαλυτερο ping το fast συγχρονιζει η το ιδιο η λιγο πιο κατω πιο ασταθες(θεωρητικα αναλογα την γραμμη) και μικροτερο Ping.

 

Ναι έχεις δίκιο μου ξέφυγε το fast :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Δυστυχώς το web interface των modem/router χρησιμοποιεί διαφορετική ορολογία και μπερδεύει κόσμο.

α) Siemens CL-110: [ D (interleave depth) 1/1(down/up) = Fast, D (interleave depth) 64/8 = Interleaved ]

β) FRITZ!Box: [ στο Latency path ή Latency θα βρείς interleaved ή fast ]

γ) Vigor 2700VG: [ Αν ξέρεις ότι είσαι σε Fast,και αρχίσεις τις εξερευνήσεις μέσω telnet θα βρείς ότι είσαι σε interleave 1/1 δηλ σε Fast!]

-''fast interleave'' όρος δεν υπάρχει,''FastPath'' υπάρχει: http://www.dslreports.com/faq/2182

 

1. Οι περισσότεροι εδώ μέσα ξέρουν τι είναι profile,τι Fast,και τι interleave(γιά την ακρίβεια FastPath ή Fast και Interleaved θα έπρεπε να λέμε).

-Πως λειτουργεί ο ΟΤΕ τώρα,και τι ακριβώς υπηρεσίες παρέχει.

α) Conn-x 2Mbps

β) Conn-x 24Mbps

-Στο Conn-x 24Mbps,όταν γίνει η σύνδεση είσαι σε ''έως 24Mbps'' και Fast.

-Όταν γίνει ο έλεγχος από το ψηφιακό κέντρο και δουν προβλήματα ή αναφέρεις εσύ ο ίδιος αποσυνδέσεις και προβλήματα θορύβου,

τώρα αυτή την εποχή,έχουν την ''εύκολη λύση'' στο τσεπάκι,και γιά τον πελάτη υπάρχει μόνο μία επιλογή.

Να μπεις σε αυτό που άλλοι υπάλληλοι του θα σου πουν ''interleaved'' και άλλοι ''12άρι profile'' [το οποίο και είναι interleaved 8/64 (up/down) + ''Safe mode''*].

-Τώρα γιατί δεν χρησιμοποιούν τις κλασσικές λύσεις,την ''Safe mode''μόνο σε ακραίες περιπτώσεις, γιατί ο κάθε υπάλληλος λέει άλλο όνομα και κανείς δεν εξηγεί στον χρήστη τι ακριβώς θα γίνει δεν είμαι αρμόδιος γιά να απαντήσω!

 

2. Τα προβλήματα ''υπερθέρμανσης'' των CL-110 είναι γνωστά,και υπάρχουν πολλές και απλές λύσεις,γιά όσους έχουν πρόβλημα,εγώ δεν είχα χειμώνα ή καλοκαίρι.

3. Το FRITZ!Box Fon WLAN 7140 (με firmware 39.04.67)συμπεριφέρεται όπως ακριβώς λέω,με το Seamless Rate Adaption στο off και αναφέρει τα Resyncs στα Statistics(του web interface).

 

* ''Fast and Interleave by themselves only change Latency. They do not affect downstream/upstream speeds. Safe Mode is where Interleaving plus the Downstream port rate/sync rate is reduced together at the same time to stabilize a marginal loop.''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Δυστυχώς το web interface των modem/router χρησιμοποιεί διαφορετική ορολογία και μπερδεύει κόσμο.

α) Siemens CL-110: [ D (interleave depth) 1/1(down/up) = Fast, D (interleave depth) 64/8 = Interleaved ]

β) FRITZ!Box: [ στο Latency path ή Latency θα βρείς interleaved ή fast ]

γ) Vigor 2700VG: [ Αν ξέρεις ότι είσαι σε Fast,και αρχίσεις τις εξερευνήσεις μέσω telnet θα βρείς ότι είσαι σε interleave 1/1 δηλ σε Fast!]

-''fast interleave'' όρος δεν υπάρχει,''FastPath'' υπάρχει: http://www.dslreports.com/faq/2182

 

1. Οι περισσότεροι εδώ μέσα ξέρουν τι είναι profile,τι Fast,και τι interleave(γιά την ακρίβεια FastPath ή Fast και Interleaved θα έπρεπε να λέμε).

-Πως λειτουργεί ο ΟΤΕ τώρα,και τι ακριβώς υπηρεσίες παρέχει.

α) Conn-x 2Mbps

β) Conn-x 24Mbps

-Στο Conn-x 24Mbps,όταν γίνει η σύνδεση είσαι σε ''έως 24Mbps'' και Fast.

-Όταν γίνει ο έλεγχος από το ψηφιακό κέντρο και δουν προβλήματα ή αναφέρεις εσύ ο ίδιος αποσυνδέσεις και προβλήματα θορύβου,

τώρα αυτή την εποχή,έχουν την ''εύκολη λύση'' στο τσεπάκι,και γιά τον πελάτη υπάρχει μόνο μία επιλογή.

Να μπεις σε αυτό που άλλοι υπάλληλοι του θα σου πουν ''interleaved'' και άλλοι ''12άρι profile'' [το οποίο και είναι interleaved 8/64 (up/down) + ''Safe mode''*].

-Τώρα γιατί δεν χρησιμοποιούν τις κλασσικές λύσεις,την ''Safe mode''μόνο σε ακραίες περιπτώσεις, γιατί ο κάθε υπάλληλος λέει άλλο όνομα και κανείς δεν εξηγεί στον χρήστη τι ακριβώς θα γίνει δεν είμαι αρμόδιος γιά να απαντήσω!

 

2. Τα προβλήματα ''υπερθέρμανσης'' των CL-110 είναι γνωστά,και υπάρχουν πολλές και απλές λύσεις,γιά όσους έχουν πρόβλημα,εγώ δεν είχα χειμώνα ή καλοκαίρι.

3. Το FRITZ!Box Fon WLAN 7140 (με firmware 39.04.67)συμπεριφέρεται όπως ακριβώς λέω,με το Seamless Rate Adaption στο off και αναφέρει τα Resyncs στα Statistics(του web interface).

 

* ''Fast and Interleave by themselves only change Latency. They do not affect downstream/upstream speeds. Safe Mode is where Interleaving plus the Downstream port rate/sync rate is reduced together at the same time to stabilize a marginal loop.''

 

:-( :confused: :whistle: :fear:

 

τωρα μας φωτισες και εσυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αφου εμενα κλειδωνει 3,35 και στο speedtest βγαζει λιγο πανω απο 3

αναλογως αν μετρας σε megabit η σε megabyte.ο συγχρονισμος ειναι παντα σε megabit.αν κλειδωνεις σε 3,5 megabit Τοτε πρεπει να κατεβαζεις ειτε με 3,5 mbyte ειτε με περιπου ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ 350 kbytes/sec η αλλιως 0,3 mbyte /sec.

 

:-( :confused: :whistle: :fear:

 

τωρα μας φωτισες και εσυ!

 

παει σε λιγο πιο advanced Ο φιλος πιο πανω.

 

να πω ενα δυο με πιο απλο τροπο.

το fast path ειναι πιο ασταθες θεωρητικα αλλα με καλυτερο Ping.

το Interleave Πιο σταθερο με λιγο χειροτερο Ping απο το fast.συνηθως σε interleave συγχρονιζεις ενα κλικ παραπανω απο το fast.

οταν καποιος εχει αποσυνδεσεις το ενα ειναι να τον γυρισεις σε Interleave ενω το δευτερο ειναι να του αλλαξεις target noise margin αλλιως profile.

αναλογως ποσο θελει να ασχοληθει καποιος με τον πελατη μπορει να κανει δοκιμες.η ευκολη λυση πχ απο τον οτε ειναι να τον ριξει στα 2 Mbit Η οπως λεει ο φιλος Interleave μαζι με profile.στην forthnet πχ υπαρχει και fast υπαρχει και Interleave.συνηθως αμα καποιος εχει αποσυνδεσεις αμα εχει ζητησει fast θα τον γυρισουν Interleave.απο default Η forthnet δινει Interleave για ποιο σταθερα οπως και οι περισσοτεροι Isp ειδικα στο πακετο 24/1 .στα πιο μικρα πακετα μπορεις να δωσεις και fast γιατι θα ειναι πιο stable Λογω μεγαλυτερου margin.απο εκει και περα αν εχει αποσυνδεσεις καποιος με Interleave τοτε αλλαζουν Profile.απο 6 db margin το πανε 8 η 11 η 15 αναλογως τι χρειαζεται ο πελατης.κοβεις bits per tone με σκοπο να ειναι πιο σταθερο και κοβεις στο φασμα που επηρεαζεται πιο ευκολα απο παρεμβολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον το πηρα αλλα εχω ενα προβλημα:

 

το εβαλα σε tftp mode, πατησα send με σωστο αρχειο, password και ip, και κατα την δεύτερη μπάρα που ελεγε να μην κλεισω το ρουτερ (btw στο παραθυρο υπηρχε και ενα κουμπι skip) εκει τοτε το ρουτερ εκανε επανεκιννηση και μαλλον τα χαλασε ολα. Δεν πατησα skip όταν έπρεπε ;

 

τώρα ειναι αναμενα τα 4 λαμπακια του lan πορτοκαλι και αναβοσβηνει το adsl2+. Ουτε reset κανει ουτε τιποτα, δεν συνδεεται καν στο PC. Τι να κανω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...