Προς το περιεχόμενο

Δείξε μου το κατοικίδιο σου, να σου πω πώς είσαι!


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι μικρά και δεν πλησιάζουν την τροφή αν είμαι παρούσα, το μόνο που κάνουν και είναι απολαυστικό, είναι να παίζουν μεταξύ τους. 

 

Μόνο με την τροφή θα μπορέσω να τα εξημερώσω γιατί θα με συνδέσουν με αυτή και όταν με βλέπουν θα έρχονται και θα τρίβονται και θα μου μιαουρίζουν  :wub:  :wub:  :wub:  :wub:  :wub: 

Μονο με την τροφη, θα τους βαζεις στην αρχη 5μετρα μακρια(πχ) και θα περιμενεις να ερθουν να φάνε. Μετα σιγα σιγα θα μικρύνεις την απόσταση μέχρι να έρθουν κοντά σου ωστε να μπορέσεις να τα ακουμπήσεις. Αμα σε εμπιστευθούν θα αρχισουν να δέχονται να τα χαιδεύεις. Πάντα προσπάθησε να είσαι σκύμένη, ωστε να φαίνεσαι μικρότερη στα μάτια τους. Όσο ποιο πεινασμένα είναι τόσο ποιο εύκολα θα πάρουν το ρίσκο να έρθουν κοντά σου.

Βέβαια μην δεθείς και πολύ, αδέσποτα γατία ειναι και μην έχεις μεγάλες προσδοκίες να επιβιώσουν για πολλα χρόνια, το αρσενικο πάνω στον χρόνο θα την κανει και τα θυλικα ίσως επιζήσουν. Ο μέσος όρος ζωής μιας αδέσποτης γάτας ειναι περίπου 2-2,5 χρόνια νομίζω. 

Έχουμε μπερδέψει λίγο την αρχική φύση του σκύλου νομίζοντας πώς είναι άνθρωπος παιχνίδι.

Να βάλω και τον λεβέντη μου που εχθές έδωσε τιτάνια μάχη με ενα "δεινόσαυρο"....

 

post-73824-0-14473600-1400784767_thumb.jpg

post-73824-0-60806700-1400784776_thumb.jpg

post-73824-0-63577200-1400784786_thumb.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Πάντα προσπάθησε να είσαι σκύμένη, ωστε να φαίνεσαι μικρότερη στα μάτια τους. 

 

εχω διαβασει οτι σκυβοντας πανω απο  μια γατα που θελεις να προσεγγισεις  ειναι οτι χειροτερο γιατι φοβαται  βλεποντας κατι μεγαλοσωμο    να σκυβει απο πανω της.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω διαβασει οτι σκυβοντας πανω απο  μια γατα που θελεις να προσεγγισεις  ειναι οτι χειροτερο γιατι φοβαται  βλεποντας κατι μεγαλοσωμο    να σκυβει απο πανω της.    

Δεν σκύβεις απότομα, κάθεσε σκυφτός μέχρι να έρθουν. Όσο κάθεται όρθιος κάποιος τον βλέπουν για μεγαλύτερη απειλή τα ζώα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση για οσους ξερουν !

εχω ενα  φαρμακο για τους ψυλλους που ειναι για γατες ! μπορω να το χρησιμοποιησω και για τον σκυλο ?

ειναι το ιδιο φαρμακο η  ειναι διαφορετικο για σκυλους και για γατες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι spray είναι κατά 90% το ίδιο, θα το γράφει κι όλας.

Αν είναι αμπούλα, κάνει μεν, αλλά ακόμα και η Νταίζη νομίζω είναι λίγο μεγάλη για την ποσότητα.

Δεν κόβω και το λαιμό μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δύο... μία μόνο αμπούλα στον σβέρκο και θα το τρίψεις λίγο. Οι ψύλλοι φεύγουν αμέσως κι έχει ισχύ περίπου έναν μήνα.

 

Επί τη ευκαιρία, ας βάλω κι εγώ λίγες foto.

Πριν λίγες μέρες, φρεσκοκουρεμένο:

33b3bj5.jpg

 

Μέση κατάσταση:

 

2mot3zc.jpg

 

Με το κανονικό τρίχωμα:

fp2qvc.jpg

 

 

 
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπλιαχ.

Γιατί του το κάνατε αυτό?

 

Πρέπει να κουρεύεται 2 φορές τον χρόνο τουλάχιστον και πρωτίστως το καλοκαίρι. Μεγαλώνει γρήγορα εξάλλου το τρίχωμα, 1 πόντο τη βδομάδα περίπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να κουρεύεται 2 φορές τον χρόνο τουλάχιστον και πρωτίστως το καλοκαίρι. Μεγαλώνει γρήγορα εξάλλου το τρίχωμα, 1 πόντο τη βδομάδα περίπου.

ακριβως ! ετσι κουρεψα περισυ το καλοκαιρι την δικια μου

 

 

και καπως ετσι την ξανακουρεψα πριν λιγες μερες  !

ηθελα να ρωτησω για τους ψιλους σε ποση ωρα κανει δουλεια η αμπουλα ! τελικα τους ξεκ@@@σε με το που την εβαλα φυγαν ολοι ! μια εβαλα τελικα εχεις δικιο ..

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως ! ετσι κουρεψα περισυ το καλοκαιρι την δικια μου

attachicon.gifa1.jpg

 

και καπως ετσι την ξανακουρεψα πριν λιγες μερες  !

ηθελα να ρωτησω για τους ψιλους σε ποση ωρα κανει δουλεια η αμπουλα ! τελικα τους ξεκ@@@σε με το που την εβαλα φυγαν ολοι ! μια εβαλα τελικα εχεις δικιο ..

 

:P Κι εγώ έτσι την κάνω συνήθως να μοιάζει με μικρογραφία λιονταριού, απλά το καλοκαίρι το κόβω και στο κεφάλι να ανασάνει περισσότερο. Το τρίχωμα του κεφαλιού μάλιστα του έχει προξενήσει τις μεγαλύτερες ζημιές (ωτίτιδα & μολύνσεις στα μάτια) γι' αυτό και θέλει περιποίηση με ψαλίδι πού και πού.

 

Τώρα που του 'βαλες την αμπούλα, μην το κάνεις μπάνιο για τις επόμενες 4-5 μέρες τουλάχιστον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...