Προς το περιεχόμενο

Δείξε μου το κατοικίδιο σου, να σου πω πώς είσαι!


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μήπως γιατί δεν τα κάνουν μες στο σπίτι??? Εμένα τουλάχιστον όχι B)

Μια φορά την είχα αφήσει σχεδόν ολόκληρη μέρα χωρίς να την βγάλω (γιατί είχα κάτι δουλειές) αλλά κρατήθηκε η καημένη :unsure: και όταν την έβγαλα τρελάθηκε από την χαρά-ανακούφιση :-D

 

α κρατιούντε ...καλό αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως γιατί δεν τα κάνουν μες στο σπίτι??? Εμένα τουλάχιστον όχι B)

Μια φορά την είχα αφήσει σχεδόν ολόκληρη μέρα χωρίς να την βγάλω (γιατί είχα κάτι δουλειές) αλλά κρατήθηκε η καημένη :unsure: και όταν την έβγαλα τρελάθηκε από την χαρά-ανακούφιση :-D

ακριβως...

βεβαια δεν ειναι καλο να μενει τοσες ωρες χωρις την αναγκη της ειδικα οταν ειναι καποιο σκυλι στηρωμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αυτή είναι η φιλοξενούμενη μου εδώ και δύο μέρες. Να σας πω και την ιστορία της.

 

Προχθές στις 10 το βράδυ όταν ερχόταν η σύζυγος μου σπίτι, είδε 8-10 παιδιά να έχουν σχηματίσει κύκλο.

 

Τι είχε γίνει: Σε σημείο δίπλα στο σπίτι μου (αλάνα) που ενώνονταν 3 δρόμοι ένα αμάξι χτύπησε μια γάτα, προφανώς με προφυλακτήρα.

Από ότι είπαν τα παιδιά, το επόμενο αμάξι της πάτησε και το πόδι.

Τα παιδιά τώρα, επειδή δεν ξέρανε από πού να την πιάσουνε και να την μετακινήσουν από μόνα τους, είχαν κάνει κύκλο γύρω της για να μη τη πατήσει κάποιο επόμενο αμάξι . Σχεδόν στην μέση του δρόμου καθόντουσαν!

Α, πήραν τηλέφωνο και κτηνίατρο!

Με πήρε τηλέφωνο που λέτε η σύζυγος, κατέβηκα και την πήγα στην άκρη.

Η γάτα ανέπνεε γρήγορα αλλά δεν αντιδρούσε ούτε σε φως από φακό, ούτε σε ακούμπημα.

Μετά από λίγο ήρθε ο κτηνίατρος, την πήρε στο κτηνιατρείο και την εξέτασε.

Είχε αιμορραγία στο μάτι (πλέον δεν έχει, απορροφήθηκε) ένα δόντι λιγότερο και έναν όγκο-πρήξιμο στην κοιλιά (αυτό το πρόβλημα υπάρχει, το έχει ακόμα). Μετά της έκανε μια παυσίπονη ένεση

Τέλος πάντων, αφού του είπα ότι μπορώ να την πάρω στο σπίτι να την προσέξω μου έδωσε ένα κλουβί και 2 κονσέρβες τροφή για ανάρρωση.

Πάντως τώρα πίνει νερό, τρώει λίγο φαΐ και φαίνεται να καλυτερεύει. Ελπίζω το πρόβλημα στην κοιλιά να περάσει και να γίνει καλά.

Για να σας προλάβω πάντως, η γάτα είναι 5-6 μηνών οπότε δεν είναι για σπίτι. Αν γίνει καλά θα πρέπει να την αφήσω να πάει πάλι έξω...

 

Επίσης ευχαριστώ τον κτηνίατρο που στις 10 το βράδυ τον πήρε ένας πιτσιρικάς για ένα αδέσποτο και έτρεξε.

Μου θύμισε ότι ακόμα υπάρχουν άνθρωποι...

post-63229-0-51052600-1353174136_thumb.jpg

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ευχαριστώ τον κτηνίατρο που στις 10 το βράδυ τον πήρε ένας πιτσιρικάς για ένα αδέσποτο και έτρεξε.

Μου θύμισε ότι ακόμα υπάρχουν άνθρωποι...

 

Αυτό ακριβώς. Όταν ο άλλος αγαπάει αυτό που κάνει, στη συγκεκριμένη περίπτωση τα ζώα, είναι ωραίο να τον βλέπεις να βοηθάει χωρίς να περιμένει αντάλλαγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτή είναι η φιλοξενούμενη μου εδώ και δύο μέρες. Να σας πω και την ιστορία της.

 

Προχθές στις 10 το βράδυ όταν ερχόταν η σύζυγος μου σπίτι, είδε 8-10 παιδιά να έχουν σχηματίσει κύκλο.

 

Τι είχε γίνει: Σε σημείο δίπλα στο σπίτι μου (αλάνα) που ενώνονταν 3 δρόμοι ένα αμάξι χτύπησε μια γάτα, προφανώς με προφυλακτήρα.

Από ότι είπαν τα παιδιά, το επόμενο αμάξι της πάτησε και το πόδι.

Τα παιδιά τώρα, επειδή δεν ξέρανε από πού να την πιάσουνε και να την μετακινήσουν από μόνα τους, είχαν κάνει κύκλο γύρω της για να μη τη πατήσει κάποιο επόμενο αμάξι . Σχεδόν στην μέση του δρόμου καθόντουσαν!

Α, πήραν τηλέφωνο και κτηνίατρο!

Με πήρε τηλέφωνο που λέτε η σύζυγος, κατέβηκα και την πήγα στην άκρη.

Η γάτα ανέπνεε γρήγορα αλλά δεν αντιδρούσε ούτε σε φως από φακό, ούτε σε ακούμπημα.

Μετά από λίγο ήρθε ο κτηνίατρος, την πήρε στο κτηνιατρείο και την εξέτασε.

Είχε αιμορραγία στο μάτι (πλέον δεν έχει, απορροφήθηκε) ένα δόντι λιγότερο και έναν όγκο-πρήξιμο στην κοιλιά (αυτό το πρόβλημα υπάρχει, το έχει ακόμα). Μετά της έκανε μια παυσίπονη ένεση

Τέλος πάντων, αφού του είπα ότι μπορώ να την πάρω στο σπίτι να την προσέξω μου έδωσε ένα κλουβί και 2 κονσέρβες τροφή για ανάρρωση.

Πάντως τώρα πίνει νερό, τρώει λίγο φαΐ και φαίνεται να καλυτερεύει. Ελπίζω το πρόβλημα στην κοιλιά να περάσει και να γίνει καλά.

Για να σας προλάβω πάντως, η γάτα είναι 5-6 μηνών οπότε δεν είναι για σπίτι. Αν γίνει καλά θα πρέπει να την αφήσω να πάει πάλι έξω...

 

Επίσης ευχαριστώ τον κτηνίατρο που στις 10 το βράδυ τον πήρε ένας πιτσιρικάς για ένα αδέσποτο και έτρεξε.

Μου θύμισε ότι ακόμα υπάρχουν άνθρωποι...

 

Κάπως ετσι ηρθε και η δικιά μου σπιτι και ...κατσικωθηκε 4 χρονια τωρα! :P

Για τουαλέτα της έβαλες κάτι; Θελει άμμο κλπ γιατι αλλιώς ή θα κρατιέται ή θα τα κάνει οπου βρει... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως ετσι ηρθε και η δικιά μου σπιτι και ...κατσικωθηκε 4 χρονια τωρα! :P

Για τουαλέτα της έβαλες κάτι; Θέλει άμμο κλπ γιατι αλλιώς ή θα κρατιέται ή θα τα κάνει όπου βρει... :)

Της βάζω υποσέντονο για να είναι και λίγο μαλακά. Της το άλλαξα 2 φορές σήμερα γιατι τα λέρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Της βάζω υποσέντονο για να είναι και λίγο μαλακά. Της το άλλαξα 2 φορές σήμερα γιατι τα λέρωσε.

 

Αρα εχει πρόβλημα ακομη αφου λερώνει εκει που κάθεται (εκτος αν δεν την αφήνεις να κυκλοφορεί γενικώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εχει πρόβλημα ακομη αφου λερώνει εκει που κάθεται (εκτος αν δεν την αφήνεις να κυκλοφορεί γενικώς).

 

 

Δεν την αφήνω να βγαίνει από το κλουβί. Πάντως όταν λερώνει το υποσέντονο κάπως το διπλώνει για να μη κάθεται πάνω σε βρωμιές.

Ασε... την 1η φορά που της το άλλαξα πήγε να φύγει λερωμένη και κατάφερε να μου την κοπανήσει κανα μέτρο. Φαντάσου τί είχα να σφουγγαρίσω... :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!! Θέλω να βάλω μια αγγελία για ένα κουταβάκι που ψάχνει για σπίτι...

Αυτό είναι το σωστό μέρος? Δεν θέλω να το βάλω ούτε στο "χαρίζεται" γιατί δεν είναι αντικείμενο ο μπόμπιρας, αλλά ούτε και στις αγγελίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...