Προς το περιεχόμενο

Δείξε μου το κατοικίδιο σου, να σου πω πώς είσαι!


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν ασχολιοσασταν με την περιθαλψη των αδεσποτων, θα στειρωνατε οσο περισσοτερα ζωα μπορουσατε. Ειναι πολυ ευκολο να λεμε φιλοσοφιες αλλα στη πραξη τι γινεται? οχι η στειρωση δε θα λυσει το προβλημα, αλλα θα βοηθησει στη μειωση του.

 

Δε καταλαβαινω γιατι να αφησουμε ενα αδεσποτο ζωο να κανει κι αλλα αδεσποτα; Για να ναι κι αλλα ζωα πεινασμενα, πονεμενα κλπ; Καμια κουβεντα περι φυσης δε χωρα στο συγκεκριμενο ζητημα, ειναι πολυ "απλο". Εχουμε ηδη παρα πολλα αδεσποτα, δε χρειαζονται αλλα!!

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειδα κανεναν παιδοκτονο , γονιο που παρατησε το παιδι του στον δρομο , στο ιδρυμα , γονιο που βαραγε , πηδαγε κλπ το παιδι του να του τραβαμε καμμια στειρωση.

 

Ξαφνικα , μας επιασε ο πονος για τα αδεσποτα ή δεν ταιριαζει η εικονα τους στην εκλεπτυσμενη αισθητικη μας...??

 

Για μενα ο μονος σοβαρος λογος για την στειρωση ειναι για λογους υγειας.Που και αυτοι προκυπτουν απο την απαγορευση που επιβαλλουμε εμεις να μην τεκνοποιουν.

 

Ολοι οι αλλοι λογοι ειναι για να περναμε εμεις καλυτερα και να εχουμε τα παντα υπο ελεγχο.

Μην μας φυγει το γατι , μην πηδαει το ποδι μας ο σκυλος , μην "σημαδευει" τα επιπλα , μην μαλωσει με αλλα αρσενικα , μην γεμισει την γειτονια αδεσποτα , μην μην μην ΧΑΛΑΣΕΙ Η ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ ΜΑΣ.

 

Οποτε αφηστε τον μανδυα του φιλοζωου γιατι ειναι τελειως υποκριτικο.

 

Πως θα σου φαινοταν μαργαριτα αν ξαφνικα σε επαιρνε ο υπνος και ξυπνουσες μετα απο 2 ωρες και διαπιστωνες οτι ειχες ενα βυζι λιγοτερο?

 

Φυσικα δεν θα μπαινανε στον κοπο να σου εξηγησουν οτι στο κοψανε γιατι λογω της ρυπανσης της ατμοσφαιρας της πολης στην οποια ζεις αναγκαστικα λογω του οτι εκει γεννηθηκες και δεν σε ρωτησε η οικογενεια σου αν σου αρεσει ή συμφωνεις μπορει να παθει κατι (το στηθος σου) οποτε σου κοψανε το ενα να μειωσουν τις πιθανοτητες να παθεις κατι στο μισο, γιατι δεν θα καταλαβαινες επιστημονικους και ιατρικους ορους.

Και φυσικα δεν ζητησανε την αδεια σου γιατι αυτοι ξερουν καλυτερα...

 

Θα ελεγες "τι καλα που σκεφτηκαν την υγεια μου , ναναι καλα οι ανθρωποι" εε?

 

Επειδη τα ζωα δεν καταλαβαινουν και εμεις θελουμε το καλο τους...βαραμε στο ψαχνο !!

 

Ελπιζω να καταλαβαινεις τον παραλληλισμο

 

Επισης το παραδειγμα ειναι φανταστικο..δεν παθαινει τιποτα το στηθος μας απο την ρυπανση :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξηγήσου.

 

Πάνω σε αυτό που είπες περί παρέμβασης στη φύση. Είναι ευαίσθητο ζήτημα. Οι παρεμβάσεις που κάνουμε έχουν δημιουργήσει (μεταξύ άλλων) ένα τεράστιο πρόβλημα - αυτό του υπερπληθυσμού. Περνάει στο ντούκου μάλλον από τους περισσότερους, αλλά είναι αρκετά σοβαρό. Είναι ανθρώπινο να γιατρεύουμε τους αρρώστους, είναι ευτυχία να κάνουμε παιδιά. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα όμως. Το ίδιο και στα ζώα. Φαντάζει ως η καλύτερη πράξη το να ταΐζεις αδέσποτα. Αν δεν παρέμβεις όμως στη φύση του, ευνουχίζοντάς το, ενώ συνεχίζεις και παρεμβαίνεις, ταΐζοντάς το, το μόνο που κάνεις είναι να αυξάνεις τον αριθμό των αδέσποτων.

 

Ας κάνω και εγώ το ντεμπούτο μου στο τόπικ τούτο με τον γάτο μου τον Βαγγέλη. Είναι ευνουχισμένος και στα @@ του όλα.

25gyxzq.jpg

 

/edit χμ.. ξαφνικά ο τίτλος του τόπικ δεν μου αρέσει καθόλου!

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια λογικη σ αυτα που γραφεις, καμια ομως. Δε με νοιαζει κανενας μανδυας, λατρευω τα ζωα και τα φροντιζουμε με την οικογενεια μου εδω και χρονια, εχοντας δωσει εκατονταδες ευρω για την περιθαλψη τους.

Επειδη εσενα προφανως δε σ ενδιαφερει,δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν και ανθρωποι που νοιαζονται. Ειμαστε λιγοι, αλλα τι να κανουμε, υπαρχουμε και μαλλον "χαλαμε την πιατσα".

 

Ειναι προφανως πολυ ΓΑΜΑΤΟ να βλεπεις ζωα να βασανιζονται... Δεν μιλαω για οικοσιτα, προσοχη μιλαω για αδεσποτα, που θα γεννησουν αδεσποτα. Και προφανως επισης, δε το λεω για την αισθητικη μου, γιατι δε γουσταρω να τα βλεπω. Το λεω γιατι τα ποναω και δεν αντεχω να τα βλεπω να βασανιζονται.

 

Γιατι δε θελω να δω αλλο πλασμα να το παταει μπροστα στα ματια μου αμαξι, ενα γατακι λιγων μηνων που πριν οιγες μερες ειχα παει στον κτηνιατρο για εμβολιασμο.

Οποτε τις αμπελοφιλοσοφιες περι φυσης, ηθικης κλπ κλπ ας τις αφησουμε στην ακρη.

 

Κι επισης οπως λες οτι ογατος θα ψαχνει τ @@ του, ετσι θα ψαχνει το ζωο το ποδι του αν πρεπει ν ακρωτηριαστει, ετσι δε θα καταλαβαινει γιατι του χωνουμε μια βελονα για εμβολιο, γιατι του βαζουμε ενα υγρο μες το ματι, γιατι το ψεκαζουμε καθε μηνα και πολλα ακομα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε λαρυ7 κανεις οτι δεν καταλαβαινεις ε?

ειπαμε ο ανθρωπος εφτιαξε καποιες ΡΑΤΣΕΣ , οχι ολο το ειδος των σκυλων.

συνδυασε προυπαρχουσες ρατσες για να φτιαξει μια που τον βολευε σε θεμα εμφανισης , αντοχης , ιδιοσυγκρασιας κλπ.

Απο κει και περα αν παρατησεις ενα γιορκσαιρ τεριε στην φυση , νομιζεις οτι δεν θα την παλεψει ?Το ενστικτο της επιβιωσης ειναι πολυ δυνατο.πιστεψε το...

 

Πρωτα υπηρχε ο Λυκος, μετα ηρθε ο ανθρωπος τον εξημερωσε και εκανε τον σκυλο, τον οποιο με διασταυρωσεις εκανε 300+ ρατσες οι οποιες για χιλιαδες χρονια ζουσαν μαζι με τον ανθρωπο και ταιζονταν απο αυτον ενω ποτε σε αυτα τα χρονια καποια απο αυτες τις ρατσες δεν καταφερε να επιβιωσει μονη της στο φυσικο περιβαλλον. Πες μου σε αυτον τον συλλογισμο τι δεν καταλαβαινω εγω και τι δεν καταλαβαινεις εσυ;

Οσο για τα γιορκσαιρ τεριε, ουτε μερες δεν θα καταφερουν να επιβιωσουν, εδω καλα καλα δεν μπορουν να αναπαραχθουν μονα τους, θα τα φανε τα αλλα αγρια ζωα και θα εξαφανηστουν αφου δεν τα δημιουργησε η φυση σε καποιο περιβαλλον αλλα ο ανθρωπος με τα δικα του μεσα.

 

Όσο για το φύλακα, όχι, ζαρκάδια δε μπορεί να πιάσει, μια και δεν είναι τόσο γρήγορος όσο αυτά. Αλλά δεν τα προτιμά κιόλας, για να σου πω την αλήθεια! Σκοτώνει τους ίδιους τους λύκους αν χρειαστεί...

Το θεμα ειναι να συνδιαζει ολα τα χαρακτηριστικα σε τετοια ισορροπια ωστε να μπορει να πιανει τα θηραματα της εκαστοτε περιοχης. Ο λυκος της Γεωργιας εχει αλλα χαρακτηριστικα για τα θηραμματα της περιοχης, αμα τον φερεις στην Ελλαδα πιθανον να μην επιβιωσει γιατι ο τοπικος λυκος ειναι καλυτερα προσαρμοσμενος. Και μιλαμε για πολυ μικρες διαφορες, σκεψου ενας σκυλος που μετα απο εκατονταδες χρονια εξελιξης ταιζομενος απο τον ανθρωπο θα βρεθει στο φυσικο περιβαλλον που εχει να ανταγωνιστει τον λυκο που ειναι ετοιμος. Αμφιβαλω αν θα μπορεσει να επιβιωσει σε αρκετες γενιες ωστε να αποκτησει παλι αγρια χαρακτηριστικα. Υπαρχουν παραδειγματα πχ αλογων που αφεθηκαν ελευθερα και επιβιωσαν αλλα παραδειγματα σκυλων που επιβιωνουν στο φυσικο περιβαλλον δεν εχω δει ακομα.

 

Τώρα, αν κάποιος στειρώσει το γάτο του προκειμένου να μη φεύγει όποτε του τη δώσει και μετά τον αμολήσει στους δρόμους για να δει αν «την παλεύει»...ε, γι' αυτόν υπάρχουν κι οι ψυχίατροι...

Δεν μιλαμε για περιεργες περιπτωσεις. Ο γατος θα παει οσο μακρια μπορεσει προκειμενου να γ@μησει, με αποτελεσμα σε περιβαλλον πολης ειτε να φαρμακωθει, ειτε να αρρωστησει ειτε να τον κανει πιτα καποιο αμαξι. Και επειδη βαρεθηκα να θαβω γατια μετα απο 1-1.5 χρονο στειρωσα τον τελευταιο μας γατο και καταφερε να ειναι μαζι μας 3.5 χρονια. Και ποντικια πιανει, και πουλια, και μαλωνει με αλλα γατια αλλα δεν την κοπαναει μακρια απο το σπιτι με αποτελεσμα να μην κινδυνευει τοσο πολυ να βρεθει κατω απο το χωμα(μετα απο απειλες σε καποιους καλους γειτονες οτι αμα ξαναβαλουν φωλες θα εχουν ασχημα ξεμπερδεματα...) Πουθενα δεν θεωρω οτι εβλαψα τον γατο ουτε τον βλεπω να μην κανει ζωη χαρισαμενη επειδη δεν εχει κακαλα.

Βαζω και καμια φωτο για να μην ξεφυγει το θεμα εντελως

Αμπτουλ, χωρις @ρχιδι@ αλλα ακομπλεξαρηστος, περιμενει καποιος να βγει για να τον ταισει.

IMG_20121127_154000.jpg

Ντονα, μακρινος απογονος του Λυκου οπου η επεμαση των ανθρωπων δημιουργησε αυτο το ζωακι.

IMG_20121125_213852.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eντωμεταξυ το ολο θεμα με το "δεν πρεπει να στειρωνουμε" τα ζωα, ξεκινα απο ανθρωπους που παραλληλιζουν εστω και υποσυνειδητα το σεξ μεταξυ ανθρωπων με αυτο μεταξυ ζωων -ως μια πραξη δηλαδη που προσφερει ευφορια κλπ κλπ- και θεωρουν βαρβαρο να κοβεις απο καποιο ον την εμπειρια αυτη. ΣΙΓΑ τα προσταγματα της φυσης κλπ. Ο αρσενικος που στειρωνεται δεν ψαχνει τιποτα αναμεσα στα ποδια του, συνεχιζει να κανει τη ζωαρα του και μαλιστα χωρις να σφαζεται μεχρι θανατου με αλλους αρσενικους. Η θυληκια που στειρωνεται γλυτωνει μερικους ολοημερους ομαδικους βιασμους, εγκυμοσυνες και κυριως γαλουχιες. Χωρια οτι στην κοινωνια των ζωων δεν αυτοπροσδιοριζεσαι απο το "αν εχεις πηδηξει τη μιση Αθηνα", κοινως χεστηκε ο γατος και η γατα αν τον στειρωσεις.

 

Ακομα θυμαμαι μια αδεσποτη γατα στη γειτονια μου που επειδη δεν εβρισκε φαι (αρα δεν ειχε και γαλα) αφηνε να ψοφανε τα μικρα της ενα-ενα (γνωστο οτι οταν δεν μπορουν να τα μεγαλωσουν ολα αφηνουν τα πιο αδυναμα να ψοφησουν) και στο τελος αδυνατισμενη ταλαιπωρημενη κλπ δεν καταφερε να μεγαλωσει ουτε ενα.

 

Τουλαχιστον εκανε οτι της υπαγορευσε η μητερα φυση. Αλλα δυστυχως δεν ειχε την τυχη με το μερος της για να πολλαπλασιασει την "δυστυχια της" και στις επομενες γενεες. Ψοφησαν ολα. ΜΑΝΑ να σου τυχει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ακουω κουβεντα για τον κουκλο μου! Αυτος ειναι ο Dillo και ειναι το πιο ομορφο κουταβι! Ακουγεται οτι μοιαζουμε κιολας! =)388072_2870983419596_818652424_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eντωμεταξυ το ολο θεμα με το "δεν πρεπει να στειρωνουμε" τα ζωα, ξεκινα απο ανθρωπους που παραλληλιζουν εστω και υποσυνειδητα το σεξ μεταξυ ανθρωπων με αυτο μεταξυ ζωων -ως μια πραξη δηλαδη που προσφερει ευφορια κλπ κλπ- και θεωρουν βαρβαρο να κοβεις απο καποιο ον την εμπειρια αυτη. ΣΙΓΑ τα προσταγματα της φυσης κλπ.

 

Και καμμια σχεση ομως με αυτα που εχω γραψει τουλαχιστον εγω.Ποτε δεν ειπα κατι τετοιο.

 

Εγω το βλεπω ως παρεμβαση στην αναπαραγωγικη φυση του ζωου.Ειτε νοιωθει ευφορια , ειτε ειναι κατι επιπονο σαν διαδικασια.Δεν με ενδιαφερει κατι τετοιο και δεν με απασχολει.

 

Οσο για την ιστορια που λες ..δεν ειναι κατι πρωτοτυπο στην ζωη ενος ζωου.

Θα σου δωσω ενα παραδειγμα.

Εβλεπα ενα ντοκιμαντερ τις προαλλες που εδειχνε την ζωη ενος λυκου.Καποια στιγμη ζευγαρωνει με μια λυκαινα και ειχε 3-4 λυκακια μερικων ημερων στην φωλια .

Φυγανε οι γονεις που λες να πανε να βρουν φαι.Καποια μαλακια παιχτηκε και σκοτωθηκε η μαμα λυκαινα (νομιζω την χτυπησε ενα αυτοκινητο κατι τετοιο).

Γυρισε ο μπαμπας λυκος στην φωλια και απλα κοιταγε τα μικρα χωρις να μπορει να κανει τιποτα.Γιατι τα μικρα επρεπε να πιουν μητρικο γαλα.

Τα μικρα πεθανανε..και ο μπαμπας λυκος συνεχισε την ζωη του αλλου.

 

Αν ηταν το ολο σκηνικο σε καποια πολη θα τρεχαμε οι φιλοζωοι να σωσουμε τα λυκακια.

Για την ζωη του λυκου , στην φυση...αυτο ειναι κατι που μπορει να συμβει...και προφανως συμβαινει συχνα.

 

@Μαργαριτα Αν νομιζεις οτι εισαι φιλοζωη επειδη περιποιεισαι αδεσποτα και τα εναποθετεις παλι στο πεζοδρομιο σε γελασανε.

 

Το να φροντιζεις αδεσποτα να τα στειρωνεις για να μην πληθαινουν και να τα αφηνεις παλι στον δρομο ειναι κοροιδια.

 

Σαν να λες σε εναν αστεγο , ελα να σε ταισω ελα να σε πλυνω και ξανατραβα στο χαρτοκουτι που κοιμοσουν.

Τι αλλαξε στην ζωη του?Α ναι , ειναι φαγωμενος και καθαρος για μερικες μερες !!

 

Συγκεντρωθειτε λιγο.Μην παρουσιαζεται την στειρωση σαν αναγκαιο καλο για το ζωο.Εμεις του την επιβαλλουμε με τον τροπο ζωης που του επιβαλλουμε

 

Αν ζουσαμε σε κανα τροπικο δασος στα νησια μπορα-μπορα δεν νομιζω να ασχολουμασταν με στειρωσεις και ποσα σκυλια εχουν μαζευτει εξω απο τον καταυλισμο μας!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΧΑΧΧΑΧΑ εχεις δικιο ποσο ηλιθια ειμαι που ταιζω, εμβολιαζω, στειρωνω ζωα που ειναι στο δρομο, τα πηγαινω στο γιατρο, και σ οσα μπορω βρισκω σπιτια! Ολη μου η ζωη ενα ψεμα...να σαι καλα που μου ανοιξες τα ματια! Αφου δε μπορω να τα μαζεψω ολα σπιτι μου τι ασχολουμαι? φιλοζωη της πλακας ρε!!!! Ντροπη μου.

 

Παντα μιλαμε με βαση τις υπαρχουσες συνθηκες. Κι οι συνθηκες ειναι, οτι πολλοι απο μας ειναι τοσο μαλακες ωστε υπαρχουν ενα καρο ζωα εκει εξω που υποφερουν. Δεν υπαρχει λογος να πλαθουμε σεναρια.

 

Ξαναλεω οτι ειναι πολυ απλο. Τα αδεσποτα υποφερουν. Και γεννανε αδεσποτα που υποφερουν κι αυτα. Αν μπορεις να σταματησεις τις γεννησεις, δε λυνεις το προβλημα, το περιοριζεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths μια ερωτηση

 

ενα στειρωμενο ζωο ειναι δυστυχισμενο η ευτυχισμενο;

 

ειναι ο,τι ηταν ακριβως και πριν την στειρωση.Δεν εχει συναισθηση του γεγονοτος.

Ουτε το γεγονος εχει αντικτυπο σε αυτο , ουτε σωματικως , ουτε ψυχολογικως.

Ε και ?

Αναιρει αυτο το γεγονος οτι η στειρωση προεκυψε σαν αναγκη , απο εμας ?

 

Δεν ειπα οτι δεν ειναι "καλη" η στειρωση.Προφανως με τα δεδομενα τα δικα μας ειναι καλη.

Αλλα αν απο θαυμα ο σκυλος μου μπορουσε να μου μιλησει και να του μιλησω και να καταλαβαινουμε ο ενας τον αλλον (αποκτησει νοηση τελοσπαντων) , δεν νομιζω οτι θα μουν και πολυ περηφανος να του πω τι σκατα του εκανα.

 

Τοσο απλα.γιατι οπως και να του το δικαιολογησω..ολα απο μας τους ανθρωπους πηγαζουν....και το πως θελουμε το κατοικιδιο μας να ζει στον χωρο μας και στην πολη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα αν απο θαυμα ο σκυλος μου μπορουσε να μου μιλησει και να του μιλησω και να καταλαβαινουμε ο ενας τον αλλον (αποκτηση νοηση τελοσπαντων)

 

...θα φορούσε καπότα και θα έστελνε ανθοδέσμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αστο λουσιφερ..εσυ εχεις μεινει ακομα στο οτι τα γατια σου τρωνε μονο κονσερβες και θα απεφευγαν επιδεικτικα εναν καδο σκουπιδιων...και νομιζεις οτι καταλαβαινουν την διαφορα και σε ευγνωμονουνε :)

 

Σκεψου τι χαρα θα κανανε αν μαθαινανε τι τους εκοψες !! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και στειρωσα την δικια μου αλλαξα γνωμη εδω και παρα πολυ καιρο..

το εκανα για καλο δικο της.. ετσι λεμε ολοι..για να μην παθει τπτ καρκινο της μητρας κλπ..την φυση ομως την ρωτησαμε?οχι..

πως εμεις επιλεξαμε να τα στειρωσαμε..αυτα τα ρωτησαμε? οχι..

παιρνουμε στα χερια μας την ζωη των αλλων και αυτο δεν ειναι σωστο..αυτα απο εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...