Προς το περιεχόμενο

Νομιμότητα/Ασφάλεια πηγών CD keys για Steam και όχι μόνο [CD key stores]


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Εγώ είμαι ικανοποιημένος από την απάντηση. Δεν περίμενα κάτι πιο πληροφοριακό (πχ να απαριθμήσουν κάθε retail κατάστημα που είναι authorised ανά publisher). Από εκεί και πέρα λένε το ευνόητο για τους unauthorised και τους individual μεταπωλητές που είπαμε και στο άλλο thread. Δεν θα έχει κάποιος support, και ενδέχεται να έχει και συνέπειες στο παιχνίδι του λογαριασμού του. Και δεν είναι και δύσκολο να καταλάβει κανείς ποιά είναι τα unauthorised μαγαζιά (εκτός και ηθελημένα κάνει τον κινέζο).

 

Επίσης λένε ξεκάθαρα ότι το να κάνεις bypass τους regional περιορισμούς (όπως φημολογείται ότι κάνουν πολλά από αυτά τα online key stores και για αυτό έχουν πολύ χαμηλές τιμές) θεωρείται από το steam παραβατική πράξη και θα έχει συνέπειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άρα εν ολίγης σου λέει αυτό που λέγαμε εξ αρχής:

 

Ότι η αγορά CD-Keys περιλαμβάνει ρίσκα τόσο για το παιχνίδι το ίδιο, όσο και για τον λογαριασμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως στην ουσία αν το κλειδί δεν το βάλεις με την πατέντα για τους γεωγραφικούς περιορισμούς δεν κινδυνεύει το account. Αν απλώς αγοράσεις το κλειδί δεν πιστεύω πως τίθεται καθώς είναι σαν να παίρνεις μεταχειρισμένο που δεν έχει χρησιμοποιήσει το κλειδί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως στην ουσία αν το κλειδί δεν το βάλεις με την πατέντα για τους γεωγραφικούς περιορισμούς δεν κινδυνεύει το account. Αν απλώς αγοράσεις το κλειδί δεν πιστεύω πως τίθεται καθώς είναι σαν να παίρνεις μεταχειρισμένο που δεν έχει χρησιμοποιήσει το κλειδί.

 

Τα κλειδιά,από τα (2 site που είχα δώσει,αλλά δεν υπάρχουν εδώ στο thread ),είναι καινούργια.Αυτοί γράφουν,ότι στα στέλνουν και σκαναρισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα εν ολίγης σου λέει αυτό που λέγαμε εξ αρχής:

 

Ότι η αγορά CD-Keys περιλαμβάνει ρίσκα τόσο για το παιχνίδι το ίδιο, όσο και για τον λογαριασμό σου.

 

θα διαφωνήσω, νομίζω οτι αυτο που προκύπτει είναι :

 

Ότι η αγορά CD-Keys περιλαμβάνει ρίσκο για το παιχνίδι, αλλά όχι και για τον λογαριασμό σου.

 

αν διαβάσετε πάλι την απάντηση κάνει λόγο για revoke του παιχνιδιού αλλά πουθενά για suspension του account.

 

Επίσης σου λένε οτι το να κάνεις bypass territory restriction είναι παράβαση (is a violation) και δύναται να επιφέρει ποινή

can result in punitive action), αλλά δεν σχολιάζουν την περίπτωση του να πας διακοπές π.χ. στην ρωσία να αγοράσεις/ενεργοποιήσεις ένα φτηνό key εκεί, και μετά να επιστρέψεις σε άλλη χώρα για να το χρησιμοποιήσεις (όπως δηλαδή θα μπορούσες να αγοράσεις ηλεκτρονικά απο Σιγκαπούρη, και να τα φέρεις νόμιμα στην Ελλάδα για προσωπική χρήση).

 

Νομίζω γι αυτό δεν σου αναφέρουν και συγκεκριμένη ποινή (π.χ. suspension λογαριασμού), στην ουσία δεν είναι κάτι που μπορούν εύκολα τουλάχισον να επιβεβαιώσουν και νομίζω οτι αν τους πας στο δικαστήριο για κάτι τέτοιο και χάσουν θα δημιουργηθεί δεδικασμένο,

πράγμα που δεν τους συμφέρει καθόλου - οπότε προτιμούν να σου πούνε "εμείς λέμε οτι το bypass είναι παράνομο, εσύ ρώτα δικηγόρο"

 

Νομίζω ο υπάλληλος έπρεπε να το στείλει στο νομικό τμήμα και να μην παρει την ευθύνη να απαντήσει ο ίδιος μιας και εγώ θα μπορούσε να είμαι δικηγόρος εταιρίας που εμπορεύεται κλειδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την εντυπωση οτι το bypass territory restriction στην συγκεκριμενη περιπτωση ισχυει αν ενεργοποιησεις κλειδι

που ανηκει στην ασια σε ευρωπαικο λογαριασμο. δεν εχω γνωρισει ατομα που να εχουν ενεργοποιησει κλειδια ρωσιας σε ευρωπαικο

λογαριασμο και να φανε ban

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα καταλήγουμε εκεί που είμασταν στην αρχή, εφόσον η απάντηση του Steam τυγχάνει διαφορετικής ερμηνείας, αναλόγως με το σκεπτικό του καθενός μας.

 

Διότι για εμένα, η απάντηση του Steam αποτελεί επιβεβαίωση ότι η αγορά κλειδιών αποτελεί "Γκρίζα" αγορά, κάτι το οποίο και φέρνει ρίσκα.

 

Προσωπικά δεν έχω όρεξη να ρισκάρω να χάσω 100+ ώρες παιχνιδιού, επειδή ήθελα να γλιτώσω 10 ευρώ και τελικά το Steam διέγραψε το παιχνίδι, αλλά ούτε και να έχω το άγχος διαγραφής του λογαριασμού μου, στον οποίο έχω στάξει άπειρα ευρώ, επειδή ίσως κάποιο κλειδί που χρειάστηκε κάποιο bypass δημιουργήσει πρόβλημα με το Steam.

 

Και στην τελική δεν είμαι κάν σίγουρος ότι τα λεφτά που δίνω πάνε στην εταιρία που θέλω να υποστηρίξω.

 

Too much trouble κατ'εμέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Όταν γράφει αυτό

Warning: The key cannot be activated via Steam and Games For Windows Live marketplace..

πώς κάνουμε activate ;;Πχ το f1 2011..Αφού τρέχει με game for windows(live) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εννοεί πως πρέπει να κατεβάσεις το παιχνίδι από άλλη πηγή (torrent κα), να κάνεις εγκατάσταση και να βάλεις το κλειδί όταν ζητηθεί. Ενώ αντίθετα αν το παιχνίδι είναι για steam ή origin με το κλειδί μπορείς να το κατεβάσεις κιόλας χρησιμοποιώντας την αντίστοιχη υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εννοεί πως πρέπει να κατεβάσεις το παιχνίδι από άλλη πηγή (torrent κα), να κάνεις εγκατάσταση και να βάλεις το κλειδί όταν ζητηθεί. Ενώ αντίθετα αν το παιχνίδι είναι για steam ή origin με το κλειδί μπορείς να το κατεβάσεις κιόλας χρησιμοποιώντας την αντίστοιχη υπηρεσία.

 

http://www.gamekeystore.net/newstore/gfwl-games/f1-2011-retail-cdkey

Μάλιστα..Ευχαριστώ πολύ^_^ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο μέρος για την ερωτησή μου, αλλά γνωρίζει κανείς στα σίγουρα αν το Steam μπορεί να αναγνωρίσει σπασμένα παιχνίδια εγκατεστημένα στον υπολογιστή και να σε banάρει γι αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Aπλα για να δουμε το ποσοστο που αγοραζει απο μαγαζια με cd keys κλπ...

 

http://www.gameover.gr/pc/news/%CE%9F%CE%B9-%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-Witcher-2.17728.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδή δεν κατάλαβα από το link, ποιό θεωρείς ότι είναι το ποσοστό που αγοράζει από μαγαζιά με cd-keys (υποθέτωντας ότι δεν εννοείς τα authorised μαγαζιά, αλλά αυτά στα οποία αναφέρεται το παρόν thread);

Το 10.000 (εκ των digital copies) πάντως αναφέρεται σε άλλες υπηρεσίες επίσημης ψηφιακής διανομής του παιχνιδιού (το Witcher 2 πωλείται και από το Direct2Drive, το GamersGate, το Impulse, την υπηρεσία ψηφιακής διανομης του Amazon, το και ενδεχομένως και άλλες πλατφόρμες που δεν γνωρίζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ποσοστά που αναφέρθηκαν είναι σίγουρο ότι δεν περιλαμβάνονται τα μαγαζιά με "κλειδιά", παρα μόνο τα επίσημα sites και πλατφόρμες διανομής ψηφιακού περιεχομένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...