Προς το περιεχόμενο

Νομιμότητα/Ασφάλεια πηγών CD keys για Steam και όχι μόνο [CD key stores]


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω την εντύπωση ότι αυτό απαγορεύεται και σε κάνει ban η Steam.

 

Μπορείς να κάνεις με VPN ενεργοποίηση ενός κλειδιού που είναι από Ρωσία/Αμερική πχ αλλά όχι να το αγοράσεις έτσι από τη Steam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το κανουν. Αν δηλαδη παω διακοπες απαγορευεται να αγορασω παιχνιδι? Και παλι, μπορει να κανει καποιος ενα account και να στελνει gifts στο κανονικο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το κανουν. Αν δηλαδη παω διακοπες απαγορευεται να αγορασω παιχνιδι? Και παλι, μπορει να κανει καποιος ενα account και να στελνει gifts στο κανονικο του.

 

Ε μα ναι. Αγγλία όσο ήμουν κ είχα αγοράσει,μια χαρά ήμουν απο αγορές μέσα απο το steam.

 

----

 

Προβλήματα απο intkeys,πάντως δεν έχει κανένας φίλος μου που έχουν αγοράσει κάμποσες φορές για steam games.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι..Σα και το fifa που είναι μόνο origin..

Μια χαρά το αγόρασα από το intkeys το βράδυ και μου ήρθε το πρωί το serial..

Όποιος ενδιαφέρεται να πάρει από εκεί,ας μου πει να τον κάνω suggest !!(έχει discounts :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Μετά και απο τις τελευταίες εξελίξεις υπάρχει απόφαση δικαστηρίου που σου λέει οτι κανείς δεν μπορεί να σε εμποδίσει απο το να μεταπωλήσεις άδεια χρήσης που έχεις αγοράσει.

 

http://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2012-07/cp120094en.pdf

 

Απο την απόφαση :

 

Court of Justice of the European Union

 

Therefore, even if the licence agreement prohibits a further transfer,

the rightholder can no longer oppose the resale of that copy.

 

Παράνομοι λοιπόν στην ευρωπαϊκή ένωση όσοι δεν αναγνωρίζουν το δικαίωμά σου να μεταπωλείς κάτι που σου ανοίκει,

νόμιμα λοιπόν τα sites μεταπώλησης αδειών χρήσης, και νόμιμος και ο ιδιώτης που μεταπωλεί software.

 

Επίσης είναι ξεκάθαρο οτι οι ανοησίες που γράφει ο καθένας στο license agreement δεν έχουν καμία σημασία και δεν μπορούν να καταστρατηγούν τα νομικά σου δικαιώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί, μετά από τις τελευταίες εξελίξεις, το όλο ζήτημα κάνει στροφή 180 μοιρών.

 

Όντως, τα CD Keys τώρα είναι ξεκάθαρο ότι δεν είναι παράνομα.

 

Με τα διάφορα regions όμως σίγουρα παραμένει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε κάθε περίπτωση (και ειδικά στην περίπτωση key stores που φυτρώνουν σαν μανιτάρια -και μπορούν να εξαφανιστούν το ίδιο γρήγορα- ή αγορών από άτομα που δεν γνωρίζετε), παραμένει το "buy at your own risk".

 

Η νομοθεσία επικυρώνει ένα δικαίωμα του αγοραστή. Δεν κάνει τα μαγαζιά αυτά περισσότερο αξιόπιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρίες συνωμοσίας..

 

Ποιες θεωρίες συνωμοσίας ρε συ? Τώρα βγήκες στον κόσμο και δε ξέρεις τι γίνεται; Λες και είναι κανά μυστικό αυτό. Το ότι δε μας πειράζει από το που βρίσκουμε τα keys είναι άλλο θέμα αλλά μην κρυβόμαστε και πίσω από το δάχτυλό μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση (και ειδικά στην περίπτωση key stores που φυτρώνουν σαν μανιτάρια -και μπορούν να εξαφανιστούν το ίδιο γρήγορα- ή αγορών από άτομα που δεν γνωρίζετε), παραμένει το "buy at your own risk".

 

Η νομοθεσία επικυρώνει ένα δικαίωμα του αγοραστή. Δεν κάνει τα μαγαζιά αυτά περισσότερο αξιόπιστα.

 

Aπόλυτα σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ουσιαστικό είναι οτι η άδεια χρήσης είναι νόμιμα εμπορεύσιμο προϊόν στο οποίο ο παραγωγός/seller/distributor δεν έχει κανένα λόγο αφού σου το πουλήσει.

 

Το δεύτερο επίσης σημαντικό είναι οτι οι βλακείες που γράφουν οι εταιρίες στα license agreement δεν αποτελούν νομική δέσμευση για τον αποδέκτη.

 

Όλα κρίνονται όταν μια υπόθεση φτάσει στο δικαστήριο, και η αυθαιρεσία κυρίως υφίσταται επειδή ελάχιστοι διαλέγουν την νομική οδό.

 

Οσον αφορά τα region δεν ξέρω πως αυτά κατοχυρώνονται απο το όποιο διεθνές εμπορικό δίκαιο ή εάν απλά είναι εφεύρεση των εταιριών για να προστατεύσουν τα κέρδη τους. Ούτε ξέρω εάν η χρήση vpn για activation αντιβαίνει κάποια νομοθεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...