Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο τύπος έγραψε ότι δεν σταμάταγε το defrag, έπαιζε για πάνω από 1 βδομάδα...

 

γίνεται και με HDDs, δεν είναι θέμα SSD πάντως...

υπαρχει περιπτωση επειδη εχω ψιλοπαλιο συστημα να μην σηκωνει τα win 8 64bit...(ssd http://www.getitnow.gr/prod/ypologistes/anabathmisi/esoterikoi-skliroi-diskoi/exceleram-mangusta-mlc-120gb/prod860289pp/cpu q8300,mobo p5p43td pro,psu chieftec 650,4 gb corsair ddr3 ram,gtx 460)???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η αλήθεια είναι πάντως ότι κι εμένα έχουν φάει κάτι ανεξήγητα κολλήματα! Κολλήματα που, το μόνο που δείχνει να δουλεύει, είναι το mouse pointer! Όλα τ' άλλα, παντελώς αδρανή κι ακίνητα! Μονόδρομος; Το hardware reset!

Ευτυχώς, δεν είναι και πολλές οι φορές αλλά όχι και αμελητέα λίγες. Πρέπει να 'ναι περί τις 4 - 5 φορές σε διάρκεια περίπου 2 μηνών.

Μιλάμε για καθαρή εγκατάσταση (64bit), full updated, σε αρκετά καλό μηχάνημα, με i7, SSD, 3GB RAM, χωρίς ιδιαίτερα απαιτητικές εγκαταστάσεις και, σίγουρα, χωρίς να τρέχει εκείνη την ώρα και τίποτα σπουδαίο.

Βέβαια, κάθε φορά, έτρεχαν η τελευταία (ανά περίοδο) έκδοση Firefox με κάποιες καρτέλες ανοιχτές (και με facebook) καθώς και το Windows Live Mail.

 

Ξέρω πως, οι λόγοι, θα μπορούσαν να είναι από πολλοί έως και πάρα πολλοί και, μάλιστα, άσχετοι με τα ίδια τα Windows 8 Pro αυτά καθ' αυτά. Ωστόσο, δε παύει να είναι μια συμπεριφορά που, όσο να 'ναι, "προβληματίζει" κάπως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

υπαρχει περιπτωση επειδη εχω ψιλοπαλιο συστημα να μην σηκωνει τα win 8 64bit...(ssd http://www.getitnow.gr/prod/ypologistes/anabathmisi/esoterikoi-skliroi-diskoi/exceleram-mangusta-mlc-120gb/prod860289pp/cpu q8300,mobo p5p43td pro,psu chieftec 650,4 gb corsair ddr3 ram,gtx 460)???

όχι βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

checkαρε αν τελικά έχει δίκιο ο τύπος στο link που postαρα, μπας και έτρεχε το auto/scheduled defrag...

κ παλι τα ιδια :mad: εκανα ολα τα tips για ssd δισκους,δοκιμασα κ τα 32bit αλλα κ παλι κολλαει σαν τρελο..

βασικα απενεργοποιησα το defrag απο ιδιοτητες του δισκου γιατι στα services.msc δεν υπαρχει το defrag..δεν ξερω γιατι..

η θα ξαναγυρισω στα 7αρια η θα δοκιμασω τα 8 σε εναν hdd 500gb δεν ξερω τι αλλο να κανω :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ παλι τα ιδια :mad: εκανα ολα τα tips για ssd δισκους,δοκιμασα κ τα 32bit αλλα κ παλι κολλαει σαν τρελο..

βασικα απενεργοποιησα το defrag απο ιδιοτητες του δισκου γιατι στα services.msc δεν υπαρχει το defrag..δεν ξερω γιατι..

η θα ξαναγυρισω στα 7αρια η θα δοκιμασω τα 8 σε εναν hdd 500gb δεν ξερω τι αλλο να κανω :mad:

 

Φιλε κι εγω σηκωνω πραγματικα τα χερια ψηλα...Ειδα οτι ειχα τους AHCI drivers της Microsoft και εβαλα της AMD που ταιριαζουν στην motherboard μου...προς το παρον παει καλα, θα δειξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αρκετά results στο google για "windows 8 100% disk usage", αλλά καμία λύση μέχρι στιγμής, κοίταζα χθες κάμποση ώρα αλλά δεν πήρε κάτι το μάτι μου...

 

drivers chipset και RST (αν είσαι με Intel) έχεις περάσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σήμερα έκανα αγορά online τα windows 8 και ήθελα να τα περάσω πάνω απο τα 7 professional, Κάνει την εγκατάσταση πάει 100 % λέει ότι θα γίνει επανεκκίνηση κάνει και μουβγάζει 3 επιλογές : WINDOWS 7 - WINDOWS 8 - και για προχωρημένους. Πατάω και τις 2 (εκτός απο WINDOWS 7) αλλα όποια και να πατήσω κάνει reboot και με βγάζει πάλι στην ίδια οθόνη. Και όποτε πατήσω WINDOWS 7 με βάζει κανονικά και μου λέει στην εκκίνηση ότι δεν εγκαταστάθηκαν σωστά τα 8 και θα γίνει επαναφορά στα 7. Και γυρίζει το pc όπως ήταν χωρίς καμία άλλαγη.

 

Καμιά ιδέα ??

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

drivers chipset και RST (αν είσαι με Intel) έχεις περάσει?

βασικα οχι...μπορεις να πεις  πως γιατι δεν το κατεχω.. :unsure:

μπηκα στο ιintel driver update ultility αλλα λεει this device is unknown or unsupported...

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα σχετικά με το boot των Win8. Επειδή μαντεύω ότι οι ερωτήσεις μου θα έχουν απαντηθεί ήδη, μπορεί κάποιος να μου προτείνει έναν αποδοτικό τρόπο για να βρω τις απαντήσεις;
1. Γιατί τα windows 8 πρώτα bootάρουν και μετά σε βάζουν να επιλέξεις λειτουργικό σύστημα; Υπάρχει τρόπος αποφυγής του;

2. Κάπου άκουσα πως τα καινούρια laptop που έρχονται με windows 8 έχουνε προστασία μέσω UEFI στο BIOS και δεν σε αφήνουν να εγκαταστήσεις κανένα άλλο λειτουργικό. Πως μπορεί κανείς να ξεχωρίσει τα προϊόντα αυτά πριν τα αγοράσει και την πατήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...