Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βάλε ξανα τα 7 ή μονα τους ή σε dualboot να δεις αν θα εχει διαφορα μεταξύ των os!

Ισως παίζει θεμα μη ύπαρξης ετοιμων drivers για τα 8!

Επίσης έχε υποψην οτι χρειάζεται τουλαχιστων μερικές μερες για να βρει ολες τις αναβαθμησεις του λογισμικου και τους drivers για να δουλέψει οπως πρέπει!

 

Το αυτό. 

 

Την πρώτη μέρα, μέχρι να κάνω όλες τις ενημερώσεις, πήγαινε σαν τη χελώνα. Από εκεί και μετά όλα.. από καλά έως και καλύτερα σε σχέση με τα 7αρια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τελικα μπορει να ηταν και τα update ! τωρα που τα εχω κανει ολα το βλεπω οτι πηγαινει πολυ πολυ καλυτερα. τι καλυτερα δηλαδη, καμια σχεση. μου κανει εντυπωση παντως οτι ηταν αυτο. δεν θα το περιμενα ποτε. και πριν ποσταρω εδω και στα 2 λειτουργικα που περασα (PRO, ENTER) εκανα ολα τα πρωτα βασικα update's, καμια 45αρια ειναι εαν θυμαμαι καλα. ετσι για να εχω πιο ολοκληρωμενη εικονα. παραλα αυτα και απο οτι φαινεται στα υπολοιπα 10 update ηταν η επιλυση του προβληματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλήματα με Sata dvd rw drive:

 

Αντιμετωπίζω εδώ και καιρό αρκετά προβλήματα στα windows 8 με ένα sata dvd drive. Το πρώτο που εμφανίστηκε από την πρώτη μέρα χρήσης των 8 είναι ότι είναι σχεδόν αδύνατο να ανοίξει η πόρτα το dvd από το κουμπί εξαγωγής. Σε linux από την άλλη ποτέ δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, ανοίγει κανονικά. Άρα δε φταίει η συσκευή. Επίσης 9 στις 10 περιπτώσεις δεν ανοίγει ούτε και μέσω της επιλογής "Εξαγωγή" από τον explorer. Συνήθως δε βγαίνει κάποιο μήνυμα ότι παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την εξαγωγή του dvd, διαφορετικά απλά δείχνει ότι πάει ν' ανοίξει αλλά δεν ανοίγει.

Δεύτερον, πολλά dvd δεν τα διαβάζει καθόλου, ούτε καν τ' αναγνωρίζει, ενώ όλα διαβάζονται σε linux ή σε άλλο υπολογιστή που δεν έχει windows 8(αυτό συμβαίνει και στο άλλο dvd drive του υπολογιστή).

Το τρίτο, που προέκυψε πρόσφατα, μιας και τα άλλα λύνονται ας πούμε, μεσω της υποδοχής που έχει η συσκευή για χειροκίνητη εξαγωγή, είναι πιο σοβαρό. Ξεκινώντας μια εγγραφή ενός dvd, ενώ δεν εμφανίζεται κάποιο σφάλμα και ξεκινάει η εγγραφή κανονικά εμφανίζοντας την μπάρα προόδου, μετά από λίγο εξαφανίζεται το πλαίσιο με τη μπάρα αυτή χωρίς σφάλμα και πλέον είναι αδύνατο να ανοιχθεί το πορτάκι της συσκευής με κανένα τρόπο. Μόνο μετά από επανεκκίνηση ανοίγει, το dvd εννοείται πως καταστρέφεται και είναι αρκετά ζεστό.

 

Εχει παρατηρήσει κανείς παρόμοια συμπεριφορά? Υπάρχει καμιά λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε ένα φορητό toshiba και έχω λογαριασμό διαχειριστή, όμως πως μπορώ να τον διαγραψω τελείως και πως μπορώ να μπαίνω στην αρχική οθόνη χωρίς κωδικό? Θέλω με αλλά λόγια ο φορητός να είναι με ένα απλό χρήστη admin χωρίς κωδικό και να δημιουργεί νέους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμασα αλλά τίποτα, τα win8 είναι πολύ ταλαιπωρία! Πάλι ζητάει κωδικό όταν τον εκκινώ με βάση το email. Ακόμα και ανάγκη κάνω sign out ζητάει, ακόμα και αν έχω βγει από το live.com. Οπότε επειδή ήμουν αρχικός χρήστης υποθέτω ότι κάτι άλλο θέλει. Εκτός αν πω pc settings και το επαναφέρουν όπως ήταν εξ αρχής πριν το δώσω σε φίλο! Ακούω γνώμες γιατί θέλω να μπαίνω στα 8 χωρίς να ζητά τίποτα και μετά να φτιαχνεις χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απότι καταλαβαίνω θα σε βολέψει μια χαρά να αλλάξεις τον microsoft λογαριασμό σου σε local.Και απλά μην δηλώσεις password στο local λογαριασμό.

 

Στην start screen πήγαινε δεξιά γωνία και επέλεξε pc settings και μετά πήγαινε εδώ http://www.eightforums.com/attachments/tutorials/4320d1331586500-local-account-switch-windows-8-local-1.jpg

Μετά σε καθοδηγεί,δεν είναι δύσκολο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολύ και θα το δοκιμάσω, μετά βέβαια σημαίνει ότι ο κωδικός δεν θα ισχύει έτσι? θα μπορω ν κάνω νέους με δικ. Διαχειριστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο και τουτο.

....και μολις βαλω το free Avast κολαει.

στο restart πριν ανεβει το λειτουργικο φαινεται κανονικα ο κορσορας αλλα μεχρι εκει !!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω έναν υπολογιστή με Intel Core 2 Duo,με 3GB RAM,200GB HDD και την onboard Intel GMA 3100.Τώρα τρέχω Windows 7 Ultimate απροβλημάτιστα και λέω να δοκιμάσω τα Windows 8 αλλά είδα ότι θέλει 512MB κάρτα γραφικών και η δικιά μου είναι 256MB.Λέτε να υπάρχει πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω έναν υπολογιστή με Intel Core 2 Duo,με 3GB RAM,200GB HDD και την onboard Intel GMA 3100.Τώρα τρέχω Windows 7 Ultimate απροβλημάτιστα και λέω να δοκιμάσω τα Windows 8 αλλά είδα ότι θέλει 512MB κάρτα γραφικών και η δικιά μου είναι 256MB.Λέτε να υπάρχει πρόβλημα;

Στο hp pavilion που εχω εχει 128mb και drivers των win7 και τρεχει μια χαρα.Μη το φοβάσαι,δε θα εχεις κανενα πρόβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμερα σε όλα τα παιδιά έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας  λοιπόν έχω ένα laptop turbo x με intel core i5-2450m 2.50ghz 4gb ram και κάρτα γραφικών nvidia ge force gt520m και windows 7 homme prenium . Το πρόβλημα τώρα μου έδωσαν το dvd των windows 8 pro και πάω να κάνω την αναβάθμιση όταν ζητάει συριακό κωδικό τον πληκτρολογώ το παίρνει κανονικά,συνεχίζει η εγκατάσταση κανονικά  μόλις ολοκληρονεται κάνει το πρώτο restart ανοίγει σαν windows 8 λέει προετοιμασία φορτώνει και κάνει ξανά restart, τέλος ανοίγει και παλι γράφει προετοιμασία συσκευών 10% 20% 30% εκει μαυρίζει η οθονη φορτώνει για ώρες  κάνει restart διχνει την ταμπέλα  windows 8 περιμένετε  το αρχικό δλδ και μετα πάλι μαύρη οθόνη και παγώνει εκει. κάποια λύση? ελπιζω να μην σας κουρασα


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρειαζομαι τη βοηθεια σας σχετικα με αγνωστο driver που εμφανιζει στη διαχειρηση συσκευων, ειχα ποιο παλια παρομοιο προβλημα οταν χρησιμοποιουσα τα 7, στα vista δεν ειχε εμφανισει παρομοιο προβλημα

δεν εχω βρει καμμια λυση μεχρι τωρα,

το laptop ειναι μαρκας multirama και η original ονομασια του ειναι sager

 

xprgjk.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...