Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ektor7 ευχαριστώ για το λινκ αλλά το έχω διαβάσει αυτό. Αυτό που θα ήθελα να μάθω εγώ(μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά πριν) είναι ποια είναι η διαφορά του reset με του καθαρού format...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ektor7 ευχαριστώ για το λινκ αλλά το έχω διαβάσει αυτό. Αυτό που θα ήθελα να μάθω εγώ(μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά πριν) είναι ποια είναι η διαφορά του reset με του καθαρού format...

Αν εσυ αγόρασες το λαπτοπ με windows8 οταν κανεις reset θα στο επαναφέρει στη κατασταση του πρωτου boot,με ολα τα αρχικα προγράμματα που σου ειχε μεσα η εταιρεια του λαπτοπ.

Αν εγω που εχω περασει τα καθαρα windows8 απο το dvd(δλδ clean install/format),θα μου το επαναφέρει στο πρωτο boot στα καθαρα windows8 που περασα απο το dvd!

Αν τωρα αναβαθμισεις σε windows 8.1,πραγματικα δε ξέρω τι θα γινει,αν θα στο επιστρεψει στα windows 8 οπως ηταν οταν ηρθε το λαπτοπ ή θα στο επαναφερει οπως ηταν στο πρωτο boot αλλα με windows 8.1?

Δλδ το reset εξαρτάται απο τον τροπο που ειναι περασμενο το λογισμικο και τη κατασταση του πρωτου boot!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...εγώ είχα κάνει upgrade από τα 7αρια άρα με βλέπω για κανονικό φορμάτ για την ώρα...ευχαριστώ για την βοήθεια...

Δοκίμασε πρωτα με το reset,γιατι μπορει να συο κανει κανονικο φορματ,ασχετα αν εχεις κανει upgrade!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω χοντρό πρόβλημα.

ΓΙΑ διάφορους λόγους (ιους) πήγα να κάνω φορμάτ σε sony Vaio 3 μηνών με UEFI.Το λαπτοπ δεν εχει cd με τα windows.Εχει προεγκατεστημένα τα 8 σε 64bt...Κατεβασα μια version που εχει πακετο όλες τις εκδοσεiς windows σε 64 kai 32 bt.Ανακαλύπτω ότι δεν μπορεί να τα μπουταρει από το UEFI καθως δεν υπάρχει το boot για UEFI.Το κανω switch σε legacy mode με χαρα βλεπω ότι διαβαζει το cd όταν φτανει όμως στο format του δισκου και εγκαταστησει των windows βλεπω  6 partition,σας τονιζω ότι δεν ηξερα τι είναι UEFI, και ότι δεν μπορω να εγκαταστήσω τα windows γιατι τα partitions είναι GPT...και εκει συνεχισα τη βλακεια μου και διαγραψα όλα τα partition (αν και στη πραγματικότητα απλά παρέμειναν σαν μη εκχωρισμένος χωρος)..

 

Αυτη τη στιγμή έχω φάει 5 ωρες ψαχνοντας το web προσπαθώντας χίλια δυο αλλα΄τπτ.

 

Βρήκα κάτι ενδιαφέρον που έχει λογική εδώ..http://www.hodgin.ca/2012/10/02/creating-a-uefibios-windows-7-usb-and-installing-to-gpt-partitions/

 

αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να μπω στα windows gt φορμαρισα το δισκο...και δεν μπορώ να βρω το  EFI boot manager firmware file  

σε UEFI περιβάλλον των 64 μήπως μπορεί καποιος να μου το στείλει από το δικό του (γτ λεει ότι απλά θέλει να το πάρεις από ενα περιβάλλον που έχει αυτα τα χαρακτηριστικά...

Αλλές δοκιμασμένες λυσεις ευπροσδεκτες...αν και εχω ψαξει τα περισσοτερα.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τα Windows 8 (Genuine) που ήταν εγκατεστημένα όταν πήρα το Asus Rog G75 στα χέρια μου.

Θέλω να κάνω install καποιο driver που δεν είναι digitally signed. Έψαξα και βρήκα την διαδικασία Settings -> Change PC Settings -> General -> Advanced Startup το οποίο θα με οδηγούσε σε αυτή την οθόνη για να επιλέξω το "Troubleshoot"

 


5187.1.png

 

 

Αντί λοιπόν αυτής της οθόνης με βγάζει σε αυτήν:


21142d1367358819-no-troubleshooting-opti

 

 

Sorry για την ποιότητα και το μέγεθος,είναι από random google search.

Πως μπορώ να ενεργοποιήσω να φαίνεται το Troubleshoot; Όχι τίποτα,είναι γελοίο να μην μπορώ να εγκαταστήσω unsigned drivers και μου καθυστερεί την δουλειά μου :mad:

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τα Windows 8 (Genuine) που ήταν εγκατεστημένα όταν πήρα το Asus Rog G75 στα χέρια μου.Θέλω να κάνω install καποιο driver που δεν είναι digitally signed. Έψαξα και βρήκα την διαδικασία Settings -> Change PC Settings -> General -> Advanced Startup το οποίο θα με οδηγούσε σε αυτή την οθόνη για να επιλέξω το "Troubleshoot"

5187.1.png

Αντί λοιπόν αυτής της οθόνης με βγάζει σε αυτήν:

21142d1367358819-no-troubleshooting-opti

Sorry για την ποιότητα και το μέγεθος,είναι από random google search.Πως μπορώ να ενεργοποιήσω να φαίνεται το Troubleshoot; Όχι τίποτα,είναι γελοίο να μην μπορώ να εγκαταστήσω unsigned drivers και μου καθυστερεί την δουλειά μου :mad:Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Στα windows 7 πως το εκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα windows 7 πως το εκανες?

Στα Windows 7 μπορούσες να κάνεις εγκατάσταση unsigned drivers. Σε έβγαζε ένα μήνυμα ότι δεν υπάρχει ψηφιακή υπογραφή και πατούσες "Continue anyway" ξέροντας και καλά τις συνέπειες. Στα Windows 8 ο μόνος τρόπος είναι το Advanced startup που δυστυχώς για εμένα δεν βγάζει το troubleshoot.

 

Κάποια ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...