Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κομπλε..μολις εκανα φορματ και περασα τα 8αρια...ειναι τρομερα...ευχρηστο περιβαλλον....πολυ πιο ελαφρυ και συναμα και πιο γρηγορα...δεν το εχω φορτωσει ακομα αρκετα αλλα θα δειξει...οσον αφορα το περιβαλλον θελει λιγο να το συνηθισεις μεχρι να ξεφυγεις λιγο απο τρην νοοτροπια των 7...αλλα σαν πρωτη αποψη παμε πολυ καλα...προβληματα δεν εχω αντιμετωπισει κατι ακομα.....

Επεξ/σία από noobogadgetakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα 8.1, έχω χρησιμοποιήσει τον MS account μου για λογαριασμό χρήστη. Ωστόσο, κάθε φορά που κάνω μια αναζήτηση στο bing, την κάνει με τα στοιχεία εισόδου μου, οπότε κάθε φορά πατάω αποσύνδεση. Πως μπορώ να το κάνω μόνιμο αυτό; Να μην φαίνομαι συνδεδεμένος με το account μου όταν πραγματοποιώ αναζητήσεις στο bing?


Πρόβλημα!

 

Από την ώρα που έκανα το ποστ και μετά, κάθε φορά που πάω να μπω στην ιστοσελίδα του bing, κολλάει, και κρασάρει η σελίδα. Από τον metro internet explorer, μπαίνει κανονικά.

 

Επίσης, κατά διαστήματα, ακούγεται ο ήχος ειδοποίησης, χωρίς να λαμβάνω καμία ειδοποίηση, με αποτέλεσμα να ψάχνομαι. πχ στα καλά του καθουμένου, χωρίς να κάνω κάτι, ακούω τον ήχο της ειδοποίησης, ψάχνω desktop metro, αλλά δεν έχω πουθενά καμία ειδοποίηση, και αυτό με κάνει να σκέφτομαι μήπως είναι κάποιο error συστήματος. Από που μπορώ να το δω/ψάξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν περασεις τα οριτζιναλ windows 8 σε 2 υπολογιστες, τι γινεται? βγαζει ενα μηνυμα  οτι το κλειδι χρησιμοποιειται σε αλλο υπολογιστη και οτι απαιτειται ενεργοποιηση, παρολαυτα ο υπολογιστης συνεχιζει να δουλευει κανονικα...εγινε και η αναβαθμιση σε 8.1, υπαρχει περιπτωση να σταματησει μετα απο μερικες μερες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

νομίζω ότι είναι 30 μέρες, αλλά δεν είμαι σίγουρος, γιατί κάπου πήρε το μάτι μου ότι το έβγαλαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε windows 8.1 πως γίνεται να λογκάρω χωρίς να μου ζητάει κωδικό;

έχω βάλει και το startisback αν μπορεί να χρησιμέψει κάπου.

 

 

 

την βρήκα τελικά την λύση σε Link.png Site: αυτό το site

Επεξ/σία από lefstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ άλλο ένα προβληματάκι στα 8.1 pro.

 

Για να κάνω uninstall οτιδήποτε από το control panel,

ή να σώσω οποιαδήποτε νέα ρύθμιση στο windows defender

 

πρέπει να απενεργοποιήσω το UAC

το οποίο απενεργοποιώ από το registry έτσι:

 

Location: HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System

Key: EbableLUA

Value data: 0

 

Όταν όμως είναι απενεργοποιημένο, δεν δουλεύει καμία metro εφαρμογή.

 

Το έψαξα εδώ κι εκεί, δεν βρήκα λύση.

 

υγ. δεν δουλεύω metro εφαρμογές και δεν με πειράζει,

αλλά αμαρτία είναι να έχεις τα 8.1 και να χρειάζεται enable UAC και restart για να τις δουλέψεις αν τύχει.

υγ2. μ αρέσουν τα 8.1, τα βρίσκω πιο γρήγορα και δεν θέλω να γυρίσω στα 7άρια παρόλο τα πολλά προβλήματα που συνάντησα.

αυτό για να μην γίνει και αυτό το θρεντ πεδίο μάχης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νάι και εγώ έτσι ήμουν μέχρι που μια ωραία πρωία προέκυψε. Έχει περίπου 3 εβδομάδες.

2 τινά. Ή φταίει κάποιο update ή φταίει το ccleaner που δεν θα το ξαναχρησιμοποιήσω πια άλλη φορά.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι είναι 30 μέρες, αλλά δεν είμαι σίγουρος, γιατί κάπου πήρε το μάτι μου ότι το έβγαλαν...

Έχει αφαιρεθεί αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Πηγα κι εγω απο τα 7 στα 8.1 και θελω να σας ρωτησω κατι που μου εχει σπασει τα νευρα. Εχω παρατηρησει οτι ενω ειμαι administrator, σε καποια πραγματα μου ζηταει permission και πρεπει να παταω Continue καθε φορα. Για παραδειγμα οταν κανω copy paste ενα αρχειο στον C:. Μια αλλη περιπτωση ειναι οταν ασπουμε βγαζω το Website Blocking απο το Malwarebytes, το ξαναβαζει. Μπορει καποιος να μου πει τι παιζει με τα Admin Rights και πως να το διωρθωσω ωστε να μην μου ζηταει permissions για τπτ?

 

Το UAC το εχω βαλει στο Never Notify, και το account μου ειναι το email και οχι Local Account.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο skydrive μεσα απο το metro UI γινεται να το βαζω να κανει synch συγκεκριμενους φακελους αυτοματα? Επισης, οταν ξεκιναει να ανεβαζει κατι, υπαρχει επιλογη να το σταματησω? Χτες ανεβασα ολο το φακελο μουσικης και δεν εβρισκα κουμπι για pause :D ακομα και με κλειστο το skydrive αυτο συνεχιζε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να μου πει τι παιζει με τα Admin Rights και πως να το διωρθωσω ωστε να μην μου ζηταει permissions για τπτ?

 

Το UAC το εχω βαλει στο Never Notify, και το account μου ειναι το email και οχι Local Account.

Ακόμα και με κλειστό το UAC δεν είσαι ''true'' admin.Το πραγματικό administrator account είναι κρυφό και πρέπει να το ενεργοποιήσεις εσύ.Αν πάλι κλείσεις τελείως το UAC μέσα από τη registry δεν θα σου δουλεύουν οι metro εφαρμογές και το start screen.

 

Κάνε αν θες αυτό για να μην χρειάζεται να πατάς συνέχεια δεξί κλικ - run as admin.

 

Πας στο Run/Εκτέλεση και γράφεις ''gpedit.msc'' μετά πας computer configuration - windows settings - security settings - local policies - security options και θα τα βάλεις έτσι.

 

abkz82.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κανω κ εγώ αυτό με το πρόβλημα που αναφέρω λίγο πιο πάνω. Δεν είσαι αρκετά εκτέθημενος έτσι?

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, γιατί υπάρχει περίπτωση να σε προστατέψει από κάτι το UAC ; Εγώ το θεωρώ καρκίνο των windows, μόνο για spam messages και για σπάσιμο νεύρων είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το έχω απενεργοποιήσει από registry γιατί όταν είναι ον δεν μπορώ να κάνω απεγκατάσταση τίποτα..

Δεν δουλεύουν όμως τα μέτρο κτλ.

Οπότε ελπίζω με τη μέθοδο που προτείνεις να είναι ok.

 

Αν κ η αλήθεια είναι θα το ήθελα να δουλεύει κανονικά.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...