Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

ε ναι αφού δεν το έχεις αρχίσει, τρέχεις μέσα από τα windows και κάνεις την δουλειά όπως σου είπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ε ναι αφού δεν το έχεις αρχίσει, τρέχεις μέσα από τα windows και κάνεις την δουλειά όπως σου είπα...

 

Το ξέρω ότι σε έχω κουράσει αλλά όταν τρέξω το setup από το iso που έχω κατεβάσει θα με ρωτήσει αν θέλω να κρατήσω τα αρχεία μου ή όχι; Και έτσι θα μπορέσω να κάνω clean install; Μπερδεύτηκα!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

στο laptop που τα έκανα μέσα από windows επέλεξα να μην κρατήσει τπτ στο νέο installation (σου βγαίνει δλδ μια ερώτηση What to Keep και επιλέγεις nothing), μετά περνάει τα Win8 και τα Windows 7 που είχες είναι στο folder Old Windows το οποίο μπορείς να σβήσεις αν θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον ανησυχεις οτι θα ξεκινησει αμεσως η εγκατασταση. Πρωτα θα δει αν ολα τα προγραμμα θα λειτουργουν στα 8, μετα σε ρωταει αν θες να κρατησεις τα παντα, μονο ρυθμισεις και αρχεια, μονο αρχει. Νομιζω αυτες οι 3 επιλογες ειναι μονο. Παντως αν δεν πατησεις "οκ" η εγκατασταση δεν ξεκιναει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν έχω χώρο για να κάνω backup και με είχε βολέψει πολύ όταν τα windows 7 μου έβαζαν τα αρχεία σε φάκελο windows.old έτσι ώστε είχα και καθαρά windows και μπορούσα να ξαναφέρω τα αρχεία που ήθελα (είτε φωτογραφίες είτε από τον φάκελο appdata) και απλά ήθελα να ρωτήσω την διαδικασία πριν κάνω καμία πατάτα και καταλάθος σβήσω τα αρχεία μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν έχω χώρο για να κάνω backup και με είχε βολέψει πολύ όταν τα windows 7 μου έβαζαν τα αρχεία σε φάκελο windows.old έτσι ώστε είχα και καθαρά windows και μπορούσα να ξαναφέρω τα αρχεία που ήθελα (είτε φωτογραφίες είτε από τον φάκελο appdata) και απλά ήθελα να ρωτήσω την διαδικασία πριν κάνω καμία πατάτα και καταλάθος σβήσω τα αρχεία μου...

Για να μη στα φυλάξει στο windows.old,πρέπει να κανείς την εγκατάσταση μονο,απο dvd/usb,και να βρεις την επιλογή,που είναι μάλιστα καλα κρυμμένη,που θα σου κάνει πρώτα φορμάτ τον δίσκο και μετά θα ξεκινήσει την εγκατάσταση!Αν δε ξέρεις που είναι αυτή η επίλογη,δε πρόκειται να την βρεις κ να την επίλεξεις καταλάθος!

Οπόταν τρέξε απο τα windows και επέλεξε,να μη σου φυλάξει τίποτα!Και είσαι μια χαρά!

 

Αν οι admins συμφωνούν,θα ήταν ωραίο κ ενδιαφέρον να δούμε πόσοι,από την κοινότητα του insomnia:

1.Εχουν αναβαθμίσει από XP σε windows8.

2.Εχουν αναβαθμησει,ταπό vista/7 σε windows 8.

3.Πόσοι σκέφτονται να τα αναβαθμίσουν

4.Και πόσοι δηλώνουν,ότι δε πρόκειται να τα αναβαθμησουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όταν έβαλα τα windows 8, αρκετά συχνά κρασάρει ο υπολογιστής, δείχνει το μήνυμα που έχω στην εικόνα και κάνει επανεκκίνηση Τώρα τελευταία δεν το κάνει τόσο συχνά αλλά εξακολουθεί να το κάνει, και μάλιστα όχι όταν έχω πολλά προγράμματα ανοιχτά ή τίποτα τέτοιο. Τις περισσότερες φορές το κάνει όταν δεν κάνει τίποτα απολύτως και είναι απλά ανοιχτός και δείχνει το desktop με καμία εφαρμογή ανοιχτή. Ξέρει κανείς τι μπορεί αν είναι??

post-227980-0-45016200-1354973710_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δείχνει το μήνυμα που έχω στην εικόνα

Ανεβασε την εικονα καπου

 

Edit: Μπλε οθονη λοιπον

Εαν το μηνυμα που παιρνεις ειναι παντα το ιδιο (driver_irq_not_less_or_equal) πιθανοτατα καποιος driver σου κανει τη ζημια και θα πρεπει να ξεκινησεις απο εκει την αναζητηση. Κανε τον κοπο να διαβασεις το link που σου εδωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όταν έβαλα τα windows 8, αρκετά συχνά κρασάρει ο υπολογιστής, δείχνει το μήνυμα που έχω στην εικόνα και κάνει επανεκκίνηση Τώρα τελευταία δεν το κάνει τόσο συχνά αλλά εξακολουθεί να το κάνει, και μάλιστα όχι όταν έχω πολλά προγράμματα ανοιχτά ή τίποτα τέτοιο. Τις περισσότερες φορές το κάνει όταν δεν κάνει τίποτα απολύτως και είναι απλά ανοιχτός και δείχνει το desktop με καμία εφαρμογή ανοιχτή. Ξέρει κανείς τι μπορεί αν είναι??

 

Αν διαβαζω καλα (ειναι θολη η εικονα), μετα το "driver_irq_not_less_or_equal", ΠΡΕΠΕΙ να γραφει athw8x.sys.

 

Αυτος ειναι ο driver της ασυρματης καρτας δικτυου (atheros στην προκειμενη περιπτωση) και αυτος σου κανει τη ζημια οπως εγραψε και ο Gi0. Οποτε ενα update στον συγκεκριμενο driver θα ηταν καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

coolmatter δεν μπορω να καταλαβω τι ζητας. Αν επιλεξεις να κρατησει αρχεια, θα τα βαλει στο windows old τα προγραμματα, τα υπολοιπα εκει που ηταν (Εγγραφα, διαφοροι φακελοι στην επ εργασιας κτλ).

 

Btw εγω εχω αναβαθμισει απο την release σε pro, και το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι οταν περασει καποια ωρα που θα ειναι ο υπολογιστης ανοιχτος (3-4 λεπτα) δεν ανοιγει καποιες εφαρμογες, ενω αν τις ανοιξω με το που ανοιγει ο υπολογιστης, μου ανοιγουν χωρις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω ενα θεματακι με τα 8. Eκανα εγκατασταση και για καποιο λογο επελεξε email ασφαλειας του λογαριασμου της Microsoft ενα mail που ειχα παλιο ,δεν ξερω για ποιο λογο .Το προβλημα ειναι οτι οταν παω να κανω trust my pc μου στελνει link στο παλιο αυτο email στο οποιο δεν θυμαμαι τον κωδικο να μπω να το δω.Καταφερα τελικα και το αλλαξα και εβαλα ενα που χρησιμοποιω τωρα αλλα λεει οτι αυτη η αλλαγη θα γινει στις 5-01-2013.Eιμαι αναγκασμενος να περιμενω τοσο καιρο για να μπορεσω να κανω trust τον υπολογιστη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις, αν φτιαξω boot system disk μεσα απο τα win8, σε ελληνικη μορφη/εκδοση ομως, και πχ σε 64bit(ξερω οτι η εκδοση πρεπει να ταιριαζει), μπορω να μπουταρω σε περιπτωση προβληματος με αυτο το δισκακι, pc με win8 64bit με αγγλικη εκδοση?

Λογικα πρεπει να γινεται, αφου το μονο που ειναι ειναι ουσιαστικα πακετο εξελληνισμου. Αλλα ομως θελω να ξερω μη βρεθω σε δυσκολη θεση και δεν μπορω να μπουταρω καποιο μηχανακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...