Προς το περιεχόμενο

Μπιλιάρδο


Skia11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 μήνες μετά...

Τι έγινε, ο RoS κάνει πλάκα στον Robertson;

 

Πάντως, θα συμφωνήσω απόλυτα με ένα comment στο snooker.org για τον Selby: πρέπει να είναι ο μόνος απ' τους μεγάλους (αν δεχτούμε ότι είναι ένας από αυτούς), που δεν παίζουν πραγματικά καλό snooker.

Δηλαδή το snooker που έχουν παίξει αν όχι όλοι, σχεδόν όλοι οι μεγάλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ η αλήθεια είναι ότι από τους μεγάλους έχω δει RoS, Higgins, Williams.
Άντε να βάλω και Robertson-Ding.

Hendry δεν έχω προλάβει στα χρόνια της απόλυτης κυριαρχίας του, αλλά ποιος μπορεί να αμφισβητήσει τον άνθρωπο που άλλαξε το snooker;

Ε λοιπόν, το snooker που έχουν παίξει όλοι οι παραπάνω, ο Selby δεν το έχει παίξει.
Στα επίπεδα που έχουν φτάσει, αυτός δεν έχει φτάσει.

Πρόσεξε, αφήνω στην άκρη εμπάθειες κ.λπ. και μιλάω αντικειμενικά.
Μιλάω καθαρά για το επίπεδο του snooker που έχουν παράξει μέχρι τώρα.

 

Θεωρείς ότι αντικειμενικά είναι στο επίπεδο των προαναφερθέντων;

Εγώ νομίζω πως όχι, και ότι αυτό που τον έχει φτάσει εκεί που τον έχει φτάσει, είναι η τρομερή θέλησή του και η «ικανότητα» που έχει να επιστρέφει, που νομίζω δεν υπάρχει άλλος τόσο δυνατός σε αυτό τον τομέα.

 

Για παρόμοιους λόγους δεν ανέφερα τον Steve Davis στους μεγάλους.

Και επειδή δεν τον έχω προλάβει, αλλά και επειδή όταν μεσουρανούσε, το snooker που παιζόταν ήταν χαμηλότερου επιπέδου ούτως ή άλλως.

Τον σέβομαι όμως και σαν παίκτη, και σαν προσωπικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καταλαβαίνω τι λες. Εγώ θα έλεγα ότι είναι στους κορυφαίους, απλά με διαφορετική προσέγγιση στο παιχνίδι. Στα καλά του ας πούμε δύσκολα χάνει από τον οποιοδήποτε! Τέλος πάντων, όντως έκανε πλάκα ο Ρόνι! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ το λες διαφορετική προσέγγιση, εγώ το λέω θέληση και ικανότητα να επιστρέφει και να παίρνει παιχνίδια που άλλοι δε θα μπορούσαν να γυρίσουν.

 

Αυτά όμως δεν έχουν να κάνουν με το επίπεδο μπιλιάρδου που βγάζουν στο τραπέζι.

 

Το ότι απ' ότι λες καταλαβαίνεις τι εννοώ, ενισχύει την άποψή μου. Νομίζω ότι μετά από χρόνια θα είναι πλέον κοινώς αποδεκτό, ότι πώς λέμε για τον Jimmy White ότι είναι ο καλύτερος παίχτης όλων των εποχών που δεν πήρε ποτέ το Παγκόσμιο; Ε, ο Selby θα είναι κάτι σαν το αντίθετο: ο παίχτης που ποτέ δεν έπαιξε τεράστιο snooker, αλλά πήρε πολλούς τίτλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η βασική διαφορά είναι ότι εμένα μου αρέσει να τον βλέπω να παίζει! :)

 

Είχα κοιτάξει και λίγο μήπως μπορώ να φέρω κανένα τραπέζι απ'έξω αλλά μάλλον δύσκολο...

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω ξαναπεί, αν σου αρέσει το παιχνίδι του Selby, λογικά θα σου αρέσει το ιταλικό ποδοόσφαιρο, οι Spurs όταν πήραν το NBA κ.λπ., η σκοπιμότητα δηλαδή.

 

Προσωπικά, επειδή δεν έχω κάποιο άμεσο όφελος (π.χ. οικονομικό) από το να βλέπω κάποιον να παίζει έχοντας στο μυαλό του μόνο το «ο σκοπός αγιάζει τα μέσα», προτιμώ να δω λίγο θέαμα και λίγη ποιότητα.

Προτιμώ να δω πράγματα που λίγοι μπορούν να κάνουν, κι ας μην το σηκώσουν.

 

 

Τραπέζι snooker εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε με RoS δε μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος.

 

Κατά τ' άλλα, άκρως επιθετικοί και οι δύο, το τουρνουά δεν είναι τεράστιας σημασίας, αν είναι και οι δύο σε καλή κατάσταση λογικά θα δούμε καλό snooker.

 

Αν έχει όρεξη ο RoS δε θα δυσκολευτεί πολύ νομίζω.


Σάπιο το πρώτο.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...