Προς το περιεχόμενο

Μπιλιάρδο


Skia11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει λογική έτσι όπως το θέτεις και θα είναι μια τεράστια απώλεια! Αλλά προσωπικά πιστεύω πως δεν θα φύγει πριν σπάσει όποιο ρεκόρ μπορεί...(ή έστω θα προσπαθήσει).

 

Εντωμεταξύ πάλι κατεβάσανε τη θερμοκρασία του τραπεζιού στο ματς του Ding με τον Williams!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ας πούμε τώρα ο Selby είναι εκνευριστικός. Είναι 6-2 μπροστά και προσπαθεί να κάνει snooker με ροζ και μαύρη, λες και είναι στο 12-12.

 

Και θεωρώ ότι το κάνει όχι μόνο μήπως πάρει το frame, αλλά περισσότερο για να αποσυντονίσει τον αντίπαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ας πούμε τώρα ο Selby είναι εκνευριστικός. Είναι 6-2 μπροστά και προσπαθεί να κάνει snooker με ροζ και μαύρη, λες και είναι στο 12-12.

O Selby θα το πάρει! :P

 

Εγώ βλέπω το άλλο ματς, πετάει ο Κινέζος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον selby τον πάω με τα χίλια..Πολύ ευφυής παίχτης και παίζει ολοκληρωμένο snooker.

Στην άμυνα μου θυμίζει steve davis,ενώ επιθετικά είναι στους καλύτερους.

 

Το snooker δεν είναι μόνο ronnie ,ούτε είναι μόνο επίθεση όπως παίζει ο trump.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον selby τον πάω με τα χίλια..Πολύ ευφυής παίχτης και παίζει ολοκληρωμένο snooker.

Στην άμυνα μου θυμίζει steve davis,ενώ επιθετικά είναι στους καλύτερους.

 

Το snooker δεν είναι μόνο ronnie ,ούτε είναι μόνο επίθεση όπως παίζει ο trump.

Και μένα είναι η συμπάθειά μου ο Selby! Σταθερός, συγκεντρωμένος πάντα και σοβαρός.

 

Αν και δεν έχει το ταλέντο του Ronnie ή του Trump πιστεύω.

Τα 'δωσε όλα ο Hawkins και ξεφούσκωσε φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ο άλλος το κάνει (και) επίτηδες για να αποσυντονίσει τον αντίπαλο, για μένα χάνει πόντους, και μάλιστα πολλούς.

 

Και να πεις ότι είναι ανήμπορος, πάει στο διάολο.

 

Όταν το κάνει ο Ebdon, λες το παιδί δε μπορεί. Το 'χει πει κι ο ίδιος όταν τον κατηγόρησε η ίδια η ομοσπονδία αν θυμάμαι καλά, ότι όταν κάνει υπερπροσπάθεια του βγαίνει το πολύ αργό παιχνίδι.

 

Ο Selby δεν είναι στην ίδια κατηγορία. Το κάνει εσκεμμένα. Αλλιώς, ας παραδεχτεί ότι είναι ένα σκαλί κάτω απ' τους περισσότερους να το δω αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ο άλλος το κάνει (και) επίτηδες για να αποσυντονίσει τον αντίπαλο, για μένα χάνει πόντους, και μάλιστα πολλούς.

 

Και να πεις ότι είναι ανήμπορος, πάει στο διάολο.

 

Όταν το κάνει ο Ebdon, λες το παιδί δε μπορεί. Το 'χει πει κι ο ίδιος όταν τον κατηγόρησε η ίδια η ομοσπονδία αν θυμάμαι καλά, ότι όταν κάνει υπερπροσπάθεια του βγαίνει το πολύ αργό παιχνίδι.

 

Ο Selby δεν είναι στην ίδια κατηγορία. Το κάνει εσκεμμένα. Αλλιώς, ας παραδεχτεί ότι είναι ένα σκαλί κάτω απ' τους περισσότερους να το δω αλλιώς.

Για ποιο λες ότι κάνει επίτηδες; Ότι παίζει αργά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι τόσο ότι παίζει αργά, όσο ότι παίζει απλά για να πάρει το frame.

Το αν θα παίξει όπως θα ήθελε περνά σε δεύτερη μοίρα, αρκεί να νικά.

Ενώ ο άλλος θέλει να διασκεδάζει τον κόσμο.

 

Ότι ενώ είναι μπροστά με καλή διαφορά, θα βγάλει απ' τη μύγα ξύγκι.

Χθες ήταν 6-2 μπροστά κι έπαιζε για snooker με ροζ και μαύρη στο τραπέζι. Με ροζ και μαύρη!

Δηλαδή το επόμενο στάδιο είναι να τον δούμε να προσπαθεί για snooker μόνο με τη μαύρη στο τραπέζι. Πού ξέρεις, μπορεί να κρύψει την άσπρη μέσα σε καμιά γωνία και να μην τη βλέπει ο άλλος.

Που ο Ρόνι στον τελικό να ήταν και με το σκορ στο 17-17, θα έδινε το χέρι.

 

Ότι παίζει με το μυαλό του αντιπάλου, κι αν παίρνει νίκες έτσι, έχει καλώς.

Ο Ρόνι βάζει μπάλες οριακά και τα βάζει με τον εαυτό του, θέλει να τις βάζει κέντρο τρύπας, και καλά κάνει imho, όποιος έχει παίξει ξέρει.

 

Ότι για αυτόν, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.

 

Και ξαναλέω, να ήταν απλά ατάλαντος όπως ο Ebdon, όπως ο Dott, να πω νταξ, το παιδί μέχρι εκεί και μόνο έτσι μπορεί.

Δεν τον κατατάσσω σε αυτό το επίπεδο όμως.

 

Ναι, είμαι προκατειλημμένος υπέρ του Ρόνι, όμως τα βλέπω και τα δικά του τα αρνητικά.

 

Και τέλος πάντων, ο χρόνος θα δείξει πόσο καλός είναι ο Selby, γιατί προς το παρόν μετά το Παγκόσμιο έχει πέσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουράκι ότι είσαι βάζελος, σου αρέσει το ιταλικό πρωτάθλημα στο ποδόσφαιρο, αν βλέπεις NBA υποστηρίζεις SA Spurs, αν έβλεπες WRC υποστήριζες Loeb, αν έβλεπες F1 παλιά θα υποστήριζες Prost και όχι Senna, και πολλά άλλα παραδείγματα.

 

Σοβαρά τώρα,

 

1. Το θεωρώ τραγικό να λέει κάποιος κάτι τέτοιο, όταν δεν είναι άμεσα ωφελημένος.

Δηλαδή αν είναι αυτός ο σκοπός, είναι για τον άμεσα εμπλεκόμενο. Δε μπορώ να καταλάβω πώς ταυτίζεται ο απλός θεατής με τη σκοπιμότητα ενός παίχτη που θέλει απλά να νικήσει, κι ας είναι με πέτσινο πέναλτυ.

Να μου πεις ότι το έχεις παίξει στο στοίχημα, να σου πω ΟΚ, έχεις ένα σεβαστό λόγο να πανηγυρίσεις σε νίκη του Selby, κι ας έχει πονέσει το σαγόνι μας απ' το χασμουρητό.

 

2. Όχι, παίχτες όπως ο Ρόνι, όπως ο Alex Higgins, όπως ο Jimmy White, έχουν αποδείξει ότι δεν είναι (μόνο) αυτός ο σκοπός.

 

Δες φώτο από τον τελικό Ebdon-Dott:

 

https://s3.yimg.com/bt/api/res/1.2/scTNDg0H7POAIPuqFy1HwA--/YXBwaWQ9eW5ld3NfbGVnbztxPTg1/http://41.media.tumblr.com/fc0fe2b04ec102b0c656ac3ea7b6213d/tumblr_inline_o65w3ysR8s1u74udk_1280.jpg

 

Ναι, το πήρε ο Dott. Και; Μπήκαν λεφτά στην τσέπη μου; Όχι. Είδα ποιοτικό snooker; Όχι. Αποκόμισα κάτι από εκείνον τον τελικό; Όχι. Άρα γιατί να χαρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το θεωρώ τραγικό να λέει κάποιος κάτι τέτοιο, όταν δεν είναι άμεσα ωφελημένος.

Δηλαδή αν είναι αυτός ο σκοπός, είναι για τον άμεσα εμπλεκόμενο. Δε μπορώ να καταλάβω πώς ταυτίζεται ο απλός θεατής με τη σκοπιμότητα ενός παίχτη που θέλει απλά να νικήσει, κι ας είναι με πέτσινο πέναλτυ.

Να μου πεις ότι το έχεις παίξει στο στοίχημα, να σου πω ΟΚ, έχεις ένα σεβαστό λόγο να πανηγυρίσεις σε νίκη του Selby, κι ας έχει πονέσει το σαγόνι μας απ' το χασμουρητό.

 

2. Όχι, παίχτες όπως ο Ρόνι, όπως ο Alex Higgins, όπως ο Jimmy White, έχουν αποδείξει ότι δεν είναι (μόνο) αυτός ο σκοπός.

 

Σόρρυ αλλά τα μπλέκεις τα πράγματα.

Άλλο το παίζω για να κερδίσω,και άλλο το παίζω αντικανονικά(με πέτσινο πέναλτυ)

 

Εμένα προσωπικά επειδή έχω παίξει αρκετό σνούκερ στη ζωή μου,μου αρέσει να βλέπω το σωστό παίξιμο.

πχ όταν βλέπω τον trump να χάνει πλασάρισμα κ να παίζει μια δύσκολη μπάλα αντί για safety μου έρχεται να σπάσω την τηλεόραση.

Το παιχνίδι είναι σκληρή άμυνα, λάθος του αντιπάλου και καθάρισμα του τραπεζιού ή safety αν χαθεί το πλασάρισμα.

Κ ο Ρόνι πάνω κάτω έτσι παίζει,απλά επειδή είναι ιδιοφυής σκέφτεται και εκτελεί την κάθε κίνηση πολύ γρήγορα και δεν κουράζεται ο θεατής.

 

btw με αυτά τα αστεία που έγραψες μου θύμισες τον τρόπο που έπαιζα pro πριν κάτι χρόνια κ είχα φτάσει σε πολύ υψηλές θέσεις στο online.  :-D

Έπαιρνα τη μπάλα την κράταγα στην άμυνα και έδινα χιλιάδες πάσες..πέρα δώθε..ο αντίπαλος σε όλο το ματς έπιανε ελάχιστα τη μπάλα.

κάποια στιγμή έβαζα και ένα δυο γκολάκια με κάποια απότομη επίθεση και έτσι σπάνια έχανα.

κ μετά καθυστερήσεις μέχρι να τελειώσει.

κ όλοι μου έστελναν μήνυμα με βρισιές ή κόβανε τον αγώνα.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι τόσο ότι παίζει αργά, όσο ότι παίζει απλά για να πάρει το frame.

Το αν θα παίξει όπως θα ήθελε περνά σε δεύτερη μοίρα, αρκεί να νικά.

Ενώ ο άλλος θέλει να διασκεδάζει τον κόσμο.

 

Ότι ενώ είναι μπροστά με καλή διαφορά, θα βγάλει απ' τη μύγα ξύγκι.

Χθες ήταν 6-2 μπροστά κι έπαιζε για snooker με ροζ και μαύρη στο τραπέζι. Με ροζ και μαύρη!

Δηλαδή το επόμενο στάδιο είναι να τον δούμε να προσπαθεί για snooker μόνο με τη μαύρη στο τραπέζι. Πού ξέρεις, μπορεί να κρύψει την άσπρη μέσα σε καμιά γωνία και να μην τη βλέπει ο άλλος.

Που ο Ρόνι στον τελικό να ήταν και με το σκορ στο 17-17, θα έδινε το χέρι.

 

Ότι παίζει με το μυαλό του αντιπάλου, κι αν παίρνει νίκες έτσι, έχει καλώς.

Ο Ρόνι βάζει μπάλες οριακά και τα βάζει με τον εαυτό του, θέλει να τις βάζει κέντρο τρύπας, και καλά κάνει imho, όποιος έχει παίξει ξέρει.

 

Ότι για αυτόν, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.

 

Και ξαναλέω, να ήταν απλά ατάλαντος όπως ο Ebdon, όπως ο Dott, να πω νταξ, το παιδί μέχρι εκεί και μόνο έτσι μπορεί.

Δεν τον κατατάσσω σε αυτό το επίπεδο όμως.

 

Ναι, είμαι προκατειλημμένος υπέρ του Ρόνι, όμως τα βλέπω και τα δικά του τα αρνητικά.

 

Και τέλος πάντων, ο χρόνος θα δείξει πόσο καλός είναι ο Selby, γιατί προς το παρόν μετά το Παγκόσμιο έχει πέσει.

Δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ, αν και καταλαβαίνω τι λες. Για μένα ο Selby σέβεται απόλυτα και τον κάθε αντίπαλο και το ίδιο το παιχνίδι. Υπάρχουν και στιγμές που θα προσφέρει θέαμα αλλά κατά κύριο λόγο είναι παίχτης ουσίας.

 

Εγώ δεν βαριέμαι να τον βλέπω, μου αρέσει πολύ τεχνικά. Σίγουρα δεν είναι Ronnie ή Trump, το είπαμε αυτό, αλλά για μένα είναι μεγάλος παίχτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντέρμπι τελικά το Selby - Fu!

 

Σόρρυ αλλά τα μπλέκεις τα πράγματα.

Άλλο το παίζω για να κερδίσω,και άλλο το παίζω αντικανονικά(με πέτσινο πέναλτυ)

 

Εμένα προσωπικά επειδή έχω παίξει αρκετό σνούκερ στη ζωή μου,μου αρέσει να βλέπω το σωστό παίξιμο.

πχ όταν βλέπω τον trump να χάνει πλασάρισμα κ να παίζει μια δύσκολη μπάλα αντί για safety μου έρχεται να σπάσω την τηλεόραση.

Το παιχνίδι είναι σκληρή άμυνα, λάθος του αντιπάλου και καθάρισμα του τραπεζιού ή safety αν χαθεί το πλασάρισμα.

Κ ο Ρόνι πάνω κάτω έτσι παίζει,απλά επειδή είναι ιδιοφυής σκέφτεται και εκτελεί την κάθε κίνηση πολύ γρήγορα και δεν κουράζεται ο θεατής.

 

btw με αυτά τα αστεία που έγραψες μου θύμισες τον τρόπο που έπαιζα pro πριν κάτι χρόνια κ είχα φτάσει σε πολύ υψηλές θέσεις στο online.  :-D

Έπαιρνα τη μπάλα την κράταγα στην άμυνα και έδινα χιλιάδες πάσες..πέρα δώθε..ο αντίπαλος σε όλο το ματς έπιανε ελάχιστα τη μπάλα.

κάποια στιγμή έβαζα και ένα δυο γκολάκια με κάποια απότομη επίθεση και έτσι σπάνια έχανα.

κ μετά καθυστερήσεις μέχρι να τελειώσει.

κ όλοι μου έστελναν μήνυμα με βρισιές ή κόβανε τον αγώνα.  :-D

Johnbond, σε τι επίπεδο έχεις φτάσει; Τι break έχεις κάνει; Παίζεις ακόμα;

 

Είπανε κάποιοι παίχτες ότι οι τρύπες είναι μεγαλύτερες διαβάζω...πως είναι δυνατόν κάτι τέτοιο;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...