Προς το περιεχόμενο

Μπιλιάρδο


Skia11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλό το γαλλικό φίλε μου οι τρίσποντες δηλαδή γτ το ελεύθερο είναι ανούσιο αλλά στο αμερικάνικο έχει πολλές συγκινήσεις και είναι τρομερό . Εγώ προτιμώ το αμερικάνικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λές ανούσιο το ελεύθερο δείχνει ότι είσαι καθαρά παίχτης του Αμερικάνικου.

Παίχτης που έχει έστω και μία στοιχειώδη γνώση στο Γαλλικό πέραν του τι βλέπει το 90% του κόσμου στα bar/αμερικάνικα/internet cafe μαγαζιά, γνωρίζει τη σπουδαιότητα του κάθε παιχνιδιού (ελεύθερο, καδρο , σπόντα).

Τυπική απάντηση παίχτη αμερικάνικου που πάει με αυτή τη νοοτροπία να παίξει τρίσποντες αγνοόντας τη σημασία των άλλων παιχνιδιών και καταλήγει στο 99% των περιπτώσεων να σπάει τα μούτρα του στις τρίσποντες.

Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ξαναρωτήσω αν μπορώ να μάθω κάπου, αν υπάρχουν μαθήματα δηλαδή.

Γιατί με το να παίζεις ή να βλέπεις άλλους δεν μαθαίνεις ούτε βελτιώνεσαι γρήγορα.

Πρέπει να σου πει κάποιος οργανωμένα 5-10 tips.

Θεσσαλονίκη είμαι, υπάρχει κάπου που να γίνονται μαθήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Θεσσαλονίκη δε ξέρω να σου πώ λόγω ότι γνωρίζω μόνο για την Αθήνα που μένω.

Μπορείς να κοιτάξεις online να βρείς συλλόγους όπου μπορείς να παρακολουθήσεις/γραφτείς σε αυτούς.

Όλοι οι παίχτες για να παίξουν σε πρωταθλήματα Ελληνικά/εξωτερικού ανήκουν σε συλλόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λές ανούσιο το ελεύθερο δείχνει ότι είσαι καθαρά παίχτης του Αμερικάνικου.

Παίχτης που έχει έστω και μία στοιχειώδη γνώση στο Γαλλικό πέραν του τι βλέπει το 90% του κόσμου στα bar/αμερικάνικα/internet cafe μαγαζιά, γνωρίζει τη σπουδαιότητα του κάθε παιχνιδιού (ελεύθερο, καδρο , σπόντα).

Τυπική απάντηση παίχτη αμερικάνικου που πάει με αυτή τη νοοτροπία να παίξει τρίσποντες αγνοόντας τη σημασία των άλλων παιχνιδιών και καταλήγει στο 99% των περιπτώσεων να σπάει τα μούτρα του στις τρίσποντες.

Φιλικά πάντα.

Ξέρω και ελεύθερο και πολύ καλό μαλιστα με 40 Μ.Ο ανα στεκιά αλλα είναι πολύ βαρέτο να πάω τις μπάλες στην γωνία και με ένα τσικ να κάνω καραμπόλα . Αντιθέτως οι τρίσποντες είναι συναρπαστικό και δύσκολο παιχνίδι .Anyway ο καθένας ότι γουστάρει και τον ευχαριστεί .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά για να μαθαίνεις και μερικά πράγματα, όταν μιλάς με ανθρώπους που ξέρουν τι λένε, σου επισημαίνω τα εξής:

 

1. Παραπάνω απο δύο πόντους στη γωνία δεν μπορείς να τραβήξεις.

2. Το Γαλλικό παίζεται σε τραπέζι 3.10, τα μικρότερα είναι για "bar/αμερικάνικα/internet cafe μαγαζιά" όπως προανέφερα.

3. 40 μουαγέν να έχεις και να μη γνωρίζεις το στοιχειώδες (βλέπε νούμερο 1) θα μου επιτρέψεις να έχω αμφιβολίες

4. Πληροφοριακά αναφέρω ότι απο 10 μουαγέν και πάνω είναι η Α' κατηγορία στο Πανελλήνιο, οπότε μάλλον...χαραμίζεσαι στο Αμερικάνικο

5. Ουδείς με 40 μουαγέν και πάνω που γνώρισα στα 20 χρόνια που παίζω δεν αναφέρθηκε με "τσίκ" στους πόντους του

 

Φιλικά,

θεώρησε το πόστ μου ένα πρώτο μάθημα στο Γαλλικό, δε θέλω να γίνει thread αντιπαράθεσης.

 

Edit: Δες πως τραβιούνται 100 πόντοι στο ελεύθεροι Γαλλικό  (αμερικέν)...ignore το Κορεάτικο σπικάζ έχει πολύ γέλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει αντιπαράθεση ....συζητησή κάνουμε.....το έχω κόψει το μπιλλιάρδο εδώ και καιρό γτ από όσο γνωρίζεις το πανελλήνιο πρωτάθλημα ελλάδος έχει σταματήσει εδώ και κάτι χρόνια ....Και όσο αφορα για τη γωνία που σου είπα η  μαγκια στο ελευθερο (που είναι εξαιρετικά δύσκολο )είναι να πας τις 3 μπάλλες στη γωνία . το 40 μουαγιεν που σου ειπα ήταν η καλύτερη μου επίδοση για να ξέρεις σε ένα ματς και όταν ήμουν προπονημένος .Αλλιώς είχα 5-10  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nik...η μαγκιά στο ελεύθερο δεν είναι να πας τις μπάλες στη γωνία, είναι να αποφύγεις τη γωνία (γύρισμα) και να συνεχίσεις στη επόμενη πλευρά το σερί σου (με αμερικέν πάντα).

Διάβασε τους κανόνες, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ πάνω απο δύο πόντους στη γωνία (χάνεις στεκιά), στον δεύτερο πόντο ή η 2 μπάλα ή η 3 μπάλα πρέπει να βγούν απο τη γωνία που σχηματίζεται από το 1ο διαμάντι της μικρής σπόντας με το 2ο διαμάντι της μεγάλης σπόντας (σε 3.10 τραπέζι πάντα)...

Επίσης σε τι τραπέζι παίζεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks για τις πληροφορίες skia . ομολογώ ότι δεν τα ήξερα . Παίζω πολύ λίγο γαλλίκο . Τώρα όμως με πόρωσες με τα videakia και πάω να ρίξω καμιά στεκιά στο αμερικάνικο και θα δοκιμάσω και ελεύθερο αυτά που μου είπες γτ όπωσ σου ανέφερα μόνο τρίσποντες παίζω και δεν γνωρίζω πολύ καλά τους κανόνες σε κάδρο κ.τ.λ. θα συνεχίσουμε όμως τη συζήτηση γτ φένεσαι γνώστης και έχουμε να πούμε πολλά ......ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΥ ΞΕΚΊΝΗΣΕΣ ΕΝΑ THREAD GIA ΜΠΙΛΛΙΑΡΔΟ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Np, απλά να θυμάσαι ότι έχει επίπεδο δυσκολίας ανεβασμένο στην αρχή όταν θα αρχίσεις να προσπαθείς κάποιες τεχνικές για να παίξεις πιο συνειδητά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα και έπαιξα το μπιλλιαρδάκι και το ευχαρηστήθηκα και χθες και προχθες.....Κυρίως αμερικάνικο έπαιξα και τρίσποντες γτ από όσο ξέρεις κανένας του αμερικάνικου δεν παίζει ελεύθερο .....Το καλό ήταν στο αμερικάνικο ότι είχα να πιάσω στέκα 3 μήνεσ και τράβηξα απροπόνητος 3 μονοστέκια χαχααχχαχααχαχχαχαχααχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δες το αρχικό πόστ μου για να δείς ότι σε δυσκολία η τρίσποντες είναι στη κορυφή της πυραμίδας του Γαλλικού.

Θέλω να πω άσχετα με το τι θα ακούσεις από αυτούς που παίζουν αμερικάνικο, έχει περισσότερο νόημα να προσπαθήσεις λίγο στο ελεύθερο να πάρεις κάποιες βάσεις ουσιαστικές και μετά να πας σε άλλα παιχνίδια του Γαλλικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά σιγά όλα θα γίνουν με επιμονή και υπομονή γτ σίγουρα βοηθάει πολύ το γαλλίκο σε έναν που παίζει αμερικάνικο . οκ θα το ακολουθήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα!

 

Εδώ και κάποιο καιρο ξεκίνησα το μπιλιάρδο και ψάχνω να βρω ένα σωστό μαγαζί που να μπορείς να χαρείς το παιχνίδι σου.

Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου προτείνει μαγαζιά για Αθήνα και 8-9μπαλο.

Βασικά αυτό που ψάχνω είναι κάτι που να διοργανώνει 1-2 φορές το χρόνο και κάποιο εσωτερικό ή οχι τουρνουά ώστε να έχει περισσότερο ενδιαφέρον, καθώς όταν παίζεις συνεχώς με τα ίδια άτομο κάποια στιγμή μένεις στάσιμος...

 

Επίσης στην Ελλάδα υπάρχουν τουρνουά κτλ ή είναι νεκρό το άθλημα?

 

Ευχαριστώ!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Εδώ και κάποιο καιρο ξεκίνησα το μπιλιάρδο και ψάχνω να βρω ένα σωστό μαγαζί που να μπορείς να χαρείς το παιχνίδι σου.

Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου προτείνει μαγαζιά για Αθήνα και 8-9μπαλο.

Βασικά αυτό που ψάχνω είναι κάτι που να διοργανώνει 1-2 φορές το χρόνο και κάποιο εσωτερικό ή οχι τουρνουά ώστε να έχει περισσότερο ενδιαφέρον, καθώς όταν παίζεις συνεχώς με τα ίδια άτομο κάποια στιγμή μένεις στάσιμος...

 

Επίσης στην Ελλάδα υπάρχουν τουρνουά κτλ ή είναι νεκρό το άθλημα?

 

Ευχαριστώ!! 

 

Δεν το λες και αθλημα... Χομπυ, ασχολια ή κατι παρομοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...