Προς το περιεχόμενο

Μπιλιάρδο


Skia11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά τα χρόνια που έπαιζα και γαλλικό με τον πατέρα μου και αμερικάνικο η 9μπαλο με φίλους  , το γαλλικό με είχε βοηθήσει αρκετές φορές να κάνω μια σωστή σπόντα για να φέρω την άσπρη κοντά στην μπάλα που ήθελα να βάλω μετά. Και ειδικά στο 9μπαλο

Σίγουρα βοηθάει γιατί μαθαίνεις βασικά πράγματα που χρησιμοποιούνται σε όλα τα παιχνίδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο που ακόμα και μετά από τόσα χρόνια, το παγκόσμιο ρεκόρ στο σερί στις τρίσποντες, είναι το 28, αυτό νομίζω λέει πολλά για το τρίσποντο.

Μιλάμε ότι σκέφτομαι το 28 σα νούμερο, και τρελαίνομαι. Είναι τεράστιο. Απαιτεί τρομακτική συγκέντρωση για να φτάσεις σε τέτοιο επίπεδο.

 

Βέβαια αυτό που έχει σημασία, είναι το μουαγιέ (average), όπως ειπώθηκε. Το να κάνεις μία φορά στη ζωή σου 15 σερί και γενικά να παίζεις στο .3, δε λέει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγχος της μπάλας σου και position είναι το α και το ω 

Ειδικά στο ελεύθερο ( δείτε σερί αμερικεν) πολλές φορές πρέπει να έρθεις και στο χιλιοστό.

Απλά ειδικά το ελεύθερο το αγνοούν όλοι και πάνε κατ' ευθείαν στις τρίσποντες...

Είναι σα να μη ξέρεις πολλαπλασιασμό και να πάς να λύσεις παράγωγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ διαφωνούμε.

 

Δεν πιστεύω πως για να είναι κάποιος καλός στο τρίσποντο, πρέπει πρώτα να έχει «τερματίσει» το ελεύθερο.

 

Το αμερικέν έχει τη δυσκολία του, όμως αν το βαριέται του θανατά ο άλλος τι σημαίνει, ότι δε μπορεί να προχωρήσει στο τρίσποντο;

 

Όχι, ίσα-ίσα που (νομίζω πως) μεγάλοι παίχτες δεν είχαν ασχοληθεί με οποιαδήποτε άλλη εκδοχή του γαλλικού, πέραν του τρίσποντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι δε θα γίνεις καλός...ούτε να είσαι παγκόσμιος στο ελεύθερο.

Απλά θα είναι ένα κενό ( ουσιαστικό κατ εμέ) το οποίο απο κάποιο επίπεδό και πάνω θα φανεί στο παιχνίδι σου απέναντι σε κάποιον που είναι ολοκληρωμένος σε όλο το φάσμα του γαλλικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον θεωρείς ολοκληρωμένο σε όλο το φάσμα του γαλλικού, πέραν του Caudron που τα παίζει όλα;

 

Προσωπικά δε γνωρίζω κάποιον άλλον, χωρίς αυτό να συνεπάγεται ότι είμαι ο πλέον ενημερωμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ όσον με ρωτάς πρέπει κατά την εμπειρία μου να αφιερώσεις ισάξιο χρόνο σε όλα τα γαλλικά ελεύθερο, καδρο 1 , 2 μεγάλο κάδρο, σπόντα, τρίσποντες.

Αυτό δεν σημαίνει ότι το ultimate goal είναι οι τρίσποντες, μπορεί η κλάση σου να είναι στο κάδρο 1,  ΠΑΛΙ πρέπει να ασχολείσαι με όλα τα υπόλοιπα.

Η γνώμη μου πάντα έχοντας κάνει πράξη αυτά που γράφω με εξαίρεση το παγκόσμιο κα το 2.0 μουαγιέ   :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρή έκπληξη μέχρι τώρα στον πρώτο ημιτελικό του Welsh open. Προηγείται 2-0 ο Allen του Robertson! Tο βράδυ ο δεύτερος ημιτελικός με φαβορί τον O'Sullivan κόντρα στον Perry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρόγραμμα του Eurosport (1 και 2) δεν έχει snooker για τώρα στις 15:00.

 

Τι γίνεται; Λέτε να μην το δείξει τώρα το μεσημέρι;

 

Πρέπει να είναι πολύ παπάρες στο Eurosport. Καταλαβαίνω ότι το snooker είναι βαρετό για πολύ κόσμο, αλλά σε σχέση με την ποδηλασία και το βορινό σύνθετο νομίζω δεν υπάρχει σύγκριση.

 

Ειδοποιήστε αν ξεκινήσει στο Eurosport, γιατί είμαι στο PC για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρόγραμμα του Eurosport (1 και 2) δεν έχει snooker για τώρα στις 15:00.

 

Τι γίνεται; Λέτε να μην το δείξει τώρα το μεσημέρι;

 

Πρέπει να είναι πολύ παπάρες στο Eurosport. Καταλαβαίνω ότι το snooker είναι βαρετό για πολύ κόσμο, αλλά σε σχέση με την ποδηλασία και το βορινό σύνθετο νομίζω δεν υπάρχει σύγκριση.

 

Ειδοποιήστε αν ξεκινήσει στο Eurosport, γιατί είμαι στο PC για την ώρα.

To πρόσεξα κι εγώ αυτό που λες...το eurosport 2 uk δείχνει πάντως τώρα. Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να το δω live, ελπίζω να προλάβω το 2ο σκέλος αλλιώς youtube :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πού να το βρω το Eurosport UK;

 

Στο YouTube εννοείς εκ των υστέρων;

Σόρυ φίλε μου τώρα το είδα. Εννοούσα από σελίδες που έχουν live streaming αγώνες. Εγώ ναι στο youtube εκ των υστέρων θα το δω, δεν μπορώ να δω ούτε το 2ο μέρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...