Προς το περιεχόμενο

Μπιλιάρδο


Skia11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο υπέρτατος σήμερα έγραψε πάλι ιστορία.

 

Ρώτησε στην αρχή του break τη διαιτητή για το αν υπάρχει έπαθλο για maximum, και τελικά έκανε 146, ενώ μπορούσε να παίξει (και) τη μαύρη για το 147.

 

Κανένας άλλος σαν κι αυτόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπέρτατος σήμερα έγραψε πάλι ιστορία.

 

Ρώτησε στην αρχή του break τη διαιτητή για το αν υπάρχει έπαθλο για maximum, και τελικά έκανε 146, ενώ μπορούσε να παίξει (και) τη μαύρη για το 147.

 

Κανένας άλλος σαν κι αυτόν.

Το έχει ξανακάνει αυτό νομίζω. Όσο και να τον συμπαθώ και να τον θαυμάζω δεν μου αρέσει αυτό που κάνει. Το βρίσκω ασέβεια προς τους θεατές και προς το ίδιο το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την προηγούμενη φορά ήταν στο World Open αν θυμάμαι καλά, απέναντι στον Mark King, όπου πάλι είχε ρωτήσει μετά την πρώτη κόκκινη-μαύρη πόσο είναι το έπαθλο, και δεν έβαλε τη μαύρη, παρά μόνο μετά τις προτροπές του διαιτητή και του κόσμου, όπου και πάλι εγώ θεωρώ ότι την έπαιξε τόσο δυνατά, που παίζει και να προτιμούσε να μη μπει.

 

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου όπως και πολλών άλλων, το δικό μου όμως είναι κάπως διαφορετικό.

 

Αν το εξετάσουμε από τη σκοπιά του θεατή που έχει πληρώσει εισιτήριο και είναι μοναδική ευκαιρία να είναι παρών σε ένα 147, ΟΚ, είναι ασέβεια.

 

Έτσι όπως το βλέπω εγώ όμως, ο μέσος θεατής κουτσά-στραβά θα δει κάποιο 147, έστω από άλλον, έστω πολύ αργότερα (θεωρώντας πως αυτοί που παρευρίσκονται στους αγώνες, δεν πάνε μία φορά στη ζωή τους και τέρμα).

Τέτοιο πράγμα όμως, δε θα ξαναδεί.

Θεωρώ δηλαδή πως είναι πολύ πιο σπάνιο να ζήσεις κάτι τέτοιο, γιατί προσωπικά δε νομίζω πως θα υπάρξει άλλος τέτοιος παίχτης, άλλη τέτοια προσωπικότητα. Ο Alex Higgins ήταν, κι αυτός, τέρμα.

 

Αν με ρωτάς, θεωρώ τυχερούς όσους ήταν εκεί προχθές.

Εκτός κι αν ήταν πιο σημαντικό για εκείνους απλά να δουν ένα 147. Εκεί πάσο.

 

Όπως και να το κάνεις, όταν κρεμάσει τη στέκα του, το snooker θα χάσει. Λίγο ή πολύ, θα χάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την προηγούμενη φορά ήταν στο World Open αν θυμάμαι καλά, απέναντι στον Mark King, όπου πάλι είχε ρωτήσει μετά την πρώτη κόκκινη-μαύρη πόσο είναι το έπαθλο, και δεν έβαλε τη μαύρη, παρά μόνο μετά τις προτροπές του διαιτητή και του κόσμου, όπου και πάλι εγώ θεωρώ ότι την έπαιξε τόσο δυνατά, που παίζει και να προτιμούσε να μη μπει.

 

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου όπως και πολλών άλλων, το δικό μου όμως είναι κάπως διαφορετικό.

 

Αν το εξετάσουμε από τη σκοπιά του θεατή που έχει πληρώσει εισιτήριο και είναι μοναδική ευκαιρία να είναι παρών σε ένα 147, ΟΚ, είναι ασέβεια.

 

Έτσι όπως το βλέπω εγώ όμως, ο μέσος θεατής κουτσά-στραβά θα δει κάποιο 147, έστω από άλλον, έστω πολύ αργότερα (θεωρώντας πως αυτοί που παρευρίσκονται στους αγώνες, δεν πάνε μία φορά στη ζωή τους και τέρμα).

Τέτοιο πράγμα όμως, δε θα ξαναδεί.

Θεωρώ δηλαδή πως είναι πολύ πιο σπάνιο να ζήσεις κάτι τέτοιο, γιατί προσωπικά δε νομίζω πως θα υπάρξει άλλος τέτοιος παίχτης, άλλη τέτοια προσωπικότητα. Ο Alex Higgins ήταν, κι αυτός, τέρμα.

 

Αν με ρωτάς, θεωρώ τυχερούς όσους ήταν εκεί προχθές.

Εκτός κι αν ήταν πιο σημαντικό για εκείνους απλά να δουν ένα 147. Εκεί πάσο.

 

Όπως και να το κάνεις, όταν κρεμάσει τη στέκα του, το snooker θα χάσει. Λίγο ή πολύ, θα χάσει.

Καλά δεν το συζητάμε το τελευταίο, θα χάσει και πάρα πολύ μάλιστα!

 

Από την άποψη που το λες πάντως, ότι ως γεγονός είναι πολύ πιο σπάνιο από ένα 147 δεν έχεις κι άδικο! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είμαι στη δουλειά, μόλις το διάβασα.

 

Είδες που στα έλεγα; :Ρ

 

Εν τω μεταξύ, δεν υποτίθεται ότι στις 15:00 ώρα Ελλάδος θα ξεκινούσε ο Ρόνης με τον βαρετό;

 

Αν όντως παίζουν στις 21:00 θα το προλάβω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είμαι στη δουλειά, μόλις το διάβασα.

 

Είδες που στα έλεγα; :Ρ

 

Εν τω μεταξύ, δεν υποτίθεται ότι στις 15:00 ώρα Ελλάδος θα ξεκινούσε ο Ρόνης με τον βαρετό;

 

Αν όντως παίζουν στις 21:00 θα το προλάβω.

Ναι και να φανταστείς το έκανε ενώ έχανε 4-1 και παίζουνε στις 5 νίκες! Υπό μεγάλη πίεση δηλαδή!

 

Στις 9 παίζουν. Όχι βαρετός ρε συ, εγώ πολύ τον συμπαθώ και ως παίχτη και ως φυσιογνωμία! Ματσάρα προβλέπεται! :)

Λάθος έκανα τελικά, σε λίγο παίζουν Selby O'Sullivan, όχι το βράδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αρχίσει να με κουράζει ο Selby.

Πολλή τακτική, σχεδόν πάντα παίζει ίσα για να πάρει το frame και δεν τον ενδιαφέρει το break, παίζει με την ψυχολογία του αντιπάλου.

Ικανός μεν, αλλά όταν ζορίζει το πράγμα και κάνει υπερπροσπάθεια, παίζει πολύ αργά.

Κι αυτό το ντοκυμαντέρ για τη ζωή του και τον πατέρα του, πολύ Βασιλάκης Καΐλας.

Σεβασμός μέχρι ένα σημείο, αλλά κάπου (με) κουράζει.

Κι αυτή η γυναίκα του που αγωνιά στους αγώνες, κι αυτή με έχει κουράσει και μου τη σπάει.

 

Εγώ είμαι βαμμένος Ronnie. Παρόλο που αναγνωρίζω τα μειονεκτήματά του, για μένα είναι αυτός και όλοι οι άλλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αρχίσει να με κουράζει ο Selby.

Πολλή τακτική, σχεδόν πάντα παίζει ίσα για να πάρει το frame και δεν τον ενδιαφέρει το break, παίζει με την ψυχολογία του αντιπάλου.

Ικανός μεν, αλλά όταν ζορίζει το πράγμα και κάνει υπερπροσπάθεια, παίζει πολύ αργά.

Κι αυτό το ντοκυμαντέρ για τη ζωή του και τον πατέρα του, πολύ Βασιλάκης Καΐλας.

Σεβασμός μέχρι ένα σημείο, αλλά κάπου (με) κουράζει.

Κι αυτή η γυναίκα του που αγωνιά στους αγώνες, κι αυτή με έχει κουράσει και μου τη σπάει.

 

Εγώ είμαι βαμμένος Ronnie. Παρόλο που αναγνωρίζω τα μειονεκτήματά του, για μένα είναι αυτός και όλοι οι άλλοι.

Χαχα κατάλαβα, όλα όσα έχουν σχέση μ'αυτόν σε κουράζουν! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρε, έγινε ο αγώνας, 5-1 ο καλύτερος.

 

Ίσως καθυστέρησε να ξεκινήσει.

Ναι είχα κάνει λάθος, το διόρθωσα λίγο μετά! 5-1 πολύ εύκολα, εγώ το περίμενα ντέρμπι αυτό το παιχνίδι! Απλά ασταμάτητος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιζα μπιλιάρδο από μικρός. Αμερικάνικο κυρίως στην Καλλιθέα και κάποιες φορές στα masters στο καλαμάκι και στην ιωνία στην νέα σμύρνη . Μέχρι που ένα βράδυ πριν καμιά δωδεκαριά χρόνια μου λέει ο πατέρας μου δεν πάμε για κανά μπιλιάρδο? Δεν τον είχα ξανακούσει να μου το λέει.

Πάμε εδώ κοντά στο πατρικό μου στην καλλιθέα και πάω στον υπάλληλο και του λέω μπάλες δώσε μου για αμερικάνικο.

Πετάγετε ο πατέρας μου και του λέει δώσε μας για γαλλικό.

ήταν να μην γίνει η αρχή. Το ερωτεύτηκα. Παίζαμε συνέχεια αλλά κυρίως ελεύθερο όταν η μπαλιές ήταν δύσκολες.

Από τότε το έχω ψιλοπαρατήσει γιατί δεν είχα και χρόνο και άτομα κυρίως που τους άρεσε. Το τελευταίο διάστημα το έχω ξαναρχίσει με εναν φίλο αλλά παίζουμε αυστηρά τρίσποντο. Το ελεύθερο δεν μου αρέσει. Ήθελα λίγο το χρόνο μου γιατί είχα 3-4 χρόνια να παίξω αλλά έκανα καμιά 15αριά μέσα σε μισή ώρα.

Τώρα που θα κατέβω Πύργο έχω βρει ένα μαγαζί και λέω να το επισκεφτώ για καμιά προπόνηση που και που

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...