Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, plasTOST said:

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Αν πληρώνεις πχ 25€ για γεμισμένη φιάλη, το 1 kg που μένει έχει αξία 0,40€.

Δεν ειναι ακριβώς έτσι. Τα 25 € ειναι για το περιεχόμενο. Καθαρό Βάρος. (10kg)  Οπότε αν μεινει 1 κιλό στη φιάλη χαρίζουμε 2,5 € 🤑

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2138

  • ilpapacha

    1968

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Την τελευταια φορα που μου "τελειωσε" και αρχισε να πεφτει η θερμοκρασια την αφησα και δεν την αλλαξα, γιατι την επομενη φορα θα εχει πιασει παλι πιεση και θα μπορεσεις να καταναλωσεις λιγο ακομα.

Εψησα μετα ενα κατεψυγμενο μπιφτεκι εμμεσα χωρις προβλημα. Λεω κρατα την λιγο ακομα.

Επομενο ειχα καπνισμα στηθους γαλοπουλας που το εβγαλε κι αυτο σχεδον ολοκληρο. 15-20' πριν το τελος την αλλαξα γιατι πεινουσα και ηθελα να την γκαζωσω.

Οποτε μπορεις να εκμεταλλευτείς το αεριο ετσι με κανενα χαζοψησιμο μια φορα ακομα απο τοτε που νομιζεις οτι εχει τελειωσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ερωτηση...εχω μια napoleon freestyle που υποτιθεται εχει σχαρες με επικαλυψη πορσελανης. Αλλα σκουριαζουν κανονικα, τις καθαριζω τις λαδωνω και ολα καλα παλι..αν της αφησω λιγο καιρο, η ακαθαριστες, μεχρι να ξαναψησω η και καθαρισμενες απλα να περασει καποιο μεγαλυτερο χρονικο διαστημα παλι πετανε σκουρια. Δεν τις εχω καθαρισει με σκληρα καθαριστικα ουτε τις εχω ξυσει με συρματα, μονο με ξυλινες σπατουλες μετα την πυρολυση. Δεν με πειραζει ιδιαιτερα το φαινομενο απλα αναρωτιεμαι ποιο το οφελος της επικαλυψης αν σκουριαζουν ετσι και αλλιως και επισης αν ειναι επικινδυνο...δλδ μηπως τρωμε και κομματια "πορσελανης" που βασικα μηπως ειναι κανα τεφλον και το βαφτισαν πορσελανη...

Επεξ/σία από Fidus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεις να ψησεις και σε γαστρα μεσα στην ψησταρια σωστα?

Ειδα αυτη και λεω να κανω αγορα, https://bbq.gr/keramiki-gastra-42-1x22-6cm-weber?___store=bbq_el

 

Επεξ/σία από doctor_pin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, doctor_pin είπε

Μπορεις να ψησεις και σε γαστρα μεσα στην ψησταρια σωστα?

Ειδα αυτη και λεω να κανω αγορα, https://bbq.gr/keramiki-gastra-42-1x22-6cm-weber?___store=bbq_el

 

Δεν θα έχεις κάποιο θέμα. Απλά θέλει προσοχή, εάν ψήσεις άμεσα θα πρέπει να ανεβάζεις θερμοκρασία σταδιακά.

7 ώρες πριν, Fidus είπε

Παιδια ερωτηση...εχω μια napoleon freestyle που υποτιθεται εχει σχαρες με επικαλυψη πορσελανης. Αλλα σκουριαζουν κανονικα, τις καθαριζω τις λαδωνω και ολα καλα παλι..αν της αφησω λιγο καιρο, η ακαθαριστες, μεχρι να ξαναψησω η και καθαρισμενες απλα να περασει καποιο μεγαλυτερο χρονικο διαστημα παλι πετανε σκουρια. Δεν τις εχω καθαρισει με σκληρα καθαριστικα ουτε τις εχω ξυσει με συρματα, μονο με ξυλινες σπατουλες μετα την πυρολυση. Δεν με πειραζει ιδιαιτερα το φαινομενο απλα αναρωτιεμαι ποιο το οφελος της επικαλυψης αν σκουριαζουν ετσι και αλλιως και επισης αν ειναι επικινδυνο...δλδ μηπως τρωμε και κομματια "πορσελανης" που βασικα μηπως ειναι κανα τεφλον και το βαφτισαν πορσελανη...

Οι μαντεμένιες σχάρες δεν είναι επισμαλτωμένες. Έχουν κάποιου είδους επίστρωση/επικάλυψη, κάτι σαν powder coating δηλαδή, όπου με τον καιρό/χρήση ενδέχεται να φύγει. Λογικά υπάρχει ως «προστασία» μέχρι να πουληθούν. Από εκεί και πέρα, θα πρέπει να κάνεις την διαδικασία του seasoning. Όσο πιο συχνά κάνεις πυρόλυση, τόσο πιο συχνά θα πρέπει να επαναλαμβάνεις την διαδικασία τους seasoning, καθώς οι υψηλές θερμοκρασίες το «χαλάνε».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Δεν θα έχεις κάποιο θέμα. Απλά θέλει προσοχή, εάν ψήσεις άμεσα θα πρέπει να ανεβάζεις θερμοκρασία σταδιακά.

Οι μαντεμένιες σχάρες δεν είναι επισμαλτωμένες. Έχουν κάποιου είδους επίστρωση/επικάλυψη, κάτι σαν powder coating δηλαδή, όπου με τον καιρό/χρήση ενδέχεται να φύγει. Λογικά υπάρχει ως «προστασία» μέχρι να πουληθούν. Από εκεί και πέρα, θα πρέπει να κάνεις την διαδικασία του seasoning. Όσο πιο συχνά κάνεις πυρόλυση, τόσο πιο συχνά θα πρέπει να επαναλαμβάνεις την διαδικασία τους seasoning, καθώς οι υψηλές θερμοκρασίες το «χαλάνε».

Μου έκανε πάντα εντύπωση που στις οδηγίες χρήσης ψησταριών με επισμαλτωμένες, μαντεμένιες σχάρες, η Napoleon προτείνει seasoning ενώ αντίθετα, η Weber λέει πως δεν απαιτείται 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Το ριξατε στη διαιτα;;

εγω στην ομοιοπαθητική, κοιτάζω κατι ψαρια σε πρώτη φαση να δω αν θα μου μιλήσουν

  • Like 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας. Χτες έκανα ευρύ ψήσιμο με την Κεντον κανα 10kg κρέατα γυρω 1μιση ωρα+. Επειδή προκαλεσαν αναφλέξεις κλασικά τα παϊδακια, με σκληρή  μαχη τις αντιμετωπισα ;) και τσούζουν τα μάτια τι να εβαζα καμια.μασκα θαλάσσης οσο αστειο κι αν φαίνεται; Η να εχω κολλυριο δίπλα; Έχει κανείς αλλος παρόμοιο θέμα; Φυσικά ήταν καθαρή πριν ξεκινήσω και τα ψιλοστεγνωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

Καλημέρα σας. Χτες έκανα ευρύ ψήσιμο με την Κεντον κανα 10kg κρέατα γυρω 1μιση ωρα+. Επειδή προκαλεσαν αναφλέξεις κλασικά τα παϊδακια, με σκληρή  μαχη τις αντιμετωπισα ;) και τσούζουν τα μάτια τι να εβαζα καμια.μασκα θαλάσσης οσο αστειο κι αν φαίνεται; Η να εχω κολλυριο δίπλα; Έχει κανείς αλλος παρόμοιο θέμα; Φυσικά ήταν καθαρή πριν ξεκινήσω και τα ψιλοστεγνωσα

Χαμηλά τους καυστήρες για παϊδάκια. Σε όλους γίνεται αυτό. Μην αγχώνεσαι.

Βάζεις ανεμιστήρα να φυσάει τον καπνό σε άλλη μεριά και το πρόβλημα λύνεται :) 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...