Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2138

  • ilpapacha

    1968

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

42 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εμένα είτε είναι η ιδέα μου, είτε φέτος ήταν πιο ψόφια από άλλες χρονιές.

Μάλλον τα έριξαν φούρνο και κατσαρόλα.

BTW δοκίμασα εχθές με μεγαλες προσδοκιες τη συνταγή του Ακη για να μαλακώσει η προβατίνα με κρεμμύδι λαδι ξύδι 24ωρες και ήταν αποτυχία. Όχι μόνο δεν μαλάκωσε (φταίω και εγώ που άφησα τη γυναίκα μου να πάει στο χασάπη και τις έδωσε μπούτι γκοτζιλα) αλλά ενώ ήταν γευστικά το κρεμμύδι κάλυψε τη γεύση του προβάτου.

Εκτός και ο Λεπα από το χθεσινό ψήσιμο 

 

DD78EDD7-5056-4054-A5D2-D8B7D428399F.jpeg

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Morosana είπε

BTW δοκίμασα εχθές με μεγαλες προσδοκιες τη συνταγή του Ακη για να μαλακώσει η προβατίνα με κρεμμύδι λαδι ξύδι 24ωρες και ήταν αποτυχία. Όχι μόνο δεν μαλάκωσε (φταίω και εγώ που άφησα τη γυναίκα μου να πάει στο χασάπη και τις έδωσε μπούτι γκοτζιλα) αλλά ενώ ήταν γευστικά το κρεμμύδι κάλυψε τη γεύση του προβάτου.

Ειχα δοκιμασει και γω κρεμμύδι και αφηνε πολυ χαλια γευση στο κρεας. Ευτυχως το εκανα σε 2-3 κομματια για δοκιμη. Αν θες να κανεις πειραματα, δοκιμασε ακτινιδιο που δεν αφηνει γευση. Παντα σε 2-3 κομματια για δοκιμη και συγκριση με το σκετο. Γενικα η προβατινα θα πρεπει να εχει σιτεψει πολυ καλα, αλλιως δεν τρωγεται.

1 ώρα πριν, Morosana είπε

Εκτός και ο Λεπα από το χθεσινό ψήσιμο 

Παλιο ειναι αυτο! Μαλιστα ειχαμε σχολιασει τον ορο "πανακριβη" της landmann.

  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν κάνεις το ακτινίδιο πολτό και το ρίξεις πριν το ψήσιμο στο κρέας μην το αφήσεις πολύ ώρα γιατί θα διαλυθεί το κρέας στο ψήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Και αν κάνεις το ακτινίδιο πολτό και το ρίξεις πριν το ψήσιμο στο κρέας μην το αφήσεις πολύ ώρα γιατί θα διαλυθεί το κρέας στο ψήσιμο.

Σωστα! θελει γυρω στα 40' αν θυμαμαι καλα και μετα ξεπλυμα στη βρυση με νερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ειναι και πως θα τυχει με την προβατινα..Εγω ας πουμε τελευταια φορα την εψησα κατευθειαν απ το χασαπη και βγηκε λουκουμι και μου το πε κιολας οτι δεν θελει σιτεμα..ψησιμο σε καρβουνο, στην υγραεριου δεν εχω δοκιμασει ακομη σκεφτομαι τις αναφλεξεις..Πολυ νοστιμη η ατιμη αλλα και πολυ λιπος αναμεσα, οποτε δεν ειναι για συχνα..

Επεξ/σία από energy52
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι συζητάμε τώρα.

Ούτε ίδια ηλικία έχουν όλες (οι προβατίνες), ούτε ίδια τροφή τρώνε όλες, ούτε στο ίδιο μέρος μεγαλώνουν όλες, ούτε έχουν ίδιο λίπος όλο το χρόνο, και άλλα ακόμα.

Προφανώς και θα τύχει σε κάποιον τσίχλα και σε κάποιον να λιώνει. Και στον ίδιο θα τύχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πρωτη φορα που πηρα προβατινα ειχε βγει λουκουμι πραγματικα. Δεν ειχα ξαναψησει, δεν ειχα ξαναφαει. Τις επομενες εχει τυχει πολυ σκληρη, εχει τυχει και καλη. Αλλα σαν την πρωτη φορα δεν εχει ξανατυχει. 

Να σημειωσω οτι τη μερα που γνωρισα τη γυναικα μου, ειχε ερθει σπιτι μου με μια συναδελφο και ειχα ψησει προβατινα χαχαχα! Και παρ ολο που δεν βγηκε καλη η προβατινα με παντρευτηκε τελικα :P Οποτε για μενα η προβατινα έχει σημαντικη θεση στην καρδια μου!

  • Like 1
  • Haha 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Την πρωτη φορα που πηρα προβατινα ειχε βγει λουκουμι πραγματικα. Δεν ειχα ξαναψησει, δεν ειχα ξαναφαει. Τις επομενες εχει τυχει πολυ σκληρη, εχει τυχει και καλη. Αλλα σαν την πρωτη φορα δεν εχει ξανατυχει. 

Να σημειωσω οτι τη μερα που γνωρισα τη γυναικα μου, ειχε ερθει σπιτι μου με μια συναδελφο και ειχα ψησει προβατινα χαχαχα! Και παρ ολο που δεν βγηκε καλη η προβατινα με παντρευτηκε τελικα :P Οποτε για μενα η προβατινα έχει σημαντικη θεση στην καρδια μου!

Τυχερός είσαι εγώ μετά τα χθεσινά εύκολα θα τη χωριζα 😛 Τετοιες μέρες με τόσο κίνηση στα χασάπικα καλύτερα ενα κλασσικο αρνάκι κατσικάκι  και τα πειράματα με πρόβατο άλλη στιγμή αλλά μας μπ ρίζωσε ο Ακης

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Morosana είπε

Τυχερός είσαι εγώ μετά τα χθεσινά εύκολα θα τη χωριζα 😛 Τετοιες μέρες με τόσο κίνηση στα χασάπικα καλύτερα ενα κλασσικο αρνάκι κατσικάκι  και τα πειράματα με πρόβατο άλλη στιγμή αλλά μας μπ ρίζωσε ο Ακης

Εγω οσες φορες εχω στειλει τη γυναικα να ψωνισει κρεας το μετανιωσα..Μονο στην αναγκη😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

ως χρηστης της naterial kenton 4b εδω και 2 περιπου χρονια, ψαχνομαι να κανω το επομενο βημα οσον αφορα την ψησταρια μου.

Υπαρχει καποια προταση για αναβαθμιση που να αξιζει πραγματικα με ταβανι τα 500 ευρω ή να μείνω ως εχει?

Επεξ/σία από iwnas28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προβατίνα θέλει καλό κόψιμο αλάτι πιπέρι αυστηρά 😜

Τρομερή προβατινα όπως και κρέατα μουλκιωτης μανδρα. Προβατίνα μέλι όχι αστεία 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...