Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 hours ago, Varnavas89 said:

Ωραία! Και προφανώς ξεγνοιαζεις σχετικά από πλευράς αναφλεξεων..

Αν η ψησταριά σου δεν είναι καθαρή, όχι δεν ξενοιάζεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Τα baby back ribs στον ΑΒ, σε έκπτωση 50%! Σε τιμή κάτω των 5€ είχα αρκετά χρόνια να τα δω. Ευκαιρία για μερικά racks στην κατάψυξη ενώ ένα κόπηκε για βραδυνό εκτός προγράμματος😁...

IMG_20240321_192658.jpg.80dbf12fb356be431a358018ef34e9c5.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που είπες για έμμεσο ένα κομμάτι tritip γύρω στα 1,20 κιλά για έμμεσο το βάζω στην πάνω σχάρα για καμιά ώρα και μετά αφού τσεκαρω εσωτερική θερμοκρασία το βάζω κάτω στο φουλ για κανα 2-3 λεπτά για να μη ξεροψηθει απέξω και έτοιμο, σωστά; Εναλλακτικά θα μπορούσα να το κάνω sous vide (να το εγκαινιασω) και μετά να το πετάξω στη σχάρα στο φουλ πάλι για κάνα 2-3 λεπτά, σωστά; Στο sous vide πόση ώρα πρέπει να μείνει και πως τσεκαρω θερμοκρασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα την γνώμη σας, Ετοιμάζω ένα πάρτυ για τον μικρό στο σπίτι, και θα έχουμε καμιά 25ρια άτομα, μεγάλους και μικρούς. 

Η ψησταριά μου δεν είναι πολύ μεγάλη, 3 καυστήρες έχει.  Έχω και μια πάνω σχάρα που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω. 

Οπότε θα έλεγα για σουβλάκια που αρέσουν στα παιδιά, κανένα λουκάνικο, κανένα λαχανικό για όσους νηστεύουν. Να έβαζα και κάτι να σιγοψήνεται στην πάνω σχάρα? ή θα πέφτουν τα λίπη στα σουβλάκια που θα είναι από κάτω.

Καμιά άλλη ιδέα? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, protathlitis είπε

Θα ήθελα την γνώμη σας, Ετοιμάζω ένα πάρτυ για τον μικρό στο σπίτι, και θα έχουμε καμιά 25ρια άτομα, μεγάλους και μικρούς. 

Η ψησταριά μου δεν είναι πολύ μεγάλη, 3 καυστήρες έχει.  Έχω και μια πάνω σχάρα που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω. 

Οπότε θα έλεγα για σουβλάκια που αρέσουν στα παιδιά, κανένα λουκάνικο, κανένα λαχανικό για όσους νηστεύουν. Να έβαζα και κάτι να σιγοψήνεται στην πάνω σχάρα? ή θα πέφτουν τα λίπη στα σουβλάκια που θα είναι από κάτω.

Καμιά άλλη ιδέα? 

 

Αν είναι γεμάτη η κάτω σχάρα στην επάνω δεν θα φτάνει η θερμότητα για ψήσιμο. Η επάνω σχάρα είναι απλά για διατήρηση θερμοκρασίας.

Προτείνω να τα ψήνεις μισά μισά ανά είδος ώστε όσα ψήνονται να τα δίνεις. Εκτός και αν τα σουβλάκια πάνε κατευθείαν στα παιδιά οπότε τα βάζεις όλα μαζί και όταν αδειάζει ο χώρος θα συμπληρώνεις με το επόμενο. Προσοχή πριν ψήσεις λαχανικά καθάρισε λίγο την σχάρα ώστε να μην έχει τα υγρά των προηγούμενων κρεάτων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2024 στις 8:33 ΜΜ, nikos16717 είπε

Θέλω να πάρω ένα ντουλάπι για εξωτερικό χώρο (κατά προτίμηση μεταλλικό) για να αποθηκεύω μέσα όλα τα πράγματα της ψηστραριάς (πλάκα πίτσας, μαντεμένια πλακα κτλ). Έχετε κάποια πρόταση?

Ήμουν σε παρόμοιο δίλημμα και επέλεξα μια καλή πλαστική ντουλάπα. 
IMG_4099.jpeg.ec5d288d9353ab665efc7bde174437ae.jpeg

Την έχουμε 3,5 χρόνια περίπου και δεν έχει κάποιο θέμα. Είναι «φορτωμένη» με διάφορα αξεσουάρ, μαντεμένια σκεύη κτλ.

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, protathlitis είπε

Θα ήθελα την γνώμη σας, Ετοιμάζω ένα πάρτυ για τον μικρό στο σπίτι, και θα έχουμε καμιά 25ρια άτομα, μεγάλους και μικρούς. 

Η ψησταριά μου δεν είναι πολύ μεγάλη, 3 καυστήρες έχει.  Έχω και μια πάνω σχάρα που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω. 

Οπότε θα έλεγα για σουβλάκια που αρέσουν στα παιδιά, κανένα λουκάνικο, κανένα λαχανικό για όσους νηστεύουν. Να έβαζα και κάτι να σιγοψήνεται στην πάνω σχάρα? ή θα πέφτουν τα λίπη στα σουβλάκια που θα είναι από κάτω.

Καμιά άλλη ιδέα? 

 

Σουβλάκια όλων των ειδών (κρέατος, θαλασσινών, λαχανικών) ώστε το ψήσιμο να πρωταγωνιστήσει αλλά όχι να σκλαβώσει τελείως τον οικοδεσπότη. 🎈🎉 

Αφού βγούν , μπορεί να μπει και κάτι τις για να δώσει έξτρα διάρκεια στην απόλαυση της παρέας των μερακλήδων...🍻

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, plasTOST είπε

Αν είναι γεμάτη η κάτω σχάρα στην επάνω δεν θα φτάνει η θερμότητα για ψήσιμο. Η επάνω σχάρα είναι απλά για διατήρηση θερμοκρασίας.

Θα το δοκιμάσω και θα σου πω. Έχω πάρει αυτή και σκέφτομαι για indirect ψήσιμο ή για λαχανικά.

 

prod_7647M7_800.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/3/2024 στις 11:18 ΠΜ, Varnavas89 είπε

Ωραία! Και προφανώς ξεγνοιαζεις σχετικά από πλευράς αναφλεξεων..

Είναι μακρυά το κρέας, ναι ξενοιαζεις. Εκτός αν πας να ψήσεις κανένα κομμάτι ξύγκι, δεν ξέρω εκεί

 

Επεξ/σία από netagra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Ως αρχάριος στο χώρο του ψησίματος με υγραέριο. Σκέφτομαι να αγοράσω την Weber Spirit II E-310 GBS. Θα ήθελα τη γνωμη σας και αν συμφωνείτε με την επιλογή αυτη, ποιά αξεσουάρ θα πρέπει να αγοράσω μαζί με την ψησταριά;

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, ilpapacha said:

Burger για σήμερα

IMG_4139.jpeg.6e84acb3e2fdc728a4f8921ffb4cdc34.jpeg

Φαντάζομαι βαφτίστηκαν νηστίσιμα πριν μπουν στη ψησταριά?😁😁

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...