Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, JLEE είπε

Να ευχαριστήσω τον συμφορουμίτη που πρότεινε Tri-Tip!

Καθαρίζεις το πάνω λίπος γιατί είναι πολύ.

Το πέρασα πιπέρια / αλάτια και μετά έμμεσο ψήσιμο στους 130 - 150 για μια ώρα (μέχρι να ανεβάσει μέση θερμοκρασία τους 58 βαθμούς. Για τους μερακλήδες μπορείτε το λίπος να το δέσετε πάλι πίσω αντί να βάλετε βούτυρο.

Μετά για 2 λεπτά από την μια μεριά και 2 λεπτά από την άλλη και είναι έτοιμο!

Βγαίνει τρυφερότατο!

Δυστυχώς δεν έχω φώτο!

Τσεκαρε μια και τον σωστο τεμαχισμο για ακομα πιο τρυφερο αποτελεσμα

20170329_Timberline-Tips-Tritip-Against-

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Παιδιά , αγόρασα τη weber spirit 2 310 , αγόρασα και μια μαντεμενια πλακα ,μπας και γλιτώσω το πολύ καθάρισμα. Αξίζει λέτε ; Ή το ψήσιμο στη σχάρα της Ψησταριάς είναι πολύ ανώτερο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, fifini είπε

Παιδιά , αγόρασα τη weber spirit 2 310 , αγόρασα και μια μαντεμενια πλακα ,μπας και γλιτώσω το πολύ καθάρισμα. Αξίζει λέτε ; Ή το ψήσιμο στη σχάρα της Ψησταριάς είναι πολύ ανώτερο;

Διαφορετικο ψησιμο στην πλακα. Απλα μετα για να την αποθηκευσεις δεν θα θελει πλυσιμο, στεγνωμα, λαδωμα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fifini είπε

Παιδιά , αγόρασα τη weber spirit 2 310 , αγόρασα και μια μαντεμενια πλακα ,μπας και γλιτώσω το πολύ καθάρισμα. Αξίζει λέτε ; Ή το ψήσιμο στη σχάρα της Ψησταριάς είναι πολύ ανώτερο;

Και εγω ετσι εχω κανει, αλλα θελεις μετα απο καθε ψησιμο να καθαρισεις :(

5 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Διαφορετικο ψησιμο στην πλακα. Απλα μετα για να την αποθηκευσεις δεν θα θελει πλυσιμο, στεγνωμα, λαδωμα; 

ναι ναι κανονικα τα θελει ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα την περασμένη εβδομάδα από ένα κεντρικό κρεοπωλείο του Χαλανδρίου, 2 T-bone, συσκευασμένες σε vacuum. Μου έκανε εντύπωση ο μεγάλος χρόνος συντήρησης που έγραφε, σε θερμοκρασίες 0-2.

Ήταν πάντως καλής ποιότητας, αν και ελληνικές.

IMG_8879.jpeg

Επεξ/σία από protathlitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, protathlitis είπε

Πήρα την περασμένη εβδομάδα από ένα κεντρικό κρεοπωλείο του Χαλανδρίου, 2 T-bone, συσκευασμένες σε vacuum. Μου έκανε εντύπωση ο μεγάλος χρόνος συντήρησης που έγραφε, σε θερμοκρασίες 0-2.

Ήταν πάντως καλής ποιότητας, αν και ελληνικές.

IMG_8879.jpeg

Το σφαγείο είναι στην Αμφίκλεια, οπότε και τα κρέατα είναι από τις γύρω περιοχές. Έχουν αρκετά κοπάδια ελεύθερων μοσχαριών στις γύρω περιοχές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2024 στις 7:35 ΜΜ, ilpapacha είπε

Σίγουρα δεν είναι επισμαλτωμένες ούτε της Napoleon ούτε της Weber. Προφανώς έχουν κάποια επικάλυψη, ίσως κι ένα pre-seasoning, ώστε μα μην σκουριάσουν μέχρι να πωληθούν.

 

τα "φτηνα" μοντελα και της weber και της napoleon ειναι επισμαλτωμενα! το γραφουν και στο βιβλιαρακι και στο site και παντου .... τα ακριβα εχουν ανοξειδωτες σχαρες. 

τωρα εσυ μπορει να επιμενεις ... αλλα ο κατασκευαστης σε διαψευδει! 
image.png.e9bb81815cb259e6a3a8eb1b9496250d.png

 

τωρα απο εκει και περα .... 
εγω στις δικες μου τι κανω ? πυροληση και μετα ανοξειδωτη βουρτσα. 
μετα τις περναω με ηλιελαιο και τις αφηνω ετσι για το επομενο ψησιμο ... 

μια φορα στο τοσο τις πλενω με ζεστο νερο και με σφουγγαρι.... 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dskoul είπε

τα "φτηνα" μοντελα και της weber και της napoleon ειναι επισμαλτωμενα! το γραφουν και στο βιβλιαρακι και στο site και παντου .... τα ακριβα εχουν ανοξειδωτες σχαρες. 

τωρα εσυ μπορει να επιμενεις ... αλλα ο κατασκευαστης σε διαψευδει! 
image.png.e9bb81815cb259e6a3a8eb1b9496250d.png

 

τωρα απο εκει και περα .... 
εγω στις δικες μου τι κανω ? πυροληση και μετα ανοξειδωτη βουρτσα. 
μετα τις περναω με ηλιελαιο και τις αφηνω ετσι για το επομενο ψησιμο ... 

μια φορα στο τοσο τις πλενω με ζεστο νερο και με σφουγγαρι.... 
 

Έχεις δίκιο

4 ώρες πριν, plasTOST είπε

Το σφαγείο είναι στην Αμφίκλεια, οπότε και τα κρέατα είναι από τις γύρω περιοχές. Έχουν αρκετά κοπάδια ελεύθερων μοσχαριών στις γύρω περιοχές.

Ας προσλάβουν και κάποιον να κάνει έναν ορθογραφικό/συντακτικό έλεγχο στα ταμπελάκια.

Γνωρίζεις κάποια καλή φάρμα που μπορεί να στείλει Αττική ή να συνεργάζεται με κάποιο κατάστημα/κρεοπωλείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Έχεις δίκιο

Ας προσλάβουν και κάποιον να κάνει έναν ορθογραφικό/συντακτικό έλεγχο στα ταμπελάκια.

Γνωρίζεις κάποια καλή φάρμα που μπορεί να στείλει Αττική ή να συνεργάζεται με κάποιο κατάστημα/κρεοπωλείο;

Δυστυχώς δεν γνωρίζω. Υπήρχε μία φάρμα στον Μπράλο που είχε και καταστήματα στην Αθήνα αλλά πτώχευσε.

Για χοιρινά προτείνω από εδώ: Χοιρινά Αράπης - Λιβανάτες. Στέλνει και Αθήνα από όσο θυμάμαι.

Βλέπω συνεργάζεται και με μία άλλη φάρμα με εκτροφή μοσχαριών και πουλάει στην Αθήνα. Θα ήθελα να δοκιμάσω αυτά τα Ω3 που λέει. Φάρμα Κουτσιώφτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια εγώ πιο πολύ ανέβασα την φωτογραφία για να δείξω τους χρόνους vacuum που εφαρμόζουν οι εππαγελματίες. Γιατί το είχαμε συζητήσει το θέμα εδώ παλιότερα και είχαν ειπωθεί χρόνοι μερικών ημερών και όχι 1+ μήνας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Βέβαια εγώ πιο πολύ ανέβασα την φωτογραφία για να δείξω τους χρόνους vacuum που εφαρμόζουν οι εππαγελματίες. Γιατί το είχαμε συζητήσει το θέμα εδώ παλιότερα και είχαν ειπωθεί χρόνοι μερικών ημερών και όχι 1+ μήνας. 

Kαι σε αυτα του mart εχει 2-3 μηνες χρονο ζωης. Ισως μπαινει και καποιο συντηρητικο μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Kαι σε αυτα του mart εχει 2-3 μηνες χρονο ζωης. Ισως μπαινει και καποιο συντηρητικο μαζι.

ή βάζουν άζωτο ή κάποιο αέριο πριν για την συντήρηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα επαγγελματικά βακιουμ κρατάνε κανα 1 μηνα το λιγότερο γτ κανουν πολυ καλύτερη απορρόφησή του αέρα , δεν βάζουν τπτ μέσα bonus

Αλλιώς κ αυτοί λιντλ θα παίρνανε με 50 ε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, plasTOST είπε

Υπήρχε μία φάρμα στον Μπράλο που είχε και καταστήματα στην Αθήνα αλλά πτώχευσε.

Παντα ελεγα να παω να ψωνισω απο κει και δεν προλαβα τελικα. Νομιζω ηταν απο τους πρωτους που εφερε τις premium κοπες στην Αθηνα πριν καμια 10αρια χρονια.

Από αυτο εδω το βιντεο ειχα ξεκινησει να μαθαινω για το ψησιμο στις μοσχαρισιες και ειχε αναφερει τη συγκεκριμενη φαρμα.

 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...