Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sndev είπε

οι grill grate δεν είναι κατά της ανάφλεξης, ειναι απλα σχαρες να αλλάξεις στη ψησταριά σου άμα σκουριασουν η είναι χάλια υλικό οι υπαρχουσες σχαρες κ θες καποιο upgrade. είναι απο πολυ καλο αλουμίνιο δεν ειναι της πλάκας και κάνουν δουλίτσα. τις είχα πάρει όταν ειχα κάποια στιγμή μια κινεζια απο λερου και τις σχαρες τις εχω ακόμα απλά τις χρησιμοποιώ πλεον σε ηλεκτρόλυση στα μαντέμια λόγω του οτι ειναι φουλ αλουμίνιο. Οταν τις αγοραζεις λες να τις κόψουν στα μετρα της ψησταριάς σου (μονος σου δε μπορεις). αν δεν έχεις πρόβλημα με τις υπάρχουσες σχάρες περιτο έξοδο. 

Τότε λένε ψέματα, αφου το λεει και το δείχνει ξεκάθαρα , δεξία στην σελίδα στο Νο2 https://bbq.gr/grill-grate

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω γιατί καμία ψησταριά δεν έχει τζαμάκι στο καπάκι. Οταν το κλείσεις δεν βλέπεις τίποτα. Και αν έχεις καμία ανάφλεξη και επιμένει η φλόγα και καει το κρεας?

Την εχω πατήσει έτσι αρκετες φορές σε μια παλία ψησταριά με πέτρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2126

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

22 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Θερμόμετρα στα μπούτια από κοτόπουλο νομίζω είναι υπερβολή. Τα ψήνεις και έμμεσα βλέπω. :D

Ήθελα να τεσταρω το καινούριο θερμόμετρο, σήμερα το παρέλαβα το inkbird 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, nkoumo είπε

Τότε λένε ψέματα, αφου το λεει και το δείχνει ξεκάθαρα , δεξία στην σελίδα στο Νο2 https://bbq.gr/grill-grate

 

E αφου το λέει εκεί έτσι θα νε μωρέ έχεις δίκιο ,θα λέω εγώ ψέμματα πιθανόν. καλή συνεχεία

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ  θα έβαζα στο τριλημα και την outdoorchef 315 g  έτσι για την αλητεία αλλά και για τους διπλούς καυστήρες , αν και και κοστίζει λίγο περισσότερο (στην περίπτωση της μη ανοξείδωτης λύσης )  και για να το κάνω ακόμη ποίο σύνθετο αυτό μιας εντελώς διαφορετικής προσέγγισης που ακούει στο όνομα exivos 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δοκίμασα το συγκεκριμένο rib eye από The Mart. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΌ!! Βγαίνει κάπου 7-8€ η μπριζόλα. Αξίζει με χίλια!

Screenshot_20200601_220326_com.android.gallery3d.jpg

είναι ένα μεγάλο κομμάτι κ το κόβεις να φανταστώ? πόσο το κιλό ? αν διαβαζω σωστα ηταν 2,5 κιλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sndev είπε

είναι ένα μεγάλο κομμάτι κ το κόβεις να φανταστώ? πόσο το κιλό ? αν διαβαζω σωστα ηταν 2,5 κιλα?

Ναι είναι ολόκληρο το rib eye. Ήταν 25€ το κιλό με ΦΠΑ και βγήκαν 8 μπριζόλες στα δύο δάχτυλα πάχος. Χωρίς υπερβολή από τις καλύτερες που έχω φάει. Και το ψήσαμε με σκέτο αλάτι και πιπέρι για να καταλάβουμε τη γεύση. Direct ψήσιμο 4' κάθε πλευρά με κλειστό καπάκι και τα βγάλαμε στους 128F. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ψάχνω για ψησταρια υγραερίου. Το μπάτζετ μου είναι 300-400 ευρώ maximum. Δεν με ενδιαφέρει να έχει μεγάλη σχάρα, για 4 με 6 άτομα το πολύ θα ψήνω. Οπότε τι μου προτείνετε; είμαι μεταξύ  broil king bk 320, την weber q1200 και vanward 4207s... Τι λέτε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Μπορεί να έψηνες 10 λεπτά νωρίτερα στην υγραερίου, αλλά στο κάρβουνο μετά δεν θα είχες πυρόλυση/καθάρισμα/λάδωμα etc.. που κανείς δεν το λέει αυτό. :D:):D

😛

Υπερβολές 😜 Εγώ καθάρισμα κάνω πριν από το ψήσιμο μόλις έχει κάψει, οπότε ζέσταμα και πυρόληση γίνεται ταυτόχρονα. Και ξύσιμο της σχάρας στα καπάκια.

Λάδωμα μια φορά στις δέκα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα είδα σήμερα στο mart μια ψησταριά υγραερίου 4+1 μου φάνηκε πολύ καλή δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω φώτο η ονομασία της είναι captain cook

Την έκοψα όσο μπορουσα

IMG_20200601_222011.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nkoumo είπε

Ξερει κανεις τις barbercook ? Τις ειδα στο cook-shop και μου φανηκαν αρκετα στιβαρες και ποιοτικες. Μ3 3 διακοπτες 363 απο 449€.

Επισης εχει δοκιμάσει κανεις τις σχάρες κατά της ανάφλεξης https://bbq.gr/grill-grate

Έχω αναφερθεί παλιότερα για Barbecook,  ήταν η παλιά που την είχαμε πριν τη Weber και παροπλίστηκε επειδή είχε δυο καυστήρες. Αρκετά ποιοτική κατασκευή την έχουμε πάει στην Άνδρο και την ανάβουμε αρκετά όταν πηγαίνουμε. Γενικα κάτι παραπάνω από τίμια και made in Austria 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Υπερβολές 😜 Εγώ καθάρισμα κάνω πριν από το ψήσιμο μόλις έχει κάψει, οπότε ζέσταμα και πυρόληση γίνεται ταυτόχρονα. Και ξύσιμο της σχάρας στα καπάκια.

Λάδωμα μια φορά στις δέκα.

μια από τα ίδια, ψήνω σχεδόν κάθε μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2020 στις 7:09 ΜΜ, PJK είπε

Τα αντιφλογιστικά πρέπει να έχουν κατά το δυνατόν οξεία γωνία ώστε η κάτοψή τους (όταν τα βλέπουμε από πάνω) να είναι μικρή και ότι στάζει επάνω τους να κυλάει και να φεύγει ταχύτερα με αποτέλεσμα λιγότερες και με μικρότερη διάρκεια αναφλέξεις. Αυτός ήταν και ένας από τους βασικούς λόγους εκτός των άλλων που προτίμησα τελικά την weber από την επίσης κορυφαία broil.

Οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά

Δηλαδή για να καταλάβω αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που κάποιες έχουν περισσότερες αναφλέξεις από άλλες;;; Δηλαδή αν λυγίσω λίγο τα αντιφλογιστικα τα δικά μου που είναι φαρδιά θα καταφέρω κάτι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δοκίμασα το συγκεκριμένο rib eye από The Mart. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΌ!! Βγαίνει κάπου 7-8€ η μπριζόλα. Αξίζει με χίλια!

Screenshot_20200601_220326_com.android.gallery3d.jpg

Εγώ μένω Κρήτη και δεν ξέρω που θα μπορούσα να βρω να πάρω αυτές τις εκλεκτές μοσχαρίσιες που ποστάρονται εδώ μέσα. Δεν έχω φάει και ποτέ μου.

Αλλά αυτό που έγραψες με ιντριγκάρει γιατί Mart έχουμε εδώ κάτω. Οπότε θα πάω να το ψάξω και αν το έχουν, θα το πάρω.

Καμιά οδηγία; Υποθέτω δε θα θέλει σίτεμα και άλλα τέτοια κόλπα, έτσι; Μόνο θερμοκρασία δωματίου και ψήσιμο; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sargus είπε

Εγώ μένω Κρήτη και δεν ξέρω που θα μπορούσα να βρω να πάρω αυτές τις εκλεκτές μοσχαρίσιες που ποστάρονται εδώ μέσα. Δεν έχω φάει και ποτέ μου.

Αλλά αυτό που έγραψες με ιντριγκάρει γιατί Mart έχουμε εδώ κάτω. Οπότε θα πάω να το ψάξω και αν το έχουν, θα το πάρω.

Καμιά οδηγία; Υποθέτω δε θα θέλει σίτεμα και άλλα τέτοια κόλπα, έτσι; Μόνο θερμοκρασία δωματίου και ψήσιμο; 

Έχει γίνει ήδη το απαραίτητο σιτεμα, οπότε είναι έτοιμη προς κατανάλωση. Απλά κόψε χοντρό κομμάτι στα δύο δάχτυλα περίπου για να πετύχεις ιδανικό ψήσιμο σε συνδυασμό με εξωτερική κρούστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...