Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Στις 2/4/2020 στις 12:33 ΜΜ, Blacky4 είπε

Καλησπέρα!

Είναι λίγο περίεργο γιατί δεν είχα καταφέρει να βρω την BK ούτε στο site της ίδιας της broil king ανεξαρτήτου χώρας! Πάντως οι διαφορές είναι οι εξής, τουλάχιστον σύμφωνα με την υποστήριξη ενός από τα καταστήματα που διαθέτουν και τις 2: 

  • Και οι 2 εχουν την ιδια επιφανεια ψησιματος αλλά η Gem εχει μαντεμι 2 όψεων ενω η BK όχι.
  • Οι αντιφλογιστικες σχαρες καλύπτουν σχεδόν ολοι την επιφανεια στη Gem ενω στη BK καλυπτούν μόνο τους καυστηρες.
  • Η Gem έχει ανοξειδωτα εξώτερικα μέρη ενώ η BK όχι.

Στην πράξη τι σημαίνουν αυτά; έχει διαφορά στον χρόνο ψησίματος πχ στο καθάρισμα ή κάτι άλλο; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση: έχω πάρει αυτη την εστία γκαζιού κ λέει προπανιο. Μπορώ να την χρησιμοποιήσω με την κλασική φιάλη βουτανιο προπανιου; έχει ρυθμιστή όπως φαίνεται στις φώτο. Κάνει για βουτανιο; 

 

Screenshot_2020-06-02-02-40-12-986_com.miui.gallery.jpg

IMG_20200602_024119.jpg

Επεξ/σία από MHTSOSMAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, alekaras1986 είπε

Δηλαδή για να καταλάβω αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που κάποιες έχουν περισσότερες αναφλέξεις από άλλες;;; Δηλαδή αν λυγίσω λίγο τα αντιφλογιστικα τα δικά μου που είναι φαρδιά θα καταφέρω κάτι;;;

Όχι βέβαια ;)

Είναι λίγο πιο σύνθετη η λειτουργία της ψησταριάς , μάλιστα σε αρκετά ακριβές προτάσεις  οι διάχυτες θερμοκρασίας είναι σύνθετοι αποτελούνται από ινοξ με κεραμικά στοιχεία που καλύπτουν όλη την επιφάνεια , με σκοπό ότι λίπος πέφτει πάνω τους να επιστρέφει πίσω στα ψητά  σε μορφή ατμού  δίνοντας  αρώματα  αλλά και υγρασία  έτσι ώστε να μην στεγνώνουν , το ζητούμενο είναι να μην υπάρχουν πολλές αναφλέξεις 

4 ώρες πριν, MHTSOSMAN είπε

Ερώτηση: έχω πάρει αυτη την εστία γκαζιού κ λέει προπανιο. Μπορώ να την χρησιμοποιήσω με την κλασική φιάλη βουτανιο προπανιου; έχει ρυθμιστή όπως φαίνεται στις φώτο. Κάνει για βουτανιο; 

Screenshot_2020-06-02-02-40-12-986_com.miui.gallery.jpg

IMG_20200602_024119.jpg

Δεν είναι και ο καλύτερος συνδυασμός  για οικιακή χρήση βέβαια   τους καλοκαιρινούς μήνες δεν  θα 'χεις θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

Δεν είναι και ο καλύτερος συνδυασμός  για οικιακή χρήση βέβαια   τους καλοκαιρινούς μήνες δεν  θα 'χεις θέμα 

Χρειάζεται να αλλάξω ρυθμιστή; είχα πάει να πάρω φιάλη προπανιου σε ένα βενζινάδικο κ μου λέει ο τύπος εκεί αν είναι για οικιακή χρήση πάρε την κόκκινη φιάλη βουτανιο προπανιο coral, γιατί αν δει την φλόγα προπανιου η νοικοκυρά θα τρομάξει... Κ με τρόμαξε εμένα κ πήρα την κλασσική φιάλη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MHTSOSMAN είπε

Χρειάζεται να αλλάξω ρυθμιστή; είχα πάει να πάρω φιάλη προπανιου σε ένα βενζινάδικο κ μου λέει ο τύπος εκεί αν είναι για οικιακή χρήση πάρε την κόκκινη φιάλη βουτανιο προπανιο coral, γιατί αν δει την φλόγα προπανιου η νοικοκυρά θα τρομάξει... Κ με τρόμαξε εμένα κ πήρα την κλασσική φιάλη 

Οι κλασικοι ρυθμιστές για το υγραέριο είναι στα 30 mbar, ρυθμιζόμενοι από 28-50mbar, αυτό σημαίνει μια ροή αρερίου περίπου 0,8-1,5 kgr/h. Ο ρυθμιστής που έχεις στη φωτογραφία έχει χαρακτηριστικά 0,5 - 4 bar για ροή αερίου 8-14 κιλά/ώρα (η φιάλη έχει 10 κιλά αέριο!!), που μάλλον σημαίνει ότι δεν είναι ο κατάλληλος για την ψησταριά σου. 

Επεξ/σία από kayak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω χτιστό bbq στο μπαλκόνι και για να αποφύγω την ταλαιπωρία του κάρβουνου σκεφτόμουν μήπως μπορεί να γίνει κάποια μετατροπή και να του βαλω μια με υγραέριο.

Υπάρχουν επιτραπέζιες ψησταριες οι οποία θα κάτσει μέσα στο bbq. Η μπουκάλα θα μπορεί να κρυφτεί από κάτω.

Είναι κάτι που μου ξεφέυγει? Το έχει κάνει κανείς?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsagod είπε

Εχω χτιστό bbq στο μπαλκόνι και για να αποφύγω την ταλαιπωρία του κάρβουνου σκεφτόμουν μήπως μπορεί να γίνει κάποια μετατροπή και να του βαλω μια με υγραέριο.

Υπάρχουν επιτραπέζιες ψησταριες οι οποία θα κάτσει μέσα στο bbq. Η μπουκάλα θα μπορεί να κρυφτεί από κάτω.

Είναι κάτι που μου ξεφέυγει? Το έχει κάνει κανείς?

Κάτι σαν αυτές εννοείς?

 

https://www.skroutz.gr/c/447/gas_barbeque.html?keyphrase=built&o=ψησταρια+υγραεριου+built&order_by=pricevat&order_dir=asc

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kostasiour είπε

Μάλλον κάτι πιο οικονομικό

https://www.skroutz.gr/s/75084/Weber-Go-Anywhere-Gas.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MHTSOSMAN είπε

Χρειάζεται να αλλάξω ρυθμιστή; είχα πάει να πάρω φιάλη προπανιου σε ένα βενζινάδικο κ μου λέει ο τύπος εκεί αν είναι για οικιακή χρήση πάρε την κόκκινη φιάλη βουτανιο προπανιο coral, γιατί αν δει την φλόγα προπανιου η νοικοκυρά θα τρομάξει... Κ με τρόμαξε εμένα κ πήρα την κλασσική φιάλη 

Οι προδιαγραφές του ρυθμιστή και της εστιας είναι για προπάνιο , εάν χρησιμοποιήσεις βουτάνιο δεν θα έχεις σωστή απόδοση ..

Την εστία από που την πήρες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

Την εστία από που την πήρες ;

Από the Mart

4 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

Οι προδιαγραφές του ρυθμιστή και της εστιας είναι για προπάνιο , εάν χρησιμοποιήσεις βουτάνιο δεν θα έχεις σωστή απόδοση

Όλες αυτές οι επώνυμες Weber, Napoleon κτλ γράφουν propane, δεν θα δουλεύουν με την κλασσική φιάλη coral, πετρογκαζ βουτανιο προπανιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μόλις συναρμολογησα την Kenton από το Leroy! Διαβάζω τις οδηγίες και δε λέει πουθενά για πρώτο κάψιμο όπως διάβασα εδώ από αρκετούς. Πιστεύετε ότι πρέπει να το κάνω και αν ναι για ποσα λεπτά; Επίσης οι σχάρες είναι μαντεμενιες αλλά γυαλιστερές και όχι ματ (εμαγιε λέγονται;) αυτές να φανταστω καθαρίζονται με σφουγγάρι και όχι με σύρμα-βούρτσα; Έχω την εντύπωση ότι θα χαλάσουν αν τις τρίψω με κάτι σκληρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...